Nieprzeczytane posty

Breda

1
Obowiązkowe miasto dla Polaka. To tu spoczywa generał Stanisław Maczek wraz ze swoimi żołnierzami poległymi przy wyzwalaniu Niderlandów.
Oprócz cmentarza polskiego (trasa wylotowa na Rotterdam) trzeba koniecznie zobaczyć:
- De Onze Lieve Vrouve Kerk, czyli wspaniały kościół w stylu zwiewnego gotyku brabanckiego
- Zamek ongiś broniony i zdobywany w taki sposób, że przygody Jamesa Bonda się chowają. Niestety, oglądać można zza fosy, bo w środku mieści się królewska akademia wojskowa.
- Więzienie - jedno z nielicznych w świecie przykładów panoptikonu. Oczywiście oglądamy z zewnątrz!
- Współczesne budownictwo w okolicy teatru Chasse Theater
- Nabrzeże starego portu
- Starówkę
- Beginaż, czyli siedzibę beginek, czegoś w rodzaju zakonnic, ale nie zunawanych przez Kościół
- Kanały, zwłaszcza te poza centrum
- Muzeum geerała Maczka
- Muzeum reklamy piwa
- Nowoczesny szpital Amphia
- Zabytkowy szpital św. Wawrzyńca
- Muzeum Grafiki Współczesnej (pierwsze w świecie)
Byłem, widziałem, polecam

Re: Breda

2
I od razu pakiet przydatnych informacji,super.

Ps miło mi cię gościć na naszym forum. ;)
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Breda

3
To jeszcze dołóżmy dojazd; praktycznie z każdego miejsca w Polsce można zamówić busa, który spod domu zawiezie w każde miejsce w Holandii i odbierze z powrotem. Można samolotem (najbliższe lotniska Rotterdam i Antwerpia, ale doskonałe połączenie jest z Eindhoven i Schiphoolu). Są pociągi, ale z przesiadkami, autobusy też jeżdżą.
Breda jest reklamowana jako największe skupisko Polaków. Słyszałem polski w Tilburgu (bardzo często), Amsterdamie, Hadze, ale w Bredzie nie usłyszałbym, gdybym nie był na cmentarzu polskich żołnierzy 2 listopada (niedziela była). Ba, co tu mówic o polskim, skoro nawet sekretarz bredeńskiego Związku Polaków w Holandii mówi po polsku gorzej niż papież Benedykt XVI (rozmawiałem, to wiem).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Breda”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości