Nieprzeczytane posty

Re: Dlaczego warto odwiedzić Francje. Z czego słynie,

21
Kolejne miejsce to: Burgundia

Chassagne-Montrachet. Meursault. Pommard. Region Burgundii produkuje jedne z najlepszych win na świecie. Ten region bukoliczny definiuje również klasyczną kuchnię francuską z takimi potrawami jak escargots (ślimaki) i helpecj.
boeuf bourguignon (wołowina Burgundia) i posiada więcej romańskich klasztorów niż jakikolwiek inny obszar we Francji. Nieruchomości kościelne zostały podzielone po rewolucji francuskiej, pozostawiając Burgundię z ponad 4.500 głównie małych i rodzinnych winnic dziś.

Niektóre z najlepszych leżą wzdłuż malowniczego 50-milowego szlaku Grands Crus, który biegnie od Dijon do Santenay; należą do nich Cote de Nuits i Cote de Beaune (inne to Chablis, Cote de Chalonnais, Cote Magonnais i Beaujolais na południu). Najlepiej organizować wycieczki po winnicach w takich ikonicznych wioskach jak Puligny-Montrachet, Vosne-Romanee, czy Aloxe-Corton, ponieważ nie wszystkie są otwarte dla zwiedzających.

Rządzona niegdyś przez książąt sprawujących większą władzę niż królowie, stolica regionu Burgundii i jedyne prawdziwe miasto, Dijon, zachowuje ślady swoich średniowiecznych wpływów, z pięknymi domami z muru pruskiego i rezydencjami. Dalej na południe, w pięknym, 2.0000-letnim mieście Beaune, powstała tętniąca życiem scena restauracyjna - wybierz z ponad 500 win w Dijon.
eleganckie, współczesne Bistro de l'HOtel L'Hdtel de Beaune lub spróbować tradycyjnych dań burgundzkich w Ma Cuisine, dawnym ulubionym daniu, którego specjalnością są karuzele. Szykowne, wypełnione antykami pokoje Hotel le Cep nazwane są na cześć regionalnych win Grand cru.

Wioska Saulieu, poza Beaune, pomogła umieścić kuchnię francuską na mapie, dzięki nieżyjącemu już wspaniałemu szefowi kuchni Bernardowi Loiseau. Jego duch mieszka w Relais Bernard Loiseau, którego restauracja nadal przyciąga gastronomię do tego wspaniałego miejsca w Burgundii.

Polecam także spektakularną Basilique Ste-Madeleine ( XI w) to arcydzieło światła i space-perches na wzgórzu z roztaczającymi się widokami.

Więcej o Francji przeczytacie w poniższym temacie:

http://podroze-forum.pl/viewforum.php?f=45

Re: Dlaczego warto odwiedzić Francje. Z czego słynie,

22
Normandzkie D-day Beaches

Normandie, Francja. 6 czerwca 1944 r. siły alianckie rozpoczęły operację Overlord, największą inwazję morską w historii. Z Wielkiej Brytanii wyruszyło ponad 6.900 statków i jednostek lądowniczych, 54.000 pojazdów i prawie 11.600 samolotów.

Wybrzeże Normandii, w okupowanej przez nazistów północnej Francji, wybrane dlatego, że były one mniej bronione przez Niemców niż miejsca położone dalej na wschód. Chociaż alianci z powodzeniem złapali nazistów pod straż to koszty ludzkiego życia był ogromny. Szacuje się, że tylko pierwszego dnia zginęło prawie 4.500 żołnierzy alianckich (ofiary śmiertelne).

Rozpoczął się udany marsz aliantów po Europie, który pomógł zakończyć marzenia Adolfa Hitlera o światowej dominacji. Czas wymazał większość blizn po II wojnie światowej z tego spokojnego wybrzeża, poza dramatycznym przypomnieniem szeregów i rzędów ostrych białych krzyży i Gwiazd Dawida oznaczających miejsca spoczynku 9.387 amerykańskich żołnierzy na Cmentarzu Amerykańskim Colleville-sur-Mer. Prawie 5.000 brytyjskich, kanadyjskich, australijskich i południowoafrykańskich żołnierzy spoczywa na Cmentarzu Brytyjskim w Bayeux. W pobliżu miasta kawałki wraków niemieckich bunkrów i drutu kolczastego wychodzą na plażę, a w Arromanehes, j tuż przy Gold Beach, siedzą resztki pływającego portu Mulberry, sztucznego portu zbudowanego w celu przyjmowania zapasów podczas wyładunku.
EUROPA

Na miejscu znajdziemy także kilka muzeów, szczegółowo ukazujące całą sytuację D-day invasion, najważniejsze i kompleksowe jest Muzeum w miejscu Mulberry Harbor i ruchome i informacyjne Caen Memorial. Center for History and Peace, 1 około 30 mil na południe.

Normandy jest ulokowana na północny zachód od Paryża. Najlepszy czas aby odwiedzić to miejsce to : Maj-czerwiec i wrzesień-październik dla ładnej pogody i mniej tłumów.

Re: Dlaczego warto odwiedzić Francje. Z czego słynie,

23
Luberon w Prowansji oferuje kwintesencję, francuskie doświadczenie: zwiedzanie sennych wiosek położonych na szczycie wzgórz z widokiem na winnice i pola lawendy.
W Manerbes znajduje się niemal idealne prowansalskie zakwaterowanie: zrelaksowany i wyrafinowany Bastide de Marie, XVIII-wieczny dom wiejski otoczony 50 akrami winnic. Pobliskie Oppbde-le-Vieux to "wioska duchów", z ruinami średniowiecznej twierdzy, warsztatami i domami, a dzięki książkom Petera Mayle'a o Prowansji poznajemy Manerbes, z jego wąskimi uliczkami i dramatycznymi widokami. Pomimo natłoku turystów, Manerbes pozostaje jedną z najładniejszych wiosek na wzgórzach w kraju i doskonałą bazą wypadową do zwiedzania okolicy. Piękne miasteczko Gordes i jego szarobiałe kamienne domy wznoszące się wokół wzgórza zwieńczone jest wspaniałym renesansowym zamkiem. W dolinie Luberon poniżej, pokrytej rzędami lawendy mnisi nadal mieszkają w dramatycznym 12-wiecznym Abbave de Senanque. Bonmeux to jedno z prowansalskich miasteczek biikopowych, z widokiem na trzy sąsiednie wioski.

Re: Dlaczego warto odwiedzić Francje. Z czego słynie,

24
Polecam Lac d'Annecy

Dzisiaj miasto jest pięknie zachowane i wita podróżnych, którzy przybywają, aby zobaczyć tę "Wenecję Alp". Ośnieżone góry i lasy stoją w oddali, podczas gdy piękne kościoły, ozdobione kwiatami nabrzeżne kamienice i łukowate mosty dla pieszych odbijają się w krystalicznie czystych kanałach zasilanych przez rzekę Thiou. Przespaceruj się ulicami Vielle Ville (Stare Miasto), wyłożonymi domami z muru pruskiego, restauracjami i sklepami, i odwiedź potężny 12-wieczny fort i pałac, Palais de l'lsle, siedzący na środku kanału - przez lata ten wizualny symbol Annecy był mennicą, sądami i więzieniem. Mały, pobliski Hotel du Palais de FIsle ma współczesny styl i najlepszą lokalizację, zaledwie kilka kroków od kanału.

Jezioro Annecy, o powierzchni dziesięciu mil kwadratowych, jest znane jako plac zabaw dla miłośników windsurfingu, kajakarstwa i pływania; wycieczka łodzią lub przejażdżka wzdłuż jego brzegów, otoczonych pięknymi wioskami i miasteczkami, jest obowiązkowym punktem programu. Warto zatrzymać się w uroczym porcie Talloires, na południe od Annecy, gdzie znajdziesz latarnię morską w świecie francuskiej gastronomii, Auberge du Pfere Rise nad jeziorem. Hotel-restauracja w chacie z 1901 roku, urządzonym w stylu Art Deco, prowadzony jest przez rodzinę od pokoleń, a obecnie kierowany przez Sophie Rise, jedną z najbardziej cenionych we Francji kobiet-szefów kuchni. Pobliski grand hotel L'Abbaye de Talloires, niegdyś opactwo benedyktyńskie, znajduje się bezpośrednio nad jeziorem i przyjmuje gości od czasów rewolucji francuskiej.

Miasto to jest zlokalizowane ok 20 mil/34 km na zachód od Genewy. Polecam także targ antyków w ostatnią sobotę każdego miesiąca; na początku sierpnia pokaz sztucznych ogni nad jeziorem: w połowie sierpnia festiwal muzyki klasycznej. Na północnym brzegu nieskazitelnie czystego Lac d'Annecy leży malowniczy alpejski kurort Annecy, dziewicze średniowieczne i renesansowe skarby w regionie, który doprowadził malarza impresjonistycznego Paula Cezanne'a do stwierdzenia: "Co za wspaniały ślad limonek", wspaniały ślad przeszłości!".
ODPOWIEDZ

Wróć do „Francja Ogólnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość