Nieprzeczytane posty

Islandia

1
Zauważyłem, że Islandia nie pojawiła się jeszcze na tym forum - z przyjemnością pędzę nadrobić tę lukę.

Islandia to kraj, o którym ostatnimi czasy sporo mówiono w mediach. Wybuch słynnego wulkanu, którego nazwy nikt nie mógł wymówić (Eyjafjallajökull) czy kryzys ekonimiczny, który ściągnął Islandię do bankructwa jako pierwszy europejski kraj. Ale Islandia to znacznie więcej.

Wyspa wulkaniczna na styku płyt kontynentalnych Ameryki Północnej i Europy. Jedyne miejsce w Europie, gdzie można spotkać gejzer (od którego w ogóle wzięła się ta nazwa). Można tu zobaczyć najróżniejsze dziwy i cuda natury - począwszy od gejzerów, przez gorące źródła (a nawet rzeki), lodowce, niesamowite formacje skalne, groty, jaskinie lodowe, zapierające dech w piersiach wodospady, styk kontynentalny (w którym można nawet nurkować)... końca nie ma :) Może jedynie jeżeli ktoś szuka bujnych lasów to niech nie jedzie do Islandii - tego tam nie spotka :)

Pierwsze co rzuca się w oczy to populacja Islandii to ok 300tys - czyli mniej więcej tyle co Białystok. Powierzchnia natomiast to ok 1/3 Polski. Łatwo można więc sobie wyobrazić jak pusty jest ten kraj. Poza aglomeracją Reykjaviku i okolicznych miast, w których mieszka ponad połowa ludności wyspy, ludzie skupiają się w miejscowościach od 500 do 2000 mieszkańców i na farmach, rozsianych wzdłuż całego wybrzeża. Wzdłuż wybrzeża, bo wnętrze wyspy jest niezamieszkałe. Zdarzają się wprawdzie rodziny żyjące gdzieś głęboko wewnątrz, do których jedzenie jest transportowane helikopterem kilka razy do roku, ale to wyjątki.

Ciekawą sprawą jest to, że Islandia niemal od zawsze była odcięta od wpływów kontynentalnych i jej kultura rozwijała się niemal nie zmącona. Świadczy o tym np język - Islandczycy jako jedyny naród potrafią odczytać staro-norweskie sagi z XII wieku bez żadnego przygotowania lingwistycznego (warto zauważyć, że Norwegowie tego nie potrafią). Zachowały się tu jeszcze wierzenia w trolle i elfy (i to nie bajka), jednak ostatnio trochę ta kultura odchodzi już w zapomnienie.
Jeszcze ok 40 lat temu Islandia była zaliczana do krajów 3 świata, a potem niemal z dnia na dzień stała się jednym z krajów z największym dochodem na mieszkańca na świecie! Do czasu kryzysu udało im się rozwinąć świetną infrastrukturę turystyczną i położyć trochę asfaltu na najbardziej uczęszczanych trasach. Teraz po kryzysie kiedy ceny spadły o połowę to najlepszy moment aby tam jechać - taniej już nie będzie! :)

Jeżeli ktoś wybiera się na tą wyspę to niech śmiało pyta - byłem tam już kilkanaście razy i mogę poradzić w wielu sprawach.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Re: Islandia

2
Dodam jeszcze parę zdjęć z Islandii

Typowy islandzki znak mówiący o wszędobylskich baranach :)
Obrazek


Dettifoss - najsilniejszy wodospad w Islandii.
Obrazek


Ciekawe kto będzie umiał to przeczytać?
Obrazek


Asbyrgi - jedno z niewielu miejsc w Islandii gdzie znajdziemy drzewa
Obrazek

Re: Islandia

3
Krajobrazy islandzkie są takie zachwycające! Ale słyszałam, że niestety jedzenie na Islandii jest potwornie drogie. Jak można obniżyć koszty pobytu w Islandii? Jak się najlepiej przemieszczać między poszczególnymi miastami Islandii?

Re: Islandia

5
Moim wielkim marzeniem jest podróż na Islandię... Zazdroszczę Wam, że tam byliście :) Zdjęcia wyglądają jak robione na innej planecie. Mi osobiście kraj kojarzy się z Bjork i Sigur Ros, ich utwory genialnie komponują się z krajobrazem.

Re: Islandia

7
Długo tu nie zaglądałem, bo praca pochłonęła mnie na amen, teraz zobaczyłem, że wyszedł temat pienieędzy i Islandii - w sumie temat oczywisty i chyba w wypadku tego kraju,najważniejszy.

O ile do Azji bilety są względnie drogie, a zycie tam jest tanie, to w przypadku Islandii jest na odwrót. Można polecieć tam za 600-800pln w dwie strony, za to życie na miejscu jest droższe niż w Polsce.

Ludzie zwiedzają Islandię na różne sposoby, objeżdżają ją samochodem, camperem, autostopem, rowerem, osobiście najbardziej preferuję i polecam samochód. Z racji, że w Islandii wszystkie atrakcje są położone w dużych odległościach od siebie (ba, nawet cokolwiek jest położone w dużych odległościach od innych cokolwiek), to jest to najszybszy środek transportu. Są wprawdzie autobusy, zarówno turystyczne, jak i państwowe, ale nie wszędzie dowiozą, a do tego strrrrrasznie drogie - 400km przekłada się na ok 200pln (czyli ok 4x drożej niż w Polsce). Turystyczne potrafią wyjść czasem taniej, ale niewiele. Samochód + paliwo wychodzi taniej (nawet na 1 osobę, jeżeli chce jechać dookoła wyspy), jeżeli uda się rozbić koszty na więcej to tylko lepiej dla portfela.

Noclegi. Najtańsze oczywiście są campingi i pola namiotowe. Ceny wynoszą ok 1500isk za osobę na polu. Gdzieniegdzie drożej, czasem taniej - w zależności od standardu na polu: czasami są prysznice i pralnie, a czasami tylko ubikacje i kran z zimną wodą (nie każdemu może odpowiadać brak ciepłej wody w zimnej Islandii). Cen hosteli hoteli nie znam - wiem tylko że znacznie wykraczały poza nasz budżet. Opłaty za pole namiotowe zbierane są codziennie, ale jeżeli są już ostatnie dni sezonu turystycznego, to często nikt nawet nie podchodzi. Sezon turystyczny trwa od czerwca do września/października. Jest niewiele pól otwartych cały rok.
Kolejny plus samochodu - nocleg w nim za darmo :)

Jedzenie jest droższe niż w Polsce. Jedynym tani sposobem żywienia jest Bonus - sieć dyskontów (logo z zezowatą świnią). Jest to najtańszy sklep, ale i tak drożej niż w Polsce. Można oczywiście przelecieć cały wyjazd na zupkach chińskich i batonikach, ale przy całodziennych trekkingach, to może być niewystarczające pod względem pożywności.
Kolejny plus samochodu - można naładować taniego jedzenia do bagażnika :)

Atrakcje koszytują różnie. Wejście na lodowiec jest za darmo jeżeli zna się na lodowcach i człowiek wie gdzie iść, aby nie wpaść w szczeliny - czyli sprowadza się to do korzystania z przewodnika, bo inaczej to samobójstwo :P Warto zrobić dokładny wywiad przed wyjazdem, bo np znane gorące źródł Blue Lagoon są drogie, a nie są jedynymi - są w Islandii tańsze, a nawet darmowe

Podsumowując:
jedzenie należy liczyć 2x ceny w Polsce
paliwo: 1.3x ceny w Polsce
samochód - w zależności od wypożyczalni

Re: Islandia

8
Hej,
jesteśmy parą Polaków mieszkającą w Islandii. Dysponujemy autem i mieszkaniem do wynajęcia (ceny oczywiście niższe niż w wypożyczalniach). Chętnie podzielimy się naszą wiedzą i informacjami pomocnymi w zorganizowaniu podróży.
Czy są jacyś zainteresowani?

Re: Islandia

9
Reykjavík oznacza "zadymioną zatokę" i jest najbardziej wysuniętą na północ stolicą na świecie. Islandczycy to bardzo ciekawy naród - wierzą w elfy, skrzaty, karły i trole, piją najwięcej Coca-Coli na świecie i łowią ok. 2 milionów ton ryb rocznie. Na pewno warto odwiedzić Islandię. To bardzo ciekawe miejsce i bardzo ciekawi ludzie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe kraje”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 49 gości