Nieprzeczytane posty

Najpiekniejsze meczety na świecie

1
Ozdobione wyszukanymi kształtami i geometrycznymi wzorami, a nie obrazami, meczety przedstawione poniżej sa naprawdę wyjątkowe.

Notre Dame w Paryżu. Pawła w Londynie. La Sagrada Familia w Barcelonie. Te słynne katedry zapadły nam w pamięć, a jednak na całym świecie jest tak wiele pięknych meczetów, które po prostu nie pojawiają się na radarach tak wielu podróżników. Czy to z powodu zachodniej ignorancji, czy też islamofobii, pozostaje faktem, że niektóre z najbardziej oszałamiających budynków religijnych na świecie nie cieszą się takim samym uznaniem jak ich chrześcijańskie odpowiedniki. Oto kilka z nich, których odwiedzenie warto rozważyć.

Hagia Sofia

GDZIE: Stambuł, Turcja

Będąca symbolem Stambułu i jednym z najbardziej unikalnych budynków na świecie, Hagia Sofia przeszła wiele zmian w ciągu swojej 1500-letniej historii. Wspaniały zachowany przykład architektury bizantyjskiej, meczet był chrześcijańskim kościołem w Imperium przez prawie 1000 lat, zanim stał się meczetem pod auspicjami Imperium Osmańskiego w latach 1453-1935.

Po długim stażu jako muzeum, został kontrowersyjnie przekształcony z powrotem w meczet w 2020 roku przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana. Ale niezależnie od tego, czy zgadzasz się z jego decyzją, czy nie, piękno i architektura Hagia Sofia są nie do podważenia.

Mezquita

GDZIE: Kordoba, Hiszpania

Kolejna fascynująca hybrydowa struktura, która przetrwała próbę czasu, Meczet-Katedra w Kordobie (lub Mezquita) jest jednym z najwspanialszych zachowanych przykładów architektury mauretańskiej. Ostatecznie ukończone w 987 roku, to było ważne miejsce kultu w społeczności islamskiej Al-Andalus przez trzy wieki i był jednym z największych meczetów na świecie.

I choć jest to kościół katolicki od 1236 roku po rekonkwiście, sala modlitewna, mihrab, kafelki, kaligrafia i łuki mówią o wyjątkowo islamskiej przeszłości i teraźniejszości.

Meczet Sułtański
GDZIE: Singapur
Chociaż meczet znajduje się na Muscat Street w Singapurze od 1826 roku (zbudowany dla Sułtana Hussein Shah, pierwszego Sułtana Singapuru), obecne wcielenie pochodzi z 1932 roku, po tym jak oryginał popadł w ruinę. Położony w historycznej dzielnicy Kampong Gelam, jego duża złota kopuła i przystojne minarety stanowią elegancki kontrast dla stale rosnącej kolekcji lśniących drapaczy chmur Singapuru.

Podejdź do masjidu od strony otoczonej palmami ulicy Bussorah, aby uzyskać najlepsze widoki, ale poświęć też trochę czasu na zwiedzanie i doceń piękną salę modlitewną wewnątrz.


Al-Aqsa

GDZIE: Jerozolima, Izrael/Palestyna
Trzecie najświętsze miejsce w islamie, Al-Aksa, znajduje się na historycznym wzgórzu Temple Mount na Starym Mieście w Jerozolimie i jest miejscem, w którym muzułmanie wierzą, że prorok Muhammed wstąpił do nieba. Pochodząca z około VII wieku świątynia była co najmniej dwukrotnie odbudowywana po wielu niszczycielskich trzęsieniach ziemi.

We wnętrzu Al-Aksy znajduje się ponad 100 witraży, rzeźbiony mihrab (nisza modlitewna) oraz sufit ozdobiony wzorami islamskimi i bizantyjskimi.

Centrum Kultury Islamskiej im. Króla Fahda
GDZIE: Buenos Aires, Argentyna
Ukończone w 2000 roku i zaprojektowane przez saudyjskiego architekta Zuhaira Faiza, Islamskie Centrum Kultury Króla Fahda w dzielnicy Palermo w Buenos Aires jest największym meczetem w Ameryce Łacińskiej. Biorąc swoją nazwę od zmarłego króla Arabii Saudyjskiej Fahd, rozpoczął życie w wyniku wizyty państwowej do kraju przez argentyńskiego prezydenta Carlosa Menem w 1995 roku.

W ogromnym obiekcie o powierzchni 34 000 metrów kwadratowych znajduje się sala modlitewna mogąca pomieścić 1200 mężczyzn i 400 kobiet, a także szkoła islamska i biblioteka.

Meczet Wazir Khan
GDZIE: Lahore, Pakistan
Jeden z najbardziej imponujących zabytków w pakistańskiej stolicy Lahore, Meczet Wazir Khan został ukończony w 1641 roku za panowania cesarza Mughal Shah Jahan. Ozdobny, kolorowy i złożony meczet zawiera jedne z najlepszych przykładów mozaikowych płytek (znanych jako kashi-kari) z okresu panowania Mogołów, a jego sufit zdobią bogate freski.

Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1993 roku, został odrestaurowany w 2009 roku pod kierunkiem Aga Khan Trust for Culture i rządu Pendżabu.

Wielki Meczet Szejka Zayeda
GDZIE: Abu Dhabi
Pod lazurowym niebem Abu Dhabi, jasne białe linie i łuki Wielkiego Meczetu Szejka Zayeda tworzą uderzającą scenę. Zbudowany w latach 1996-2007 i obejmujący obszar ponad 12 hektarów, jego projekt zawiera elementy architektoniczne z różnych kultur islamu, w tym tureckiej, marokańskiej, pakistańskiej i egipskiej.

Z miejscem wewnątrz, które może pomieścić ponad 40 000 wiernych, to na zewnątrz naprawdę przyciąga wzrok, zwłaszcza rozległy dziedziniec o powierzchni 17 000 metrów kwadratowych, który jest w całości wykonany z mozaiki marmurowej.

Więcej podobnych tematów

https://podroze-forum.pl/viewforum.php?f=647
ODPOWIEDZ

Wróć do „Informacje Turystyczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 5 gości