Nieprzeczytane posty

Edynburg przewodnik

1
Zapraszam do poznania kilku najważniejszych atrakcji Edynburga. Wspominamy także o podziemiach miasta i o ich tajemniczych korytarzach, szczegóły poniżej.Ps Jest to pierwsza część, kolejna pojawi się niebawem.
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Edynburg przewodnik

3
Edynburg jest bardzo ładnym, klimatycznym miastem. Co roku na przełomie sierpnia i września (czyli właśnie teraz :)) w Edim odbywa się największy festiwal kulturalny na świecie. Łączy on wiele dziedzin sztuki - muzykę poważną, teatr, balet, film, literaturę. Równolegle ma miejsce Fringe Festival, czyli uliczne pokazy dziwaków, kuglarzy i różnych alternatywnych rzeczy.. Z tym wiąże się również to, że ulice są naprawdę zatłoczone i czasami ciężko się przecisnąć, a kolejka na Tattoo odbywające się przed zamkiem okrąża go całego. Jak pisał Irvine Welsh, stosunek szkotów do festiwalu nie musi wcale być entuzjastyczny.. Cytat z Trainspotting: "Podobno tu jest pier@#$%&* postój taksówek. A latem za ch$%^ ani jednej nie uświadczysz. Wożą grube, bogate, festiwalowe piz$%, tak leniwe, że nie przejdą stu pier#$%^nych jardów z jednego jeb$%#@ kościoła do drugiego na poje%$#$ występ." ;)

Re: Edynburg przewodnik

4
Kocham Edynburg i całą Szkocję! Byłam tam dwa lata temu, ale mam nadzieję, że uda mi się wrócić w najbliższym czasie. W mieście szczególnie zachwyciło mnie centrum z przepięknym widokiem na zamek ulokowany na wzgórzu... Niezapomniane przeżycia! Polecam wszystkim.

Re: Edynburg przewodnik

9
Edynburg to piękne miasto pełne historii, kultury i wspaniałych atrakcji turystycznych. Oto kilka miejsc, które warto odwiedzić:

Zamek Edynburski - to jedna z najważniejszych atrakcji miasta, zbudowana na wulkanicznej skale, oferuje wspaniałe widoki na miasto i wiele atrakcji, takich jak Królewskie Apartamenty, Szkockie Korony i Wielka Armata.

Stare Miasto (Old Town) - piękne zabytki architektoniczne, uliczki wąskie, sklepy i kawiarnie, to idealne miejsce do spaceru i poczucia ducha Edynburga.

Royal Mile - to zabytkowa ulica, która biegnie od Zamku Edynburskiego do Pałacu Holyrood, przemijając wiele innych atrakcji turystycznych, takich jak St Giles' Cathedral i Scottish Parliament Building.

Muzeum Narodowe Szkocji - zbiory obejmują wiele dziedzin sztuki, nauki i kultury Szkocji, w tym starożytną historię, naukę i sztukę.

Holyrood Palace - oficjalna rezydencja królowej Szkocji, położona w samym sercu miasta, oferuje bogatą historię i piękne widoki na miasto.

Arthur's Seat - wzniesienie położone w samym sercu miasta, oferuje spektakularne widoki na Edynburg i okolicę, idealne na spacer i piknik.

Muzeum Chirurgii w Szkocji - to muzeum poświęcone historii chirurgii i medycyny w Szkocji, oferujące fascynujące zbiory i wystawy.

National Gallery of Scotland - muzeum sztuki, które posiada wspaniałe zbiory dzieł sztuki, w tym prace takich mistrzów, jak Botticelli, Van Gogh i Rembrandt.

Dynamic Earth - interaktywne muzeum naukowe, które pozwala na odkrywanie historii Ziemi i kosmosu.

Portobello Beach - plaża położona w pobliżu Edynburga, która oferuje piękne widoki i wiele atrakcji turystycznych, takich jak spacery, jazda na rowerze i surfing.

Oto tylko kilka miejsc, które warto odwiedzić w Edynburgu. Miasto oferuje wiele innych atrakcji turystycznych, które można odkryć i zawsze warto zrobić plan zwiedzania, aby wykorzystać czas jak najlepiej.

Re: Edynburg przewodnik

10
Zwiedzając piękny Edynburg polecam zacząc o zamku, oto kilka ciekawostek o nim.

Zamek Edynburski to jedno z najważniejszych zabytków Edynburga i Szkocji. Zamek został zbudowany na wulkanicznej skale już w XII wieku, ale jego rola i wygląd zmieniały się na przestrzeni wieków.

W XI wieku na wzgórzu, na którym obecnie stoi zamek, znajdowała się już twierdza. W 1093 roku, po śmierci króla Szkocji Malcolma III, jego syn Dawid I ufortyfikował wzgórze i wzniesiono pierwszą wieżę mieszkalną.

W ciągu kolejnych wieków zamek był rozbudowywany i modernizowany. W XIII wieku na jego terenie powstały dwa pałace królewskie, a w XV wieku zamkową kaplicę zamieniono na arsenał. W XVI wieku zamek stał się ważnym punktem strategicznym w trakcie wojen o niepodległość Szkocji.

W 1566 roku na zamku urodziła się królowa Szkocji Maria Stuart, która spędziła tam wiele lat swojego życia. W XVII wieku zamieszkiwali tam królowie z dynastii Stuartów, a po 1707 roku zamek stał się siedzibą gubernatora Szkocji.

W XIX wieku zamek został odrestaurowany i przystosowany do roli muzeum, w którym prezentowana jest historia Szkocji. W czasie I wojny światowej zamkowe pomieszczenia były wykorzystywane jako szpital wojskowy, a w czasie II wojny światowej jako magazyn dla skarbów narodowych.

Dziś Zamek Edynburski to jedno z najważniejszych miejsc turystycznych w Edynburgu, a także siedziba szkockiej monarchii i miejsce corocznej ceremonii otwarcia Szkockiego Parlamentu.

Zamkowe Dzwony - Zamkowe Dzwony Edynburskie są najstarszymi dzwonami w Szkocji i są uważane za najważniejsze dzwony w kraju. Zostały odlane w 1658 roku, a ich dźwięk oznajmiał codziennie godziny pracy, a także wywoływał alarmy w czasie niebezpieczeństwa.

Legendarny skarb - według legendy, w podziemiach Zamku Edynburskiego ukryty jest skarb. W 1995 roku grupa poszukiwaczy skarbów usłyszała, że skarb znajduje się pod zamkiem, jednak nigdy go nie znaleziono.

Przetrwanie oblężenia - w 1560 roku zamek został oblężony przez wojska francuskie, podczas tzw. wojen o reformę. Oblegający usiłowali zniszczyć zamek poprzez wykorzystanie armat, jednak dzięki swej budowie na wulkanicznej skale zamek wytrzymał ataki.

Królewskie Apartamenty - Królewskie Apartamenty to zbiór pokojów, w których mieszkały królowe i królowie Szkocji. Wśród nich jest też sypialnia królowej Marii Stuart, a także izba z charakterystycznym kinkietem, który wybuchł w czasie jej pobytu.

Moneta na szczęście - Wśród wielu atrakcji na Zamku Edynburskim jest stara maszyna do robienia monet, gdzie odwiedzający mogą stworzyć swoją własną monetę na pamiątkę. Według szkockiej tradycji, moneta ta może przynieść szczęście temu, kto ją trzyma.

One O'Clock Gun - codziennie o godzinie 13:00 z dziedzińca Zamku Edynburskiego wystrzeliwany jest dzwonnicą jeden strzał z armaty, zwany One O'Clock Gun. Dawniej był to sygnał dla statków, aby ustawiać swoje zegary i chronić się przed sztormami, a dziś jest to atrakcja turystyczna, którą można obejrzeć z wielu punktów widokowych w mieście.

Zamkowe Dzwony i One O'Clock Gun to tylko kilka przykładów ciekawostek, które można odkryć podczas zwiedzania Zamku Edynburskiego. To fascynujące miejsce, które przyciąga turystów z całego świata i z pewnością zapewni niezapomniane wrażenia.

Edynburg to miasto położone na siedmiu wzgórzach, co daje mu niepowtarzalny charakter i widoki z wielu punktów na miasto są wspaniałe. Oto kilka najważniejszych wzgórz Edynburga:

Zamek Edynburski - Zamek Edynburski znajduje się na najwyższym wzgórzu w centrum miasta. Zamek jest bardzo dobrze widoczny z różnych punktów Edynburga i stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta.

Wzgórze Calton Hill - Calton Hill to wzgórze położone niedaleko centrum miasta. Na szczycie wzgórza znajdują się liczne zabytki, takie jak szkocki pomnik narodowy, wieża Nelsona, obserwatorium astronomiczne i wiele innych.

Arthur's Seat - Arthur's Seat to najwyższe wzgórze w Edynburgu, położone na obszarze parku Holyrood. Z jego szczytu można podziwiać widoki na całe miasto, morze i okoliczne pagórki.

Wzgórze Corstorphine Hill - Corstorphine Hill to wzgórze położone na zachodnich przedmieściach Edynburga. Na jego szczycie znajduje się wieża widokowa, skąd można podziwiać panoramę miasta i okolic.

Wzgórze Blackford Hill - Blackford Hill to wzgórze położone w południowej części miasta, niedaleko Uniwersytetu Edynburskiego. Na szczycie wzgórza znajduje się obserwatorium astronomiczne i centrum edukacyjne, a z jego szczytu rozciąga się piękny widok na miasto.

Wzgórza Edynburga stanowią nie tylko ciekawą atrakcję turystyczną, ale również ważny element krajobrazu miasta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nowość - studio podróżnicze naszego forum”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

cron