Nieprzeczytane posty

Spacerem po Atenach, odkrywanie nieznanych zakątków miasta, historia ożywa na nowo 2019

1
Nawet podczas bardzo wilgotnego letniego dnia w Atenach, lub w nocy, kiedy gwiazdy świecą genialnie, Ateny są symbolem sławy i demokracji
akropol-atenski.jpg
akropol-atenski.jpg (463.96 KiB) Przejrzano 41040 razy
W jego otoczeniu kwitła edukacja i sztuka. Starożytni podróżni, podobnie jak turyści, przybyli, aby podziwiać jego wielkie świątynie i budynki użyteczności publicznej.

Nic dziwnego, że czuję się niesamowicie, gdy patrzę na architektoniczne cuda tej stolicy.

Akropol pozostaje sercem stolicy, widocznym z wielu miejsc i zawsze przypominającym o chwale, jaką była Grecja. Wznoszący się na wysokości ponad 500 stóp w najwyższym punkcie, ze stromymi zboczami po wszystkich stronach, z wyjątkiem zachodniej.

parthenon-athens.jpg
parthenon-athens.jpg (2.77 MiB) Przejrzano 41040 razy
Słowo "akropolis" oznacza górne miasto.

Parthenon pozostaje klejnotem koronnym Akropolu. "Ryflowane kolumny mają 34 stopy wysokości i 6 stóp średnicy 3 cale na dole, zwężając się do średnicy 4 stóp 10 cali na górze. Ponadto kolumny mają nieznaczne wybrzuszenie około dwóch piątych drogi w górę z platformy i lekko pochylone do wewnątrz"

Autobusy miejskie zabiorą Cię do Akropolu, Świątyni Olimpijskiego Zeusa i łuku Hadriana.

Muzeum Akropolu skupia się na znaleziskach archeologicznego stanowiska Akropolu.

Podróżujący powinni upewnić się, że nie zwiedzają Narodowe Muzeum Archeologiczne znajdujące się w centrum miasta.
Museum Akropolu.JPG
Museum Akropolu.JPG (401.87 KiB) Przejrzano 41040 razy
Podobnie jak w przypadku piękna, na Akropolu i Partenonie przygoda nigdy się nie kończy.

I WALK IN Ateny.

Chodzę i wdycham przeszłość. Chociaż Ateny - kolebka zachodniej cywilizacji - są miastem nowoczesnym, nagły zwrot ulicy ląduje we mnie w obszarze wypełnionym starożytnymi greckimi lub bizantyjskimi ruinami. Starożytne Ateny były wiodącym centrum kulturalnym świata greckiego.

Znalezienie romantycznej restauracji przy świecach nie jest trudne. Wybierz jedną z nich znajdującą się na tarasie, z którego można podziwiać panoramę Akropolu.

Z pewnością Attikos przy ul. Girabaldi 7 lub Strofi przy Roberto Gali 25, pasują do rachunku, zwłaszcza jeśli lubi się kotlety jagnięce.

Przechodzę obok jednego z najlepszych hoteli na świecie, hotelu Grande Bretagne, bogatym w historię.

hotelu Grande Bretagne.jpg
hotelu Grande Bretagne.jpg (106.33 KiB) Przejrzano 41040 razy
Hotel ten służył jako siedziba greckich, niemieckich i brytyjskich sił zbrojnych podczas II wojny światowej. W wigilię Bożego Narodzenia 1944 roku, mówi się, że podczas gdy brytyjski premier Winston S. Churchill odwiedził Ateny, próba wysadzenia hotelu z kanałów została udaremniona.

Hotel jest dostojny, klasyczny i zawiera w sobie urok Starego Świata. Znajduje się tuż przy placu Konstytucji. (Plac Syntagma), to tylko kroki od słynnej zmiany sceny gwardii prezydenckiej przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Spojrzenie na kolorowe mundury żołnierzy.

Idę do popularnej turystycznej Plaki
Plaka1.jpg
Plaka1.jpg (486.75 KiB) Przejrzano 41040 razy
z kawiarniami na świeżym powietrzu, barami, ulicami dla pieszych, sklepami. Przechadzam się po jego wąskich brukowanych uliczkach. Wierzę, że Grecy pokazują odwiedzającym, jak należy żyć i cieszyć się życiem pomimo spowolnienia gospodarczego ostatnich lat. Jeden ze sposobów na spędzenie ateńskiego wieczoru: Posilić się lub napić się drinka w Plaka, tym starym mieście w bazie Akropolu - najlepiej późno w nocy w dobrej tawernie.

Nutka historyczna

Przeszłość przenika powietrze, gdy turyści spotykają się w jednym z najstarszych miast na świecie, którego historia sięga 3.400 lat. Największa sława CITY pochodzi z V wieku przed naszą erą, kiedy to miasto stało się najpotężniejszym i najbardziej cywilizowanym miastem na świecie. Nazwa Ateny związana jest z imieniem bogini patronki, Ateny.W mieście tym znajduje się stara społeczność żydowska, która powstała prawdopodobnie w IV wieku, w BCE. Podbój turecki w XV wieku (Ateny zostały podbite w 1456 roku) zapoczątkował "Złoty wiek" greckich Żydów, kiedy to migracja sefardyjska z Hiszpanii i Turcji przytłoczyła i wchłonęła starsze bizantyjskie społeczności żydowskie. Nowi przybysze przywrócili sefardyjski sposób życia, w tym język ladino.
Kiedy Żydów wygnano z Iberii, wielu osiedliło się w Salonikach, tak bardzo, że do 1553 r. mieszkało tam 20 000 Żydów.
Sułtan Bayazid II przywitał dziesiątki tysięcy Żydów iberyjskich w Stambule i Salonikach. Turcy osmańscy mieli pozostać w Grecji do 1822 roku. Pomiędzy 1453 a 1821 rokiem Grecja jako państwo narodowe znikła z historii.
W 1833 roku, po greckiej wojnie o niepodległość, Ateny stały się stolicą nowego królestwa. Do 1920 roku greccy Żydzi zostali zorganizowani w 24 wspólnoty religijne ze stabilnymi instytucjami i licznymi działaniami.
W 1940 roku w Grecji było 77.000 Żydów. Tylko około 10.000 do 15.000 Żydów przeżyło Holokaust. W latach 1945-1955 w Izraelu osiedliło się 3.500 greckich Żydów, głównie sefardyjskich, a około 1200 wyjechało do USA.
Grecja była jednym z niewielu krajów europejskich, które zagłosowały przeciwko planowi rozbiorów ONZ z 1947 r., tworząc państwo żydowskie. Z biegiem lat, jednak Grecja i Izrael zbliżyły się do siebie.Około cztery miliony ludzi żyje w obszarze Aten z całkowitej populacji prawie 11 milionów. Szacowany Żydowska populacja być wokoło 5,000


Muzeum Żydowskie znajduje się w samym sercu Aten i jest dogodnie usytuowane w pobliżu głównego hotelu w mieście. Znalazłem w nim dobre miejsce, aby rozpocząć wizytę w Atenach.

ateny-muzeum zydowskie.jpg
ateny-muzeum zydowskie.jpg (670.97 KiB) Przejrzano 41040 razy
Starożytni ateńscy mężowie stanu Perykles nazywali Ateny, "szkołą Grecji". Habad utrzymuje jedyną koszerną restaurację w Atenach, która, jak powiedział mi rabin Chabad Mendel Hendel, znajduje się w Chabad House w centrum miasta przy ulicy Aisopou 10 Tel: 30-210-323-3825. www.chabad.gr. Gostijo, www.gostijo.gr.

Kilka przydatnych linków

https://pl.tripadvisor.com/Attractions- ... ttica.html

https://www.trivago.pl/ateny-447485/hotel

https://www.gtp.gr/

https://pl.tripadvisor.com/Restaurants- ... ttica.html

Zobacz także

Międzyzdroje- co zobaczyć, gdzie się zatrzymać

oraz Amsterdam atrakcje
Załączniki
Narodowe Muzeum Archeologiczne.jpg
Narodowe Muzeum Archeologiczne.jpg (62.28 KiB) Przejrzano 41040 razy

Re: Spacerem po Atenach, odkrywanie nieznanych zakątków miasta, historia ożywa na nowo 2019

2
Ale cudna relacja, wielkie dzięki.

Partenon, największe osiągnięcie złotego wieku cywilizacji greckiej, ukoronował najwznioślejszy punkt horyzontu ateńskiego (akropol oznacza "górne miasto") od V wieku p.n.e. Ponadczasowa świątynia dorycka jest poświęcona bogini patronce miasta, Atenie.

Muzeum zostało otwarte w 2009 r. z oszałamiającym światłem i galeriami, w których znajdują się cenne artefakty, takie jak cztery oryginalne kariatydy czy pokojówki, które służyły jako kolumny Partenonu oraz fragmenty fryzu Partenonu pozostawionego przez Lorda Elgina, który jako ambasador Wielkiej Brytanii w Ottomansie miał pozwolenie na przewóz reszty do Londynu w 1801 r. Jest wielka nadzieja, że Wielka Brytania może zwrócić zakwestionowane marmury Elgina do Aten teraz, gdy czeka na nich tak nowoczesny dom. Podczas letniego festiwalu w Atenach i Epidaurze, w II-wiecznym Odeonie Heroda Atticusa, wykonywane są starożytne dramaty, opery, muzyka i balet.

Z wielu hoteli, takich jak elegancki Grande Bretagne, pałac z 1842 r. w samym sercu miasta na placu Syntagma (Konstytucja), można zobaczyć lśniący Akropol. Z pokoi na górnym piętrze roztacza się widok jak z lotu ptaka na Akropol, podobnie jak z odkrytego basenu na dachu, baru i doskonałej śródziemnomorskiej restauracji. Z pobliskiego Pałacu Electra roztaczają się te same widoki, jak z pocztówki.
Pericles nadzorował budowę Partenonu, jednego z największych projektów podjętych w starożytnej Grecji. Nie wiem czy wiecie ale raz w miesiącu, podczas pełni księżyca, Akropol otwiera się w nocy; maj-czerwiec i wrzesień-październik przy najfajniejszej pogodzie.

Na krótkiej liście obowiązkowych zabytków w Grecji znajduje się także Narodowe Muzeum Archeologiczne, mieszczące więcej arcydzieł sztuki i rzeźby ze starożytnej Grecji niż jakiekolwiek inne muzeum na świecie i stanowiące istotne wprowadzenie do cywilizacji klasycznej. Brąz Artemision, prawdopodobnie reprezentujący Posejdona (lub Zeusa) około V wieku p.n.e. - to idealnie wyważone ciało sportowca, który ma zamiar rzucić broń lub piorun - jest gwiazdą w pomieszczeniach rzeźby na parterze. Maska pogrzebowa brodatego króla, wśród oszałamiających skarbów z królewskich grobowców w Mykenach, jest obecnie uważana za pochodzącą z XV wieku p.n.e. Do artefaktów z Thiry (Santorini) należą piękne freski z minojskiej osady Akrotiri, zachowane w Pompejach jak w 1600 roku przed erupcją wulkaniczną.

Elegancko wydłużony kamień, wyrzeźbiony 5.000 lat temu wypełnia galerie Muzeum Sztuki Cyklicznej. Te starożytne, smukłe kształty, kreacje jednej z najwcześniejszych greckich cywilizacji, z grupy wyspiarskiej, która obejmuje Mykonos, Delos i Santorini, wpłynęły na takich artystów modemu jak Picasso i Modigliani. Muzeum Biżuterii prezentuje ponad 3000 dzieł światowej sławy projektanta, w tym wiele opartych na motywach klasycznych i bizantyjskich, którego wykwintne kopie są sprzedawane w sklepie z upominkami.

Więcej o Atenach poczytacie w temacie poniżej:

http://podroze-forum.pl/viewforum.php?f=227
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grecja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości