Nieprzeczytane posty

Tunezja informacje praktyczne

1
Z wielu polskich miast latają do Tunezji bezpośrednie czartery linii Tunisair,EnterAir,Nouvelair,KarthagoArlines i LOT
Można wykupić cały pakiet w biurze podróży,albo ewentualnie sam bilet(niestety ta druga opcja dotyczy okresu poza sezonem).Można oczywiście dolecieć do Tunisu samolotami rejsowymi/Z Warszawy do Tunisu polecimy przez Rzym ,Paryż lub Frankfurt.


Język

Językiem urzędowym w Tunezji jest Arabski,a precyzyjniej jego tunezyjski dialekt.Wielu Tunezyjczyków mówi także po Francusku-to właściwie drugi język oficjalny.
W dużych miastach i ośrodkach turystycznych porozmawiamy w języku angielskim,niemieckim, włoskim i coraz częściej rosyjskim oraz polskim.


Dokumenty i waluta.

Dokumentem uprawniającym do wjazdu i pobytu na terytorium Republiki Tunezyjskiej jest ważny paszport.Od sierpnia 2009 roku Polaków nie obowiązują wizy wjazdowe do Tunezji,jeśli pobyt nie przekracza 90 dni.
Paszport musi być ważny co najmniej 3 mc od daty deklarowanego powrotu.


Walutą obowiązująca w Tunezji jest dinar(TND).Jeden dinar dzieli się na tysiąc milimów.Polska waluta nie jest w Tunezji wymienialna.Możemy natomiast wymieniać dolary,euro oraz funty.
Pieniądze można wypłacać z bankomatów ( znajdziemy je w każdym większym mieście)oraz wymieniać w bakach,licznych punktach wymiany na lotniskach,w hotelach i kantorach.
1TND= ok 2,02 PLN
1USD= ok 1,47 TND
1EUR=ok 1,89 TND

Transport

Wybór jest duży.Po Tunezji możemy podróżować rowerami,pociągami,autobusami oraz wieloosobowymi taksówkami.
Po Tunisie najlepiej poruszać się metrem (a w zasadzie tramwajem).Jest to najtańszy i najłatwiejszy środek komunikacji.Bilet kupuje się w kioskach na przystankach,kosztuje niecałego dinara.Taksówki są bardzo popularne i stosunkowo tanie,ale należny pamiętać o ustaleniu ceny przed podróżą,a na krótkich dystansach pilnować żeby kierowca włączył taksometr.
Minibusy zwane "louages",z charakterystycznymi pasami po bokach,zabiorą nas w trasę na dłuższym dystansie.Podróż taką taksówką jest niewiele droższa od jazdy autobusem.Autobusy kurują na trasach łączących wszystkie główne miasta w całej Tunezji,poczynając od stacji w Tunisie.
Jeśli chcemy udać się na poludnie musimy wybrać się na stację Bab el Fellah lub Bab Alioua,zaś stacia Bab saadound przeznaczona jest dla podróżnych kierujących się na północ.
Uwaga - w autobusach bywa tłoczno ,zwłaszcza w weekendy.
Rozkłady jazdy publikują lokalne gazety,a także dostępne sa (wraz z cenami biletów) na stronie http://www.sntri.com.tn (po francusku i angielsku )

Rowery

Przepiękne widoku i różnorodność tras sprawia,że Tunezja staje się coraz bardziej popularnym miejscem dla fanów przejażdżek rowerowych.Rowery można wypożyczyć w większości hoteli,koszt nie powinien wynieść wiecej niż 8-10 TND za dzień.Przewodnik po trasach rowerowych http://www.ibike.org/africaguide/tunisia.htm

Pociągi

Pociągi w Tunezji są nowoczesne,szybkie i wygodne.Rozkład jazdy http://www.sncft.com.tn (po francusku i angielsku)
Warto go wydrukować.
Dobrym pomysłem jest wykupienie ''Carte bleue'' - niebieskiej karty,która umożliwia nielimitowane podróże przez jeden, dwa lub trzy tygodnie( 1 tydz.-10TND)

Samochód

Oczywiście po Tunezji możemy poruszać się także samochodem.Tunezyjczycy honorują polskie prawo jazdy.Ceny benzyna są naprawdę niskie ( 1,32 TND),a samochód możemy wynająć już na lotnisku.


CENY

Robiąc zakupy na lokalnym bazarku można i trzeba sie targować.Ceny produktów w restauracjach hotelowych sa zazwyczaj kilkakrotnie wyższe od sklepowych.Warto wypić kawę czy herbatę w lokalnej kafejce.
W barze piwo kosztuje ok 2,5 TND,woda 2TND
Najtaniej jest w sklepach z wywieszonymi cenami ( sieci Magasin General i Monoprix )


Klimat

Panuje tu łagodny i ciepły klimat śródziemnomorski,od maja do października w ogóle nie pada,a w październiku i Listopadzie temp wahają się średnio od 20 do 25 stopni.Zimy są łagodne lecz deszczowe.Późna jesień jest najlepszą porą dla zwolenników aktywnej turystyki.Informacje: http://www.tunisiaweather.com

Sporty wodne

Nurkując w głębinach morza śródziemnego możemy podziwiać podwodne tunele jaskinie i wraki statków.Szkoły i wyporzyczalnie znajdują się niemal wszędzie,jednym z najlepszych jest centrum nurkowe w Hammameci,gdzie za pięciodniowy kurs dla początkujących zaplacimy ok 440 TND.

Surfing

To jeden z najbardziej popularnych sportów wodnych w Tunezji,uprawiany przez caly rok.Najtaniej jest wynająć sprzęt na kilka dni- za wypożyczenie deski na trzy dni zapłacimy 250 TND, kurs dla początkujących kosztuje ok 280 TND ( zniżki dla dzieci i młodzieży poniżej 18 roku zycia)
Gdy zmęczy nas ciągle plażowanie,możemy pograć w golfa.Za jedną rundkę zapłacimy już od 46 TND

Atrakcje

Jeśli komuś marzy się galop na końskim grzbiecie wzdłuż wybrzeża, to w Tunezji bez problemu może spełnić swoje marzenie.Lista miejsc http://www.visit-tunisia.com/english/TA ... ation.aspx
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Tunezja informacje praktyczne

2
Kontynuując temat warto wspomnieć o tradycjach, zachowaniu,krajobrazie oraz wielu innych ciekawych aspektach.

Ubiór

W kraju muzułmańskim, takim jak Tunezja, należy akceptować odmienne zachowanie i ubiór mieszkańców. Muzułmanie uważają za niestosowne odkrywanie znacznych części ciała. Tunezyjczycy nigdy nie odsłonią więcej niż przedramię lub nogi do kolan. Szorty, koszulki z krótkim rękawem, wydekoltowane sukienki są w miastach nieodpowiednim ubiorem, nie można w nich wejść do meczetu. Taki strój kojarzy się z rozluźnieniem obyczajowym i swobodą seksualną. Nigdy nie należy fotografować Tunezyjczyków, zwłaszcza kobiet, bez uzyskania ich zgody.

Meczety

Do sali modlitw w tunezyjskich meczetach mają wstęp jedynie muzułmanie, lecz w wypadku 3 meczetów na ich dziedziniec mogą wejść także wyznawcy innych religii. Są to: meczet Az-Zajtuna w Tunisie, Wielki Meczet w Kairuanie i Wielki Meczet w Susie.

Podróżujące kobiety

Kobieta powinna podróżować po Tunezji w towarzystwie mężczyzny. Gdy brakuje takiego towarzystwa, powinna trzymać się blisko tunezyjskich kobiet - zajmować miejsca obok nich w pociągach, autobusach, restauracjach lub na plażach. Należy ograniczyć kontakt wzrokowy z mężczyznami i ubierać się skromnie. Napady na kobiety zdarzają się w Tunezji rzadko (podobnie jak w innych krajach muzułmańskich), lecz turystka może być narażona na nieprzyjemne spojrzenia i słowne zaczepki.

Szok kulturowy

Człowiek Zachodu, różniąc się znacznie od miejscowych wyglądem (rysami twarzy, kolorem skóry, włosów) oraz ubiorem będzie tu zawsze wzbudzał ciekawości. Najwłaściwszą reakcją na to zjawisko, zwane przez niektórych „efektem zoologicznym'', jest ignorowanie spojrzeń i nie zwracanie uwagi.

Odmienność języka arabskiego z jego gardłowymi dźwiękami i odrębnym alfabetem jest kolejnym czynnikiem wywołującym poczucie obcości. Należy jednak pamiętać, że wielu Tunezyjczyków w większym lub w mniejszym stopniu zna język francuski lub angielski.

Komunikacja wewnętrzna
Wypożyczenie samochodu


Chcąc zwiedzić jak najwięcej przy ograniczonym czasie pobytu, najlepiej wypożyczyć samochód. W Tunezji jest to jednak przedsięwzięcie kosztowne. Należy wystrzegać się atrakcyjnych cen oferowanych przez małe lokalne firmy, gdyż standard ich samochodów i jakość obsługi w razie wypadku są niezadowalające.

Louage

Louages są to duże taksówki, zwykle marki Peugeot 504, kursujące
na ustalonych trasach pomiędzy miastami. Wyruszają one w momencie, gdy zbierze się 5 pasażerów lub gdy kierowca uzna, że powinien wyruszyć. Najtrudniej jest znaleźć miejsce postoju tych taksówek, zwłaszcza w dużych miastach, gdyż w zależności od celu podróży są to różne punkty. Gdy ta przeszkoda zostanie pokonana (należy „zasięgnąć języka"), pozostała część podróży jest względnie łatwa. Ceny są stałe i niskie, lecz czasami trzeba walczyć o miejsce. Taksówki te rozwijają dużą prędkość, dlatego cel osiąga się znacznie szybciej niż podróżując wynajętym samochodem.

Pociąg

Koleje tunezyjskie o których pisaliśmy już troszkę w powyższym poście charakteryzują się punktualnością, wygodą w klimatyzowanych wagonach I klasy i smacznym jedzeniem w wagonach restauracyjnych. Stacje są dobrze utrzymane, bilety zaś tanie. Jedyną niedogodność stanowi rzadka sieć linii kolejowych - są tylko 4 główne trasy; w wielu niniejszych miejscowości nie ma stacji kolejowej. Główne trasy z Tunisu to: trasa na północ do Bizerty (1 godz. 50 min), trasa na zachód do granicy algierskiej w Ghardimao przez Badżę i Dżundubę (Jendoubę - ok. 6 godz.), trasa na południowy zachód do regionu Tell przez Al-Fahs i Dahmani z odgałęzieniem do Al-Kaf (ok. 6 godz.) oraz trasa na południe do Kabisu przez Hammamet, Susę, Al-Dżem i Safakis, z odgałęzieniami do Kafsy, Monastiru i Al-Mahdii (do Kabisu podróż trwa około 9 godz. z dwiema przesiadkami).

Autobus


Autobus jest w Tunezji najtańszym środkiem komunikacji, lecz rozkłady jazdy i sieć połączeń są tak złożone, że niestety trzeba się trochę natrudzić podczas ich studiowania.

Taksówki

W miastach najlepiej skorzystać z żółtej taksówki. Każda taksówka ma licznik i zawsze warto sprawdzić, czy kierowca go uruchomił. W godzinach szczytu (12-15 i 17-19) taksówek brakuje, zwłaszcza w Tunisie, gdyż jest zarówno duże zapotrzebowanie, jak i pora posiłku kierowców.

Krajobraz


DŻARBA I POŁUDNIE KRAJU

W południowej części Tunezji, bliższej krajobrazom Sahary niż Morza Śródziemnego, leży wyspa Dżarba z kurortami pełnymi turystów spragnionych słońca i owoców lotosu. Jeśli ma się dość plaży, można pojechać do fascynujących berberyjskich wiosek-twierdz w Chenini i Guermessa lub do regionu Matmata, by podziwiać niesamowite księżycowe krajobrazy i zamieszkane jaskinie. Odważni mogą wybrać się wielbłądem lub samochodem terenowym na pustynne safari, aby docierając do Wielkiego Ergu Wschodniego znaleźć się na obrzeżu Sahary.Krajobraz jest płaski i monotonny, usiany gajami oliwnymi i kolczastymi opuncjami. Ten teren jest naz3rvvany Oliwkowym Wybrzeżem. Kontrast pomiędzy gwarem wielkich nadmorskich kurortów a sielanko wym, wiejskim krajobrazem kilka kilometrów w głąb lądu jest uderzający.

W GŁĘBI KRAJU

Dalej w głębi lądu krajobraz stopniowo zmienia się w surowy, górzysty noszący nazwę Tell (po arabsku wzgórze). W pięknej scenerii znajdują się najciekawsze rzymskie ruiny w Tunezji: Dugga, Subajtila, Maktar, Medeina i Hajdra. Głównym miastem krainy Tell jest Al-Kaf, interesujące miejsce o charakterze odmiennym od miast nadmorskich. W południowej części wnętrza kraju są też wspaniałe widoki: oazy Tamerza, Nefta i Tauzar, wąwóz Selja oraz słone jezioro Szatt al-Dżarid (Wielki Szott) - niesamowite pustkowie przecięte jedynie groblą.

TUNIS I PÓŁNOC KRAJU

Tunis, stolica Tunezji, jest położony nad osłoniętą małą zatoką w północnej części wybrzeża, które kryje w sobie wiele niespodzianek dla odwiedzających je po raz pierwszy. Na tym głównie skalistym wybrzeżu znajdują się piękne zatoczki z piaszczystymi plażami; można do nich dotrzeć z Tabarki, kurortu leżącego w pobliżu granicy z Algierią, lub z Bizerty, interesującego starego miasta. Sam Tunis jest jedną z najciekawszych stolic arabskich; widać tu francuskie wpływy w postaci szerokich bulwarów i centrów handlowych. Turyści odwiedzają Tunis głównie ze względu na starą medynę, XVIII-wieczne otoczone murem miasto z orientalnym bazarem — sukami w wąskich uliczkach wokół meczetu Az-Zajtuna. Największą atrakcją miasta jest Muzeum Narodowe Bardo, mieszczące się na przedmieściu Tunisu w XIX-wiecznym pałacu beja. Słynie ono z kolekcji rzymskich mozaik.

Niooo dalej, wśród bogatych willi na przedmieściach, znajdują się pozostałości Kartaginy - historycznego

TUNIS I PÓŁNOC KRAJU


Tunis, stolica Tunezji, jest położony nad osłoniętą małą zatoką w północnej części wybrzeża, które kryje w sobie wiele niespodzianek dla odwiedzających je po raz pierwszy. Na tym głównie skalistym wybrzeżu znajdują się piękne zatoczki z piaszczystymi plażami; można do nich dotrzeć z Tabarki, kurortu leżącego w pobliżu granicy z Algierią, lub z Bizerty, interesującego starego miasta. Sam Tunis jest jedną z najciekawszych stolic arabskich; widać tu francuskie wpływy w postaci szerokich bulwarów i centrów handlowych. Turyści odwiedzają Tunis głównie ze względu na starą medynę, XVIII-wieczne otoczone murem miasto z orientalnym bazarem — sukami w wąskich uliczkach wokół meczetu Az-Zajtuna. Największą atrakcją miasta jest Muzeum Narodowe Bardo, mieszczące się na przedmieściu Tunisu w XIX-wiecznym pałacu beja. Słynie ono z kolekcji rzymskich mozaik.

Nieco dalej, wśród bogatych willi na przedmieściach, znajdują się pozostałości Kartaginy - historycznego punickiego miasta, obok zaś leży Sidi Bu Said, miasteczko uważane za najpiękniejsze w Tunezji. W głębi lądu, w żyznej dolinie rzeki Madżardy można napotkać intrygujące ruiny z czasów rzymskich, zwłaszcza podziemne wille w Bulla Regia.

PRZYLĄDEK BON I RÓWNINA PRZYBRZEŻNA

Przylądek Bon wieńczy półwysep wychodzący w Morze Śródziemne z północno-wschodnego wybrzeża Tunezji. Nie różni się on wiele od południowej Sycylii; jest pokryty plantacjami drzew cytrusowych i winnicami. Równina przybrzeżna, rozciągająca się od Nabulu i Hammametu na północy do Kabisu na południu, jest nazywana Sahelem (arabska nazwa wybrzeża). Znajdują się tu najpiękniejsze plaże i kurorty oraz 4 stare, ufortyfikowane miasta: Susa, Al-Mahdija, Safakis i Kairuan ze wspaniałymi zabytkami architektury islamu.
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Tunezja informacje praktyczne

5
Tunezja jest pięknym krajem, mieszkańcy przyjaźnie nastawieni do przybyszów, a kuchnia wyśmienita.
Przyroda jest różnorodna, piaszczyste plaże.
Podczas wizyty w Soussie polecam wizytę w tamtejszej restauracji Restaurant Cafe Seles (w obrębie murów Mediny)
Obecnie jednak nie jeżdżę, a lubiłam bywać.

Re: Tunezja informacje praktyczne

6
Mimo tego, że Tunezyjczycy sa sympatycznymi ludźmi, to nie oczekujcie, że ktokolwiek ustąpi Wam miejsca w komunikacji miejskiej czy podmiejskiej.
Kobiecie w ciąży, starszej czy z małym dzieckiem na ręku ustąpi ewentualnie inna kobieta. Młodzi mężczyźni popatrzą i nic się nei wydarzy. Przyznać trzeba, ze w Polsce bywa bardzo podobnie ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tunezja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości