Nieprzeczytane posty

Czarnogora

1
Polecam wakacje w Czarnogórze, byłem tak i jest pięknie. Przede wszystkim jest bardzo tanio i ludzie są bardzo przyjaźnie nastawieni. A jest tez co zwiedzać. Jak na taki mały kraj jest co pooglądać.
Czarnogóra jest położona w południowej części Europy, na wybrzeżu Morza Adriatyckiego.
Ten mały kraj łączy spokojny rytm życia, spokoju i uroku włoskich nadmorskich miast i niesamowite piękno dzikiej przyrody. Ciepły klimat oraz ciepła i czysta woda Adriatyku jest wymarzonym miejscem na wspaniałe wakacje.
Wjeżdzając do Czarnogóry zaczynamy naszą podróż od Zatoki Kotorskiej, która wrzyna się wgłąb lądu. Zatoka Kotorska to jedno z najpiękniejszych miejsc wybrzeża Morza Adriatyckiego. Stanowi największy, a zarazem najgłębszy fiord na południu Europy. Niezwykle ciekawą historię regionu obrazuje między innymi architektura miast wkomponowanych w malownicze góry. Na charakter budowli miały wpływ wpływy rzymskie i bizantyjskie. Największą atrakcją jest dziewicza przyroda a południowe słońce gwarantuje niezapomniany urlop. Turkusowe i cieple wody, okolone górami plaże, przyciągają co roku rzesze turystów. Zatoka nazywana jest często Rivierą Kotorską. Warto odwiedzić miasta: Kotor (na liście zabytków UNESCO), Herceg Novi, Risan, Perast, Tivat. W tych mmiejscowościach można znaleźć niedrogie prywatne pensjonaty i apartamenty. Herceg Novi – „miasto kwiatów” – Herceg Novi ma typowo śródziemnomorski charakter dzięki swojemu położeniu, roślinności oraz architekturze. Warto zwiedzić m.in. Twierdzę Kani kula, Twierdzę Španjola oraz Twierdzę Morską.
Risan – cerkiew św. Piotra i Pawła oraz ruiny willi rzymskiego patrycjusza z II w n.e. z antyczną mozaiką przedstawiającą boga snu Hypnosa.
Perast – urokliwe miasteczko nad samą zatoką, architektura wenecka. Warto odwiedzić Muzeum Miejskie oraz dawną Szkołę Morską.
Stare Miasto Kotor – zabytkowe stare miasto otoczone murami z licznymi zabytkami. Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto wspiąć się na Twierdzę Kotorską, z ktorej roztacza się wspaniały widok na całą Zatokę Kotorską.
Dalsze nadmorskie regiony to miejscowości takie jak Budva, czyli najbogatsze miasto porównywalne z Monako. Obok przepiękne nadmorskie riwiery z plażami w Sutomore i Petrovac. Najdalej znajduje się przepiękny Ulcinj ze wspaniałą riwierą, która rozciąga się od przylądka Stari Ulcinj do ujścia rzeki Bojana do Morza Adriatyckiego. Główną atrakcją tego regionu są cieple, krystalicznie czyste, turkusowe wody Adriatyku, lazurowe bezchmurne niebo, niezmierzone połacie piaszczystych plaż otoczonych subtropikalną roślinnością. Tutaj znajduje się najdłuższa plaża na Adriatyku i w całej Europie – Velika Plaza – liczy 12 kilometrów.
Aby tam wyjechać najlepiej jest skorzystać ze stron oferujących noclegi, dzięki temu nie jedziemy w ciemno, wiemy czego można oczekiwac.

Re: Czarnogora

3
Witam ,w Czarnogórze bez problemu porozumiesz się po Polsku(tak samo jak w Chorwacji czy Bośni),znając rosyjski nie będziesz mieć żadnych problemów.Na prawdę warto tam pojechać.Pozdrawiam

Re: Czarnogora

4
jak znasz rosyjski to nie masz się zupełnie o co martwić!!
ja dużo starałam sie zagadywać miejscowych, po angielsku było różnie - większosć osób zna angielski, czasem ktoś zaskakiwał: chciałam wejść do jednego z meczetów w Ulcinju i pilnował go bardzo stary mężczyzna - z przyzwyczajenia starałam się gestami zapytać go czy moje ubranie jest ok i czy mogę wejść, a on okazał się mówić pięknym, płynnym british english i miał dużo lepszy akcent niż mój..
W czarnogórze wiele osób zna też dobrze niemiecki (istnieją jakieś dziwne bliskie związki tych dwóch państw) no i oczywiście włoski, ze względu na bliskość granicy i dużą dosyć ilość turystów z włoch.

podsumowując jeśli potrafi się porozumieć po:
- rosyjsku
- angielsku
- niemiecku
- włosku
- polsku
spędzi się udane wakacje w tym zachwycającym państwie. pozdrawiam

Re: Czarnogora

5
polecam też bardzo by nie kończyć podróży miejsca w Czarnogórze znajdujące się nie tylko wzdłuż wybrzeża. Warte uwagi jest wykuty w skale monastyr ostrog, który jest miejscem pielgrzymek prawosławnych,czy piękny kaanion rzeki Tary z turkusową wodą i wielkim mostem i w ogóle cały park narodowy Durmitor

Re: Czarnogora

7
To prawda Czarnogórcy są naprawdę fajnymi ludźmi :) No i faktycznie nie dzieli nas różnica językowa, bo jednak czarnogórski/serbski to słowiański język. Po rosyjsku też spokojnie rozumieją też ze względu na to, że jest bardzo dużo tam Rosjan.
Jak już wcześniej ktoś napisał nie tylko wybrzeże jest ciekawe (chociaż miejsca takie jak Kotor zwalają z nóg). To prawda - okolice Jeziora Szkoderskiego oraz Kanion Tary też są warte zobaczenia i zachwytów!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Czarnogóra”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości