Nieprzeczytane posty

Brugia atrakcje

1
Brugia

Zobacz także przewodnik po Brukseli.

Handlowcy przenieśli swoje firmy do kwitnącego portu w Antwerpii. Nie było żadnego bogactwa, dzięki któremu można by zmodernizować czcigodny krajobraz miejski. Możemy podziękować szorstkiemu podejściu do historii za miasto, które zachwyca kompletnością swojego średniowiecznego planu ulic i ozdobnych budynków, obecnie wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Po przyjeździe na dworzec kolejowy w Brugii znajdziesz małe biuro informacji turystycznej na Stationsplein, poza centrum miasta. W Brugii znajdziemy wiele wykwintnych średniowiecznych budynków zapewniających żywy zapis architektoniczny XVI-wiecznej Europy. Na początku XVI wieku, rzeka, która połączyła Brugię i jej eleganckie kanały z Morzem Północnym, nie mogła być żeglowna z powodu zamulenia, dopiero później wszystko uległo zmianie.

Krótka przejażdżka autobusem z dworca Stationsplein pozwoli Wam dotrzeć do Wielkiego Rynku. To jest dobre miejsce w Brugii na rozpoczęcie zwiedzania. W zabytkowym sercu Brugii możesz wziąć udział w wycieczkach z przewodnikiem, pieszo, na rowerze, autobusem lub łodzią kanałową. Wycieczki słynnymi powozami konnymi po łuku Brugii są przyjemne, ale ponieważ miasto jest drogie, polecamy zwiedzanie na własną rękę.

A City of Canals

Kilka kroków na południe, wzdłuż wąskiej alei zwanej Blindc Ezclstraat (Blind Donkey Street), znajduje się skolonizowany Vismarkt (Pish Market), tętni on życiem od wtorku do soboty rano. Stąd należy skręcić w prawo do Huidenvettersplein, a następnie wzdłuż Rozenhoedkaai (Nabrzeże Różańcowe) do Dijver, ładnego, pokrytego drzewami chodnika biegnącego wzdłuż kanału. Znajduje się tu wspaniały kompleks budynków muzealnych, w tym Groeningemuseum, ze wspaniałą kolekcją obrazów flamandzkich prymitywistów, Gruuthusemuseum, w którym prezentowane są sztuki dekoracyjne, oraz kościół Matki Bożej (Onze-Lieve-Vrouweker). Oba znajdują się w centrum Bonifaciusburga (Most św. Bonifacego), sam w sobie przypomina średniowieczną Brugię. Po drugiej stronie drogi od kościoła znajduje się Muzeum Hansa Hemlinga. W pobliżu znajduje się również stary Bcguinagc (Bcgynhof), a stamtąd można zwiedzić stare mury i bramy miasta. Wiele kanałów nadaje Brugii przydomek "Wenecja północy".

Kosmopolityczne smaki

Pośród tego historycznego splendoru, współczesna Brugia ma swoje własne zalety. Życie towarzyskie miasta koncentruje się na Rynku i Zand, które są wyłożone chodnikowymi kawiarenkami i barami. Na pierwszym placu znajduje się Targ środowy a na drugim większy, Targ Sobotni.

Koronki

Brugia od dawna słynie z koronek. Od XVI wieku koronkarze wyspecjalizowali się tu w koronkach szpulowych, czyli metodzie tkania i wyplatania szpul z nićmi, z nićmi przypiętymi do wzoru. We Włoszech wykonywali koronkę igłowaną, metodę haftu dziurką do guzików i innymi ściegami.

Nocą Brugia spektakularnie się rozjaśnia; budynki w Markt i w innych miejscach są oświetlone i jest tu wiele do zrobienia. Dowiedz się, co dzieje się w Cultuurcentrum przy St. Jakobsstraat, miejscu, w którym odbywają się przedstawienia teatralne i muzyczne, lub weź udział w jednym z nieformalnych letnich koncertów, które co roku odbywają się na otwartej scenie w Burg.

Między Zand a Marktem leżą najbardziej ruchliwe ulice Brugii, Noordzandstraat i Zuidzandstraat, ta ostatnia prowadzi do strefy handlowej Steenstraat, z łączącymi się placami i wąskimi uliczkami, przy których znajdują się kawiarnie i bistra. Jedzenie w Brugii to rozkosz dla podniebienia.

Brugia - zabytki

Bazylika Krwi Chrystusa (Bazylika Krwi Chrystusa) jest miejscem pielgrzymek od wielu wieków. Bazylika składa się z dwóch kaplic: dolnej kaplicy św. Bazyliki, która jest w stylu romańskim, oraz górnej, gotyckiej kaplicy z XV w. ze słynną Relikwią Krwi Chrystusa. W średniowieczu fiolka ta, zawierająca dwie krople krwi świętej, przywieziona do Brugii w 1149 r. po drugiej krucjacie, była uważana za jedną z najświętszych relikwii w Europie. Nadal eksponowana jest w każdy piątek.

Begijnhof

Kompleks Begijnhof (Beguinage), wspaniałe świadectwo bardziej spokojnej, duchowej epoki, zachował swoją spokojną atmosferę. Został on założony w 1245 roku, aby pomieścić pobożne samotne kobiety, z których wiele było koronczarkami, które żyły samotnie. Mieszkańcy ci, znani jako Beguines, opuścili kompleks w latach dwudziestych XX wieku, ale później w Beguinage osiedliły się zakonnice benedyktyńskie i mieszkają tu do dziś. XVII-wieczne, urocze, małe, biało-myte domki otaczają spokojny plac. Możesz odwiedzić Begijnhuisje (Dom Beguinów), dom muzealny, który posiada stare meble i zachwycający mały krużganek.

Kościół św. Elżbiety w Begijnhof ma prostą łaskę.

Belfort

Słynny średniowieczny Belfort (Belfry) dominuje nad Marktem. Na szczyt 289-metrowej wieży można dostać się wspinając się po 366 stopniach. Wejście na nią jest wyzwaniem, ale każdy krok będzie pamiętny. Można podziwiać ogromną ilość cegieł i ton zaprawy murarskiej, która trzyma wszystko razem, w tym 27 ton, które waży 47-dzwonowy carillon. Tuż pod dzwonnicą znajduje się komora zawierająca mechanizm zegarowy i miedziany bęben carillonowy. Dzwony biją o każdej godzinie kwadransowej, dlatego jest czas na obejrzenie genialnego systemu.

Groeningemuseum


Groeningemuseum mieści się w dawnym klasztorze augustianów w Dijver i zawiera wspaniałą kolekcję mieszczańską Brugii z XV-XX-wiecznych obrazów flamandzkich, holenderskich i belgijskich. Znajdują się tu wyjątkowe dzieła, w tym Madonna van Eycka z kanonem Jorisem van da Pack, dzieła Pietera Pourbusa i Hansa Memlinga oraz Sąd Ostateczny Hieronima Boscha, koszmarny obraz, który wymaga szczególnej uwagi.

Markt

Markt (Rynek Główny) to niezwykle klimatyczny plac, tętniące życiem serce Brugii. Gotyckie budynki Provinciaal Hof, pieczęć rządu Flandrii Zachodniej i przylegający do niego Centralny Urząd Pocztowy dominują po wschodniej stronie imponującego placu.

Po południowej stronie stoi Belfast Belfry. Szczyty szeregu starych domów cechowych, teraz pomalowanych w wesołych, jasnych kolorach, łapią słońce po północnej stronie placu. Stoją one za posągiem Jana Breydla i Pietera de Conincka, flamandzkich bohaterów, którzy poprowadzili powstanie 1502 roku przeciwko francuskiemu panowaniu.

Po zachodniej stronie rynku znajduje się kolekcja budynków, w tym XV-wieczny Maison Bouchoule i dom Craenenburgów (obecnie Cafe Craenenburg) oflankowany wejściem do muzeum.

Muzeum Memlinga (St. John's Hospital)

Szpital św. Jana, założony w XII wieku, był jednym z najstarszych zachowanych średniowiecznych szpitali w Europie, ale został odnowiony jako spektakularne tło dla obrazów Hansa Mendingsa. Niemiecki malarz, Memling, osiedlił się w Brugii w 1465 roku i wkrótce stał się bardzo popularny. Kaplica, w której znajdują się wspaniałe XV-wieczne panele dekoracyjne Memlinga i Sanktuarium Św. Urszuli, jest główną atrakcją kompleksu, ale warto również odwiedzić fascynującą starą aptekę

Groeningemuseum.

Nawet powietrze z browaru jest tak aromatyczne, że może spowodować, że twoja głowa będzie się kręcić.
Szczegół z The King Drinks Jacoba Jordaensa (1593-1678) wystawiony w Groeningemuseum.
Krótka wspinaczka na dzwonnicę, aby cieszyć się melodyjnym i zaskakująco wyciszonym i zachwycającym widokiem nie pozwoli wam zapomnieć tego miejsca.


Courtyard free

Paleis van de Brugse Vrije (Pałac Wolności w Brugii to XVIII-wieczny budynek. W jednym ze skrzydeł mieści się Oude Griffie (Dom Starej Rekordzistki), XVI-wieczny budynek, w którym niegdyś przechowywano publiczne dokumenty.

Sint-Salvatorskathedraal


Wielkie kościoły w Brugii odzwierciedlają raczej flamandzki styl niż łacińską bujność. Ale Sint-Salvatorskathedraal (katedra św. Zbawiciela) ma wiele cech, które przeciwdziałają jego gotyckiemu ogromowi. Wysoki ołtarz i XV-wieczne stragany chóru dodają mu bogato zdobionej nuty; na strychu ryglowym, pod skrzynką organów, znajduje się wspaniała barokowa rzeźba Boga Ojca w białym marmurze autorstwa Artura Quellina Młodszego.

Odwiedź Muzeum Katedralne; wśród jego skarbów znajduje się żywy realizm XV-wiecznego tryptyku Dirk Bouts Męczeństwo świętego Hipolita.

Stadhuis

(bilet łączony z Paleis van de Brugse Vrije)

Stadhuis (ratusz) w Brugii stoi w Burg i pochodzi z XIV wieku. Na przestrzeni lat został poddany rozległym pracom renowacyjnym i posiada wspaniałą rzeźbioną fasadę. Wewnątrz tej ważnej budowli znajduje się wspaniała dawna komnata rajcowska, Gotycki Zaal, w której decydowano o lokalnej polityce.

Re: Brugia atrakcje

2
Brugia, to doskonale uformowane miasto w miniaturze, kipiące przypomnieniami o swojej epoce chwały w średniowieczu. Jest to miejsce łatwe do zwiedzania na piechotę. Jeszcze lepiej, wybierz się na wycieczkę otwartą łodzią na meandrujące, wierzbowe kanały, aby dowiedzieć się, jak i Brugia była kiedyś połączona ze światem i dlaczego nazywa się ją "Wenecją Północy"

Było to niegdyś jedno z najbardziej dochodowych miast Europy, piętnastowieczna stolica książąt burgundzkich i ruchliwe centrum handlowe, gdzie włoscy bankierzy ocierali się o siebie kupcami z Hiszpanii, Anglii i Skandynawii. Następnie, na początku XVI w., władza polityczna przeniosła się, kanały zamilkły, a Brugia popadła w długi upadek, aż została odkryta ponownie ponad 300 lat później.

Bogactwo złotego wieku Brugii staje się wyraźnie widoczne w małym, ale wspaniałym Muzeum Groeninge. Kiedy Jan van Eyck w 1436 roku namalował swoją Pannę z kanonem Jorisem van der Paelem, przedstawiał nie tylko scenę świętą, ale także rodzaj luksusu i najwyższego rzemiosła, które go otaczały: wystawne tkaniny, kamienie szlachetne, drobno oprawioną zbroję. W podobnym duchu niemiecki bombowiec i miejscowy mistrz Hans Memling namalował sześć precyzyjnych, klejnotliwych dzieł do kaplicy Sint-Janshospitaal, średniowiecznego szpitala, w którym można je jeszcze oglądać.

Z Brukseli do Brugii przyjeżdżają turyści jednodniowi, aby podziwiać średniowieczne zabytki: strzelistą dzwonnicę miejską, XIV-wieczny gotycki Stadhuis (ratusz), Onthaalkerk Onze-Lieve-Vrouw (kościół Matki Bożej) z białą marmurową Madonną z Dzieciątkiem Michała Anioła i XIII-wieczny Begijnhof, samowystarczalna wspólnota klasztorna, która rozkwitła przez 600 lat i pozostaje na uboczu świata.

Kanały nadal przepływają przez Brugię, która zachowała znaczną część swojej średniowiecznej architektury.
W Brugii znajduje się wiele niezwykle komfortowych hoteli, 24 pokoje mieszczą się w XX-wiecznej rezydencji. Można też wypróbować rodzinną Alegrię, małą i stylową karczmę centralną. Przytulne bistra serwujące ulubione regionalne smażone mule (małże i frytki) są obfite; spróbuj Restauracji Patrick Devos, gdzie stuletni dom jest elegancką oprawą dla pierwszorzędnej kuchni francuskiej gotowanej z belgijską nutą. Następnie wybierz się na spacer na centralny plac miasta, Burg, chwalebny, gdy jest oświetlony w nocy.

Polecam także temat o Brukseli, link poniżej:

https://podroze-forum.pl/viewforum.php?f=194
ODPOWIEDZ

Wróć do „Belgia ogólnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości