Nieprzeczytane posty

Samochodem po Bulgarii - Relacja 2018 odwiedzilimy kilka fajnych miejscówek

1
SOFIA, Bułgaria - Bułgaria - Przepełniona historią sięgającą starożytności, Bułgaria jest malowniczym, fascynującym miejscem podróży.
Sofia-a-growing-tourist-destination.jpg
Sofia-a-growing-tourist-destination.jpg (305.53 KiB) Przejrzano 12598 razy
Wstep

Ten egzotyczny kraj bałkański na skrzyżowaniu dróg między Europą a Azją jest popychany przez wielu sąsiadów - Rumunię na północy, Turcję na południowym wschodzie, Grecję na południu, Macedonię na południowym zachodzie i Jugosławię na zachodzie.

Posiada cztery różne pasma górskie, pięć regionów winiarskich i linię brzegową Morza Czarnego, popularną w Europie Wschodniej ze względu na szerokie, piaszczyste plaże. Wszystko to, ale na obszarze dwukrotnie większym od Nowej Szkocji.

Bułgaria jest w przeważającej części słowiańska i prawosławna i posługuje się cyrylicą, podobnie jak Rosja. Bułgaria zamieszkuje również dziewięć procent ludności muzułmańskiej, co jest dziedzictwem pięciu stuleci rządów tureckich, które nie skończyło się przed wyzwoleniem Bułgarii przez Rosjan w 1878 roku.

Wcześniej bliski sojusznik Związku Radzieckiego, Bułgaria obaliła swój komunistyczny rząd w 1989 roku. Droga do demokracji nie była jednak łatwa.

Ale nie dajcie się odkładać waszych podrózy na później. Jeśli można spojrzeć w przeszłość na nieciekawą architekturę i niekontrolowany rozwój miast ery komunizmu, zostaniecie nagrodzeni przez prawdziwą Bułgarię i gościnność jej mieszkańców.

Weźmy na przykład Sofię, stolicę kraju. Na obrzeżach znajdują się bloki mieszkalne, ale w centrum znajdują się okazałe budynki rządowe, przestronne brukowane place, ceglane bulwary i kopułowe katedry zdobią freski i ikony.

Sofia-Bulgaria-800x400.jpg
Sofia-Bulgaria-800x400.jpg (101.98 KiB) Przejrzano 12598 razy
Sofia to tętniące życiem, kosmopolityczne miasto, w którym ruch uliczny jest horrendalny, samochody zaparkowane są na chodnikach, a modnie ubrani ludzie spieszą się z przylegającymi do uszu telefonami komórkowymi.


Relacja

Zwiedziliśmy większość kraju wynajętym samochodem. Jazda samochodem w Bułgarii nie jest dla nieśmiałych. Ofiary śmiertelne wypadków drogowych w kraju należą do najwyższych w Europie, a książki podróżnicze zalecają nie jeździć w nocy.

Mountains_in_Bulgaria.jpg
Mountains_in_Bulgaria.jpg (2.41 MiB) Przejrzano 12598 razy
Ale jeśli jesteś pewny siebie za kierownicą, posiadanie własnego pojazdu daje Ci swobodę zatrzymywania się i czuć zapach róż - tak jak to uczyniliśmy dosłownie wtedy, gdy zdarzyło się to na hektarach pełnych róż.
róze .jpg
róze .jpg (697.96 KiB) Przejrzano 12598 razy
Bułgaria jest głównym producentem oleju różanego dla przemysłu perfumeryjnego. Rośliny różane na tym szczególnym polu były przeznaczone na eksport do Francji i Włoch, grupa zaprzyjaźnionych kobiet powiedziała nam, zbierając korzenie i łodygi.

Byliśmy przerażeni widząc, jak piękne czerwone róże są wyrzucane na hałdy, ale jedna z kobiet wyselekcjonowała ponad tuzin, aby nam je dać.

Żaden wyjazd do Bułgarii nie jest kompletny bez wycieczki na wybrzeże Morza Czarnego.
Golden-Sands-Bulgaria-Alexandra-Gnatoush.jpg
Golden-Sands-Bulgaria-Alexandra-Gnatoush.jpg (97.51 KiB) Przejrzano 12598 razy
morze czarne.jpg
morze czarne.jpg (511.27 KiB) Przejrzano 12598 razy
Black-Sea-beach-Bulgaria.jpg
Black-Sea-beach-Bulgaria.jpg (635.67 KiB) Przejrzano 12598 razy
Muzeum Historii w starożytnym nadmorskim mieście Warna mieści to, co mówi się, że jest najstarszym znanym złotem na świecie, a także ekspozycje greckich, rzymskich i średniowiecznych artefaktów.

Na północ od Warny znajdują się kurorty rozliczane jako uzdrowiska hotelowe z leczniczymi źródłami mineralnymi, ale wybraliśmy się na południe.

Jeśli lubisz duże kurorty hotelowe, to Słoneczny Brzeg (Slancev Brjag) jest miejscem dla Ciebie. Wolelibyśmy zatrzymać się w urokliwym, turystycznym Nesebarze na skalistym półwyspie przez zatokę. Kiedy chcieliśmy posiedziec na plaży to była to tylko kwestia jazdy kilka kilometrów do Słonecznego Brzegu.

lancev Brjag2.jpg
lancev Brjag2.jpg (421.74 KiB) Przejrzano 12598 razy

Wąskie, brukowane uliczki skręcają pomiędzy malowniczymi drewnianymi budynkami w Nesebarze, mieście rybackim z 510 r. p.n.e., które jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Grupy wycieczkowe przyjeżdżają tu, aby zobaczyć ruiny kościołów bizantyjskich.

Nesebar-10-1024x683.jpg
Nesebar-10-1024x683.jpg (168.67 KiB) Przejrzano 12598 razy
Nesebarze.jpg
Nesebarze.jpg (74.78 KiB) Przejrzano 12598 razy
Nesebarze2.jpg
Nesebarze2.jpg (2.76 MiB) Przejrzano 12598 razy
Zatrzymaliśmy się w małym, nowym i ładnie urządzonym hotelu zwanym Monte Cristo w samym sercu starego miasta za jedną stawkę około 50 euro na początku sezonu.

W południowo-zachodniej Bułgarii, kiedy odwiedziliśmy klasztor w Rili, znaleźliśmy kolejną wspaniałą okazję hotelową. Za klasztorem znajduje się Hotel Tzarev Vrah, gdzie czyste, wygodne pokoje z solidnymi, ciemnymi drewnianymi meblami i przytulnymi wełnianymi kocykami można było wynająć za około 20 euro.
Rili,.jpg
Rili,.jpg (114.8 KiB) Przejrzano 12598 razy
Klasztor w Rili - najbardziej znany w kraju znanym z wielu odosobnionych klasztorów - znajduje się w odległym miejscu w Górach Riła i jest również wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego. Wewnątrz dużego dziedzińca znajduje się kopułowy kościół otoczony podwójną warstwą łuków i kolumnad biegnących wzdłuż głównego budynku.

Rili2.jpg
Rili2.jpg (241.38 KiB) Przejrzano 12598 razy
Rili,3.jpg
Rili,3.jpg (247.86 KiB) Przejrzano 12598 razy
To tylko kilka miejsc, które najbardziej nam utkwiy w pamieci, polecamy ten Kraju i jego mieszkanców
Załączniki
lancev Brjag.jpg
lancev Brjag.jpg (445.63 KiB) Przejrzano 12598 razy
bulgaria-rose.jpg
bulgaria-rose.jpg (47.67 KiB) Przejrzano 12598 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bułgaria”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron