Nieprzeczytane posty

Zupełnie inne spojrzenie na podróże po Szkocji, przecież ten kraj to nie tylko whisky i zamki

1
Witam wszystkich,

Chciałem zabrać was w podróż, ale nieco inną niż wszystkie i będzie to podróż po Szkocji. Nie będzie to jednak wycieczka typowymi szlakami tej dzikiej krainy, będzie to wyjazd moimi szlakami, miejmy nadzieję że się wam spodoba.

Krótkim tytułem wstępu chciałem opowiedzieć wam elementach stanowiących podstawy tożsamości narodowej tego kraju,chodzi o klany i ich podział w społeczeństwie. Dzięki pielęgnowaniu historii i obyczajów można zauważyć że wiele ze starych zwyczajów pozostało i wciąż istnieje w mentalności społeczeństwa. Wracając jednak do klanów to można określić je mianem wspólnoty, które różnią się znacząco od siebie, nie tylko pochodzeniem ale także poglądami. Rozróżniamy kilka grup klanów. Podążając od północnej strony dowiadujemy się o pewnej grupie tutejszych górali reprezentujących Highlands. To oni brali czynny udział w różnych protestach a także walkach z Anglią, będąc przeciwnymi jakimkolwiek połączeniom między Szkocją a Anglią. Kolejną grupą to grupa ukształtowana na terenach nizinnych, oni nawiązywali bardziej do akcentów rycerskich i średniowiecznych.Podziały Klanów dotyczyły także ich liczebności, niektóre skupiają się na przykład na pielęgnowaniu symboli rodowych czy pamięci o przodkach. Dlaczego warto poczytać co nieco o tutejszych klanach z uwagi na ich bogatą historię a poza tym przemierzając ten kraj można bardzo często natknąć się na wiele akcentów historycznych połączonych z lokalnymi klanami.

Wszyscy wiemy że Szkocja to kraj który słynie z kiltów, whisky oraz np: zamków. Ja jednak chciałbym wspomnieć o piwie, wyróżniamy dwa rodzaje a właściwie typy tego trunku, chodzi o jasne i ciemne piwo, oczywiście kwestie mocy drożdży czy procesu fermentacji pominę. Gatunków tego złocistego trunku jest w Szkocji co niemiara, ciekawostką jest fakt że wiele z tutejszych browarów jest unikalnych, ponieważ nie tylko mają unikalną recepturę ale są to tradycyjne browary a zatem dbają o jakość tego trunku. Do największych browarni należy zaliczyć tę na wyspie Arrran, a także browar o nazwie: Borders, Bridge of Allan, Cairgorm, Sky, Orkney, Forth.Tak naprawdę jest ich znacznie więcej.

No to jeśli dowiedzieliśmy się co nieco o klanach oraz tutejszym piwku to proponuje wyruszyć w podróż. I choć jak wspomniałem będzie ona dotyczyć miejsc mniej znanych w Szkocji wyjątkiem będzie Edynburg od którego zaczynamy naszą podróż. Nie wiem czy wiecie ale Edynburgu jest finansowym centrum Europy, zajmuje on drugie miejsce po Londynie, choć zdania na ten temat są podzielone, dla niektórych dołączają do tej listy także i Niemcyi Monachium. Najważniejsze atrakcje w Edynburgu, które trzeba zobaczyć to oczywiście: Stare Miasto, słynna warownia zamkowa czy Mila Królewska. Ale można także odejść z utartych szlaków i zobaczyć na przykład Nowe Miasto, które pokazuje bogactwo i zamożność jego mieszkańców. Byłoby błędem aby będąc w Edynburgu zwiedzać tylko te mniej znane atrakcje, dlatego postanowiłem zwiedzić je wszystkie, odsyłam do najważniejszych atrakcji w Edynburgu, które znajdziecie w linku poniżej:


Edynburg


Dalsza część trasy wiodła przez Stirling, którego historia jest bardzo ważna i powinniśmy ją poznać. Nie można także pominąć wyjątkowego zamku Stirling. W okolicy znajdziemy także kościół Krzyża Świętego datowanego na okres średniowiecza.Głównym powodem dla którego warto odwiedzić to miejsce to fakt że poza Opactwem Westminsterskim miejsce to jest jedynym gdzie odbyła się koronacja królewska. To co jeszcze zachwyciło mnie w tym mieście to pomnik szkockiego bohatera narodowego Williama Wallace a a także pole bitwy pod Bannockburn, ulokowane w południowej części Stirling. Obecnie na większości terenu znajdują się osiedla, być może lepszym pomysłem może okazać się abyście udali się do Centrum Dziedzictwa, gdzie możecie obejrzeć pokazy słynnego zwycięstwa z 1314 roku.

Perthshire

Kolejnym ciekawym miejscem, które bardzo polecam to właściwie region o nazwie Pilothry, dlaczego to miejsce jest takie wyjątkowe, z wielu powodów. W okolicy jest bardzo dużo lasów, terenów dzikich, górzystych, znajdziemy tu także jedne z najpiękniejszych tras pieszych w okolicy. Miejsce to jest wręcz idealne aby zatrzymać się na kilka dni. Sięgając do starych kart historii dowiadujemy się że nazwa ta wywodzi się od Piktów, którzy kiedyś zamieszkiwali tę krainę, więcej o samych Piktach przeczytacie poniżej

Historia Szkocji


I teraz tak, dla tych którzy chcieliby zwiedzić destylarnie w okolicy, mogą odwiedzić najmniejszą destylarnie o nazwie Edradour. Jeśli natomiast jesteście zwolennikami zwiedzania zamków to koniecznie musicie zwiedzić zamek Blair i jego ogrodów, choć generalnie położony on jest w miejscowości Blair Atholl, która znajduje się w pobliży Pilotchry. Zamek Blair jest jednym z najpiękniejszych zamków Szkocji, szczególnie wewnątrz, więcej o nim przeczytacie w sekcji poniżej:

Zamki w Szkocji


Ci, którzy chcieliby zakosztować troszkę kultury polecam Festiwal Teatralny, a jeśli przyjedziecie w te strony zimą lub późną jesienią to koniecznie obejrzyjcie pokaz świateł w zaczarowanym lesie ( rezerwacja z pół rocznym wyprzedzeniem). Dla wszystkich tych którzy lubią górskie wycieczki polecamy górę Vrackie, skąd rozpościerają się przepiękne widoki na całą okolicę.


Dalsza trasa zaprowadziła nas do jednego z najpiękniejszych pasm górskich a także do królestwa whisky ale to już temat na osobną historią o której wspomnę niebawem.
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o podróżach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 158 gości