Nieprzeczytane posty

Re: Co warto zobaczyć w Zakopanem

2
Witaj, może na początek przedstawię Ci listę atrakcji

1. Giewont
2. Muzeum Oscypka
3. Kasprowy Wierch
4. Strazyska Dolina
5. Gubalowka
6. Shrine of Our Lady of Fatima
7. Wielka Krokiew
8. Krupowki
9. Cmentarz Zasluzonych na Peksowym Brzyzku
10. Gravitational Slide on Gubalowka
11. Kolej Linowo Terenowa PKL Gubalowka
12. Kaplica NajŚwiętszego Serca Jezusa
13. Siklawica wodospad
14. Willa Koliba - Zakopane Style Museum
15.Dom Do Gory Nogami
16.Gubałówka plaża
17.Papugarnia Egzotyczne Zakopane
18.Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem
19.Karol Szymanowski Museum
20.Willa Oksza - Tatra Muzeum
21.Myszogród
22.Willa Harenda - Jan Kasprowicz Museum
23.Dom pod Jedlami
24.Morskie OKO ( w okolicy Zakopanego)
24.Przełecz Krzyzna
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Co warto zobaczyć w Zakopanem

3
Kilka filmów z najważniejszych części Zakopanego

Giewont



Muzeum Oscypka



Kasprowy Wierch



Strazyska Dolina




Gubalowka



Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach



Wielka Krokiew



Krupowki

Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Co warto zobaczyć w Zakopanem

4
Najważniejsze strony związane z Zakopanem

Polskie góry

Oficjalny portal o Zakopanem

https://ezakopane.pl/

Zakwaterowanie w Zakopanem

https://www.nocowanie.pl/noclegi/zakopane/

https://www.noclegowo.pl/noclegi/zakopane/

https://www.zakopaneapartamenty.net.pl/

Airbnb i booking com odpuściłem ponieważ jest drożej

Najlepsze restauracje i bary w Zakopanem

https://www.tripadvisor.co.uk/Restauran ... oland.html
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Relacja z podróży do Zakopanego

5
Cześć wszystkim

Pozwólcie że dodam 3 grosze do tego tematu.

Jak dotrzeć co Zakopanego z Krakowa

1) Podróżując pociągiem np z Wrocławia można bezpośrednio lub z przesiadką dojechać do Zakopanego pociągiem, choć szybciej ( tylko w przenośni) i taniej wychodzi dojazd Filixbus z Krakowa, ponieważ jeździ często i jest tanio, natomiast bezpośredni pociąg do Zakopanego jeździ rzadziej.

Ale tu pojawia się problem. O ile do Zakopanego jeszcze jakoś się dostaniemy to powrót to porażka. Do Zakopanego autobus dotarł z godzinnym opóźnieniem, natomiast do Krakowa ok 2 godziny później, uciekł mi pociąg do Wrocławia, masakra. Poza tym nie wiadomo gdzie dokładnie podjedzie autobus, wiadomo że gdzieś na wyższym poziomie dworca pks, czyli wychodząc z dworca PKP skręcamy lekko w prawo i idziemy na górę. Kiedy czekałem na autobus co chwilę podjeżdżał jakiś Flixbus i nawet w informacji nie wiedzieli do końca kiedy i gdzie podjedzie ten właściwy autobus. Pocieszająca jest opcja w appie Flixbusa, pokazująca live ok 20 minut przez przyjazdem gdzie jest autobus.

Tak czy inaczej odradzam autobus, polecam dodać godzinę i pojechać komfortowo pociągiem.

Po dotarciu do zakwaterowania ( zatrzymałem się w obiekcie Maciejówka)

https://www.maciejowkazakopane.pl/

Było tanio i z pięknym widokiem ( pokój z łazienką), niestety mieliśmy ok 20 minut do Krupówek

Mapa dojścia do Krupówek
Screenshot_1.png
Screenshot_1.png (2.65 MiB) Przejrzano 4231 razy
Niestety właścicielka choć miła dodała nam dodatkowy jeden ręcznik za który skasowała mnie 20 zł, masakra nie wiedziałem co powiedzieć, choć poza tym było ok, trochę głośno od sąsiadów, choć ogólnie 4+

Taksówka z dworca ok 15 zł

Z tego samego dworca objeżdża Flixbus a naprzeciwko małe autobusiki dowożą nad Morskie Oko. Cena 10 zł, wsiadasz i płacisz przy wysiadaniu, nie trzeba rezerwować, oni tak krzyczą że nie da się ich przeoczyć ( stanowisko nr 1)

Dojeżdżając na miejsce kupujemy bilet w kasie parku a następnie idziemy kawał drogi, weźcie dużo picia i kanapki, bo choć trasa jest łatwa to jest bardzo daleko. Ponadto gdybyś chciał dotrzeć jeszcze wyżej ponad poziom Morskiego oka w kierunku najwyższego szczytu Rys od strony Polskiej to musisz dodać ok 3 godzin ( i tak nie dojdziesz na szczyt ale widoki są boskie)

NIE BIEŻCIE BIEDNYCH KONI, DAJCIE IM ŻYĆ

wykorzystywanie zwierząt widać gołym okiem, masakra.

Dodatkowo w schronisku jest restauracja, są posiłki i nie jest drogo. Polecam wybrać się na Morskie Oko z samego rana, ja wyjechałem z Zakopanego ok 9 rano.

Oprócz Krupówek zwiedziłem także Gubałówkę, piękny widok, wziąłem kolejkę na górę, piękne widoki ale dużo ludzi i spora kolejka na dół, ale i tak Polecam


Gdzie zjeść


Tam jadłem i bardzo polecam:
Jadlodajnia super

1) Marzanna troszkę daleko ale warto

ul. Oswalda Balzera 17e, Zakopane 34-500, Poland

2) Mala szwajcarska ryby I foundee ( bardzo polecana) super menu, spory wybór poza mięsem więc dobra dla wegetarian choc nie ma wystroju góralskiego

3) 3) Karczma po zbóju klimatyczna na Krupówkach, jedzenie dobre choc jest kilka negatywnych komentarzy ( my jednak jedliśmy i było ok + winko )


4) Karczma SOPA - troche daleko ale polecam

ul. Koscieliska 52, Zakopane 34-500, Poland

Najlepsze bary w Zakopanem


Super Bary

1) Bardzo klimatyczny- polecam ciężko go znaleźć ale jest super klimat

Cafe Piano Krupowki 63, Zakopane, Poland

+48 604 566 980

2) Polecam na grzane wino

Warta

Zamoyskiego 1, Zakopane, Poland

ul. Wladyslawa Zamoyskiego 11, Zakopane 34-500

Polecam także inne strony związane z górami w Polsce

Więcej o Zakopanem przeczytacie w sekcji poniżej:

Zakopane forum

Zapraszam do dyskusji, piszcie jak macie pytania odnośnie Zakopanego
Zobacz nowy wymiar podróży. Podróże,przewodniki,ukryte miejsca.Zapraszam na mój nowy portal podróżniczy

Re: Co warto zobaczyć w Zakopanem

6
Ale fajny temat, pozwólcie że dodam coś od siebie.

Miasto Zakopane, położone w pobliżu najwyższych szczytów po polskiej stronie Tatr, jest pierwszym w Polsce ośrodkiem zimowym i ośrodkiem wszelkiej zabawy na śniegu, przede wszystkim narciarstwa. Architektura jest połączeniem XIX-wiecznych tradycyjnych drewnianych domów i nowoczesnych budynków turystycznych. Miejsce to zachwyca odwiedzających latem, kiedy to ludzie przyjeżdżają na wędrówki po tatrzańskich szlakach, a zimą narciarze przyjeżdżają tu poszusować.

Muzeum Tatrzańskie

Muzeum Tatrzańskie posiada wszelkiego rodzaju eksponaty z zakresu etnografii historycznej, geologii oraz gatunków roślin i zwierząt tatrzańskich. Szczególnie interesujące są wystawy poświęcone lokalnej kulturze ludowej Gorala. ul. Krupówki 10.

Tel.: 018 201 52 205.

Email:

biuro@muzeumtatrzanskie.com.pl. www.muzeumtatrzanskie.com.pl Otwarte: Ślub - sobota 9.00-17.00,

Architektura zakopiańska

Na cmentarzu drewnianego kościoła św. Klemensa stoi grób Stanisława Witkiewicza (1851-1915) - pisarza, malarza, teoretyka sztuki i architekta, który rozwinął charakterystyczny "zakopiański styl" architektury inspirowany tradycyjnymi drewnianymi konstrukcjami. Witkiewicz był ojcem Witkacego, słynnego malarza awangardowego, dramaturga i pisarza, który mieszkał w mieście w latach międzywojennych.

Polecam zatem przyjrzeć się konstrukcjom budowli ze spiczastymi szczytami i stromymi pochyłymi dachami. Willa Koliba za kościołem była jedną z pierwszych tego typu budowli i obecnie mieści się w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Znajdziemy tu wystawy tradycyjnych rzemiosł ludowych, w których Witkiewicz znalazł inspirację, jest tu także dział poświęcony jego życiu, a także kilka przykładów mebli, które zaprojektował.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego, ul. Kościeliska 18. Tel: 018 201 36 02. Otwarte: Tue-Sat 9:00-17:00, Sun 9:00-15:00.

Tatry

Wokół Zakopanego Tatry wznoszą się na prawie 2500 m n.p.m., stwarzając doskonałe warunki do intensywnych wędrówek górskich latem i narciarstwa od początku grudnia do marca.

Przez góry prowadzą oznakowane szlaki turystyczne, których warto się trzymać przez cały czas, korzystając z mapy. Dziki camping nie jest dozwolony w parku narodowym, ale można się nim cieszyć gdzie indziej. Siedem chat prowadzonych przez PTTK zapewnia również noclegi na dużych wysokościach. Podczas wspinaczki na wyższe partie terenu należy zabrać ze sobą cały niezbędny sprzęt. Grupy liczące dziesięć lub więcej osób muszą być w towarzystwie przewodnika. Łatwy dzień na spacer to przejażdżka kolejką linową z Zakopanego na Kasprowy Wierch i powrót w dół. Dłuższe wędrówki zaprowadzą Państwa do takich miejsc jak Morskie Oko, piękne alpejskie jezioro, lub wzdłuż Szlaku Orlego, odsłoniętego grzbietu. Rysy w Tatrach to najwyższy szczyt Polski o wysokości 2 499 m n.p.m. (8 199 stóp).

Stoki narciarskie są klasyfikowane na czarno, czerwono, niebiesko i zielono, jak we wszystkich ośrodkach narciarskich.
Najpopularniejsze stoki to Nosal i Kasprowy Wierch, ponieważ tylko one posiadają wyciągi narciarskie. Lekcje narciarstwa dostępne są w Szkole Narciarskiej Nosal, a narty można wypożyczyć tu w kilku miejscach. Trasy do narciarstwa biegowego są oznaczone kolorem pomarańczowym.

Jeśli chcielibyście poznać lepiej Tatry i przyrodę tu występującą to polecam bardzo ciekawy temat, w którym bardzo dokładnie opisano tutejszy Park Narodowy i piękne Tatry, szczegóły poniżej:

Tatry przewodnik
ODPOWIEDZ

Wróć do „Europa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości