Nieprzeczytane posty

Re: Słowenia

3
Mieszkałam w Słowenii pół roku, więc w miarę możliwości mogę coś doradzić. Niestety w Postojnej nie byłam, ale znajomym się bardzo podobało. Choć słyszałam, że Skocjanske jame są o wiele bardziej godne zobaczenia niż Postojna.
"Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego czego co zrobiłeś"

Re: Słowenia

4
tirrowwa pisze:aktualne? za 2 tygodnie jade na tydzien
Witam ,cały czas aktualne.Mam taką prośbę,potrzebuję kubek z Postojnej(do kupienia po zakończonej wycieczce),koszt ok.15 euro,swój nie fortunnie stłukłem. Wyślę pieniądze w formie zaliczki lub zapłacę po kupieniu,kontakt na pw.lub na maila:197030@gmail.com Bardzo mi na tym zależy,będę wdzięczny.Kazimierz.

Re: Słowenia

6
Witam,jednodniowy wypad do Słowenii zrobiłem będąc na Istrii.Zaliczyłem jaskinie Postojna(rewelacja)i Piran,piękna starówka z wąskimi malowniczymi uliczkami do złudzenia przypominający chorwacki Rovinj.Te dwa miejsca zdecydowanie polecam!
Załączniki
w jaskini Postojna
w jaskini Postojna
widok na Piran
widok na Piran

Re: Słowenia

8
Polecam niektóre z największych i najbardziej zdumiewających jaskiń, takich jak np: The Caves of the Karst Platea w Słowenii. Zostały wyrzeźbione przez podziemne rzeki przecinające porowate wapienie, aby stworzyć masywne jaskinie. Jaskinia Postojna, o długości 67 487 stóp i głębokości 377 stóp, jest najbardziej ekspansywną jaskinią w Europie. Trzydzieści milionów zwiedzających zachwyciło się jej dziwnymi i wspaniałymi formami stalaktytów i stalagmitów. 90-minutowa wycieczka z przewodnikiem, w większości miniaturowa elektryczna kolejka pod górę, prowadzi przez cudowną krainę wyglądających jak mrożone spaghetti, draperie, kalafiory i zamki z piasku. Najlepsze zakwaterowanie w okolicy znajduje się w Hotelu Kras, nowoczesnym 27-pokojowym hotelu w centrum miasta Postojna. Dziesięć minut na północny zachód od miasta jest Zamek Predjama, zbudowany w ujściu jaskini. Skocjańskie jaskinie są mniejsze, ale może nawet bardziej urzekające. Kładka prowadzi przez, głęboką przepaść w jaskiniach Skocjana. Zawrotna kładka 148 stóp nad rzeką Reka, która przepływa przez jaskinie.

Więcej o ciekawych jaskiniach poczytacie w poniższych tematach:

viewtopic.php?f=32&t=14162&p=48247&hili ... nie#p48247

viewtopic.php?f=112&t=12956&p=46268&hil ... nie#p46268

viewtopic.php?f=112&t=12768&p=45931&hil ... nie#p45931

Lublana- co zobaczyć, porady, opis miasta

9
Polecam odwiedzić Lublanę.

Warto udać się na spacer po Staro Mesto (Starym Mieście) w kolorowym Rynku Centralnym u podnóża katedry z początku XVIII wieku. Kieruj się na południe, korzystając z uroczych dziedzińców i przejść przez stare drzwi i wiekowe kościoły. W mieście znajdziemy pół tuzina mostów, większość jest dla pieszych, nad rzeką Ljubljanicą, a ten przełomowy to Most Smoczy a także nowy Most Rzeźniczy, z rzeźbami Jakova Brdara i kłódkami pozostawionymi przez zakochanych symbolizujący długowieczność ich oddania.

Stała straż na Starym Mieście ze szczytu zalesionego wzgórza to Zamek Lublański, jeden z pięciu otwartych dla zwiedzających. Jego architektura odzwierciedla historię miasta, ze średniowieczną kaplicą, murami obronnymi z początku XVI wieku i kilkoma niewzruszonymi budynkami z lat siedemdziesiątych XX wieku. Muzea na terenie zamku poprowadzą Cię przez historię miasta i narodu, a zapraszająca tarasowa kawiarnia serwuje regionalne specjały, takie jak np: gulasz z dziczyzny. Aby podziwiać olśniewające widoki, wjedźcie Państwo kolejką linową na wzgórze.

Dalej polecam przejść przez Ljubljanicę, aby znaleźć romantyczny Antiq Palace, hotel typu suite-only otaczający dwa dziedzińce XVI-wiecznego pałacu, jest to idealne miejsce np: na kawę. W pobliżu znajduje się najlepsza restauracja w mieście, Pri Vitezu. Dla bardziej relaksujących posiłków i posmakowania najlepszych lokalnych potraw i win, wybierz się z powrotem na Stare Miasto do Spajzy, pięknie udekorowanej romantycznej kawiarenki z surowymi stołami i krzesłami i zewnętrznym dziedzińcem. Słowenia jest słusznie dumna ze swojej tysiącletniej historii wina, a tutaj można wybierać spośród kilkunastu różnych producentów. Jeśli chodzi o zwiedzanie to stara dzielnica Lublany jest skarbnicą miasta. Średniowiecze i barok stoją obok siebie idealnie, podczas gdy początek XX wieku jest reprezentowany przez wyjątkowego architekta Joze Plecnika.

Re: Słowenia

10
Jezioro i bajkowy zamek
Bled i Alpy Julijskie

Region Gore njska, Słowenia

Jak na tak niewielki kraj Słowenia może poszczycić się niesamowitą różnorodnością przyrody. Uwagę przyciąga stare uzdrowisko Bled. Aby cieszyć się szmaragdowo-zielonym jeziorem polodowcowym. Aby przyjrzeć się bliżej Alpom Julijskim bez brudzenia butów, wybierz się na malowniczą 25-milową przejażdżkę na północny zachód do Kranjskiej Cory. Jest to najlepszy ośrodek narciarski w Słowenii i brama do Parku Narodowego Triglav. Kręta droga prowadzi przez park, w górę Alp, przez niesamowitą przełęcz VrifiC Pass o wysokości 5 285 stóp i w ciągu godziny zjeżdża do słonecznej prowincji Primorska.

Podążaj wzdłuż kobaltowo-niebieskiej rzeki Sofy przez dziewicze krajobrazy do Kobaridu, ładnego miasteczka z małym, ale wspaniałym muzeum I wojny światowej. To właśnie tutaj znajduje się jedno z największych skupisk dobrych restauracji w prowincjonalnej Słowenii. Jedną z najlepszych jest Topli Val, znakomita restauracja serwująca owoce morza w stylowym hotelu Hvala. Rodzinna HiSa Franko to fenomen Slow-Food w przerobionym gospodarstwie z uroczymi tematycznymi pokojami gościnnymi. Stąd już tylko 10 minut jazdy na południowy wschód do Paradise. Tak brzmi tłumaczenie słowa "Nebesa" - wyjątkowej enklawy nowoczesnych alpejskich domków w Livek. 2.952 stóp w górach: po przyjeździe zrozumieją Państwo przyczynę jej nazwy.

Miejsce to ulokowane jest ok 55 mil/89 km na północny zachód od Lublany. Informacje dla zwiedzających: www.bled.si. Polecam Hotel Triclan Bled:
przez pokryte śniegiem Alpy Julijskie, wskocz na pokład gondoli, aby odwiedzić maleńką wyspę w jej centrum i zadzwonić do XVI-wiecznego dzwonu życzeń w dzwonnicy kościoła. Można też wspiąć się na klifowy zamek Bled, aby zwiedzić muzeum, a następnie zjeść obiad w srebrnej restauracji Bled Castle Restaurant, z widokiem za milion dolarów, zwieńczony kulinarną specjalnością Bled, kremma rezina (ciasto z kremem).

Hotel Vila Bled, to rezydencja jugosłowiańskiego prezydenta Tito i otoczona jest przez 12 akrów parku nad jeziorem. Miejsce to posiada także jedną z najlepszych restauracji w mieście. Koniecznie wejdźcie na szczyt Triglav, najwyższy szczyt w kraju o wysokości 9.396 stóp.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe kraje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości