Nieprzeczytane posty

Ciekawe miejsca w Polsce

1
Witam wszystkich. Chciałem polecić najpiękniejsze miejsca w Polsce , choć wiele z poniższych propozycji nie jest do końca znanych, mam jednak nadzieje że nasz wybór spodoba się Wam.

Będzin

Starówka i zabytki miasta

W Będzinie zachowały się ślady architektury pochodzącej z XIV w. Pierwotny układ urbanistyczny został zachowany wraz z fragmentami otaczających go murów obronnych oraz najstarszym średniowiecznym kościołem Świętej Trójcy. Szczególną wartość przedstawia będzińska starówka z rynkiem, zabytkowymi kamienicami, renesansowymi i secesyjnymi, a także zabudowania publiczne i swiatynie żydowskie. Cennymi zabytkami są dobrze zachowane dworki w pobliskich dawnych majątkach ziemskich. Swoje posiadłości mieli tu Mieroszewscy i Ciechanowscy, po których pozostały zespoły Parkowo-pałacowe w Gzichowie oraz Grodzcu. Czasy wczesno-średniowieczne reprezentuje grodzisko na wzgórzu św. Doroty, objęte terenem parku krajobrazowego. O przemysłowo-górniczej historii miasta świadczą zabytkowe pozostałości cementowni i kopalni Grodziec wraz z osiedlem robotniczym Boleradz, a także młyn i zabytkowa wieża ciśnień.


Zamek na Szlaku Orlich Gniazd

Ślady osadnictwa na terenie dzisiejszego Będzina pochodzą z czasów wczesnego średniowiecza. Jednak najbardziej znaczącą budowlą w kontekście historycznym jest zamek. Monumentalna konstrukcja z charakterystyczną okrągłą basztą i wieżą powstała w XIV w. na polecenie króla Kazimierza Wielkiego. w. Zamek w stylu neogotyckim wzniesiono na wzgórzu otoczonym przez Czarną Przemszę. Obiekt ma bardzo bogatą i ciekawą historię związaną z wielokrotnymi najazdami. Dwukrotnie, podczas pożaru w 1616 r. oraz w czasie potopu szwedzkiego w 1656 r., uległ znacznemu zniszczeniu, po których został odbudowany.


Biała Podlaska


Powstanie Białej Podlaskiej datuje się na XV w. i czasy Wielkiego Księstwa Litewskiego. Jednak panujący w mieście wielki rod Radziwiłłów pozostawił po sobie wiele zabytków. Najważniejszą posiadłością rodową jest zrujnowany zespół Parkowo-pałacowy. Jego centralny punkt stanowi fragmenty zbudowanego na planie gwiazdy pięcioramiennej zamku z XVI w zachowane w formie szczotkowej. Można tez wyróżnić bastiony otoczone fosą i wałem ziemnym. Pozostały również nieco nowsze części budowli, w tym kaplica zamkowa, oficyny, charakterystyczna brama wjazdowa przypominająca luk triumfalny oraz dwie wieże: wschodnia, ulokowana na terenie parku, i licząca sześc pięter wieża wjazdowa. W obrębie Białej Podlaskiej po Radziwiłłach pozostały tez budowle publiczne, do których zalicza się: dawny klasztor reformatorów, a także budynek Akademii Bialskiej, w której obecnie ma siedzibę liceum ogólnokształcące. Również kościół sw. Anny zawdzięcza powstanie Radziwiłłom.

Zamek książąt Sułkowskich, dworki i budowle miejskie

Historia miasta sięga wiele lat wstecz, do okresu osiedlenia się tu znanego książęcego rodu. W XIII w. została wybudowana rodowa siedziba - górujący nad miastem zamek książąt Sułkowskich. Budowla przez lata była najważniejszym elementem miejskich fortyfikacji i jednocześnie pełniła funkcje strzegącej granic warowni. Z czasem zamek przekształcono w typowo miejską rezydencje, a obecnie jest on siedzibą muzeum. Z początku historii miasta zachowany się: średniowieczna starówka oraz kamienice, kościoły i kilka malowniczych pałacyków znanych szlacheckich rodzin. Dominują wśród nich XVI-wieczny Dwór Lipnicki oraz o 200 lat starszy Pruszyńskich. Jeszcze wcześniejsze slay osadnictwa dokumentne grodzisko z XI w. w Starym Bielsku.

Białowieża

Puszcza Białowieska nie bez powodu podlega ochronie w obrębie Białowieskiego Parku Narodowego. Jest to ostatnia pozostałość po pradawnym lesie porastającym tysiące lat temu obszar Europy. Teren zalesiony rozpościera się po obu stronach granicy z Białorusią. Cały obszar to cenny ekosystem leśny, bogaty we florę i faunę charakterystyczną dla umiarkowanego klimatu. Jest jednocześnie ostoją najstarszych w Polsce drzew. Występuje tu 9 tys. gatunków roślin i grzybów. Puszcza znana jest także z hodowli żubrów, które zostały uchronione przed wyginięciem. Centrum puszczy stanowi wieś Białowieża, godna zainteresowania z uwagi na pozostałości dawnego dworu z pięknym parkiem, zabytkową cerkiew, domy oraz zabudowania dawnego dworca kolejowego.
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Ciekawe miejsca w Polsce

2
Białystok


Historia Białegostoku sięga XVI w. kiedy miasto byto szlacheckim majątkiem Wiesiołowskich. Zaledwie 100 lat wystarczyło, aby niewielka osada, która przeszła w ręce znanego rodu Branickich, pod ich skrzydłami rozrosła się w znaczący ośrodek miejski i uzyskała od Jana III Sobieskiego stosowne prawa. Spośród licznych zabytków dokumentujących 400 lat historii miasta najznakomitszy jest monumentalny pałac Branickich. Kompleks jest efektem trwającej kilkadziesiąt lat przebudowy zamku pierwszych właścicieli i stanowi przykład architektonicznego kunsztu inżyniera Tylmana z Gameren. Barokowa rezydencja otoczona rozległym parkiem nazywana jest często podlaskim Wersalem, co dobitnie wskazuje na bogactwo wnętrz i wyposażenia. Przeciwwagą dla szlacheckiej siedziby są zabudowania fabryczne, palace fabrykantów,świątynie katolickie i prawosławne, zabytkowe cmentarze oraz wiele kamienic i budowli publicznych z XIX początku XX w.



Biskupin

Skansen

Powstanie skansenu w Biskupinie, będącego doskonale zrekontrowaną osadą, to dzieło czystego przypadku. Przez stulecia tajemnice skrywały wody jeziora, jednak prowadzone na okolicznych polach prace melioracyjne sprawiły, ze obniżająca się tafla wody zaczęła odsłaniać liczące 2800 lat zabudowania?. Obecnie skansen składa się z pozostałości i rekonstrukcji 13 rzędów chat drewnianych o powierzchni 70-90 m każda. Obszar zabudowany otacza drewniana palisada stanowiąca rodzaj prymitywnej fortyfikacji. Fakt, ze osada znajdowana się na wyspie, dodatkowo wpływało na poziom bezpieczeństwa. Większość zbudowanych chat została podzielona na izby mieszkalne z centralnym paleniskiem, miejscami sypialnymi i charakterystycznym dymnikiem zamiast okien. O doskonałej organizacji świadczy wykładana balami okrężna ulica. Skansen w Biskupinie to jeden z najbardziej znanych tego typu obiektów na świecie.
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Ciekawe miejsca w Polsce

3
CZĘSTOCHOWA

Klasztor na Jasnej Górze

Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie to nie tylko ważny zabytek architektoniczny, ale przede wszystkim sanktuarium o dużym znaczeniu religijnym oraz symbol narodowy, związanym z bohaterstwem i umiłowaniem ojczyzny. Budowla została ufundowana przez księdza Władysława Opolczyka w XIV w chociaż większość obecnych zabudowań pochodzi z późniejszego okresu. W kompleksie klasztornym paulinów znajduje się XVII-wieczny kościół bazylikowy wraz z trzema starszymi o około 100 lat kaplicami świętych , znajdziemy tam relikwie, św. Pawła i Serca Pana Jezusa, XVII-wieczne zabudowania klasztorne, kaplicę Różańcową, zabudowania gospodarcze oraz niezwykłą biblioteka klasztorną. Szczególnym punktem zespołu jest kaplica Cudownego Obrazu ze słynnym wizerunkiem Matki Boskiej. Na obszarze klasztornym znajdują się także pozostałości twierdzy częstochowskiej.

DOLINA ROSPUDY

Rospuda to spokojna leniwa rzeka płynąca przez Puszczę Augustowską, stanowiącą jeden z najpiękniejszych przyrodniczo i najczystszych ekologicznie regionów Polski. Otoczenie rzeki to wszystkim torfowiska i obszary bagienne, które zostały objęte ochroną. Istniejący tu ekosystem pozostaje naturalny i niezmienny od stuleci, a wyjątkowo czyste środowisko sprzyja rozwojowi endemicznych i rzadkich gatunków roślin oraz zwierząt. Dominujące na tym obszarze formacje roślinne to typowo nadrzeczne szuwary, a także bogate w wilgoć lasy, urozmaicone ciekami wodnymi i źródłami. Dolina Rospudy jest naturalnym środowiskiem licznego ptactwa wodnego oraz drobnych ssaków. Odnotowano tu istnienie 14 gatunków roślin zagrożonych wyginięciem.


Polecam także temat:

Atrakcje Olsztyna
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Ciekawe miejsca w Polsce

4
Polecam zamek w Mosznej, piekne miejsce. Zwiedzanie mozna polaczyc z zatrzymaniem sie w zamku, co jest atrakcja sama w sobie. Okoliczny park ( bardzo duzy) pozwala na dlugi spacer. Dodatkowo jesli pogoda jest nieciekawa mozna spedzic milo czas w malej przyzamkowej szklarni, pelnej kwiatów z widokiem na zamek i na ogód. Polecam to miejsce kazdemu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Polska ogólnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości