Nieprzeczytane posty

Re: Edynburg przewodnik

11
Jesli chodzi o najwazniejsze atrakcje w Edynburgu to polecam Stare Miasto (Old Town) to najstarsza część Edynburga, z charakterystycznymi, wąskimi uliczkami i malowniczymi, historycznymi budynkami. Jest to obszar pełen zabytków i atrakcji turystycznych, które warto odwiedzić.

Jednym z najważniejszych zabytków Starego Miasta jest Zamek Edynburski, który stoi na wzgórzu i dominuje nad miastem. Zamek to jedno z najważniejszych miejsc turystycznych w Edynburgu, gdzie można podziwiać bogatą historię Szkocji, a także zobaczyć insygnia koronacyjne i pomieszczenia królewskie.

Innym ważnym zabytkiem Starego Miasta jest katedra św. Jana (St. Giles Cathedral), pochodząca z XV wieku. Katedra jest siedzibą kościoła prezbiteriańskiego i pełniła ważną rolę w reformacji protestanckiej.

W pobliżu katedry znajduje się Muzeum Szkockie (National Museum of Scotland), gdzie można poznać historię Szkocji, od czasów prehistorycznych po współczesność. Muzeum to jedno z najważniejszych muzeów w Szkocji, z niezwykle bogatą kolekcją eksponatów.

Wśród innych ciekawych miejsc w Starym Mieście warto wymienić również Royal Mile, czyli królewską ulicę, która łączy Zamek Edynburski z Pałacem Holyroodhouse. Na Royal Mile znajdują się liczne sklepy z pamiątkami, kawiarnie, restauracje oraz interesujące zabytki, takie jak Ratusz i Główna Postać Edynburga (Heart of Midlothian).

Stare Miasto to także idealne miejsce dla miłośników literatury, ponieważ było kiedyś siedzibą takich słynnych pisarzy, jak Walter Scott i Robert Burns. Wzdłuż Royal Mile znajduje się wiele księgarni i antykwariatów, a także centrum informacji turystycznej, gdzie można dowiedzieć się więcej o ciekawych wydarzeniach i atrakcjach w Edynburgu.

Stare Miasto to nie tylko zabytki i muzea, ale także żywe miasto, pełne kawiarni, restauracji i sklepów. Warto przejść się po wąskich, krętych uliczkach, takich jak Victoria Street, z kolorowymi, historycznymi budynkami i ciekawymi sklepami.

Innym ciekawym miejscem w Starym Mieście jest Grassmarket, dawny plac targowy, który dziś jest popularnym miejscem spotkań, ze sklepami, kawiarniami i pubami. Z Grassmarket roztacza się wspaniały widok na Zamek Edynburski.

Dla miłośników sztuki, w Starym Mieście znajduje się Galeria Narodowa Szkocji (National Gallery of Scotland), z cenną kolekcją dzieł sztuki, zarówno z Szkocji, jak i ze świata. Galeria mieści się w imponującym budynku neoklasycystycznym na Mound, gdzie znajdują się również inne instytucje kulturalne.

Innym ciekawym miejscem jest Pałac Holyroodhouse, siedziba brytyjskiej monarchii w Szkocji. Pałac jest otwarty dla turystów i oferuje możliwość zwiedzenia pomieszczeń królewskich oraz ogrodów.

Stare Miasto to także idealne miejsce na zakupy, z bogatą ofertą sklepów z pamiątkami, rękodziełem, whisky i tradycyjnymi szkockimi produktami. Na Starym Mieście znajduje się również słynna ulica Rose Street, z pubami i sklepami z whisky.

Oprócz tego, Stare Miasto to miejsce wielu festiwali i wydarzeń kulturalnych, takich jak Festiwal Fringe, Festiwal Sztuki i Festiwal Kultury Szkockiej, które przyciągają do miasta tysiące turystów z całego świata.

Podsumowując, Stare Miasto w Edynburgu to miejsce o bogatej historii i kulturze, z licznymi zabytkami, muzeami, sklepami, kawiarniami i pubami, które warto odwiedzić podczas wizyty w stolicy Szkocji.

Re: Edynburg przewodnik

12
Calton Hill to wzgórze o wysokości 103 metrów, znajdujące się w centrum Edynburga, w pobliżu Starego Miasta. Jest to popularne miejsce turystyczne, które oferuje przepiękne widoki na miasto, Zamek Edynburski, Firth of Forth oraz okoliczne krajobrazy.

Na szczycie wzgórza znajduje się wiele interesujących zabytków, takich jak:

Wieża Nelsona (Nelson Monument), wysoka na 32 metry wieża, wzniesiona na cześć admirała Horatio Nelsona, który zginął podczas bitwy pod Trafalgarem w 1805 roku.
Wieża Dugalda Stewarta (Dugald Stewart Monument), wysoka na 24 metry wieża, wzniesiona na cześć znanego szkockiego filozofa, Dugalda Stewarta.
Ostrzałowe działa (The National Monument), imponujące ruiny neoklasycystycznego budynku, wzorowanego na Partenonie w Atenach. Został on wzniesiony na cześć szkockich żołnierzy, którzy polegli w walkach z Napoleonem.
Obserwatorium (Calton Hill Observatory), zbudowane w latach 70. XIX wieku, pierwotnie służyło jako obserwatorium astronomiczne. Obecnie budynek jest wykorzystywany jako centrum edukacji i informacji turystycznej.
Calton Hill jest także ważnym miejscem dla mieszkańców Edynburga, gdzie organizowane są różne wydarzenia kulturalne i sportowe, takie jak pokazy fajerwerków, koncerty i biegi.

Calton Hill to miejsce pełne historii i kultury. W przeszłości wzgórze było miejscem publicznych egzekucji i kar cielesnych. W XVIII i XIX wieku stało się popularnym miejscem spacerowym i rozrywki, a wiele z jego zabytków zostało zbudowanych w tym czasie. Współcześnie Calton Hill jest uważany za jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w Edynburgu.

Warto wspomnieć, że Calton Hill został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako część Starego Miasta Edynburga. Jest on ważnym miejscem dla mieszkańców miasta, a także dla turystów, którzy chcą poczuć ducha szkockiej historii i kultury.

Przez cały rok na Calton Hill organizowane są różnego rodzaju imprezy, takie jak koncerty, pokazy fajerwerków i festiwale sztuki. W zimie wzgórze jest popularnym miejscem na sanki i snowboard, a latem służy jako miejsce pikników i spotkań towarzyskich.

Warto też wspomnieć, że na Calton Hill znajduje się cmentarz Old Calton, na którym spoczywają znani Szkoci, takie jak David Hume, Adam Black i William Henry Playfair. Cmentarz ten jest także miejscem upamiętniającym wiele ważnych wydarzeń w historii Szkocji, takich jak strajki robotnicze i walka o równouprawnienie kobiet.

Calton Hill to z pewnością jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Edynburgu, gdzie można poczuć ducha szkockiej historii i kultury.

Re: Edynburg przewodnik

13
Katedra św. Gilesa: To jedna z najstarszych katedr w Szkocji, która znajduje się na High Street, w samym centrum miasta. W katedrze można zobaczyć wiele ciekawych zabytków, takich jak rzeźby i witraże, a także zobaczyć miejsce, gdzie modlił się Jan Knox, słynny kaznodzieja i reformator.

Mary King's Close: To jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Edynburgu, które znajduje się tuż przy High Street. Mary King's Close to dawna ulica z czasów średniowiecza, która została zamurowana w XVII wieku. Dziś można tam odbyć fascynującą podróż w czasie i zobaczyć, jak wyglądało życie mieszkańców Edynburga w średniowieczu.

Muzeum Szóstej Księgi: To muzeum, które znajduje się w dawnej siedzibie Rady Miasta, tuż przy High Street. Muzeum prezentuje historię Edynburga w ciągu ostatnich pięciu wieków, a wśród eksponatów można zobaczyć wiele ciekawych przedmiotów, takich jak stare mapy miasta, oryginalne dokumenty i relikwie.

Parliament Square: To plac, który znajduje się na High Street, tuż przed katedrą św. Gilesa. Na placu można zobaczyć wiele interesujących budynków, takich jak dawna siedziba parlamentu szkockiego, ratusz i wiele innych zabytkowych budowli.

Royal Mile: To ciągnąca się przez całą High Street, zabytkowa ulica, która jest jednym z najważniejszych miejsc turystycznych w Edynburgu. Wzdłuż Royal Mile znajduje się wiele ciekawych sklepów, kawiarni i restauracji, a także wiele innych atrakcji turystycznych, takich jak Muzeum Whisky czy Muzeum Czekolady.

Podsumowując, High Street to jedna z najważniejszych ulic w Edynburgu, pełna zabytkowych budynków i atrakcji turystycznych. Nie sposób wymienić wszystkich miejsc wartych zobaczenia, ale te wymienione powyżej są z pewnością najważniejsze i cieszą się dużą popularnością

Re: Edynburg przewodnik

14
Katedra św. Gilesa w Edynburgu jest jednym z najważniejszych zabytków miasta i jednym z najstarszych kościołów w Szkocji. Według tradycji, pierwszy kościół na tym miejscu został zbudowany w IX wieku, a nazwa pochodzi od św. Egidiusza, patrona ubogich i chorych.

Obecna katedra została zbudowana w XV wieku, a następnie przebudowana w XVII wieku. W czasie reformacji w Szkocji, katedra stała się siedzibą Kościoła prezbiteriańskiego i głównym kościołem Edynburga.

W katedrze można zobaczyć wiele cennych dzieł sztuki i zabytków, takich jak XV-wieczny ołtarz, ambona, organy oraz liczne rzeźby i witraże. W katedrze znajduje się także kaplica św. Michała, gdzie modlili się królowie Szkocji.

Katedra św. Gilesa pełniła ważną rolę w historii Szkocji, m.in. była miejscem koronacji króla Jakuba VI, a także miejscem modlitw w czasie wielu ważnych wydarzeń historycznych.

Dziś katedra św. Gilesa jest jednym z najważniejszych miejsc turystycznych w Edynburgu i jednym z najważniejszych kościołów prezbiteriańskich w Szkocji. Co roku przyciąga tysiące turystów z całego świata, którzy chcą zobaczyć jej piękno i poznać jej historię.

W katedrze św. Gilesa organizowane są również liczne koncerty i wystawy, a także odbywają się tam uroczystości państwowe i kościelne. W kościele odprawiane są regularnie nabożeństwa, które są otwarte dla publiczności.

Warto zwrócić uwagę na architekturę katedry, zwłaszcza na jej wieżę, która ma 40 metrów wysokości. Wewnątrz kościoła można zobaczyć wiele ciekawych detali, takich jak rzeźby, freski i witraże, które są świadectwem bogatej historii Szkocji.

Katedra św. Gilesa jest także miejscem spoczynku wielu znanych postaci ze szkockiej historii, takich jak James Graham, markiz Montrose, czy John Knox, słynny reformator religijny, który odegrał ważną rolę w reformacji szkockiej.

W pobliżu katedry znajduje się wiele innych zabytków, takich jak Stary Ratusz (Old Townhouse), Muzeum Szkockie (Scottish Museum) oraz zamek królewski (Edinburgh Castle), które warto odwiedzić podczas zwiedzania miasta.

Katedra św. Gilesa jest symbolem duchowego życia Edynburga i ważnym elementem jego dziedzictwa kulturowego. To jedno z najpiękniejszych i najważniejszych miejsc w mieście, które przyciąga turystów i mieszkańców nie tylko swoją architekturą i zabytkami, ale także swoją bogatą historią i kulturalnym znaczeniem.

Re: Edynburg przewodnik

15
Mary King's Close to jedno z najbardziej tajemniczych i fascynujących miejsc w Edynburgu, które przyciąga turystów z całego świata. Jest to zamurowana, średniowieczna uliczka, która kiedyś była jedną z głównych arterii miasta, a dziś stanowi część podziemnego miasta.

Historia Mary King's Close sięga XV wieku, kiedy to uliczka była jednym z najważniejszych miejsc handlowych w Edynburgu. W ciągu kolejnych wieków miejsce to zaczęło popadać w ruinę, a w końcu zostało zamknięte i zamurowane w XVII wieku, ze względu na wybuch epidemii dżumy.

W czasie swojego istnienia, Mary King's Close była miejscem wielu wydarzeń, zarówno ważnych, jak i tragicznych. W ciągu wieków była ona miejscem życia i pracy wielu ludzi, a także miejscem, gdzie skupiało się życie kulturalne i polityczne miasta.

Dziś, po ponad 300 latach, Mary King's Close jest jednym z najważniejszych zabytków w Edynburgu. Zamurowana uliczka została odkryta i odrestaurowana w latach 90-tych XX wieku i jest dziś udostępniona dla turystów, którzy chcą poznać jej fascynującą historię.

Podczas wizyty w Mary King's Close można zobaczyć, jak wyglądało życie w średniowiecznym Edynburgu, poznać historię dawnych mieszkańców uliczki i dowiedzieć się więcej o epidemii dżumy, która zmusiła ludzi do opuszczenia swoich domów.

W trakcie wizyty towarzyszyć nam będzie przewodnik, który opowie nam o historii uliczki, jej mieszkańcach i tajemnicach. W podziemiach Mary King's Close można zobaczyć oryginalne meble i przedmioty z epoki, a także posłuchać historii o dawnych mieszkańcach i ich życiu w trudnych warunkach.

Mary King's Close to miejsce, które wprowadza nas w fascynujący świat szkockiej historii i kultury. To jedno z najbardziej unikalnych i ciekawych miejsc w Edynburgu, które warto odwiedzić, aby poznać tajemnice przeszłości tego magicznego miasta.

Re: Edynburg przewodnik

16
Parliament Square to plac znajdujący się w centrum Starego Miasta w Edynburgu, tuż przed wejściem na teren siedziby parlamentu Szkocji, zwaną Scottish Parliament Building. Plac ten pełnił ważną rolę w historii Edynburga i Szkocji.

Historia Parliament Square sięga XV wieku, kiedy to plac był miejscem, gdzie odbywały się targi i spotkania mieszkańców miasta. W ciągu wieków, plac ten był również miejscem ważnych wydarzeń politycznych i społecznych, w tym wielu manifestacji i protestów.

W 17 wieku, wraz z powstaniem Szkockiego Parlamentu, Parliament Square stał się centrum życia politycznego w Szkocji. Na placu tym zaczęto organizować różnego rodzaju ceremonie i uroczystości, a także protesty i demonstracje.

W czasie wizyty na Parliament Square można zobaczyć wiele ważnych zabytków, w tym kościół św. Gilesa, który był miejscem koronacji królów Szkocji, oraz pomnik Karola II, który był ostatnim królem Szkocji, który odwiedził Edynburg przed abdykacją.

Na placu tym znajdują się również posągi ważnych postaci w historii Szkocji, takich jak Walter Scott, Alexander Hume i David Hume. Można także zobaczyć Sąd Najwyższy Szkocji, który mieści się w historycznym budynku z XIX wieku.

Parliament Square to nie tylko ważne miejsce w historii Szkocji, ale także centralne miejsce w kulturalnym i artystycznym życiu miasta. Na placu tym organizowane są różnego rodzaju wydarzenia i festiwale, a także liczne koncerty i przedstawienia teatralne.

Podsumowując, Parliament Square to ważne miejsce w historii Edynburga i Szkocji, pełne zabytków i unikalnych obiektów. Plac ten to także centralne miejsce w życiu kulturalnym miasta, które warto odwiedzić podczas wizyty w Edynburgu.

Re: Edynburg przewodnik

17
Cmentarz Greyfriars znajduje się w Starym Mieście w Edynburgu i jest jednym z najstarszych cmentarzy w Szkocji. Powstał w 1562 roku i został nazwany na cześć franciszkańskiego zakonu Greyfriars, który posiadał klasztor w pobliżu.

Na cmentarzu znajdują się liczne groby i zabytki, w tym Grobowiec Bobby'ego, legendarnego szkockiego psa, który przez 14 lat pilnował grobu swojego pana na cmentarzu. W pobliżu znajduje się również Pomnik Reformatorów, upamiętniający męczenników za wolność religijną w Szkocji, oraz grobowiec szkockiego poety i pisarza George'a Mackay Browna.

Cmentarz Greyfriars jest również znany związany z historią Szkocji. W XVII wieku na cmentarzu ukrywał się przewodnik religijny Covenanter, James Renwick, który był poszukiwany przez władze za swoje przekonania religijne. W czasie rządów króla Karola II po rzezi w 1692 roku ciała ofiar zostały przetransportowane do Edynburga, gdzie pochowano je w różnych miejscach, w tym na cmentarzu Greyfriars. W ten sposób cmentarz Greyfriars związał się z historią rzezi Glencoe.

Dziś cmentarz Greyfriars jest popularnym miejscem turystycznym, a także miejscem spoczynku wielu ważnych postaci w historii Szkocji. Mimo swojego nieco mrocznego charakteru, stanowi piękne miejsce do spacerów i refleksji, a także fascynującą lekcję historii dla odwiedzających.

Re: Edynburg przewodnik

18
Grassmarket to jedno z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejsc w Edynburgu, znajdujące się w Starym Mieście, niedaleko Zamku Edynburskiego. Znajduje się tam wiele pubów, restauracji i sklepów, a także kilka interesujących zabytków.

Historia Grassmarket sięga XV wieku, kiedy to miejsce to służyło jako rynek handlowy dla mieszkańców okolicznych wiosek. W XVIII i XIX wieku była to jedna z najważniejszych dzielnic handlowych i przemysłowych w Edynburgu. Obecnie, Grassmarket to miejsce, które przyciąga turystów z całego świata swoim unikalnym klimatem i pięknem.

Interesującym miejscem jest pub "The Last Drop", który znajduje się na rogu Grassmarket i High Street. Jest to jeden z najstarszych pubów w Edynburgu, z niezwykłymi historiami i legendami związanymi z przestępcami, egzekucjami i ciałami, które były wykonywane tu publicznie.

Grassmarket to także miejsce, w którym organizowane są różnego rodzaju festiwale, imprezy i koncerty. W czasie festiwalu Fringe w sierpniu, ulice Grassmarket tętnią życiem, pełne artystów ulicznych, kabaretów i koncertów.

Ogólnie rzecz biorąc, Grassmarket to fascynujące miejsce z bogatą historią, pięknymi budynkami i licznymi atrakcjami, które przyciągają turystów z całego świata.

Re: Edynburg przewodnik

19
Najstarszy bar w Edynburgu to "The Sheep Heid Inn", który znajduje się w dzielnicy Duddingston, na południowym wschodzie miasta. Bar został założony w 1360 roku i przez wieki był popularnym miejscem spotkań dla mieszkańców Edynburga i okolic.

Nazwa baru pochodzi od tradycji, kiedy to właściciele barów trzymali swoje owce w piwnicach w czasie zimy, aby uniknąć strat. Właściciele Sheep Heid Inn mieli na tyle dużo owiec, że zbudowali dla nich specjalny owczarnik, a później postanowili otworzyć bar.

W Sheep Heid Inn można spróbować tradycyjnych szkockich dań, takich jak haggis, neeps i tatties, a także zagrać w tradycyjne szkockie gry, takie jak kuleczki, rzutki czy grę w kije. Bar jest bogato ozdobiony, a wewnątrz można podziwiać liczne trofea myśliwskie i pamiątki związane z historią Edynburga.

The Sheep Heid Inn to nie tylko najstarszy bar w Edynburgu, ale także jeden z najstarszych barów w całej Szkocji i z pewnością warto go odwiedzić, aby poczuć klimat przeszłości i tradycji Szkocji.

Re: Edynburg przewodnik

20
The Sheep Heid Inn ma długą historię, więc wiele ciekawych rzeczy miało tam miejsce na przestrzeni wieków. W XVI wieku w barze organizowane były turnieje łucznicze, które przyciągały rzesze mieszkańców Edynburga. Podczas jednego z turniejów w 1571 roku, miejscowi łucznicy zostali pokonani przez zespół z angielskiego Newcastle.

W barze często spotykali się też szkoccy poeci, pisarze i artyści, takie jak Robert Burns, Walter Scott, czy James Hogg. Według legendy, Hogg napisał tam swoją słynną balladę "The Shepherd's Farewell".

W czasach nowożytnych The Sheep Heid Inn stał się popularnym miejscem spotkań celebrytów i polityków, w tym członków rodziny królewskiej, jak również osób związanych z przemysłem filmowym. W barze kręcono kilka filmów, w tym sceny do "Chariots of Fire" i "The Prime of Miss Jean Brodie".

W 2005 roku bar został kupiony przez grupę inwestorów, którzy przeprowadzili gruntowny remont, aby przywrócić mu dawny blask. Dziś The Sheep Heid Inn to jedno z najpopularniejszych miejsc w Edynburgu, gdzie można spróbować szkockich specjałów i zaczerpnąć atmosfery przeszłości Szkocji.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nowość - studio podróżnicze naszego forum”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości