Nieprzeczytane posty

Mombasa

1
Jeśli Kenia to warto zwiedzić Mombasę.

Miasto służy jako baza turystyczna wybrzeża Kenii - w głębokiej zatoce czekają na gości liczne statki wycieczkowe. Turyści przybywają tu pociągiem lub samolotem głównie po to, aby poleżeć na plaży.

W roli przypomnienia Mombasa jest drugim co do wielkości miastem Kenii oraz największym portem w Afryce wschodniej. Odseparowane od kontynentu dwiema rzekami miasto jest połączone z lądem mostem od północy oraz drogą na grobli i linią kolejową od zachodu. Tylko podczas podróży promem na południe można zauważyć wyspowe położenie miasta.

Mombasa została założona przez arabskich kupców w VIII wieku. Kiedy w 1498 dotarł tu Vasco da Gama, miasto już dobrze prosperowało. Dwa lata później przybyły wojska portugalskie i rozgorzały walki pomiędzy Portugalczykami a Arabami. W 1840 sułtan Zanzibaru przejął miasto, później administrowali nim Brytyjczycy. W 1963 Mombasa stała się częścią niepodległej Kenii.


Stare miasto Mombasy ma wąskie, kręte uliczki i uroczo niszczejącą dawną architekturę z wpływami arabskimi. Cechują ją rzeźbione drzwi wejściowe i długie, ozdobione geometrycznymi ornamentami balkony. Patrząc w kierunku morza, widzimy Fort Jesus, zbudowany przez Portugalczyków w 1590, obecnie bardzo ciekawe muzeum. Atmosfera w mieście jest przyjazna, bary i restauracje są pełne życia i pozostają długo otwarte.

Spacer po starówce jest przyjemnością dla zmysłów - wszystko wygląda egzotycznie i kolorowo, ludzie są ubrani w kangas i kikois -jasne, farbowane bawełniane stroje - a w powietrzu rozchodzi się aromat przypraw. Koniecznie trzeba odwiedzić Starą Zatokę, gdzie każdego dnia rybacy przypływają pięknymi, tradycyjnymi łodziami dhow i przywożą świeże ryby oraz inne dobra złowione w morzu. Twarze, kolory, dźwięki i śmiech sprawiają, że Mombasa jest prawdziwie atrakcyjnym miejscem.

Może się wybrać w rejs łodzią dhow po zatoce; całonocnej podróży pociągiem do Nairobi: wyprawy na jedną z plaż na północ lub na południe od miasta; sławnych kłów słonia na Moi Avenue - łuków w kształcie połączonych kłów słonia, tworzących literę M jak Mombasa; spaceru po staromiejskim labiryncie wąskich alejek i niezwykłych sklepów. Na północy miasta, po drodze na plażę Nyali, znajduje się największa we wschodniej Afryce farma krokodyli, wioska Mamba. Można się tam wybrać na interesującą wycieczkę.

.
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Mombasa

8
Mam inne wrażenia z Mombasy. Byłem tam z koleżanką w lipcu tego roku.
Brud, hałas, zgiełk, afrykański moloch, zaniedbane stare miasto i niebezpieczne.
Każdy porządny człowiek (np. oficer policji, właściciel sklepu, hotelu) przestrzegał nas przed rabusiami, kieszonkowcami, przed ciemnością, zaułkami i chodzeniem "na własną rękę". Nawet w dzień. I to nawet nie chodziło o polecenie jakiegoś znajomego "przewodnika", tylko o zwykłą troskę.
Nie czuliśmy się tam dobrze, choć do strachliwych nie należymy. I to "zwiedzanie" - inaczej wyobrażałem sobie baśniową dla mnie Mombasę. Była brzydka.
Miasta w "Czarnej Afryce" nie mają dla mnie klimatu. Przynajmniej te, w których byłem. Większość jest taka sama: beton, blacha, zgiełk, tłok. Unikam miast. Wolę miasteczka, wioski, manyatty.
No, chyba, że plaża nad oceanem.
Preferuję jednak spokojniejsze miejsca, np. na rajskiej wyspie Mafija.

Oficer policji z Mombasy miał rację mówiąc, że złodzieje nas obserwują. Dwa dni później chwila nieuwagi na plaży niedaleko Mombasy (dokładnie w Kikambali) kosztowała nas sporo. Dosłownie dwie minuty rozluźnienia i pozbyliśmy się cennych rzeczy.

Ale to moje subiektywne, świeże odczucia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kenia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości