Nieprzeczytane posty

Re: Papua-Nowa Gwinea

11
No właśnie. Problemów bez liku. Jestem tez przygotowany, ze jeśli się nie uda gdzieś dotrzeć to się nie uda:):(
Mam w planie przejechanie rejony wybrzeżom od Lae do co najmniej Sepiku (którym chciałby trochę popłynąć w dół rzeki), czyli tak obszaru znajdującego się kiedyś pod władztwem II Rzeszy czyli Cesarstwa Niemieckiego - lata 1884-1914, ewentualnie 1915. Finschhafen generalnie nie było pierwszą próbą, a pierwszą stolicą (w tym roku wyjdzie moja książka o kolonializmie Niemców na Pacyfiku - polecam:) Kaiser-Wilhelmsland (czyli Nowej Gwinei z archipelagiem Bismarcka) do 1891 roku którą w imieniu państwa zarządzała wtedy Kompania :). Zależy mi także na Madang - czyli kiedyś Friedrich-Wilhelmshafen.
Bedę trzymał się w związku z tym wybrzeża. Czasu nie mam tak dużo jakbym chciał - jedynie 2, góra 3 tygodnie, choć według moich obliczeń powinno mi to spokojnie starczyć, dzięki w sumie dość dobrze rozwiniętej sieci połączeń lokalnych (samolotowych)
Strona https://www.unchartedbackpacker.com/tra ... ew-guinea/ - świetna, nie znałem i dziękuję za polecenie.
Lea-Finschafen+ferry = jedyne sensowne rozwiązanie - ok:)
W sumie myślałem nad tym i faktycznie loty wydają się pewniejsze, tylko znowu koszty - oj ciężko.
Może orientuje się ktoś ile najlepiej mieć pieniążków zorganizowanych, bez dolotu na miejsce - tak przy najmniej pi razy oko?

Następna sprawa jak wygląda podróż z Nowej Gwinei do Rabaul na Archipelagu Bismarcka - potrzebna jest wiza? chciałbym przy okazji zahaczyć tam na dwa dni - jeśli to zepnę i będę miał czas:)

PS.
Duch1 - żona robi z antropologii, etnografii? z jakiego obszaru? ja z historii - szczegółowo biografia. Mój bohater był naturalistą, który bardziej nieświadomie niż świadomie przyczynił to pewnych zmian w układzie geograficzno-politycznym. Jeśli chodzi o autoetnografię, po polsku coś znaleźć ciężko - angielski i niemiecki - polecam: C. Ellis, The Ethnographic I: A methodological novel about autoethnography. Tu jest problem charakterystyczny dla badań jakościowych, niektórzy twierdza, że autoetnografia to zwyczajna autobiografia:)
A więc zagadnienia etnograficzne i antropologiczne są jedną z części składowych mojego doktoratu - pisze o człowieku nie ludzie, kulturze itd. i jego konkretnym umotywowanym przez czasy, środowisko i jego samego spojrzeniu na pewne zjawiska i procesy: na pewno nie badania historyczno-terenowe bo to z perspektywy czasu i zasięgu niemożliwe. Analiza tekstów źródłowych - podstawa i zwracanie uwagi na szczegóły(!) tj. np. jaki kontekst w momencie pisania miało dane słowo np. czy określenie Kanaka stosowane było jako pejoratywne przez ówczesnych ludzi itd. Dziękuje i Pozdrawiam

Re: Papua-Nowa Gwinea

12
Ok czyli w takim razie opłaca się przylecieć do jednego punktu np Jayapura, tam lot do Wewak i przewodnik po rzece a później podążać w kierunku Lae po czym polecieć do Port Moresby i stamtąd do domu ( Loty pojedyncze mogą być sporo tańsze) i więcej byś zobaczył

Zastosował bym trzy miejsca jako bazy wypadowe ( Wewak, Madang i Lae)

Wewak mnie więcej już wiemy co i jak , mam dla Ciebie fajną lekturę, nie wiem czy ją czytałeś o Sepiku

http://press-files.anu.edu.au/downloads ... f/ch08.pdf

Wyczytałem również że polecają przewodnika z Ambunti organizuje on wycieczki ok 15 lat, zna sporo ludzi i jest we wszystkim super zorientowany.

Znalazłem ciekawą relację z 2015 opisują że dodarli na noc do Wewak, później transportem publicznym dostali się do Maprik, a następnie kolejny PMV z Maprik do Pagwi ( można tam dotrzeć trasnsportem publicznym ale nie po południu i wieczorem) Trasport bezpośredni z Wewak do Pagwi, kursuje tylko nocą ( z tego co wyczytałem)
Przykładowy plan:

-Dzień 0: Przybycie do Pagwi z Wewak. Szybko spotykamy się z Johannesem (naszym przewodnikiem) wieczorem.
-Dzień 1: Wyjazd z Pagwi. Kupiliśmy jedzenie. Zwiedzanie Palembei i Kaganaman i ich domów duchów. Spanie w Palembei.
-Dzień 2: Targ w buszu. Widziałem wioskę Aibum i spałem w Wonbum na jeziorach Chambri.
-Dzień 3: Dużo pływania kajakiem, by dotrzeć do Wagu na noc. Wspaniała i naprawdę gościnna wioska. Nocne polowanie na krokodyle.
-Dzień 4: "Polowanie" na rajskie ptaki w pobliżu Wagu. Zwiedziliśmy Tomgagamb i zobaczyliśmy przedstawienie teatralne w Mariwai. Spanie w Ambuti.
-Dzień 5: Powrót do Pagwi na tyle wcześnie, by zdążyć na PMV do Wewak.

No i najgorsze czyli cena z 2015

Zwykła cena za zwiedzanie Sepiku z prywatnym przewodnikiem to około 600 kina za osobę za dzień. Tak więc kosztowało nas to około 6,000-6,200 kina za naszą wycieczkę trwającą 5 dni i 4 noce (co w tamtym czasie wynosiło dla nas około 3,100 dolarów kanadyjskich (lub 2,400 USD))

Trzeba pamiętać że ta wszystko jest drogi ( brak transportu, problem z dostarczaniem żywności itd no i cena paliwa. Jak zdecydujesz się pojechać samemu pamiętaj że w niektórych wioskach powinieneś zostać zaproszony co może stanowić problem. Poza tym podróżując od wioski do wioski możesz mieć problem z dotarciem, wówczas pozostanie Ci improwizacja.

Podsumowanie kosztów: 3,500 kina za przewodnika, kapitana i kajak. Paliwo kosztowało około 900 (co byłoby podwójną ceną za wycieczkę w porze suchej). Reszta to jedzenie, noclegi, wstępy do domów duchów i inne atrakcje (płatne w trakcie podróży)

Na Sepiku nie ma bankomatów! Wszystkie pieniądze trzeba będzie przywieźć przed wyjazdem z Wewak! Więc weź trochę dodatkowych pieniędzy na wszelki wypadek!
Bądź również świadomy, że jesteś w pewnym sensie odpowiedzialni za wszystkie wydatki całej załogi podczas całego wyjazdu. Alternatywnie możesz dotrzeć transportem publicznym do Pagwi i wynając łódź na własną rekę. Bedziesz musiał dogadać się z kapitanem ( mozesz dać mu swój plan itd)
Z relacji, którą czytałem piszę że na prośbę przewodnika wzieli oni jedzenie z Wewak i on sam im gotował a także załodze. To pokazuje że musisz się zaopatrzyć w Wewak

Poniżej znajdziesz ciekawą relację,

https://www.tripadvisor.co.uk/ShowUserR ... uinea.html

Polecam napisać na priv do nich żeby podali ci namiary na przewodnika, lub zaryzykować i dojechac do Pagwi samemu. Musisz jednak znać ceny tak żeby Cie nie wyrolowali. Najlepiej jak zapytasz o podróż kilku kapitanów, wówczas będziesz rozeznany. Niech ten post będzie dla Ciebie pewnym wyznacznikiem.


Ps co do PhD, żona skupia się na badaniu pewnych zakresów emocji, spora część pracy będzie z psychologii. Jeśli chodzi o metody to autoetnografia jest jedną z kilku użytych metod. Pytałem tak z ciekawości ponieważ nie spotkaliśmy jeszcze żeby ktoś badał czyjeś autoetnograficzne doświaczenia. Wiem że ty również będziesz badał zagadnienia osób trzecich więc pomyślałem że się zapytam, tak czy inaczej dzięki za odp i gratuluje ciekawej pracy, mam nadzieje ze znajdziesz to czego szukasz.

Re: Papua-Nowa Gwinea

13
Woow cóż za plan, liczymy na pełną relację po powrocie. ;)

To może ja coś dodam o pieniądzach.

Wymiana pieniędzy jest zazwyczaj możliwa jeśli masz USD lub AUD, ale mogą być długie kolejki. Inne waluty można wymienić np w Moresby tylko na lotnisku - najlepiej korzystać z bankomatów, przygotuj się na plan awaryjny, jeśli bankomaty nie działają, co może się zdarzyć w przypadku międzynarodowych kart kredytowych - zazwyczaj oznacza to noszenie przy sobie więcej gotówki niż potrzebujesz, ponieważ potrzebujesz jej na niewidoczne potrzeby lub ewentualności - najlepsza rada to zorganizowanie sobie samemu zapłaty za ostatnią noc w hotelu (zamiast przedpłaty przez agenta), abyś mógł wykorzystać wszystkie dodatkowe kina, które trzymałeś na wszelki wypadek, gdyby były potrzebne.

Jeśli chcesz mieć gotówkę na wszelki wypadek, to najlepszy jest usd lub aud. Aud jest naprawdę jedyną walutą, która jest bardzo często spotykana, ale tylko poza dużymi miastami w Pgk, ponieważ ludzie nie znają wartości i boją się fałszerstw. Jeśli chodzi o bankomaty to uważał bym z używaniem ich w miejscach mniej znanych poza centrami, rozglądaj się także dookoła.


Poinformuj bank, dokąd się wybierasz i miej przy sobie kilka kart, abyś mógł korzystać z nich i pobierać gotówkę w miarę potrzeb, bez przekraczania dziennych limitów
Przyjrzyj się swojemu budżetowi i planuj z wyprzedzeniem, tak abyś miał wystarczającą ilość gotówki pgk na każdy etap, na którym potrzebujesz gotówki oraz trochę ekstra na zakupy i nagłe wypadki

Re: Papua-Nowa Gwinea

14
Co do pieniędzy

Oddział lotniskowy Banku South Pacific znajduje się w terminalu międzynarodowym na lotnisku w Port Moresby, tuż przy wyjściu z hali przylotów celnych. Jest on otwarty dla wszystkich lotów i oferuje normalne stawki bankowe. Z całą pewnością jest to najlepsze miejsce do zakupu kina PNG. Kurs kupna tutaj w PNG zawsze będzie lepszy niż kurs poza PNG. Można uzyskać lepszy kurs wymiany innych walut na Kina w bankach na lotnisku po przybyciu do Port Moresby.

Pamiętaj ( jak już było wspomniane) w PNG nie ma czegoś takiego jak ziemia publiczna. Każdy centymetr przestrzeni należy do ludzi: do papuaskich plemion lub rodzin. Jeśli wyruszysz na poszukiwanie na własną rękę, możesz wtargnąć na czyjąś ziemię i doprowadzić do nieprzyjemnej sytuacji.

Dlaczego warto mieć przewodnika

Mieszkańcy PNG szanują stowarzyszenia. Możesz być postrzegany jako dziwny intruz lub zaufany gość, w zależności od tego, z kim jesteś. Lokalny przewodnik pomoże ci zrobić dobre wrażenie, gdy dotrzesz do odległych wiosek plemiennych

Napady z bronią w ręku są rzadkością w PNG, ale kradzieże kieszonkowe i inne oportunistyczne przestępstwa zdarzają się, zwłaszcza na lokalnych rynkach. Nie pozwól, aby Twój portfel był łatwym łupem, dobrze ukryj swoje rzeczy i nie noś nadmiernej ilości gotówki lub paszportu, gdy nie jest to konieczne. Przechowuj je bezpiecznie w swoim miejscu zakwaterowania.

Nie możesz być w pełni przygotowany na PNG. Z ograniczoną infrastrukturą turystyczną, bardzo niewiele regionów w Papui Nowej Gwinei jest połączonych drogami. Z ograniczoną ilością informacji w Internecie i brakiem biur informacji turystycznej w Port Moresby, najlepszym sposobem, aby poprosić o radę podczas podróży jest rozmowa z miejscowym - lub mieć ze sobą lokalnego przewodnika, k

Latanie jest najlepszym środkiem transportu, a istnieje wiele krajowych linii lotniczych, które obsługują stolice prowincji i miasta regionalne, co ułatwia dotarcie do odległych miejsc. Jeśli zarezerwowałeś wycieczkę zorganizowaną, loty powinny być wliczone w cenę. Niezależni podróżnicy powinni dokonać rezerwacji z wyprzedzeniem, aby uzyskać najlepszą cenę na loty krajowe. Sprawdź swoje ubezpieczenie podróżne zanim rozważysz podróż w odległe rejony.

Rabaul

Ogólnie jest bezpiecznie, choć i tak nie zalecam chodzić po zmroku, wynajmij przewodnika, gdy zamierzasz udać się daleko od miasta\

O wizie przeczytasz poniżej:

https://www.ivisa.com/papua-new-guinea-e-visa

Podejrzewam że w udając się do Rabaul możesz wjechać na tej samej wizie ( choć nie potwierdzam tego w 100%.

Ps polecam dołączyć do naszego newsletera wówczas możesz zareklamować u nas swojego bloga w poniższej sekcji

Newsletter

viewtopic.php?f=21&t=14100

Sekcja reklamy po dołączeniu

viewforum.php?f=1347

Re: Papua-Nowa Gwinea

15
Wiem coś o szukaniu łodzi w miejscach mało rozwiniętych. Próbując znaleźć łódź w mało znanych częściach Albanii wyłącznie natknąłem się na mega drogie wynajmy. Musiałem wszystko załatwić na miejscu, myślę że ciebie czeka podobny scenariusz. O ile postaramy się pomóc to sporą część rzeczy będziesz musiał załatwić na miejscu. Jak już tam będziesz i zdobędziesz kontakty to koniecznie zostaw je u nas na forum, aby były pomocne innym.

Re: Papua-Nowa Gwinea

16
- Dzisiaj nie mam za bardzo czasu, więc krótko (pewnie w niedzielę bardziej się rozpiszę:) Za posty dziękuje - jak zawsze pomocne:)

- Lepsza normalna wiza czy e-wiza? Jestem obywatelem Republiki Federalnej więc mam taką możliwość. Dodatkowo:

Bei Einreise nur für einen touristischen Aufenthalt können deutsche Staatsangehörige an den Flughäfen Port Moresby's Jacksons International Airport and Tokua (Rabaul) International Airport ein kostenfreies Touristenvisum mit einer Gültigkeitsdauer von 60 Tagen erhalten. - To ze strony naszego MSZ: https://www.auswaertiges-amt.de/de/auss ... eit/220698 - więc info raczej potwierdzone, choć i tak tam napisze, żeby się upewnić.

Dlatego się zastanawiam, czy jakby co wyrobić przed przylotem (e-visa kosztuje 44.32 Euro), czy po prostu tą darmową na miejscu?- W ogóle dzisiaj na MSZ dowalili info:(

Einreisen sind nur mit individueller Sondergenehmigung, bei Vorlage eines negativen PCR-Testergebnisses und unter Einhaltung einer 14-tägigen Quarantäne möglich. Während der Quarantäne kann das Verwenden einer autorisierten Tracking-App oder das Tragen einer elektronischen Fußfessel verfügt werden. Die Einreise ist nur über den internationalen Flughafen Port Moresby oder eine eng begrenzte Zahl von Häfen erlaubt.
Der Grenzverkehr mit den Salomonen und Indonesien ist geschlossen.[/i]

BAGNO:( (coś mi się chyba "wycieczka" w tym roku oddala - zobaczymy

PS - jak ktoś nie rozumie niech da znać to później przetłumaczę:)

Re: Papua-Nowa Gwinea

17
Też podobnie wyczytałem, choć jedna osoba na Tripie pisała że nie otrzymasz wizy na lotnisku, stąd prawdopodobnie propozycje ewizy. Jeśli jednak piszą u Ciebie że wizę można otrzymać na lotnisku wówczas sprawa jest załatwiona.

Wypełniłem ankietę na stronie IATA i oto co my wyszło w kwestii wizy

Visa required.

Visa Issuance:
E-visas can be obtained before departure at https://evisa.ica.gov.pg/evisa/account/Apply . Passengers must have a printed e-visa confirmation.

Na stronie rządowe w UK piszą:

Aby wjechać do Papui Nowej Gwinei musisz posiadać wizę. Niektóre linie lotnicze mogą wymagać dowodu, że posiadasz wizę na wjazd do Papui Nowej Gwinei przed podróżą. Przed podróżą należy skontaktować się z linią lotniczą. Odprawa wjazdowa do Papui Nowej Gwinei może być zorganizowana on-line przez PNG ICA.

W końcu po poszukiwaniach znalazłem: ( ale przejrzyj to jeszcze dokładnie, na wszelki)

( Visa-on-arrival Available, Multientry również)

https://ica.gov.pg/visa/visit

Proponuje zatem sprawdzić czy twoja linia nie wymaga wizy z wyprzedzeniem jeśli nie to możesz ją wyrobić na miejscu


Forma do wypełnienia

https://ica.gov.pg/uploads/media/visa_f ... avable.pdf

Dodatkowo w kwestii bezpieczeństwa

Profilaktyka malarii: ryzyko malarii, głównie z powodu P. falciparum, istnieje przez cały rok w całym kraju poniżej 1800 metrów. Odnotowano P. vivax odporną na chlorochinę. Zalecana profilaktyka: C.

Zalecany przez WHO typ profilaktyki określany jest jako:
- Typ A (bardzo ograniczone ryzyko transmisji malarii) - wyłącznie zapobieganie ukąszeniom komarów.
- Typ B (ryzyko malarii niefalciparum) - zapobieganie ukąszeniom komarów plus chemioprofilaktyka chlorochiną lub doksycykliną lub atowakwonem-proguanilem lub meflochiną.
- Typ C (ryzyko malarii P. falciparum) - zapobieganie ukąszeniom przez komary plus chemioprofilaktyka atowakwonem-proguanilem lub doksycykliną lub meflochiną.
Chemioprofilaktykę należy rozpocząć najlepiej na tydzień przed wyjazdem i nie później niż pierwszego dnia ekspozycji; musi być ona przyjmowana z niezmienną regularnością i kontynuowana przez 4 tygodnie po ostatniej ekspozycji. Żaden schemat profilaktyczny nie chroni w 100% przed zakażeniem, ale nawet jeśli nie zapobiegnie chorobie, to może sprawić, że zakażenie będzie łagodniejsze i mniej zagrażające życiu.

Co jeszcze potrzebujesz wiedzieć?

Re: Papua-Nowa Gwinea

18
Dzisiaj dotarły do mnie:
- przewodnik lonely planet - "Papua New Guinea & Solomon Islands - wygląda dobrze, nie ma ilustracji (super!), za to tabun mapek (jeszcze bardziej super) - można na nim polegać?
- rozmówki pidgin english-deutsch, także: Apinun!:)

W głowie powoli klaruje mi się plan, przynajmniej poczatek:
- Port Moresby (2 dni - na okrzepnięcie i aklimatyzację) - (lot) - Lae (1 dzień) - ferry - Finschhafen (1 dzień) - ferry - Lae - lot - Madang (1 dzień) = wychodzi mi około 5-6 dni - jest to do zrobienia?

Nad reszta jeszcze siedzę -
Niestety Sepik chyba odpadnie - koszty z kosmosu się robią - żona mnie ukatrupi:). Za to Ramu wydaje się do zrobienia - droga nadbrzeżna prowadzi z Madangu właśnie do rzeki.
Orientuje się ile może zając podroż z Madangu do Ramu. W linii prostej to 175 km, normalnie coś pewnie koło 400-500?

- Klasik
Szczepienia mam w większości, bo miałem lecieć na Madagaskar w zeszłym roku, a tu wirus:( i przepadły pieniążki z Uniwersytetu (przynajmniej szczepienia za darmo:) Właściwie muszę tylko właśnie peli przeciwmalaryczne nabyć.

Jaka kartę płatniczą mieć najlepiej?

Tenkyu
Lukim yu long liklik taim:)

Re: Papua-Nowa Gwinea

19
Jak gdzies jade i mapa pokazuje mi godzina to zawsze dodaje 30 minut. Rozbijajac na czynniki pierwsz twój plan mysle ze w praktyce bedziesz musial dodac min: ok 1 dnia.

Musisz policzyc wszystko ( szczególnie dni lotów na godziny) wtedy zobaczysz ile masz czasu. Zazwyczaj w dniu lotu pozostaje ci tylko ok 1,3 lub pól dnia. Oblicz takze czas odnosnie ferry, czyli dojazd ( boarding itd) + dodarcie na miejsce a zobaczysz jak malo czasu ci zostanie.

Co do Sepik to mozesz spróbowac bez przewodnika ale oplata dla kapitana, zalogi i paliwo to juz musisz zaplacic. Faktycznie to malo oplacalny pomysl. Zobacz loty i podaj nam czas, pomozemy ci zlozyc to w calosc ( wstepny plan jest, to dobrze)

Re: Papua-Nowa Gwinea

20
Główną osadą jest stacja Gagidu, 3 km od nabrzeża Buki i 30 km od nabrzeża Maneba. Część wybrzeża składa się z czarnych i białych żwirowych plaż. Wioski są oddalone od siebie ( wiec kazde dotarcie tam to spora strata czasu), a rybacy i wieśniacy machają podekscytowani na widok podróżnych. Na stacji (Finschhafen) znajduje się mały targ, trzy duże sklepy, posterunek policji, szkoła podstawowa, sąd, więzienie oraz Departament Robót, PNG Water i PNG Power. Szkoła średnia leży tuż za centrum miasta. Pracownicy rządowi mieszkają w starych domach w stylu kolonialnym, położonych nad brzegiem morza.

Tu znajdziesz sporo info

https://www.pngattitude.com/2021/04/swe ... .html#more

Jesli chodzi o mnie to tam gdzie masz lot oraz ferry przeznaczyl bym caly dzien ( czas ferry to ok 3-4 godziny) ( 80 kilometrów) ( ewentualnie luzny czas wieczorem. Nie planowal bym nic na ten dzien. Reszta czasu,który ci zostanie zaplanuj na zwiedzanie. Staraj sie zwiedzac obszarami zeby nie marnowac czasu na dojazd. Ten jeden dzien na trasport moze sie takze przydac w razie jakis nieprzewidzianych problemów ( oby nie)

Znalazles juz Ferry do Finschhafen?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe kraje i terytoria zależne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości