Nieprzeczytane posty

Werona atrakcje- relacja z podróży, porady, opisy miejsc,ciekawostki

1
Cześć i czołem wszystkim.

Po tygodniach przeglądania forum spodobało mi się ono na tyle że postanowiłem dodać w nim swoją relacją do tysiąca waszych, już istniejących. Udałem się w tę przepiękną podróż do miasta miłości aby odkryć prawdziwą historię, i wyjątkową kulturę miasta, które często jest pomijane, kiedy odwiedzacie na przykład: Mediolan czy chociażby blisko położoną Wenecję. Zapraszam was wyjątkową przygodę do Werony. Miasto to jest skąpane w starych uliczkach, niczym ze starego filmu przenosi nas w zupełnie nieznane czasy a wszystko to w akompaniamencie wybitnego wina Amarone.

I od tego trunku chciałbym zacząć moją opowieść o tym mieście, koniecznie musicie spróbować tego czerwonego i wytrawnego wina i chociaż jest ono dość drogie to warto zaopatrzyć się przynajmniej w jeden kieliszek. Jeśli będziecie podróżować po centrum lub jego okolicy starajcie się wystrzegać taksówek, bo chodź dystanse w okolicy centrum nie są tak duże, to cena niestety jest. W centrum można poruszać się spokojnie na piechotę a w inne miejsca możemy dotrzeć na przykład autobusem, chyba że jest bardzo późno. Dodatkowo nabywając kartę Verona Card możemy podróżować autobusem za darmo. Pamiętajmy także o napiwkach, choć niestety we Włoszech bardzo często są one doliczane jako tak zwane: koperto, wówczas nie jesteśmy zobligowani do płacenia dodatkowych napiwków. Wracam na chwilę do Werona kart, ponieważ oprócz komunikacji miejskiej z tą kartą dostaniemy sporo zniżek na zwiedzanie atrakcji, dlatego jeżeli zamierzamy zwiedzać sporo to polecamy wziąć właśnie tę kartę, więcej informacji poniżej

https://www.veronatouristoffice.it/en/verona-card/

No i kiedy już przyszła pora na zwiedzanie zaczynamy oczywiście od Areny w której obecnie odbywają się wszelkiego rodzaju imprezy, od koncertów operowych, symfonicznych aż po balet.
arena-485720_1920.jpg
arena-485720_1920.jpg (628.13 KiB) Przejrzano 2794 razy
Jeśli mamy szczęście możemy tu nawet spotkać występujące tu gwiazdy rocka. Jeśli nie ma imprez możemy udać się do środka i zwiedzić ten przepiękny kompleks.

Wyruszyliśmy główną arterią miasta w której znajdziemy najmodniejszą ulicą Via Mazzini, to tu znajdziemy wyszukane sklepy, najważniejsze marki a także wyjątkowy Teatr. Nazwa ulicy również nie jest przypadkowa, wywodzi się ona od osoby, która miała bardzo duży wpływ na kształtowanie się Włoch. Ul Mazzini jest połączona z Piazza Bra i Piazza delle Erbe, tworzą one ciąg sklepów z pamiątkami, restauracji, barów, znajdziemy tu dosłownie wszystko. A jeśli zboczycie nieco z utartych szlaków może uda wam się odkryć bardzo ciekawe restauracje i kawiarnie i małe bary, gdzie możecie usiąść i odpocząć przy włoskim aperitif. Werona to także dobre miejsce zakupowe, szczególnie jeśli trafimy na wyprzedaże a te zdarzają się często.


Po dłuższej chwili udaliśmy się do placu Piazza Erbe.
Piazza Erbe.jpg
Piazza Erbe.jpg (187.79 KiB) Przejrzano 2794 razy
To co mnie zauroczyło w tym miejscu to wyjątkowe freski na wielu tutejszych budynkach, które są jednymi z najstarszych w mieście a sięgając do zarysu w historii dowiadujemy się że to właśnie tu odbywały się lokalne spotkania miejscowych, ale i nie tylko, w czasach starożytnych właśnie tu odbywały się polityczne gospodarcze spotkania. Centrum placu jest zwieńczone wyjątkową fontanną Madonny a jej piękna rzeźba pochodzi z czwartego wieku. Najciekawsza jest jednak historia tego miejsca, otóż choć mówi się że dochodziło tu w przeszłości do tortur czy zamykania ludzi, mało się jednak mówi o tym miejscu jako o najważniejszym miejscu handlowym, sprzedawano tu drewno, kamień oraz inne produkty takie jak: dachówki czy cegły. Zapomniałem dodać iż głowa i ramię w posągu Madonny zniknęły dawno temu, dlatego dobudowano te części, Jeśli przyjrzycie się dokładnie może zobaczycie różnicę. Polecam także przejść się po okolicy i poszukać lokalnych sprzedawców, spróbujcie tutejszych przysmaków, bowiem miejsce to oznacza nic innego jak targ ziół, kieliszek wina w tym miejscu, szczególnie późnym popołudniem to obowiązek każdego turysty.
verona_fountain.jpg
verona_fountain.jpg (1.13 MiB) Przejrzano 2792 razy
Najważniejszą i zarazem integralną częścią tego miejsca jest średniowieczna wieża mierząca aż 83 m z której rozpościera się przepiękny widok na całe miasto.
Torre-Lamberti.jpg
Torre-Lamberti.jpg (169.12 KiB) Przejrzano 2792 razy
W późniejszych latach dobudowano zegar, miało to miejsce 17 wieku. Udając się na górę mamy dwie możliwości, albo winda albo co polecamy schody, trzeba przecież dbać o kondycję. Po dłuższym czasie spędzonym na górze udaliśmy się na ulicę Cappello 23, to najważniejszy adres w mieście, który znają wszyscy, bo któż nie zna domu i historii Romea i Julii ( Dom tylko Julii).
Verona_Juliet-1024x640.jpg
Verona_Juliet-1024x640.jpg (204.26 KiB) Przejrzano 2792 razy
Na szczęście udało mi się tam dotrzeć, chodź czasami znaleźć tu można tłumy. Zanim wejdziemy do środka docieramy na małe podwórze w którym po prawej stronie na górze dostrzegamy słynny balkon. Zwiedzając tę wyjątkową atrakcję można tu dotrzeć do części domu, która jest tak ulokowana że można z niej zrobić idealne zdjęcie wspomnianego balkonu, szczególnie jeśli przyjechaliśmy z kimś kto może sobie w nim stanąć.

Ważna informacja jest taka że płacimy tylko za wejście do domu nie płacimy za wejście na podwórze, nie wiem czy wiecie ale w tym miejscu można nawet wziąć ślub, trzeba to tylko zgłosić w ratuszu, niestety to bardzo droga impreza. W środku znajdziemy łoże, które zostało użyte w filmie kostiumy, wszystko z filmu Franco Zeffirelli. Balkon, który widzimy z podwórza został w tym miejscu dodany w XX wieku, nie był on częścią tego domu, natomiast jeśli chcielibyśmy odwiedzić dom Romea to znajduje się on w pobliżu. Zanim przejdziemy do kolejnego bardzo romantycznego miejsca, które de facto znajduje się naprzeciwko pamiętajmy aby nie pisać na ścianie miłosnych notek, ponieważ pracownicy mają później ogromny problem z usuwaniem napisów. Naprzeciwko znajduje się wyjątkowo romantyczny hotel z którego ujrzymy bezpośredni widok na balkon Julii.

Sam wieczór należał do nas, czyli kilka drinków, dobre jedzenie i szwendanie się po mieście a jeśli jesteście kibicami to można udać się do Casa Mazzanti, dość często odbywają się tam nie tylko koncerty, można także obejrzeć mecze piłkarskie. Kolejnego dnia docieramy do Piazza delle Erbe. Dla nie uważnych powiadam aby poszukać tak zwane: żebro wieloryba, znajduje się ono przy przejściu do Piazza dei Signori. Najważniejszą budowlą tego rejonu jest bez wątpienia Pałac Wenecki, będący perła renesansu. Budowla ta jest datowana na 15 wiek, znajdziemy tu także słynny pomnik Dantego, datowany na 1865 rok. Jeśli z jakiegoś powodu dotarlibyście do Werony zimą to w tej okolicy przepięknie prezentuje się jarmark bożonarodzeniowy. Wracamy na chwilę do wspomnianego żebra wieloryba, aby opowiedzieć wam pewną legendę, która mówi o tym że jeśli pod tym miejscem przejdzie osoba, która nigdy nie kłamała, wówczas konstrukcja się zawali, jak dotąd jeszcze się to nie zdarzyło. W pobliżu znajdziemy także kilka ciekawych pomników reprezentujących gotyk, choć są to pomniki pogrzebowe, jednak reprezentują one władców tego miasta, jednym z nich był Cangrande della Scala, który zarządzał Weroną or roku 1277. Werona w tamtych czasach była miastem bogatym, pod dostatkiem było materiałów z różnych części świata, takich jak na przykład: jedwab, głównie za sprawą handlu z Azją.

Kolejnym przystankiem jest piękny most Ponte Pietra, miejsce to jest nie byle jakie, konstrukcja o której mowa to most most łukowy, jest to najstarsza tego typu konstrukcja w mieście.
Ponte_Pietra_a_Verona.jpg
Ponte_Pietra_a_Verona.jpg (555.2 KiB) Przejrzano 2792 razy

Jest to idealny punkt widokowy na całą okolicę, można stąd zobaczyć otaczające wzgórza, a także miejsce w którym powstała Werona, chodzi o ten pierwszy obóz od którego wszystko się zaczęło. Konstrukcja mostu została częściowo zniszczona, została ona odbudowana z oryginalnych materiałów. Jeśli dobrze się rozejrzycie zobaczycie zamek oraz teatr rzymski ulokowany na szczycie wzgórza.
0bb3ba1a390d0984522374c60880c858.jpg
0bb3ba1a390d0984522374c60880c858.jpg (176.54 KiB) Przejrzano 2792 razy
Jeśli już mowa o starym teatrze to warto dodać iż miejsce to jest najstarszą budowlą w Weronie. Budowę tego miejsca datuje się na pierwszy wiek, można także podziwiać okoliczne tarasy, powstałe pod konstrukcją, głównie za sprawą do stromych stoków. W tutejszym Muzeum Archeologicznym możemy podziwiać przepiękne rzeźby, greckie wazy czy wspaniałe mozaiki, w tym miejscu można uciec od zgiełku miasta. Jeśli będziecie chcieli zwiedzić Zamek San Pietro to pobliski parking jest darmowy.
170908-1735-1.jpg
170908-1735-1.jpg (550.78 KiB) Przejrzano 2792 razy
Oczywiście sam zamek jest dostępny do zwiedzania tylko z zewnątrz, jeśli nie mamy samochodu to możemy dotrzeć tu autobusem, miejsce to jest także popularne wśród młodzieży a przede wszystkim par. Można także pokusić się o dotarcie tu pieszo. Jeśli przejdziemy się w okolicy budowli możemy dostrzec ślady murów rzymskich, które przetrwały do dzisiaj, wystarczy zerknąć po lewej stronie od bramy. Obecnie znajdziemy w tym miejscu jedno z najważniejszych muzeum w mieście. Możemy tu podziwiać wyśmienitą kolekcję sztuki włoskiej a także europejskiej. Na turystów czeka aż 29 sal wypełnionych bogatą sztuką włoską i nie tylko. Będąc w muzeum można udać się także pooglądać sztolnie a także dostać się na przeciwległy brzeg rzeki, przez przylegający do zamku most, miejsce to było w przeszłości drogą ucieczki a teraz jest idealnym tłem dla fotografów i turystów. Resztę późnego wieczoru oraz poranek następnego dnia spędziliśmy na spacerach, bez mapy, podziwialiśmy lokalną architekturę, przechadzaliśmy się mniej znanymi zakątkami centrum, dzięki czemu mogłem poznać to miejsce prawie jak lokalni. Będąc bądź to w Wenecji bądź w Mediolanie, polecam aby przyjechać tu przynajmniej na kilka dni. Miejsce to może posłużyć również jako baza przesiadkowa pomiędzy Wenecją a piękną wyspą Sardynią. Jeśli będziecie również w Wenecji polecam zobaczyć temat atrakcje w Wenecji, który nie ukrywam bardzo mi pomógł w planowaniu wyjazdu do Wenecji, za co z góry dziękuję ( jak będę miał chwilę to opiszę mój wyjazd do Wenecji). Oby tego typu tematów było jak najwięcej.

Więcej ciekawych atrakcji znajdziecie poniżej

Co zwiedzić w Weronie

Re: Werona atrakcje- relacja z podróży, porady, opisy miejsc,ciekawostki

2
Witaj,
...że postanowiłem dodać w nim swoją relacją ...
e molto bene :D
... we Włoszech bardzo często są one doliczane jako tak zwane: koperto ...
czasami te "kopereto" kosztuje nas więcej niż kawa ;)
... kieliszek wina w tym miejscu, szczególnie późnym popołudniem to obowiązek każdego turysty.
ach ... jeden :? :D
...jak będę miał chwilę to opiszę mój wyjazd do Wenecji...
chętnie przeczytam. Nie byłem, więc info się przyda.

Re: Werona atrakcje- relacja z podróży, porady, opisy miejsc,ciekawostki

4
Jeśli chodzi o mnie to polecam kościoły w Weronie a tych jest tam bez liku.

Polecam także temat o najważniejszych zabytkach w Weronie

http://podroze-forum.pl/viewforum.php?f=784

Katedra w Weronie

Zamiast jednego budynku Katedry pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP, zauważyć możemy cały zbiór architektoniczny, obejmujący kościół św. Jana in Fonte, kościół św. Heleny, dziedziniec kanoników, bibliotekę kapitulną i muzeum kanoniczne położone przed placem i kurie biskupią. W miejscu gdzie dziś stoi Katedra, w czasach rzymskich znajdowały się wille z prywatnymi łaźniami i prawdopodobnie świątynie kultu. Pierwsza wczesnochrześcijańska bazylika została wybudowana na terenie obecnie zajmowanym przez kościół św. Heleny. Konsekrowana przez św. Zenona, biskupa Werony w latach 362-380, szybko okazała się zbyt mała i kilkadziesiąt lat później przystąpiono do budowy większego kościoła. Rozległe pozostałości mozaikowej posadzki z dwóch pierwszych bazylik wczesnochrześcijańskich są widoczne pod kościołem św. Heleny i na dziedzińcu kanoników.

Druga bazylika wczesnochrześcijańska zawaliła się prawdopodobnie w VII w. na skutek poważnego pożaru lub trzęsienia ziemi.
Rekonstrukcja była prowadzona przez arcydiakona Pacifico między VIII a IX w. Katedra, wspomniana jako św. Maria Matricolare, została przeniesiona na południe, w miejsce, w którym znajduje się obecnie. Kościół został poważnie zniszczony przez trzęsienie ziemi w 1117 r.
Odbudowa trwała przez co najmniej dwadzieścia lat. Budynek nabiera obecnej wielkości i zyskuje dwa przedsionki w stylu romańskim.
Wnętrze zostało całkowicie odnowione pomiędzy poł. XV i poł. XVI w., dobudowano kaplice boczne i półkolistą balustradę chóru. W 1880 r. została przerobiona posadzka w czarnym i białym marmurze. W 1913 roku rozpoczęto prace nad usystemowaniem wieży, nigdy jej nie ukończono.

Nowe prezbiterium zostało zainaugurowane przez Papieża Jana Pawła II w 1988 r.

Baptysterium katedry, zwane San Giovanni in Fonte, zostało wybudowane w stylu romańskim około 1123 r. W środku kościoła znajduje się ośmioboczna chrzcielnica, arcydzieło rzeźby romańskiej, przypisywane do warsztatu rzeźbiarza Brioloto, działającego w Weronie na przełomie XII i XIII wieku. Misa została wyrzeźbiona z jednego kawałka marmuru.

Po przeciwnej stronie umieszczony jest Battesimo di Cristo - Chrzest Chrystusa, namalowany w 1568 roku przez Paolo Farinati, kolegę Paolo Veronese. Wspaniały przykład lokalnego malarstwa reprezentuje obraz Giovanniego Caroto umieszczony na ścianie za prawym rogiem.
Uporządkowane na poziomie podłogi pochówki świadczą o zwyczaju chowania zmarłych pod posadzką katedry, panującym aż do czasów późnego średniowiecza. Po lewej stronie schodków umieszczony jest tryptyk wyrzeźbiony w XIV wieku, przedstawiający Madonnę z Dzieciątkiem, dwóch świętych i ofiarodawcę. Ciekawość budzi kość wisząca z sufitu przed tym dziełem. Jej pochodzenie jest nieznane. Również w innych włoskich kościołach z epoki średniowiecza znajdują się kości i skamieliny dużych zwierząt, wiszące w widocznych miejscach. Nie są one niczym innym jak symboliczną reprezentacją zabijania przez chrześcijańskich rycerzy smoków, węży, wielorybów i innych złych potworów, co miało odzwierciedlać walkę między dobrem a złem.

Kościół Św. Heleny, poświęcony Świętym Jerzemu i Zenonowi, został zbudowany w IX wieku. Odbudowany po trzęsieniu ziemi w 1117 r. jest w stylu romańskim. Piękny jest również rzeźbiony drewniany chór z XV wieku. W środku kościoła Św. Heleny widoczne są wykopaliska archeologiczne, ukazujące fundamenty i absydy pierwszej w Weronie bazyliki wczesnochrześcijańskiej: kościół wspomniany w dokumentach już w drugiej połowie IV wieku, z podium prezbiterium wzniesionym ponad nawami i ogrzewany pod podłogą systemem hypocaustum, pochodzenia termalnego. W tej części miasta w czasach rzymskich stała świątynia poświęcona Minerwie oraz prywatne wille z termami.

Z woli Św. Zenona, biskupa Werony i patrona miasta, żyjącego w drugiej połowie IV wieku, wzniesiono tu pierwszą katedrę, która wkrótce okazała się zbyt mała, aby pomieścić coraz bardziej licznych chrześcijan.

Budynek został natychmiast przebudowany: idąc w kierunku fasady są częściowo widoczne kolejne wykopaliska pokazujące absydę drugiej bazyliki, wzniesionej już w V wieku i służącej co najmniej przez cały VII w., znacznie szerszej od swojej poprzedniczki i z czworobocznym portykiem. Idąc w kierunku drzwi wejściowych zauważamy dwa szesnastowieczne łuki, które otaczają dwa ołtarze z XVIII wieku: ten na północnej ścianie został zbudowany przez rzeźbiarza-architekta Giuseppe Antonio Schiavi w 1737 roku i zawiera ciekawy obraz Zbawiciela, aniołów i świętych Franciszka Salezego i Filipa Neri autorstwa malarza z Werony Giovanniego Piętro Salvaterra. Ołtarz na przeciwko przedstawia Madonnę z Dzieciątkiem i Świętych Jana Nepomucena, Helenę i Katarzynę (1735) młodego Piętro Antonio Rotari.

Należy zauważyć, wzdłuż ściany południowej, wspaniały tryptyk polichromiczny wyrzeźbiony w XIV wieku przez I rzeźbiarza Giovannicgo przedstawiający Madonnę I z Dzieciątkiem na tronie, Jana Chrzciciela i Jana Ewangelistę.

KATEDRA WNĘTRZE

Zadedykowana ś. Piotrowi i Pawłowi. Zachowana fasada z końca XV w., ozdobiona freskami. Kaplica była przebudowana w I 711 -1 712 r. Obraz w ołtarzu: Madonna z Dzieciątkiem oraz ś. Piotr, Paweł i Antoni Padewski jest dziełem Antoniego Balestra (1 711 r.) Posąg: Męczeństwo Sw. Arcadio autorstwa Anioła Sartori.

KAPLICA CALCASOLI.

Zadedykowana św. Antoniemu z Wiednia. Freski Jana Marii Falconetto, podpisane i datowane na 1503 r. Ołtarz, to zbiorowy montaż prac z XVIII w.: Pokłon Trzech Króli (w centrum) autorstwa Liberale z Werony (1445 -1526), do Mikołaja Giolfino (1476 -1555) należą natomiast trzy obrazy na płótnie: (po lewej) święci Roch i Antoni opat, (po prawej) święci Sebastian i Bartłomiej, (u góry) Złożenie do grobu.

Na ołtarzu:

Przemienienie Chrystusa autorstwa Giambettino Cignaroli (1741 r.). Po bokach: św. Jakub i ofiarodawca oraz św. Bartłomiej Franciszka Morone (1471-1529).

KAPLICA MEMO:

Poświęcona Najświętszemu Sakramentowi. Zmodyfikowana w stylu późnobarokowym w 1762 roku. Ostatnia Wieczerza malarstwa G.B. Burato (XVIII w.).

KAPLICA WIĘKSZA. Freski Franciszka Torbido (1534 r.) na podstawie papierowych wzorów Giulio Romano. W apsydzie: Wniebowzięci Najświętszej Marv, Panny i Apostołów. Na sklepieniu: Narodziny Dziewicy i Ofiarowanie w świątyni. Na łuku tryumfalnym: Zwiastowanie i Prorocy Izajasz i Ezechiel. Półkolista balustrada chóru, polichromia marmurów Michała Sammicheli (1534 r.).

Na szczycie łuku krzyż z brązu pomiędzy Madonną i św. Janem. Przed balustradą chóru znajdują się płyty nagrobkowe w większości z XVII wieku, jedyne pozostałości nigdy niedokończonej starej posadzki.

Łuk tryumfalny zewnętrzny z 1510 r., jest jedyną pozostałością po pierwotnej renesansowej kaplicy; od zawsze jest miejscem wielkiej pobożności ludowej. Wnętrze zostało przekształcone w stylu barokowym w 1756 roku. Pod figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem Wincentego Cadorin (1921 r.) znajduje się urna z tzw “kolcem”.

Re: Werona atrakcje- relacja z podróży, porady, opisy miejsc,ciekawostki

5
Kurczę ale fajne relacje są na tym forum, gratulacje.

Romantycy pokochają Sogno di I Giulietta (Sen Julii), jedyny hotel z bogatymi pokojami - bogatymi w tkaniny z ozdobnymi nagłówkami i belkowymi sufitami - z widokiem na balkon Julii. Aby skosztować lokalnych specjałów polecam zjeść kolację w 12 Apostoli, najstarszej I restauracji w Weronie i jednej z najlepszych. Poproś o zobaczenie piwnicy z winami zbudowanej wokół starożytnych rzymskich ruin.

Jeśli jest lato, dołącz do swoich romantyków na wieczór operowy w nieskazitelnie zachowanym rzymskim amfiteatrze, którego doskonała akustyka przetrwała 2,000 lat. Aida, po raz pierwszy została wystawiona tutaj w 1913 roku dla upamiętnienia 100. rocznicy urodzin Verdiego.

Warto udać się do historycznej Antico Caffe Dante, aby usiąść na najpiękniejszym placu w Weronie, Piazza dei Signori, i wypić kieliszek wina Valpolicella z słynnych winnic w Wenecji Euganejskiej. W rzeczywistości, degustacja wina w światowej klasy winnicach Wenecji Euganejskiej czyni z Werony doskonałą jednodniową wycieczkę. Piazza delle Erbe, otoczony pałacem, to miejsce rzymskiego forum. Tutejszy targ odbywa się od Piazza dei Signori przez Arco della Costa - mówi się, że wieloryb zwisający nad przejściem spadnie tylko wtedy, gdy ktoś, kto nigdy nie opowiadał kłamstw, przejdzie pod nim; artefakt ten pozostaje na miejscu od wieków.

Re: Werona atrakcje- relacja z podróży, porady, opisy miejsc,ciekawostki

7
Uwialbiam Werone, podsumowujac moj powyzszy post, moje topy to:

Arena di Verona
Via Mazzini
Piazza delle Erbe
Torre dei Lamberti
Casa di Giulietta
Casa Mazzanti Caffe
Wszytkie powyzsze miejsca mozna zwiedzic w 1 dzien.

Dzien 2

Piazza dei Signori
Arche Scaligere
Ponte Pietra
Ponte Pietra
Teatro Romano
Re Teodorico
Piazzale Castel San Pietro


Dzien 3

Porta dei Borsari
Tomba di Giulietta
Antica Bottega del Vino

Powyzszy plan podzielony jest na 3 dni zostal oparty o miejsca usytuowane w polblizu, wiec mozna go uzyc jako gotowy plan, u mnie sie sprawdzil
ODPOWIEDZ

Wróć do „Włochy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 75 gości

cron