Nieprzeczytane posty

Re: Kraków podstawowe informacje

31
Kościół Świętego Krzyża
Warto także odwiedzić Kościół Św Krzyża



Świątynia była częścią nieistniejącego już kompleksu szpitalnego Zakonu Ducha Świętego założonego w 1244 r. Na miejscu dawnych zabudowań szpitala powstał rozległy pl. Ducha Świętego, którego (wschodnią pierzeję zamyka bryła kościoła Świętego Krzyża. Na obrzeżach południowej strony placu zachował się jeszcze Dom pod Krzyżem (oddział M11K z wystawą „Dzieje Teatru [Krakowskiego”), kiedyś część szpitala Duchaków. Najstarszą częścią kościoła jest zbudowane z wapienia na początku XIV w. prezbiterium opięte masywnymi skarpami. Kwadratową nawę z częścią przyziemia z wapienia, a wyżej z cegły ukończono w 1. połowie XIV w. Do nawy przylega od zachodu XV-wieczna gotycka masywna wieża z gotyckim portalem i dwoma kaplicami po bokach. Dwunawowe wnętrze ozdobione renesansowymi polichromiami przykryte jest palmowym sklepieniem wspartym centralnie na smukłej kolumnie; odbudowano je po pożarze w 1528 r. Do cennego wyposażenia zaliczana jest XV- -wieczna wykonana z brązu chrzcielnica. Po lewej stronie nawy znajduje się epitafijna płyta Heleny Modrzejewskiej. Po południowej stronie kościoła w narożniku ul. św. Krzyża znajduje się dom parafialny kościoła Świętego Krzyża. Budynek o grubych murach z wapienia i cegły z otworami strzelnic w ścianach pełnił - oprócz mieszkalnych -także funkcje obronne.
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Kraków podstawowe informacje

32
Kolejna propozycja to kościół św Andrzeja



Kościół św. Andrzeja i klasztor Klarysek należą do najstarszych XI-wiecznych murowanych budowli Krakowa, która pamięta czasy najazdów tatarskich. Jego architektura - grube mury, wieże z otworami strzelniczymi - wskazują, że pierwotnie miał charakter obronny. Pełnił funkcję strażnicy broniącej dostępu do wzgórza wawelskiego. Znajdował się w centrum Okołu, najstarszego przedkolacyjnego podgrodzia Krakowa. W XIV w., gdy osiadły tu siostry klaryski, przekształcono go w kościół klasztorny. W bryle zachował się surowy romański charakter, który podkreślają grube mury z wapienia. Zachowały się romańskie okna w formie biforiów w wieżach oraz triforium na fasadzie. Wnętrze zaskakuje bogatą późnobarokową dekoracją ze stiukami Baltazara Fontany i malowidłami Karola Dankwarta. Zwracają uwagę ołtarz z czarnego marmuru Franciszka Placidiego oraz ambona w kształcie łodzi. Siostry klaryski posiadają w swoich zbiorach cenne figurki jasełkowe, wśród których XIV-wieczni rzeźby Matki Boskiej i św. Józefa uchodzą za najstarsze tego typu dzieła sztuki w Europie


Więcej atrakcji w temacie poniżej


zabytki-krakowa-f693.html
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Kraków podstawowe informacje

33
Pozwólcie że napisze kilka moich perełek w mieście. Choć kilka się powtórzy wszystkie one są na swój sposób wyjątkowe

1. Krakowska Manufaktura Czekolady

https://www.facebook.com/KrakowskaManufakturaCzekolady
krakowska-manufaktura.jpg
krakowska-manufaktura.jpg (76.03 KiB) Przejrzano 6327 razy
Najbardziej znany i lubiany przez miejscowych Producent Czekolady i kawiarnia, położony w centrum miasta. Produkują wszelkiego rodzaju przysmaki czekoladowe: ciasteczka, ciastka, białe, mleczne lub ciemne czekoladki w płynie, praliny itp., według oryginalnych i tradycyjnych receptur z całego regionu Galicji. Można tam nie tylko spróbować ich słodyczy, ale można je zabrać do domu. Kup ręcznie robione czekoladowe batoniki lub figurki, doskonałe prezenty dla przyjaciół i rodziny oraz obserwuj jak mistrzowie czekolady pracują bezpośrednio przed tobą. Krakowska Manufaktura Czekolady organizuje warsztaty, podczas których można dowiedzieć się wszystkiego o produkcji czekolady i samemu ją przygotować.

2. Zakrzówek i Skałki Twardowskiego
Zakrzówek.JPG
Zakrzówek.JPG (360.75 KiB) Przejrzano 6327 razy
Małe jezioro w starym kamieniołomie, otoczone pięknymi wapiennymi skałami, w dzielnicy Ruczaj, około 20 minut od centrum miasta. Ulubione miejsce na lato dla wszystkich studentów i mieszkańców. Na pikniki, pływanie, wspinaczkę i.... nurkowanie! Na dnie jeziora ukryte są prawdziwe skarby: mały samolot z lat sześćdziesiątych, stary samochód, autobus, a nawet biurko z komputerem. Woda jest bardzo czysta, więc wszystko jest wyraźnie widoczne. Jezioro ma głębokość od 15 do 30 metrów. Można łatwo wypożyczyć sprzęt do nurkowania lub wspinaczki i wybrać się na zwiedzanie!

3. Plac Izaaka
Plac Izaka.jpg
Plac Izaka.jpg (150.43 KiB) Przejrzano 6327 razy
Przystanek ciężarówki z jedzeniem, ukryty pomiędzy krętymi uliczkami dzielnicy żydowskiej i bardzo popularny wśród mieszkańców. Sześć wózków gastronomicznych serwuje słodkie i pikantne posiłki, odhai lodów w Mrożonych Rolkach, polskiego ciasta kominkowego w Tredelniku, po zdrowe misy acai i koktajle w Acai Barze, smażone ryby w "Zacna Ryba Milordzie", kuchnię meksykańską w "Compadre", wszelkiego rodzaju grillowane mięso w ciężarówce "Walenty Kania" czy wegańskie owijacze w "Vege To Tu". Jest to dobre miejsce, aby położyć się w hamaku i spróbować pysznego jedzenia w ładnej scenerii.


Kraków Haunted House
Haunted house.jpg
Haunted house.jpg (91.2 KiB) Przejrzano 6326 razy

Jedną z najbardziej znanych miejskich legend Krakowa jest legenda o nawiedzonym domu przy ulicy Kosocickiej. Został wybudowany na starym cmentarzu przez dwóch braci, ale nigdy nie został ukończony, ponieważ jeden z nich zabił drugiego, a wkrótce potem też się zabił. Było wiele osób, które próbowały dokończyć i sprzedać dom, ale wszystkie one nie powiodły się. Teraz miejsce jest pełne przerażającego zapalenia graffiti jak "Będzie więcej ofiar! Jest też opuszczona kaplica cmentarna, tuż obok domu.

5. Zalew Bagry
bagry_2.jpg
bagry_2.jpg (121.58 KiB) Przejrzano 6326 razy

Małe jezioro z jedyną piaszczystą plażą w Krakowie. Idealne miejsce na grillowanie, pływanie, kajakarstwo, żeglarstwo i surfing, tylko 30 minut od centrum. Można wypożyczyć cały potrzebny sprzęt, zjeść świeże ryby w pobliskiej restauracji, wybrać się na spacer przy promenadzie, zagrać w siatkówkę lub obserwować ptaki. Miejsce nie jest bardzo zatłoczone, nawet w lecie, bo nie znajdziesz go w żadnym zwykłym przewodniku turystycznym.

6. Kopiec Kraka
kopiec_kraka.jpg
kopiec_kraka.jpg (84.65 KiB) Przejrzano 6327 razy
W Krakowie nie ma zbyt wielu dobrych punktów widokowych, ale jeśli chcesz obejrzeć zachód słońca i panoramę miasta, wybierz się na spacer po Kopcu Kraka w dzielnicy Podgórze. Ma zaledwie szesnaście metrów wysokości, ale widok jest naprawdę oszałamiający. Legendy mówią, że kopiec jest grobem założyciela Krakowa i kiedyś był miejscem kultu. Teraz jest to najlepsze miejsce, aby odpocząć od zgiełku miasta.

Pchli targ na Hali Targowej
Pchli targ.jpg
Pchli targ.jpg (171 KiB) Przejrzano 6327 razy
Nie ma miejsca, gdzie nie można znaleźć informacje o tym miejscu, dlatego zdecydowanie warto je odwiedzić. Największy pchli targ w mieście odbywa się w każdą niedzielę, w hali targowej w dzielnicy Grzegórzki, od 7.00 do 18.00. Miłośnicy zabytkowych skarbów znajdą tu wiele oryginalnych mebli, starych książek i czasopism, pamiątek z czasów II wojny światowej, oldschoolowych ubrań, gier planszowych i aparatów fotograficznych, antyków, monet, lamp i obrazów w przystępnych i negocjowanych cenach. Można też spróbować "kumpiru" - pieczonego ziemniaczanego dania wypełnionego mięsem, warzywami i sosami, serwowanego tylko w tym miejscu.


8. TYTANO Dolne Młyny

dolne-mlyny-tytano-krakow-recenzja-2.jpg
dolne-mlyny-tytano-krakow-recenzja-2.jpg (421.14 KiB) Przejrzano 6327 razy
To miejsce ma zaledwie rok, ale zostało już uznane za najbardziej "modne" w Krakowie. Niestety, nie jest zbyt dobrze znane przez odwiedzających miasto. Zbiorowisko małych lokalnych barów, restauracji, concept stores, pracowni artystycznych i fotograficznych, założone na terenach poprzemysłowych w centrum miasta. "Weźże Krafta" - ponad trzydzieści różnych rodzajów piw rzemieślniczych, "Bonjour Cava" - kawiarnia z najlepszymi deserami, "Veganic" - restauracja serwująca wegańskie i wegetariańskie posiłki, Mane tapas bar, winiarnia Kondrat, Forum Mody - sklep z ręcznie robionymi ubraniami i dodatkami, i wiele innych miejsc.

Kamieniołom Libanu
kamieniołom-liban-kraków-1.jpg
kamieniołom-liban-kraków-1.jpg (197.43 KiB) Przejrzano 6327 razy
Opuszczony kamieniołom z 1873 roku, w powiecie podgórskim. Miejsce to jest naprawdę nostalgiczne i pełne znaków historii, bo kiedyś był to obóz pracy.

Re: Kraków podstawowe informacje

34
Będąc w Krakowie zakochałem się w Wawelu.

https://wawel.krakow.pl/

Poświęciliśmy jeden pełny dzień na zwiedzanie terenu Katedry Wawel. Pałac i jego liczne atrakcje również były wspaniałe. Jednym z moich marzeń było obejrzenie wszystkich zachowanych dzieł Leonarda DaVinci,

Katedrę można zwiedzać całkowicie samodzielnie i można robić zdjęcia, z wyjątkiem krypty, gdzie spoczywa wielu polskich królów i prezydentów, ale miejsca na Zamku można zobaczyć tylko podczas zwiedzania z przewodnikiem. Należy również pamiętać, że we wnętrzach Zamku nie wolno fotografować.




Kolejnego dnia odwiedziliśmy Muzeum Fabryki Schindlera,



Aptekę Orła i jego przejmującą historię



.


To co polecam to poszwendać się po okolicy. Bardzo ciekawym miejscem w okolicy Wawelu jest Pałac Erazma Ciołka.

http://mnk.pl/oddzial/palac-biskupa-erazma-ciolka

W środku znajdują się prawdziwe skarby a tuż obok jest mały plac i nie każdy o tym wie że to właśnie tu znajdował się pierwszy rynek Krakowa. Dopiero później został przeniesiony na jego dotychczasowe miejsce.


Korzystając dzięjuje za polecanie eksperta, który udzielił mi masę wskazówek odnośnie Krakowa


http://podroze-forum.pl/krakow.html ( podsekcja zapytaj ekperta) polecam

Re: Kraków podstawowe informacje

35
Dla mnie Kraków to imponujący zamek i katedra pod wezwaniem świętych Wacława i Stanisława, miejsce koronacji królów i nekropolia władców. Wśród kaplic otaczających katedrę najcenniejsza jest Kaplica Zygmuntowska, mauzoleum króla Zygmunta 1 starego i jego rodziny . To właśnie ostatni Jagiellonowie uczynili z Wawelu jedną z najwspanialszych renesansowych rezydencji w Europie. Zamek gotycki rozbudowano w 1536r pod kierunkiem wybitnych Architektów włoskich Franciszka florentczyka i Bartłomieja Berrecciego .Wawel i historyczna zabudowa miasta od 1994 roku wpisane są na prestiżową listę pomników historii Krakowa. Samo miasto przestaję się już rozwijać sposób spontaniczny.

Kolejnym niezwykłym miejscem jest rynek, jest on jednym z największych placów średniowiecznej Europy, kościół świętego Andrzeja który zachował swoją romańską strukturę z przełomu wieku 11 i 12 oraz kościoły franciszkanów i dominikanów. Najbardziej spektakularnym przykładem perełek Krakowa jest oczywiście Kościół Mariacki który łamie wielką symetrię rynku. On istniał już wcześniej jako budowla Romańska, która była zwrócona na wschód. To są często mniejsze kościoły takie jak Świętego Krzyża czy Świętego Marka czy wreszcie najstarszy Świętego Wojciecha .

Więcej o kościołach krakowskich:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Obiekty_s ... w_Krakowie

We wnętrzu świątynia mariacka zachwyca między innymi dziełen Wita Stwosza, wielkim ołtarzem wykonanym w latach 1474r. Można również zwrócić uwagę na maszkarony, dwa z nich przedstawiają prezydentów Miasta Krakowa Józefa Dietla i Mikołaja Zyblikiewicza. Maszkarony zostały wykonane na podstawie rysunków Jana Matejki, którego dzieła możemy podziwiać w galerii sztuki polskiej.


https://pl.wikipedia.org/wiki/Maszkaron

Warto wspomnieć również o murach obronnych, to bardzo podniosło obronność miasta. Oblężenia najsilniej rozwijały się pomiędzy 15 a 17 wiekiem, ostatecznie Kraków otaczała podwójna linia murów obronnych, duża liczba baszt i siedem bram . Najpotężniejszym bastionem był Barbakan, jedyny który zresztą dochował się do dnia dzisiejszego.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Barbakan

Na koniec polecam bardzo Kazimierz założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1335 roku, kiedyś było to oddzielne miasta o czym przypomina renesansowy budynek ratusza. Średniowiecznymi akcentami zespołu są dwa monumentalne kościoły klasztorne pod wezwaniem Świętej Katarzyny i kościół pod wezwaniem Bożego Ciała. Nad brzegiem Wisły wznosi się kościół i klasztor na Skałce , który również polecam.

Re: Kraków podstawowe informacje

36
Gdzie jest najpiękniejszy rynek na świecie oczywiście że w Krakowie, to miasto to skarbnica dzieł sztuki a dzisiaj kulturalna stolica kraju. Jest to również miasto młodych ludzi ,którzy w dzień studiują ją a w nocy bawią się w setkach klubów czynnych do białego rana. Oprócz tego 5 milionów turystów rocznie odwiedzających gród Kraka przyciągając ponad 40 festiwali i światowej klasy zabytki. O wielkim uroku Krakowa świadczą także sławni przybysze, którzy postanowili w nim zamieszkać.

Początki jednego z najpiękniejszych miast Polski wyłaniają się z postaci Kraka zamieszkującego Wzgórze Wawelskie. To właśnie od niego wzięła się nazwa miasta Krakowa .

Warto wspomnieć o Wandzie która nie zgodziła się wyjść za mąż za niemieckiego księcia który w ramach zemsty najechał kraj, to ona prowadziła wojów polskich po zwycięskie walki a później wybrała śmierć w wodach Wisły żeby nie być więcej powodem najazdów. Jej kopiec znajduje się dzisiaj na terenie Nowej Huty. Również inni bohaterowie zostali ochrzczeni kopcami pamięci , pierwszym był Kopiec Kraka w dzielnicy Podgórze uważane za jego miejsce pochówku, potem usypano kopiec Kościuszki by uczcić pamięć przywódcy powstania a także Kopiec Piłsudskiego gdzie złożono ziemię ze wszystkich pól bitewnych I wojny gdzie udział brali Polacy. Niestety nie zachował się kopiec Esterki.

Kraków to także kawiarnie słynące z pięknych wnętrz, to tu prowadzi się pasjonujące dyskusje I to właśnie to nadało miastu niepowtarzalny klimat, wzbogacając jego aurę magicznych miejsc, gdzie można zapomnieć o upływie czasu.

Kraków to miasto, które leży w południowej Polsce, nad królową polskich rzek Wisłą i jej dopływami. Miasto dzieli się na 4 dzielnicy administracyjne wliczając Podgórze, Nowa Hutę czy Śródmieście. Kraków jest ośrodkiem kultury i nauki w tej części kraju a także dużym ośrodkiem przemysłowym gdzie się przeważa hutnictwo żelaza i stali.

Na wapiennym wzgórzu nad Wisłą znajduje się najstarsza część Wawel a na północ od niej rozciąga się Stare Miasto otoczone pętlami a wokół nich połączone są dzielnice mieszkaniowe i przemysłowe z 19 wieku w tym Klepacz. Kraków jak wiemy był drugą stolicą Polski zaraz pewnie Gnieźnie i miejscem koronacji królów, których siedziba do 17 wieku znajdowała się na Wawelu. Od początku historia miasta składała się z historią całego kraju dzieląc jego przegrane i zwycięstwa . W 13 wieku Kraków stawił czoła Hordzie tatarskiej, która najechała kraj pozostając na zawsze w pamięci Krakowian, upamiętnia to przerwany hejnał z Wieży Mariackiej. Prawdziwy rozkwit miasta rozpoczyna się wraz z lokalizacją na prawie magdeburskim, wtedy to powstała charakterystyczna szachownica ulic wychodząca od prostokątnego rynku. Najszybszy rozwój miasto osiągnęło za czasów króla Kazimierza Wielkiego którego przysłowie mówi że zastał on Polskę drewnianą a zostawił murowaną.

Re: Kraków podstawowe informacje

37
Jeśli miałbym polecić skąd można zacząć wyprawę po Krakowie to na pewno zaczęlibyśmy od Kościoła świętej Barbary zerkając również na piękną Bazylikę Mariacką. Jeśli chodzi o Kościół Świętej Barbary to jest to przepiękna gotycka budowla, jak wejdziemy do środka zorientujemy się że ma jedną nawę a z zewnątrz widać piękną barokową wieżyczkę. Udając się do środka, na pewno możemy podziwiać piękny barok datowany na 1688 rok, choć wyposażenie przypisuje się na lata 1760 takie jak Ołtarz główny, znajdziemy tu również piękne malowidła. Nie zapomnijcie również zerknąć po lewej stronie na piękną kamienną rzeźbę Piety datowaną na 18 wiek.


Zanim znikniemy na bardzo długo Bazylice Mariackiej polecam jeszcze udać się tuż obok do jednego z oddziałów muzeum historycznego, chodzi o Kamienice Hipolitów. To tam właśnie możemy dowiedzieć się jak żyli i mieszkali krakowianie w 17,18 i 19 wieku. Rodzina Hipolitów do której należał niegdyś budynek przebudowywała go, ale wiele ciekawych odwzorowań z tamtych lat pozostało do dziś, dlatego warto tu przyjść.

Kolejnym miejscem to oczywiście Bazylika Mariacka. Nie zapomnijcie również wejść na samą górę wieży, pamiętajcie tylko aby upewnić się czy jest ona otwarta i czy są dostępne bilety. Najlepiej zrobić to na stronie internetowej lub podejść do biura turystycznego które mieści się tuż obok a jeszcze lepiej zrobić to przynajmniej dzień wcześniej.

Co zobaczyć w bazylice Mariackiej No cóż odsyłam do tematu

http://mariacki.com/bazylika/historia-bazyliki/

Opuszczając bazylikę niemalże od razu natkniemy się na pomnik Adama Mickiewicza I choć został on zniszczony w 1940 roku podczas II wojny światowej został on zrekonstruowany bazując na elementach które zostały odnalezione na złomowisku w Hamburgu .Główna ponowna inauguracja pomnika miała miejsce 1955 roku .Jeśli chodzi o czasy obecne to jest to wyjątkowe miejsce ponieważ właśnie to spotykają się nie tylko turyści ale również mieszkańcy Krakowa.

Udając się nieco dalej mamy do wyboru dwa miejsca możemy skręcić w prawo udać się do Sukiennic choć ja polecam udać się najpierw w lewo aby zobaczyć Kościół św Wojciecha. Kościół a właściwie malutki kościółek, miał powstać z uwagi na fakt że w tym właśnie miejscu Święty Wojciech miał głosić kazania. Kościółek jest bardzo skromy, ale wnętrza są ciekawe, znajdziemy tu późnobarokowy portal, który prowadzi do wnętrza kościoła lub wyposażenie w tym również barokowe datowane na mniej więcej na 18 wiek. Badania archeologiczne prowadzone w tym miejscu ukazały wcześniejszą kondygnację marmurową datowana na 10,11 wiek.

No to teraz jeśli już rozejrzeliśmy się dookoła i kiedy mamy za sobą ten część rynku warto skierować się na jego w drugą stronę, zerkając na rzeźbę Mitoraja, która ładnie prezentuje się na tle sukiennic. A w samych Sukiennicach możemy przejść się wzdłuż, podziwiać stragany z lokalnymi produktami, jest to prawdziwa skarbnica pamiątek dla turystów, ale w okolicy znajdują się również inne ciekawe miejsca, które również nie mogą zostać przeoczone. Jednym z takich właśnie miejsc jest na pewno podziemie Rynku. Aby dostać się na wycieczkę do podziemi trzeba ją uprzednio zarezerwować, warto zrobić to wcześniej ponieważ kolejki są bardzo duże. Ta ogromna inwestycja budowy Muzeów oraz podziemi wyniosła prawie 38 milionów złotych, prace przy udostępnianiu podziemi zostały wsparte przez Unię Europejską z budżetu Funduszu Rozwoju Regionalnego. W podziemiach znajdziemy zarówno czasowe jak i stałe ekspozycje, polecamy multimedialne widowisko '' podróże w czasie'' w której można zobaczyć atmosferę z Krakowskiego Rynku w średniowieczu . Bardzo dobrze że użyto nowych technologii, które bez wątpienia wspomogą w tym aby poczuć prawdziwą atmosferę tamtych lat.

Jeśli natomiast chodzi o normalne ekspozycję to możemy poznać Kraków, jego historię oraz miasto jako kulturalny oraz handlowy ośrodek w całej Europie. Zobaczymy tu także narzędzia, ceramikę oraz wiele innych miejsc. Jeśli będziecie w muzeum to polecam udać się na samą górę do kawiarni skąd rozpościera się przepiękny widok na dużą część rynku, na Bazylikę i jej okolice. Nie zapomnijcie również aby napić się lokalnego pszenicznego piwa które tutaj jest najlepsze.

Na koniec warto dodać kilka słów o samym rynku. Trzeba dodać że będąc tu warto rozejrzeć się dookoła, ponieważ większość kamienic wokół Rynku to miejsca zabytkowe datowane na kilkaset lat, to właśnie znajdziemy Muzeum Historyczne miasta Krakowa ,Centrum Kultury nie mówiąc już o ekskluzywnych sklepach z towarami dlatego wchodząc do sklepów warto również rozejrzeć się dookoła może znajdziemy coś ciekawego. Jeśli chodzi o restauracje to warto tu wspomnieć o restauracji Wierzynek mieszczącej się pod numerem 15 oraz Kawiarni Jana Michalika,.

Na koniec zanim udamy się do Starbucksa na dobrą kawę, kawiarnia jest zlokalizowana tuż obok wieży Ratuszowej

Więcej o wieży przeczytacie poniżej

Wieża Ratuszowa w Krakowie

podążając w kierunku kościoła Świętej Anny. Sama wieża Ratuszowa na przełomie lat przechodziła różne transformacje. W 1556 roku wyremontowano hełm wieży zniszczony w skutek pożaru a w 1524 roku. Niestety w 1683 roku znów z uwagi na pożar trzeba było odrestaurować to piękne miejsce ponownie. Jeśli udamy się do góry zwrócimy uwagę że to wieżę strzeże para Lwów z początku 19 wieku, zerknijcie również na gotycki portal z herbem Krakowa i godłem Polski. W środku tam natomiast znajdziemy skarbiec z insygniami władcy Rajców, natomiast udając się wyżej klatką schodową pokonując 110 kamiennych stopni znajdziemy jeden z najpiękniejszych wnętrz gotyckich w Krakowie. W pomieszczeniu 3 natomiast znajdziemy ciekawe fotografie archiwalne a na czwartym piętrze piękny mechanizm zegarowy. Jeśli sięgniemy w przeszłość dowiemy się że w piwnicach działała równiez piwnica świdnicka oraz więzienie.

Oczywiście warto pamiętać że Kraków to nie tylko sam Rynek ale to już zupełnie inna opowieść
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Kraków podstawowe informacje

39
Można przejrzeć sobie ofertę grupy Accor: https://www.accorhotels.com/polska/them ... u.pl.shtml ponieważ posiadają oni bardzo wiele ciekawych obiektów, które warto jest moim zdaniem wziąć pod uwagę przy planowaniu takiego urlopu. Mają kilka swoich obiektów, zarówno w śródmieściu jak również w tych bardziej oddalonych miejsc.
Sama lubię wynająć sobie coś w centrum miasta ponieważ dzięki temu jest blisko do najważniejszych atrakcji i nie trzeba kluczyć w poszukiwaniu dojazdu Sam Kraków jest bardzo rozległy tak więc dojazd z hotelu na uboczu potrafi jednak trochę zająć.

Na miejscu polecam również zastanowić sie nad poruszaniem się komunikacją miejską niż nad poruszaniem się samochodem. Niestety ale miasto cierpi na chroniczny brak parkingów.
Pozdrawiam.

Polecam także temat:

Co warto zobaczyć w Krakowie

oraz

Samotna wycieczka po Krakowie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atrakcje Krakowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości

cron