Nieprzeczytane posty

Re: Chorwacja - moje pierwsze zagraniczne wczasy. Obszerna relacja z podróży

63
Oto ciekawy zarys historyczny o Chorwacji:

Obszar, który dziś nazywamy Chorwacją, zamieszkiwany jest od tysięcy lat, począwszy od epoki kamiennej. Podczas rekonstrukcji historii w czasach starożytnych, żyjących na tym obszarze były głównie Ilirów, z Celtów, Greków i Rzymian również zajmujących ziemię. W 1102 roku obecny monarcha węgierski doprowadził do połączenia Chorwacji i Węgier. Chorwaci żyjący na terenie Chorwacji chcieli być niezależni i czasami próbowali wybierać przywódców bez bezpośredniej zgody obecnego monarchy węgierskiego. Chorwacja pozostawała pod panowaniem Węgier do 1526 roku, kiedy to większość ziemi została opanowana przez Turków. Jednak w następnym roku, chorwaccy przywódcy zgodzili się stać się placówką i być kontrolowane przez Habsburgów, aby uniknąć kontroli przez rządy tureckie. Do roku 1867, wiele się zmieniło w tym obszarze, a Chorwacja wraz ze Słowenią zjednoczyła się, aby stać się krajem koronnym Węgier. W 1918 roku powstało Królestwo między Chorwatami, Serbami i Słoweńcami. Było to w wyniku rozpadu Austro-Węgier.
Przez następne 60 lat Chorwacja była kontrolowana przez wiele różnych krajów i władców. W końcu, 25 czerwca 1991 roku, Chorwacja ogłosiła długo oczekiwaną niepodległość, ale niespokojne czasy w tym regionie nie skończyły się na tym. Chorwacja stanie się 28 krajem członkowskim UE 1 lipca 2013 roku.

Re: Chorwacja - moje pierwsze zagraniczne wczasy. Obszerna relacja z podróży

65
Zdecydowanie my również polecamy Chorwację jako cel wakacyjny :) jeździmy od 20 lat i mam wrażenie, że nigdy nam się nie znudzi :) Połączenie gór i niesamowicie klarownej wody robi wrażenie. Nam najbardziej odpowiada środkowa Dalmacja i półwysep Peljesac. Uwielbiamy suche dojrzewające wędliny, kajmak, mule w winie, grillowaną doradę, wodę Jamnica... szkoda, że w tym roku urlop mamy już za sobą... Pozdrawiam wszystkich zakochanych w Chorwacji!

Re: Chorwacja - moje pierwsze zagraniczne wczasy. Obszerna relacja z podróży

66
Chorwacja to kierunek od lat uwielbiany przez Polaków i chętnie wybierany na wakacyjne wyjazdy. Jednak niektórzy turyści obawiają się wzrostu cen ze względu na wprowadzenie waluty euro, która obowiązuje od pierwszego stycznia br. — Od wielu lat na majówkę jeździliśmy do naszej ukochanej Chorwacji. W tym roku skutecznie odstraszyło nas euro i wzrost cen (...). Wybraliśmy inny kierunek i jesteśmy bardzo zadowoleni! — pisze w liście do redakcji pani Monika, która wraz z rodziną spędza weekend majowy we Włoszech.[/i]

Dla mnie podróże maja na celu nie tylko spełnienie marzeń i poznanie innych kultur, ale przede wszystkim poznanie samego siebie.

Biegun Pólnocny lodołamaczem atomowym
Antarktyda / Polska Stacja Arctowski
Wizyta w Czarnobylu i Prypeci
Magic Socotra
Urodziny na pokładzie Swiss w First Class!

Wróć do „Chorwacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość