Nieprzeczytane posty

blacha a blok

1
Takie tam materiałoznawcze rozterki...
Zastanawiał się ktoś kiedyś, jaka jest granica pomiędzy blachą a blokiem metalu? Różnica dotyczy oczywiście grubości. Długości i szerokości mogą być zbliżone - ale cienki arkusz będzie zaklasyfikowany jako blacha, natomiast większy kawał surowca to już blok. Ale jakie są wartości graniczne, przedziały w centymetrach?

Re: blacha a blok

2
Poruszasz tutaj zagadnienie z materializmu dialektycznego w kwestii przemiany ilości w jakość. W przypadku blachy i bloku metalu niewielkie zmiany grubości na przykład arkusza blachy od 1 mm do 1000 mm spowoduje nagłe pojawienie się nowej jakości, gdzie blachę nazwiemy blokiem. To przejście jakościowe może być na różnym poziomie i dla mnie pojawi się gdzieś na wymiarze 300 mm. Ale jeśli blacha będzie miała boki 100 mm, to blokiem się stanie się w okolicach 40 mm.
To rozumowanie dotyczy wielu przedmiotów jeśli będziemy powiększać na przykład krzesło, to w pewnym momencie stanie się zadaszeniem na słupach, albo przestronną wiatą z jakąś ścianą nad dachem. Drugim pojęciem opisujące to zjawisko jest emergencja.

Re: blacha a blok

3
@george bardzo dziękuję za filozoficzne podejście do tematu. Ale wolałbym bym bardziej "techniczno-branżowe". Wydaje mi się, że na którymś poziomie pojawiła sie granica umowna. Produkty do x to blacha, od x wzwyż to bloki i tym podobne. O ile na stronie Reklama usunięta jest całkiem sporo informacji, tak właśnie przedziałów do klasyfikacji jakoś nie udało mi się odnaleźć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości