Nieprzeczytane posty

Quintana Roo, Meksyk-Jedyne nadmorskie miasto Majów

31
Na południowym krańcu meksykańskiej Riviery Maya, w ciągu wiosek rybackich i wyrafinowanych kurortów znajduje się jedyne starożytne miasto Majów. Co Tulum
nie ma znaczenia archeologicznego, rekompensuje to pięknem, widocznym w jego spektakularnych plażach i świątyni dramatycznie położonej na nadmorskim urwisku. Murowany kompleks min datowany jest na rok 1000 n.e., a najbardziej imponującym z nich, oprócz świątyni, jest El Castillo (zamek), sanktuarium i wieża strażnicza, której rzeźby węży przypominają te z Chichen Itza.

Podobnie jak reszta półwyspu Jukat&n, region ten jest usiany tysiącami cenotes. Podziemne słodkowodne zapadliska i rzeki, takie jak te w Gran Cenote i Hidden Worlds, są nieziemskie, położone w gigantycznych wapiennych pomieszczeniach, gdzie światło słoneczne wpadające przez szczeliny w suficie (lub sztuczne światło z wewnątrz) oświetla stalagmity, stalaktyty i chłodną, przejrzystą wodę. Zanurzenie się w wodzie jest doskonałym antidotum na gorące popołudnie.

Inne cenne mejsca można znaleźć wzdłuż 62 mil niezabudowanego wybrzeża na południe od Tulum. Jest to Rezerwat Biosfery Sian Ka'an, (1,3 miliona akrów) posiadający chronione lasy tropikalne, lasy namorzynowe, rafy koralowe, i cały szereg dzikich zwierząt, w tym 100 gatunków ssaków - zwłaszcza jaguary, pumy, małpy pająki i wyjące - i ponad 300 gatunków ptaków.

Niegdyś prowincja wędrownych wędrowców z plecakami, teraz Tulum gości napływ zamożnych, ale wciąż dbających o środowisko podróżników. Boom na hotele "eco-chic" można prześledzić na przykładzie zacisznego, położonego przy plaży Ana y Jos6 Charming Hotel and Spa, nadal prowadzonego przez rodzinę Soto. 23 apartamenty i domki mają prosty, współczesny wystrój, w tym jasne dzieła sztuki na tle bielonych ścian. Przyjazną cenowo opcją jest Posada Dos Ceibas, gdzie żółte, niebieskie i różowe domki z elektrycznością generowaną przez baterie słoneczne, położone są wśród gęstej dżungli.

Wśród ultraluksusowych miejsc noclegowych na wybrzeżu, pobliski Belmond Maroma Resort and Spa ma niewielu rywali. Położony w 600-hektarowym rezerwacie ekologicznym na plaży w kształcie półksiężyca, otoczony dżunglą z namorzynami i palmami kokosowymi, posiada tarasy kryte strzechą i wspaniałe widoki na morze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Meksyk”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość