Nieprzeczytane posty

Chilijskie wina

1
Historia winiarstwa w Chile sięga XVI w. i jest powiązana z przybyciem europejskich misjonarzy, którzy sadzili winorośl, żeby robić wina w celach sakramentalnych.
Jednak nim wina chilijskie podbiły rynki całego świata musiało minąć kilka wieków, bo dopiero w XX w. zaczęto robić wino na większa skalę, a w latach 80-tych zaczęto je eksportować.

W Chile, kraju rozciągniętym na długość 4300 km i wąskim na 160 km zróżnicowanie terenów ma istotny wpływ na smak wina pochodzącego z różnych lokalizacji. Kraj jest rozciągnięty pomiędzy Oceanem Spokojnym z zachodu i Andami od wschodu i ma świetne warunki uprawy winorośli. Na klimat największy wpływ mają właśnie – Pacyfik i Andy. Winnice chłodzone są przez antarktyczny prąd oceaniczny w jednych miejscach, podczas gdy w innych, nawadniane przez topniejący w górach śnieg.

Winnice rozciągają się na odcinku około tysiąca kilometrów, od suchej i gorącej Atacamy na północy po wilgotne i deszczowe Malleco Valley na południu.

Najbardziej charakterystycznym winem dla Chile jest carmenere, które pochodzi z Bordeaux, ale to właśnie Chile stało jego nową ojczyzną. Ponadto uprawia się tutaj cabernet sauvignon, merlot, shiraz, chardonnay i sauvignon blanc.


Najwyższym stopniem klasyfikacji win chilijskich jest określenie DO (Denominación de Origen).


Wśród tak znanych i ropowszechnionych na marek chilijskich jak Concha y Toro czy Viña Errázuriz, miejsce na swoje winorośle znalazła też polska winnica Alta Alcunia, pomysł i przedsiewzięcie polskiego małżeństwa Małgorzaty i Tomasza Wawruch.

"Mała, 4,2-hektarowa winnica Alta Alcurnia znajduje się w gminie Palmilla, w dolinie Colhagua, która słynie z dobrych czerwonych win i odmiany carménère - region ma jeden z największych areałów jej upraw. Jest to idealne miejsce na czerwone wina, ze względu na znakomite warunki - ciepło w dzień, zimno w nocy, co sprzyja idealnemu dojrzewaniu. Gleby są gliniaste, klimat śródziemnomorski, wiatry znad Pacyfiku i z Andów - winnica jest w środku tych wpływów. W winnicy, oprócz carménère rosło też około 6% cabernet sauvignon. Uznaliśmy, że przyda nam się jeszcze trochę odmiany petit verdot więc dosadziliśmy jej. Do pierwszego rocznika trzeba było trochę tego petit verdot dokupić, ale w tym roku mieliśmy już pierwsze własne owoce - około 400 kilogramów" - opowiada profesor Phillippo Pszczółkowski, wielka postać chilijskiego winiarstwa i doradca w winnycy Alta Alcunia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne kuchnie świata”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości