Nieprzeczytane posty

Re: Tunezja informacje praktyczne

11
Koszt obiadu jest zależny od miejsca i miasta: Ceny 2020:

Posiłek, niedroga restauracja 6,00 DT 4,00-12,00
Posiłek dla 2 osób, Restauracja Średnia, Trzydaniowa 40,00 DT 30,00-81,42
McMeal w McDonalds (lub odpowiednik Combo Meal) 10,00 DT 8,00-12,00
Piwo domowe (ciąg 0,5 litra) 4,00 DT 2,00-6,00 DT 2,00-6,00
Piwo importowane (butelka 0,33 litra) 5,00 DT 3,00-7,00 DT 2,00-6,00
Cappuccino (zwykłe) 2,03 DT 0,80-4,00
Koks/Pepsi (butelka 0,33 litra) 1,50 DT 1,00-3,00
Woda (butelka 0,33 litra) 0,65 DT

Jeśli chodzi o miejsca warte obejrzenia to polecam:

Sidi Bou Said to całkowicie urocza kolekcja bielonych, kamiennych domów i brukowanych uliczek wymieszanych na wzgórzu z widokiem na Zatokę Tunisską. Wioska zaczęła się jako seria wież strażniczych zbudowanych prawie 1000 lat temu, aby dostrzec najeźdźców. Wkrótce jednak stała się wspólnotą sufickich muzułmanów i przez dwa i pół wieku oczarowywała turystów i artystów, odkąd dobrze sytuowane rodziny z Tunisu zaczęły tu budować letnie domy. Indygo Morza Śródziemnego łączy się z nieskazitelnym lazurowym niebem i jest akcentowane przez mnóstwo mosiężnych, drewnianych drzwi pomalowanych w podobnym kolorze.

Miejsce to zostało odkryte przez zamożnych Francuzów i innych europejskich emigrantów na przełomie XIX i XX wieku. Ironia polega na tym, że nie-muzułmanom nie wolno było włóczyć się po tych ulicach do 1820 roku, kiedy to zwolennicy Abu Saida znieśli wielowiekowy zakaz. Abu Said ibn Khalef (który zmarł tu w 1231 roku i został pochowany w miejscowym meczecie) był nauczycielem sufizmu, zaadoptowanym przez antychrześcijańskich piratów korsarzy jako ich obrońca przed europejskimi niewiernymi - Obecnie mieszkańcy gromadzą się tu na obowiązkową miętówkę - z widokiem na otwarty taras tak bardzo wychwalanej Cafe des Nattes z widokiem na rynek główny. Dla uzyskania jeszcze lepszych widoków warto zatrzymać się w pięknej Cafe Sidi Chabanne z świeżo wyciskanym sokiem owocowym. Spędź noc w Maison de Charme's Dar Said, zbudowanej w połowie XIX wieku jako willa rodzinna i odnowionej w 1998 roku, aby włączyć 24 stylowo urządzone pokoje gościnne, mały basen i restaurację. Znajduje się on w samym sercu Sidi Bou Said, z pięknym widokiem na wioskę, morze i Kartaginę.

Każda podróż z pobliskiego Tunisu powinna obejmować przystanek w Kartaginie, miejscu jednego z największych i najbardziej wytrzymałych starożytnych imperiów. Założone w 814 r. p.n.e. przez fenickich handlarzy, to niegdyś tętniące życiem nadmorskie miasto jest miejscem, w którym znaleziono wiele starożytnych mozaik i posągów znajdujących się obecnie w Muzeum Bardo ). Zachowało się kilka ruin, w tym
Rzymskie łaźnie, ale miłośnicy historii będą zachwyceni możliwością spaceru po ziemi wielkiego kartygańsko generała Hannibala i królowej Dydona, siostry Pigmaliona. Ludwik IX z Francji (St. Louis) zmarł tu w 1270 roku podczas wyprawy krzyżowej. Na miejscu starożytnej cytadeli, w pobliżu wspaniałego Muzeum Narodowego w Kartaginie, stoi poświęcona mu katedra z końca XIX wieku.

Zobaczcie także koniecznie temat:

Czy warto wybrać się do Tunezji

Re: Tunezja informacje praktyczne

14
Język:
Tunis / arabski

CZAS LOKALNY
Nie ma różnicy pomiędzy czasem lokalnym a czasem letnim i zimowym w Polsce.

OGÓLNE WYMAGANIA WJAZDOWE DLA OBYWATELI POLSKI
Wiza nie jest wymagana. Paszport powinien być ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowego opuszczenia Tunezji.

SZCZEPIENIA
Brak wymaganych szczepień. Zaleca się szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu. Szczepienia rutynowe: błonica, tężec i krztusiec.

Pieniądze

WALUTA
dinar tunezyjski, 1 TND = 1000 milimów

CENY W HOTELACH I RESTAURACJACH
Posiłek w taniej restauracji to koszt ok. 5 TND, posiłek w restauracji średniej klasy wyniesie nas około 15-20 TND.


OBOWIĄZKOWY PODATEK TURYSTYCZNY


Od sezonu Lato 2019 obowiązuje obligatoryjny podatek lokalny w wysokości:

1 TND/dzień - w hotelach 2-gwiazdkowch,
2 TND/dzień - w hotelach 3-gwiazdkowych,
3 TND/dzień - w hotelach 4- i 5-gwiazdkowych.

Maksymalna wysokość podatku liczona jest za 7 kolejnych dób hotelowych, nawet w przypadku dłuższego pobytu.

Opłata jest jednorazowa i płatna bezpośrednio w hotelu podczas zakwaterowania. Podatek obowiązuje osoby powyżej 12 roku życia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Tunezja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość