Nieprzeczytane posty

Z krótką lecz treściwą wizytą w Pampelunie - RELACJA 2018

1
Recepcjonistka hotelowa miała dość formalny sposób, który szybko rozluźnił się w uśmiech, kiedy odpowiedziałem na jej pytanie. Czy byłem w Pampelunie dla przyjemności czy dla biznesu? Byłem w mieście przez kilka dni, aby odkrywać i doświadczać tego miejsca bez słynnego byczego biegu

pampeluna_afp_photo_pedro_armestre.jpg
pampeluna_afp_photo_pedro_armestre.jpg (225.01 KiB) Przejrzano 39733 razy

"Oh", powiedziała, "to wspaniałe, mamy tyle do zobaczenia".

Siedząc wystarczająco blisko Pirenejów, Pampelunę można dość łatwo odwiedzić z południa Francji. Dwugodzinna, spokojna przejażdżka przez granicę z Bayonne z przystankiem na kawę (dużo tańsza po hiszpańskiej stronie) i miasto wpada w oko.

Mój hotel znajdował się na starówce, a wszystkie zabytki były w odległości spaceru. Pierwsze wrażenie zrobiła zielona oaza. Miasto ma mnóstwo chłodnych zacienionych obszarów i parków, aby usiąść i zrelaksować zmęczone stopy, liczne bary i kawiarnie dla ciała i wspaniałe budynki i architektury dla umysłu.

Nie mając żadnego konkretnego planu podróży, po prostu snułem się po ulicach i alejkach, trzymając się słonecznej strony, czekając na to co przyniesie chwila. Nie minęło zbyt wiele czasu, zanim natknąłem się na mury miasta, które trudno przeoczyć. Pozostało około trzech czwartych murów, które w 1937 roku stały się pomnikiem narodowym i to tutaj znajduje się kilka parków i ogrodów, z których można podziwiać okolicę.

Na południowym zachodzie starego miasta, na Avenida Ejercito, znajduje się cytadela.

cytadelapamplona.jpg
cytadelapamplona.jpg (237.18 KiB) Przejrzano 39733 razy

Pięciokątny wzór, ma trzy z pięciu obronnych bastionów pozostałych po budowie, która rozpoczęła się w 1571 roku. Używany obecnie do wystaw mieszkaniowych, fortyfikacja jest otoczona zielenią. Jednym z najpopularniejszych jest Park Taconera,
parque-taconera.jpg
parque-taconera.jpg (268.17 KiB) Przejrzano 39733 razy

w którym niektórzy starsi mieszkańcy miasta siedzieli na ławkach w cieniu, czytali gazety i po prostu odpoczywały. Odnosiłem wrażenie, że na każdej ławce codziennie o tej samej porze gościć będzie ta sama osoba. Są tam formalne obszary sadzenia, pełne kolorów i otwartych przestrzeni, do których można dotrzeć ścieżkami. Swoje kroki cofnąłem obok sklepów z tradycyjnymi szynkami wiszącymi w oknach, do katedry Matki Bożej Królewskiej, która dominuje w tym rejonie i znajduje się w Calle Curia.
Calle Curia.jpg
Calle Curia.jpg (348.54 KiB) Przejrzano 39733 razy

Fasada jest neoklasyczna, zaprojektowana pod koniec XVIII wieku i prowadzi do ozdobnego XV-wiecznego gotyckiego wnętrza. Na zewnątrz znajduje się średniowieczny klasztor, a z niego prowadzi droga muzeum i skarbiec, w którym znajdują się obrazy, rzeźby i przedmioty sakralne.

Nie zostałem zbyt długo, ponieważ miała miejsce sesja wideo. Nadszedł czas na przerwę i napój. Jest wiele kawiarni, w których podróżnik może ożywić ciało, dusza również jest pod opieką, a schłodzone piwo było tylko przyjemnością

Ratusz w Pampelunie jest dziełem sztuki. Stojący na Plaza Consistorial budynek z piaskowca, odnowiony w XVIII wieku, ma barokową fasadę z dmuchaną w trąbkę figurą Sławy stojącą na szczycie strzeżoną przez lwy. Jego balkony zdobią kwiatowe ekspozytory, a flagi wiszące przy delikatnym wietrze dodają blasku koloru.

Pamplona_Rathaus,_front,_2005-07-17.jpg
Pamplona_Rathaus,_front,_2005-07-17.jpg (441.43 KiB) Przejrzano 39733 razy

Społecznym centrum miasta jest Plaza del Castillo, przestronna przestrzeń publiczna wykorzystywana do organizacji imprez publicznych, tańca i muzyki.
Plaza-del-castillo-pamplona.jpg
Plaza-del-castillo-pamplona.jpg (114.57 KiB) Przejrzano 39733 razy

W centrum miasta znajduje się kamienny stojak na bandytę. Trzech tradycyjnie ubranych muzyków dołożyło wszelkich starań, aby zabawiać przechodniów udających się na wczesną kolację w jednej z wielu pobliskich restauracji. W innym zakątku pojawił się spontaniczny taniec, który zatrzymał się tak szybko, jak tylko się zaczął.

Plac, pełen rodzin cieszących się wieczorną atmosferą, otoczony jest apartamentami i nikt nie ma nic przeciwko temu, jeśli dzieci biegają po placu. Jest to miejsce do zobaczenia, zwłaszcza siedząc w kawiarni popijając kawę. Życie na placu wydaje się spowalniać, ponieważ mieszkańcy i odwiedzający się turyści mieszają się - przecież nie ma tu buhajów, które brykałyby w pobliżu


Kilka ciekawych linków

https://pl.tripadvisor.com/Attractions- ... varra.html

https://www.booking.com/city/es/pamplona.pl.html

http://www.hiszpania-apartamenty.pl/prz ... a,476.html

http://www.hiszpanskiejedzenie.com/2013/11/05/navarra/
.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hiszpania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości