Nieprzeczytane posty

Re: Archeologia Nie Z Tej Ziemi - Historia Irlandii

32
Irlandia ma bardzo bogata i ciekawa hitorie. Pierwsi mieszkańcy Irlandii wylądowali między 8000 a 7000 rokiem p.n.e. Około 1200 r. p.n.e. Celtowie przybyli do Irlandii i ich przybycie miało trwały wpływ na dzisiejszą kulturę Irlandii. Celtowie mówili po Q-Celticku i na przestrzeni wieków, mieszając się z wcześniejszymi mieszkańcami Irlandii, rozwinęli się w irlandzki gaelicki.

Re: Archeologia Nie Z Tej Ziemi - Historia Irlandii

33
Archeologia Nie z Tej Ziemi 30 – Nobel z archeologii
Szanowni Państwo!
Pierwsza polska Nagroda Nobla z dziedziny archeologia stała się faktem. Ciężka, żmudna i wytrwała praca, dzięki której odszyfrowałem pradziejowe znaki wyryte na kamieniach i skałach pozostawione przez ludzi parę tysięcy lat temu doprowadziły do chwały i sławy. Pracując wytrwale dla dobra nauki a przede wszystkim dla dobra ludzkości przyczyniłem się przy okazji do rozsławienia Polski na świecie. Gratulacji ze wszystkich kontynentów nie ma końca! Listy dziękczynne otrzymałem między innymi od Koła Gospodyń Wiejskich Aborygenów, premiera Madagaskaru, Grupy Bilderberga, Kominternu oraz loży masońskiej z Nowego Yorku.
https://youtu.be/_siD6xzOUOo

Re: Archeologia Nie Z Tej Ziemi - Historia Irlandii

35
Dzięki wszystkim za dobre słowo! Pozdrawaiam.

Archeologia Nie z Tej Ziemi 31 - Monaster V-XII wiek
Pierwotnie monaster albo monastyr (ze staroruskiego od gr. μοναστήριον monasterion) w Kościołach wschodnich oznaczał zespół oddzielnych pomieszczeń mieszkalnych mnichów objętych klauzurą (łac. clausus – zamknięty), w późniejszym okresie termin ten nabrał znaczenia odpowiadającemu klasztorowi w chrześcijaństwie zachodnim.
Życie monastyczne w Irlandii wprowadził Święty Patryk. Była to wówczas w zachodniej Europie tendencja niezwykła. Monastycyzm w Irlandii od początku odgrywał ważną, choć nie dominującą rolę. Po śmierci św. Patryka znaczenie klasztorów jeszcze bardziej wzrosło. W ciągu wieku starsze klasztory założone przez św. Patryka zostały zastąpione przez znaczące ośrodki religijne i naukowe. Ostatecznie Irlandia stała się wyjątkowym krajem w chrześcijańskim świecie. Jej najważniejsze kościoły podlegały hierarchii monastycznej.

Nie należy wyobrażać sobie klasztoru irlandzkiego z V-VI wieku tak jak jednego z wielu wielkich klasztorów średniowiecznych na kontynencie. Wyglądem bardziej przypominał on osady monastyczne w dolinie Nilu czy na wyspie Lerins niż klasztor w Monte Cassino lub Clairvaux. Nawet łacińskie słowo monasterium (klasztor), zapożyczone w irlandzkim jako muintir, nie odnosi się do zabudowań, ale do wspólnoty - zgromadzenia.

https://youtu.be/-G2IATdH1nA

Re: Archeologia Nie Z Tej Ziemi - Historia Irlandii

36
Archeologia Nie z Tej Ziemi 32 - Barbakan. Średniowieczne miasto

Średniowieczne miasto wyposażone było w liczne obiekty, które zapewniały bezpieczeństwo swoim mieszkańcom przed atakami nieprzyjacielskich wojsk. Jednym z dzieł obronnych był barbakan. Konstrukcja wywodząca się z architektury arabskiej powstrzymywała pierwszy impet natarcia. Wysunięta przed linię murów miejskich ułatwiała obronę miasta.
Barbakan, inaczej przedbramie, rozpowszechnił się w średniowieczu i w różnych formach przetrwał do połowy XVIII wieku. Najstarszy zachowany barbakan w Europie pochodzi z pierwszej połowy XIII wieku i znajduje się w Carcassonne we Francji. Najstarsze polskie przedbramie znajduje się w Toruniu, wybudowane w 1429 roku.
Niniejszym odcinkiem rozpoczynamy odcinki związane ze średniowiecznym miastem, w których między innymi dowiemy się jak powstawało miasto, co je wyróżniało, jakimi prawami się rządziło. Bliżej przyjrzymy się bramą miejskim, murom obronnym, klasztorom, kościołom, działkom mieszczańskim oraz innymi miejscami związanym ze średniowiecznym miastem, np. rynek, port, uniwersytet.

Re: Archeologia Nie Z Tej Ziemi - Historia Irlandii

37
Petroformy z Drumirril - Archeologia Nie z Tej Ziemi 33

Stanowisko w Drumirril, Co. Monaghan to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Irlandii. Występują tu petroformy, powstałe w okresie, kiedy budowano najstarsze megality. Monument ten zaliczany jest do rejestru Dziedzictwa Narodowego.
Na niektórych kamiennych głazach, występuje sztuka naskalna (ang. Rock-Art), która czerpie swoje inspiracje ze sztuki megalitycznej znanej z wielkich kurhanów zawierających grobowce korytarzowe. Sztuka megalityczna (ang. megalithic art) jest również zaliczana do prehistorycznej sztuki naskalnej.
Podobne przykłady zawierające sztukę naskalną w Irlandii występują w Co. Kerry, Co. Donegal oraz w południowo-wschodniej części wyspy.

Re: Archeologia Nie Z Tej Ziemi - Historia Irlandii

39
Archeologia Nie z Tej Ziemi 34 - Sláine
Na szczycie wzgórza Sláine znajduje się potężny kurhan. Pierwotnie wzniesiony jako konstrukcja megalityczna, następnie źródła pisane z VII wieku przekazują informacje, iż kopiec był grobowcem słynnego celtyckiego króla-poety Slane, od którego wzięła się nazwa tego miejsca. W XII wieku Normanowie wznieśli na szczycie kamienny zamek, którego pozostałości częściowo zachowały się do dziś. W jednej z bitew o zamek zginęło ponad 500 ludzi.
Badania bezinwazyjne, scany laserowe i pomiary georadarowe wykazały, iż w jądrze kurhanu znajduje się niezidentyfikowana kamienna konstrukcja o dużych rozmiarach. Czy jest to grób legendarnego króla czy pozostałość po zamkowej zabudowie?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Filmy podróżnicze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

cron