Nieprzeczytane posty

Re: Archeologia Nie Z Tej Ziemi - Historia Irlandii

41
Archeologia Nie z Tej Ziemi 36 – Czy w idei megalitycznej Black Lives Matter?

Megality zaistniały najwcześniej w zachodniej części Starego Świata: w Europie Zachodniej w V tysiącleciu prze Chrystusem oraz w Afryce Środkowej i na Saharze w VI tysiącleciu przed Chrystusem i stopniowo pojawiały się coraz później w miarę rozprzestrzeniania się ku wschodowi: w Palestynie przypuszczalnie w IV tysiącleciu p.n.e., w Indiach w I tysiącleciu p.n.e. oraz na Dalekim Wschodzie i Oceanii w I tysiącleciu naszej ery.
Część badaczy uważa, że megality na poszczególnych kontynentach wywodzą się z jednego centrum (megality wykazują formalną, typologiczną zbieżność i podobieństwo), część (znikoma) opowiada się za konwergencją, jeśli chodzi o ich pochodzenie.
Czy megality miały jeden rejon wyjściowy, prakolebkę na Saharze i w Afryce Środkowej? Twardych dowodów nie posiadamy ale mamy poszlaki – podkreślam – poszlaki, a nie dowody, które przedstawiam w niniejszym odcinku.
Zapraszam!

Re: Archeologia Nie Z Tej Ziemi - Historia Irlandii

43
Archeologia Nie z Tej Ziemi 37 – Celtyckie święte studnie


Woda towarzyszy człowiekowi od zawsze. Woda jest postrzegana jako geneza wszelkiego bytu i fundament świata. To odżywcza substancja zapewniająca życie, witalność i siłę, a także posiadająca właściwości lecznicze.

W mitologii iroceltyckiej, studnie i źródła są przedstawiane jako pochodzące „spoza Świata” – równoległego wymiaru, którego mieszkańcy mają moc kontrolowania sił natury tego świata. Ze źródeł w „innym Świecie" woda wpływa do naszego świata, aby wypełnić źródła lub wytrysnąć jako rzeki. Te i inne zbiorniki wodne są ściśle utożsamiane z boginiami - na przykład Bóann i Sionanna, o których uważa się, że są częścią strumienia wody, i od których wywodzą się nazwy rzek w Irlandii, tj. Boyne i Shannon.

Pierwotna tradycja związana z czczeniem studni powstała kilka tysięcy lat temu w czasach przedchrześcijańskich, a wiele ze studni istnieje do teraz dzięki ponownemu poświęceniu ich chrześcijańskim świętym, chociaż ich forma mogła zostać znacznie zmieniona.

Wierzono, że picie z tych świętych wód lub kąpiel w nich dadzą moc z „innego Świata” w postaci poetyckiej inspiracji, mądrości lub uzdrowienia. Podobno nadprzyrodzone ryby, zwłaszcza łososie i pstrągi, wciąż pojawiają się w głębinach studni tym, którzy szukają wróżb na przyszłość.

https://tiny.pl/9fbbp
Załączniki
vs211220-107.JPG
vs211220-107.JPG (2.33 MiB) Przejrzano 320 razy
vs211220-062.JPG
vs211220-062.JPG (1.63 MiB) Przejrzano 321 razy
vs211220-085.JPG
vs211220-085.JPG (2.43 MiB) Przejrzano 322 razy
vs211211-010.JPG
vs211211-010.JPG (2.6 MiB) Przejrzano 322 razy

Re: Archeologia Nie Z Tej Ziemi - Historia Irlandii

44
Rodzinny dom rycerza - Archeologia Nie z Tej Ziemi 39
Wieża rycerska to rodzaj wież o charakterze mieszkalno-obronnym, budowanych przeważnie w okresie średniowiecza jako siedziby średniozamożnego rycerstwa. W Irlandii zachowało się ponad 2000 wież rycerskich zbudowanych głównie miedzy początkiem XV a XVII wiekiem.
Wiele z nich znajdowało się w zasięgu wzroku i mówi się, że powstał między nimi system komunikacji wizualnej, oparty na linii widzenia z najwyższych poziomów, chociaż może to być po prostu wynikiem ich dużej gęstości.
Tego typu wieże występowały na obszarze praktycznie całej Europy. Niektóre są nadal nienaruszone, a nawet zamieszkane, podczas gdy inne znajdują się w ruinie.

https://youtu.be/pr2V9KUBrxo
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filmy podróżnicze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

cron