Nieprzeczytane posty

Glencoe Szkocja

1
Glencoe-Scotland.jpg
Glencoe-Scotland.jpg (245.74 KiB) Przejrzano 13401 razy
Karol Dickens (1812-1870) wyobrażał sobie Glencoe jako „cmentarzysko gigantów". W rzeczywistości jest to jedno z niewielu miejsc, do których nie trzeba się specjalnie wspinać, by doświadczyć z bliska potęgi gór. Na mniej zaawansowanych wędrowców czekają krótkie, ale niezwykle malownicze szlaki w pobliżu głównych dróg. Przy biurze informacji turystycznej zaczynają się dwie trasy wycieczkowe: leśna, prowadząca do Signal Rock z Clachaig Inn, oraz pętla wokół Loch Achtriochtan.

Sceneria Doliny Łez zmienia się wraz z pogodą i porą roku.

W czasie słonecznych wiosennych dni szczyty przykryte czapami odbijają się w wodach Loch Achtriochtan. O świcíe i zmierzchu długie cienie kładą się na zieleni traw, a gdy jest ciemno i pochmurnie, góry spowijają mgły i kłębiaste obłoki.Potężna masa skalna Buachaille Etive Mór
Buachaille-Etive-Mor-2044386.jpg
strzeże wlotu gdzie dolina skręca, wiodąc poniżej wyniosłych szczytów okalających szerokie dno doliny i docierając do niewielkiego Loch Achtriochtan, gdzie doliny strzegła społeczność wymordowana podczas rzezi. Signal Rock (do której można dotrzeć po 60-90-minutowym spacerze przez las), skąd dano sygnał do rozpoczęcia masakry. Kolejnym, dość łatwym spacerem po okolicy jest Devil's Staircase zaczynający się w Altanafeadh. Dolina otwiera się na wioskę Glencoe i Loch Leven -to właśnie nad tym jeziorem mieszkał wódz klanu MacDonaldów, zastrzelony we własnym łóżku. W dolinie, otoczonej z obu stron przez „trzy tysięczniki" munro, można się zmierzyć z najtrudniejszymi ze szkockich szlaków górskich.

MASAKRA W GLENCOE

O świcie 13 lutego 1692 r. oddziały rządowe pod dowództwem kapitana Roberta Campbeila z Glenlyon, korzystające z gościny klanu MacDonaldów, wymordowały swoich gospodarzy. Pomijając bestialstwo, z jakim tego dokonano, atak stanowił poważne naruszenie obowiązującego w Highlands kodeksu honorowego, który nakazywał udzielenie gościny nawet najgorszemu wrogowi oraz bezwzględne poszanowanie praw gospodarza. Zabito 38 górali, a wielu innych schroniło się przed wojskiem wysoko w górach, ginąc później w czasie surowej zimy.

Zobacz także temat:

Glencoe Szkocja zdjęcia


Ostatnio przesunięty w górę 06 maja 2018 21:57 przez: admin.
Zapraszamy na nasze forum turystyczne oraz na zaprzyjaźnioną stronę opisującą podróże i ukryte miejsca na świecie

Nasze forum turystyczne https://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu. Zapraszamy także na:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Szkocja ogólnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość