Nieprzeczytane posty

Bułgaria 2019- Dlaczego warto odwiedzić ten kraj. Relacja zakręconego podróżnika

1
Bulgaria-pronin009_a3b31___Gallery.jpg
Bulgaria-pronin009_a3b31___Gallery.jpg (53.12 KiB) Przejrzano 15231 razy
Wizyta w gminie Belogradchik w północno-zachodniej Bułgarii, na wschód od granicy serbskiej, była jak wizyta na innej planecie, a przynajmniej na południowo-zachodnim zachodzie Ameryki, w wersji z Europy Wschodniej. Naturalne pionowe, pionowe, brązowe i żółtawe piaskowcowe formacje otaczają miasto i dominują w pobliskim krajobrazie. Musiałem jedynie otworzyć zasłonę pokoju hotelowego, aby podziwiać wspaniałe widoki, ale spędziliśmy wczesne i późne godziny nasłonecznienia wspinając się i wędrując oraz fotografując odległe formacje, z których niektóre osiągają wysokość 200 metrów.
Belogradchik3.jpg
Belogradchik3.jpg (474.16 KiB) Przejrzano 15231 razy
Belogradchik2.jpg
Belogradchik2.jpg (5.23 MiB) Przejrzano 15231 razy

Główną atrakcją historyczną miasta jest twierdza z czasów rzymskich. Prowadzi do stromej klatki schodowej na szczyt jednej z formacji skalnych, która z jednej strony wychodzi na Belogradchik, a z drugiej strony na kilometry formacji prowadzących do dolin i gór. Psy i koty swobodnie poruszają się po całym kraju. Większość z nich jest w dobrym zdrowiu, ponieważ zawisają w pobliżu zaufanych źródeł żywności, takich jak restauracje.
Belogradchik.jpg
Belogradchik.jpg (361.56 KiB) Przejrzano 15231 razy
Obsługa restauracji w miejscach, które odwiedziliśmy, ale prawdopodobnie wszędzie wokół, była świetnym źródłem rozrywki zarówno dla nie-bułgarskich, jak i bułgarskich Bułgarów. Wydaje się, że jest to dość powszechne tutaj, i dobrze przyjęte przez mieszkańców, że jedzenie jest podawane mniej lub bardziej przypadkowo, w żadnej konkretnej kolejności. Tak więc danie główne jednego pstrąga może być serwowane przed dostarczeniem zupy lub sałatki drugiego. Jedna osoba na imprezie może być podana z chlebem czosnkowym, druga sałatka sklepowa, a jeszcze jedna strona ziemniaczana i serowa. Cokolwiek jest gotowe, idzie. Zachęca się cię do jedzenia tego, co od razu ci się przyniosą a nie czekania, aż wszyscy będą obsłużeni.

Zwiedzamy dalej różne miejsca w mieście - kościoły o wschodzie słońca, spacery, w tym ruiny Serdiki Shadi

Odwiedzając garncarskiego rzemieślnika, spotkaliśmy wesołego emeryta o imieniu [Ivan], który opowiedział nam, jak to było dla niego w czasach komunizmu. Jego pierwsze dwie próby ucieczki z kraju nie powiodły się. Został postrzelony, złapany, pobity, torturowany. W końcu został zwolniony z więzienia i udało mu się przy trzeciej próbie. W końcu trafił do Kalifornii, gdzie miał udaną karierę pracując w firmie z branży amunicji. Chwalił się, że był tam jedynym pracownikiem z kraju bloku wschodniego.

Bałkany mają duże znaczenie nie tylko w oferowaniu spektakularnej scenerii i przygód, ale także pod względem historycznym. To na nich toczyło się wiele ważnych bitew o bułgarską niepodległość i obronę. W różnych miejscach Grecy, Trakowie, Trakowie, Rzymianie i inne narody rządziły terenem, jakim dziś jest Bułgaria, ale oficjalnym założeniem kraju było założenie w AD 681, początek tak zwanego pierwszego Królestwa Bułgarii, unii pomiędzy Bułgarami i Słowianami przeciwko potężnym i często bezwzględnym Bizantyjczykom. Stolicą Bułgarii była Pliska, na wschodnich Bałkanach, niedaleko Morza Czarnego. Bułgarskie prawosławie zapanowało w X wieku, kiedy to w całym kraju zbudowano liczne klasztory i kościoły, głęboko w górach i lasach. Królestwo rozkwitło, ale ostatecznie spadło do Bizancjum w 1018 roku.

Drugie królestwo bułgarskie powstało w 1185 roku. Jego stolicą było Velieko Tarnovo, obecnie znaczące miasto sztuki i kultury na Bałkanach Środkowych.
Veliko-Tarnovo-view.jpg
Veliko-Tarnovo-view.jpg (245.63 KiB) Przejrzano 15231 razy
Velieko Tarnovo2.jpg
Velieko Tarnovo2.jpg (210.9 KiB) Przejrzano 15231 razy
Velieko Tarnovo.jpg
Velieko Tarnovo.jpg (236.67 KiB) Przejrzano 15231 razy

Królestwo stało się potężne, jednak na początku XV wieku Turcy osmańscy przejęli kontrolę i rozpowszechnili islam w całym kraju. Zjednoczona rosyjsko-bułgarska siła ostatecznie pokonała Turków osmańskich w 1877 roku po latach walki. Bułgaria stała się demokratyczna i zorganizowała swoje pierwsze wolne wybory w 1879 roku.

Bułgaria została zmuszona do opowiedzenia się po stronie Niemiec w czasie II wojny światowej. Car Borys III, pod wpływem bułgarskich przywódców kościelnych, odmówił deportacji 50.000 żyjących tam Żydów do nazistowskich obozów koncentracyjnych. Borys III zapłacił najwyższą cenę, wkrótce po spotkaniu z Adolfem Hitlerem w Berlinie tajemniczo zmarł. W 1944 roku Bułgaria znalazła się pod kontrolą komunistów.

Pozostałości budynków komunistycznych są dziś w całym kraju. Wiele z nich to zniszczone bloki mieszkalne lub całkowicie opuszczone, opuszczone i zdewastowane budynki z betonu lub cegły. Buzludzha, 1.441-metrowy szczyt w Górach Środkowo bałkańskich, był miejscem ostatecznej bitwy bułgarskich rebeliantów z Imperium Osmańskim w 1868 roku. W 1891 r. Buzludzha stała się siedzibą Partii Socjaldemokratycznej, prekursora partii komunistycznej. W 1981 r. komuniści wybudowali na szczycie dużą, rozpiętą w szarym betonie okrągłą konstrukcję i wieżę, która stała się ich siedzibą i miejscem oficjalnych funkcji władz komunistycznych.

Buzludzha.jpg
Buzludzha.jpg (274.87 KiB) Przejrzano 15231 razy
Buzludzha,1.jpg
Buzludzha,1.jpg (144.37 KiB) Przejrzano 15231 razy

Znany pomnik Buzludzha nie jest utrzymywany od upadku komunizmu w 1989 r. i kruszy się i graffiti, jest jedynie pozostałością tego, co było 35 lat temu. Jest trafnym symbolem ery komunizmu. Wciąż jednak goście jadą lub wędrują na szczyt, aby z bliska go zobaczyć. Bułgaria przeprowadziła wolne wybory w 1990 r., pierwsze od 1931 r. i stworzyła swoją konstytucję w 1991 r., ale podobnie jak większość krajów byłego bloku sowieckiego, doświadczyła trudnego przejścia do gospodarki rynkowej. Odzyskiwała i stała się częścią Unii Europejskiej w 2007 roku. Dziś kraj ten jest dobrze prosperujący i stabilny.

Naszym ostatnim przystankiem jest klasztor Cherepishki, Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, w pobliżu Wratsy nad rzeką Iskar, trochę na północ i nieco na wschód od Sofii.
Cherepishki,2.jpg
Cherepishki,2.jpg (289.22 KiB) Przejrzano 15231 razy
Cherepishki,.jpg
Cherepishki,.jpg (135.43 KiB) Przejrzano 15231 razy
Został zbudowany pod koniec XIII wieku i odrestaurowany pod koniec XVI i w połowie XIX wieku. Stoi u podnóża stromych klifów. Na klifie, w górę od głównych budynków klasztoru, zbudowano ossuarium. Wczesne poranne słońce rozjaśnia złotą kopułę kaplicy. W klasztorze znajdują się prawosławne malowidła ścienne oraz kolekcja ikon z XVI wieku.
Skaklya2.jpg
Skaklya2.jpg (351.33 KiB) Przejrzano 15231 razy
Vratsa była naszym punktem wyjścia zarówno dla zachodu jak i wschodu słońca po zboczach grzbietów górskich Kobilini Steni, gdzie fotografowaliśmy zapierające dech w piersiach widoki obok pasących się koni, których nasza obecność nie przeszkadzała.
1-Horses-Kobilini_Steni_Peak___Gallery.jpg
1-Horses-Kobilini_Steni_Peak___Gallery.jpg (57.46 KiB) Przejrzano 15231 razy

Re: Bułgaria 2019- Dlaczego warto odwiedzić ten kraj. Relacja zakręconego podróżnika

2
Kolejna relacja z podrózy po Bulgarii

http://podroze-forum.pl/samochodem-po-b ... 12630.html
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Bułgaria 2019- Dlaczego warto odwiedzić ten kraj. Relacja zakręconego podróżnika

3
Psy i koty swobodnie poruszają się po całym kraju
Pierwszym razem jadąc do Bułgarii (2012) rzeczywiście sporo zwierzaków można było spotkać. Jednak miałem wrażnie, że w Rumunii było ich znacznie więcej. Natomiast w 2017 w RO już piesków widzieliśmy sporo mniej.

Miesca, które opisujesz są piękne. Szkoda, że będąc w BG nie wybierałem się gdzieś dalej poza mekkę turystyczną.
Choć jako ideę wypoczynku biernego, też poleciłbym ten kraj. Bułgaria ma swój urok.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bułgaria”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 83 gości