Nieprzeczytane posty

Re: Bhutan

12
nasza podróż w zasadzie bez większych zmian przebiegła tak jak w planie http://bhutanadventure.pl/attachments/article/19/BHUTAN%20-%20wiosna%202013%20.pdf - my akurat nie lataliśmy po Bhutanie samolotami więc dodatkowe koszty były bardzo niewielkie. poza tym klimat, ludzie, jedzenie - niesamowwite przeżycie. klasztor Tygrysie Gniazdo genialny! lekcja łucznictwa, rafting, trekking - niezapomniane!

Re: Bhutan

13
admin pisze:
Zrób listę uzytecznych telefonów, i zapoznaj się z kilkoma zwrotami:

Dzien dobry = Kuzu Zangpo (La) –
Bhutan = Druk Yul
Dziekuje= Kadinchey
Tak = Ing
Nie= Men
Powodzenia = Tashi Delek
Hak sie masz = Cheu ga de be yoe?
W porządku = Nga leshembe yoe.
Ja = Nga
Moje = Nga gee
Ty = Cheu
Kocham cie = Nga cheu lu ga
Do zobaczenia = Log jay gay
Woda = Chu
River = Chu
Sok Mango = Am chu kuleh juice
Mleko= Ohm
Musze przyznac, ze Bhutan powalil mnie z nog i w tym roku znow mnie tam wybieram. :-)
W jezyku Dzongkha nie powinno sie zapominac o roznicy zwrotow oficjalnych (grzecznosciowych) i mniej formalnych, ktore dla Bhutanczykow sa wazne:
Sorry, troche uzupelnilem:

Bhutan = Druk Yul

Dzien dobry mniej formalnie = Kuzu zangpo
Dzien dobry oficjalnie (grzeczniej) = Kuzu Zangpo La

Czesc = Kuzu
Dziekuje mniej oficjalnie = Kadrin chhe
Dziekuje oficjalnie (grzeczniej) = Kadrin chhe La

Tak = Ing
Nie= Men
Powodzenia = Tashi Delek
Jak sie masz = Cheu ga de be yoe? lub Gadaybay Zhu Ga?
W porządku = Nga leshembe yoe.
Ja = Nga
Moje = Nga gee
Ty = Chhoe (wymawiane ch-eh-aj)
Kocham cie = Nga gi che lu ga
Do zobaczenia = Log Jay gay (znaczy w dokladnym tlumaczyniu, ze sie znowu zobaczymy)
Woda = Chu (wymawiana czu)
Rzeka = Chu (wymawiana czu)
Sok Mango = Am chu kuleh juice
Mleko= Ohm
Jak masz na imie oficjalnie: Na gi Tshen Ga Chi Mo?
Jak masz na imie mniej oficjalnie: Chhoey gi Ming Ga chi Mo?
Moje imie jest: Ngegi Ming.....
Skad jestes: Chhoey ga te lay mo?
Ile masz lat: Kay Lo gadem chi Ya shi?
Gdzie ta droga prowadzi: Lam dig a thay jow mo?
Tutaj: Na / Nalu
Tam: Pha / Phalu
Gdzie: Ga tey ?
Ktory: Gadee ?
Z pruzodu: Dongkha
Przy: Bolokha
Z tylu: Japkha
To jest daleko: Tha ring sa in-na
Co to jest: Ani ga chi mo?
Ulica: Lam
Sklep: Tsongkhang
Ile kosztuje: Dilu gadem chi mo?
Za drogo: Gong bom may
Poprosze o znizke: Gong phab nang
Herbata z mlekiem: Na Ja
Herbatka tybetanska: Su Ja
Taxi: La khor
Policja: Thrim sung

Napoj alkoholowy: Changg (wym. Czang) chyba najlatwiej zapamietac.:-)
Ten alkohol jest za mocny: Ah ni gag tra du
Nie wspominajac o bimbrze lokalnym, ktory smakuje jak plyn do mycia szyb.
Za to w Bhutanie mozna kupic himalajskie Malt Whisky o nazwie "K5", ktore de facto b. mi smakowalo.
K5 kosztuje w sklepie 650 - 1550.- BTN
Bar: Changkhang
Ile do zaplaty: Ga de chi mo?
Napiwek: Soera
Jestem pijany: Changg dang so ye

Cyfry:
0 = legkor
1 = chi
2 = nyi
3 = sum
4 = zhi
5 = nga
6 = dru
7 = duen
8 = gay
9 = gu
10 = chu tham
11 = chu chi
12 = chu nyi

Jezyk Dzongkha, jest dosc latwy w wymowie i podstawowych zwrotow mozna sie szybko nauczyc.
W Bhutanie uzywany jest tez jezyk "Kinka" ktory zasluguje na slowo "masakra", w wymowie jest chyba jednym z najtrudniejszych jezykow, jakie do tej pory slyszalem. Ostatnio wrocilem z Grenlandii i musze powiedziec ze eskimoski jest sporo latwiejszy.:-) Przykladem moze byc rzeka = Chu (wymawiana czu) bardzo proste, a w jezyku Kinka ciezko fonetycznie napisac, ale cos podobnego do "que", wymawiane dosc krotko.
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2016 16:20 przez ccc, łącznie zmieniany 3 razy.
Dla mnie podróże maja na celu nie tylko spełnienie marzeń i poznanie innych kultur, ale przede wszystkim poznanie samego siebie.

Biegun Pólnocny lodołamaczem atomowym
Antarktyda / Polska Stacja Arctowski
Wizyta w Czarnobylu i Prypeci
Magic Socotra
Urodziny na pokładzie Swiss w First Class!

Re: Bhutan

14
Bardzo cenne uzupełnienie tematu. Dziękujemy bardzo :)
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Bhutan

15
Polecam festiwale w Bhutanie. Spośród prawie dwóch tuzinów corocznych festiwali w Bhutanie, najbardziej znany jest Festiwal Paro. Odbywający się w połowie marca w mieście Paro, jego obchody odbywają się na cześć Guru Padmasambhava (alias Guru Rinpocze), który wprowadził buddyzm tantryczny do regionu Himalajów w VIII wieku. Wydarzenie to przyciąga tłumy radosnych Bhutańczyków z całej doliny, podczas gdy mnisi lub wytrenowani świeccy noszą wspaniałe maski i stroje, biorąc na siebie aspekty bóstw, demonów i zwierząt, tańcząc i odtwarzając himalajskie buddyjskie legendy i wizje widziane przez buddyjskich świętych. Przedstawienia te mają przynieść błogosławieństwa i ochronę dla gapiów.

Kolejny z najważniejszych festiwali w kraju, "świętowany w 1670 roku z okazji narodzin Guru ftnpoche, odbywa się w stolicy kraju, Thimphu, na początku października. Zabiera ono PW na dziedziniec Tashichho dzong, przyciągając tłumy z mil dookoła. Później, w ramach uroczystości podczas Festiwalu Tańca Ognia bumthang, uczestnicy podążają za procesją mnichów aż pod ogromny łuk.

Coś dla miłośników wycieczek nocnych:

Nocna wędrówka prowadzi do największego ze wszystkich bhutańskich zabytków: słynnego klasztornego rekolekcji Taktsang, "Gniazda Tygrysa". Został on założony w 747 r. p.n.e. przez tybetańskiego misjonarza, który zgodnie z legendą wylądował tu w pobliżu latającego tygrysa. Kamienny klasztor zbudowany w 1692 roku w miejscu, w którym medytował, przylegał do ściany klifu na wysokości 2700 stóp nad doliną Paro, dostęp tylko do mostu i stromego, krętego toru (na część szlaku dostępne są konie). Od czasu niemal całkowitego zniszczenia przez pożar w 1998 r. konstrukcja została pieczołowicie odrestaurowana.

Miejsc to położone jest ok 40 mil/65 km na zachód od stolicy Thimphu.

Polecam też część kraju oznaczoną jako parki narodowe - ten głównie buddyjski kraj ma głęboko duchową populację poniżej miliona osób, prawie wszystkie związane z ziemią poprzez rolnictwo (polowania są sprzeczne zarówno z prawem federalnym jak i religijnym). Bhutan otworzył swoje podboje dla świata w 1974 roku, ale nieustraszony gość zostanie nagrodzony wspaniałymi krajobrazami i starożytnymi świątyniami, klasztorami i wioskami, a wszystko to podczas spotkania z nielicznymi innymi podróżnikami.

Wędrówka do podstawy góry Chomo Lhari ("Góra Bogini"), która na wysokości 23.997 stóp jest najwyższą i najświętszą górą Bhutanu, jest doskonałym sposobem na poznanie dziewiczej przyrody kraju. Alpiniści wędrują przez wioski i niskie lasy; obok szeregowych gospodarstw rolnych, zielonych łąk ryżowych i spiętrzających się strumieni.

Polecam także temat o pięknym Nepalu, link poniżej:

https://podroze-forum.pl/viewtopic.php?f=67&t=8675
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Kraje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 71 gości

cron