Nieprzeczytane posty

Stare miasto

1
Stare miasto.jpg
Stare miasto.jpg (92.1 KiB) Przejrzano 8217 razy
Stare miasto nabyło miejskie prawa w latach 1232 – 1234, ale jeszcze przez ponad sto lat musiało czekać, aż zyskał prawo do wybudowania ratusza. W 1338 roku król Jan Luksemburski na to dał przyzwolenie i dopiero wtedy mieszczanie nabyli pierwszy dom, który znajdował się na rogu staromiejskiego rynku. W tym budynku znajdowała się zachowana po dzisiejsze czasy sala plenarna oraz wieża. Jako ciekawostkę można tu przytoczyć fakt, że jednym z architektów, który zajmował się budową ratusza był Petr Parler, który pilnował budowę większości znanych zabytków w Pradze, które powstały w XIV wieku. Ten architekt, jeśli chodzi o ratusz była wykuszowi kaplica i część Zegara Astronomicznego. W niedługim czasie do Ratusza dobudowano drugi budynek, który można poznać po dużym, renesansowym oknie oraz napisie Praga Caputregni, co oznacza Praga głowa królestwa. W kolejnych latach Ratusz nadal był rozbudowywany. Tak, że na koniec XIX wieku złożony był już 5 budynków. Cały ten ratuszowy kompleks zachował swój średniowieczny wizerunek, aż do teraz i to pomimo tego, że doznał on wielu zniszczeń, które spowodowane były pożarem, który miał miejsce pod koniec drugiej wojny światowej. Zwłaszcza bardzo ciekawa jest ratuszowa sień z nad wyraz efektownym, gotyckim sklepieniem, które umieszczone jest w zachodniej części kompleksu, gdzie obecnie organizowane są śluby i inne ważne uroczystości. Ratuszowa wieża jest dosyć duża, a jej wysokość wynosi 69, 5 metra wysokości i jest ona najchętniej odwiedzanym obiektem, przede wszystkim, dlatego, że można z niej podziwiać Pragę i jej interesujące zabytki.
Budowa tego kościoła odbywała się etapami na przełomie XIV i XV wieku i byli w nią zaangażowani dwaj słynni architekci Peter Parlerz i Mateusz z Arras. Dokończenie tego kościoła wiele razy było wstrzymywane ze względu na niezbyt przychylne wydarzenia historyczne. Wartą wspomnienia ciekawostką jest to, że podczas wojen husyckich belki dachowe były używane do przygotowywania szubienic, na których wieszano zdrajców, którzy byli skazani przez cesarza Zygmunta Luksemburskiego na śmierć. Konstrukcja dachu została dopiero całkowicie ukończona po 20 latach. Kościół Marii Panny przed Tynem jest zabytkiem bogato zdobionym. Jego przednia fasada składa się z dwóch wysokich wież z rzeźbą Madonny umieszczoną pośrodku i oryginalnie zdobionym portalem, to wszystko stanowi nieodłączny element Starego Miasta. Te bogate barokowe zdobienia umieszczone zostały również wewnątrz kościoła. Bardzo interesującymi i przykuwającymi uwagę są na pewno organy, które pochodzą z XVII wieku, ołtarz, na którym znajduje się obraz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a którego autorem był słynny malarz Karol Szkreta, średniowieczna ambona, a także rzeźby znajdujące się w bocznych nawach, ale chyba największą atrakcją są średniowieczne, gotyckie oraz barokowe nagrobki. Można tutaj zobaczyć nagrobek czeskiego arcybiskupa Jana Rokycany oraz duńskiego astronoma Tycho de Brahe. Z jego grobem związany jest przesąd, że ten, kto pogłaszcze jego prawy policzek to na pewno przestaną go boleć zęby, choć do tej pory nie wiadomo, dlaczego ten zabobon istnieje.

Ps Zapraszam do oceny powyższego zabytku.
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Stare miasto

3
Praga jest na prawdę przepiękna, wiadomo prawie nic nie zniszczona przez wojnę i wszystkie zabytki pięknie się zachowały. Warto zobaczyć na własne oczy stare miasto. W ogóle polecam Pragę ! może już oklepana bo przeżywa nawał turystów, osobiście byłam w Pradze kilka razy, ale jak ktoś jeszcze nie był to powinien tam pojechać. Nie spodoba się to trudno każdy ma prawo do własnego zdania :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zabytki Pragi”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości