Nieprzeczytane posty

Szkocja 2014

1
Witam,
w przyszlym roku, tj 2014 jade ze znajomymi w podroz po Wielkiej Brytanii na motocyklach. Ze wzgledu na dlugosci urlopow podzielilismy sobie UK na dwie czesci - Zachod i Wschod. No i wlasnie sprawa, na ta chwile, dotyczy czesci Wschodniej. Planujemy objechac wschod, czyli:
start z Londynu (gdyz tutaj mieszkamy), dalej nastepnie Liverpool, Manchester itd (czesc angielska narazie pomijam) i docieramy do Szkocji. Zrobilem wstepny plan wyprawy. Generalnie o co mi chodzi. Interesuja nas glownie rzeczy piekne i niezwykle, takie jak cudowne krajobrazy Glencoe, Wyspa Skye itp. Ponadto jakies wraki statkow, wodospady, nietypowe budowle itd. W mniejszym stopniu zamki - jedynie te wyjatkowe, inne od pozostalych . Na swiecie jest tyle zamkow, ze po obejrzeniu kilkudziesieciu z nich nie robia juz az tak duzego wrazenia, chyba ze sa wlasnie nietypowe. Z tych co do tej pory wypatrzylem w internecie, napewno bedziemy chcieli zobaczyc pozostalosci Dunnottar castle czy tez Eilean Donan castle. Dobra, przejde do planu. Jest on wstepny i jak najbardziej do poprawki.
Przyjedziemy prawdopodobnie od strony zachodniej, M6stka, ktora przemienia sie potem w M74 i nia az do Glasgow, pierwszego przystanku w Szkocji. (Po drodze chcialbym zrobic zdjecia przy murze Hadriana, ale nie wiem dokladnie gdzie jest dobre do tego miejsce - mam na mysli konkretne miejsce).
Trasa wycieczki:
Okazuje sie, ze mam zbyt malo napisanych postow, by wstawiac linki :/ W kazdym razie, tutaj powinnien wyswietlic sie plan wycieczki zrobiony w google map
1. Glasgow
a) Stadion Celtic Glasgow - wchodzimy do srodka
b) George Square - zdjecia
c) The Lightouse - czy warto wchodzic?
d) The Clyde Arc - przejazd + zdjecia
e) Glasgow Science Centre - wchodzimy do srodka
f) Clyde Auditorium - zdjecia
g) Kelvingrove Art Gallery and Museum - wchodzimy do srodka
h) Riverside Museum - warto wchodzic?
i) Botanic Gardens - wchodzimy do srodka
Znalazlem jeszcze takie rzeczy, ale poki co sobie darujemy, chyba ze mnie ktos z Was przekona:
Byers Road - ulica pelna barow i kawiarni
Clyde Tunnel - tunel pod rzeka Clyde

2. Z Glasgow do Balloch - przejazd droga A82
a) Loch Lomond Bird of Prey Centre - Sanktuarium Orlow i Sokolow - wchodzimy do srodka
b) Icefire Glass - sklep z wyrobami ze szkla - warto? czy szkoda czasu?
c) Loch Lomond Sea Life Centre - Oceanarium - bylem juz kolo London Eye oraz w Alton Tower, wiec czy warto kolejny raz?

3. Tarbet - przejazd droga A82 (wzdluz zachodniego brzegu jeziora Loch Lomond)

4. Opcjonalnie - Oban
a) Mccaig's Tower - zdjecia
b) Seafari Adventures
- mozliwosc poplyniecia na wyspe Staffa!!! - 6 godzin i 75f za osobe - czy warto wydac 75f za osobe i stracic 6h, tylko i wylacznie po to, aby zobaczyc Wyspe Staffa? po zdjeciach jestem bardzo za, ale chcialbym aby ktos z Was mnie jeszcze w tym utwierdzil
- Corryvreckan Wildlife (zwierzeta morskie takie jak dzikie foki i delfiny) - raczej nie, chyba ze...?

5. Glencoe - koniecznie trasa A82 (nawet jesli ostatecznie pojedziemy do Oban, to wrocic sie do A82) ze wzgledu na przejazd przez przelecz miedzy gorami.
Teraz pytanie, oprocz tej przeleczy na trasie A82, czy jest cos poza tym w tym miejscu (ponoc jedno z najpiekniejszych miejsc w Szkocji)

6. Fort Wiliam - przejazd droga A82
a) Nevis Range Mountain Cable Car
- kolejka gorska, ktora zabiera na Aonach Mor, jeden z najwyzszych szczytow w UK (wjazd na
gore trwa okolo 12-15 minut)

7. Eilean Donan Castle - przejazd + zdjecia

8. Wsypa Skye
Co dokladnie na wyspie, ktore miejsca zobaczyc, czy mozna znalezc jakis nocleg itd. Wszyscy mowia o tej wyspie, ale ogolnie, bez konkretnych miejsc, a jest ona w miare duza.

9. Powrot przez Eilean Donan Castle w kieruku Inverness - Orkady (Orkney Islands)
Czy warto jechac az taki kawal dla ...? Z tego co wiem to sa tam wystajace wraki statkow w Scapa Flow, oprocz tego jeszcze piekne wybrzeza i w Krikwall znajduje sie jedna z najlepszych szkockich gorzelni whiskey.

Do tego momentu narazie zrobilem plan wycieczki. Poza tym mam narazie tylko nazwy i zupelnie nie wiem co tam mozna ciekawego zobaczyc
10. Inverness i jezioro Loch Ness
11. Aberdeen
12. Glamis Castle
13. Forth Road Bridge - przejazd + zdjecia
14. Edynburg

To jest ogolny zarys wyjazdu do Szkocji. Punktami 10-14 jeszcze sie nie zajalem, wiec ciezko mi cos powidziec na ten temat. Pytanie co warto zobaczyc jeszcze w Szkocji, a nie jest ujete w moim planie, oraz co jednak sobie darowac. Dlugosc wycieczki to okolo 9 dni, wiec tez jest malo czasu i tego raczej nie da sie zmienic.
Wg planu objezdzamy Szkocje dookola, a co ze srodkiem kraju? Jest tam np Glenmore Forest Park, ale nigdzie nie znalazlem informacji, ze warto tam jechac.
Co dalej, jaka pora roku najlepsza na wyjazd na motorach? Gdzies znalazlem informacje, ze najlepiej jest tam pojechac na wiosne lub poczatek jesieni, gdyz jest najwieksza szansa na unikniecie duzej ilosci opadow.
Pozdrawiam
ps. jeszcze mam sporo pytan, ale poki co, to najwazniejszy jest ogolny zarys

Re: Szkocja 2014

2
Na początek witaj na forum.

Zacznę od Glasgow. Zarówno Riverside museum ( naprawdę warto ) jak i Kelvin Grove Galery polecam. Oba miejsca są usytuowane obok siebie. Zaczął bym od Riverise muzeum, dodatkowo może popływać motorówką po rzece Clyde, ponieważ jednak zamierzasz zafundować sobie safari wodne można ów atrakcję pominąć. Muzeum wynalazków to muzeum bardziej dla rodzin gdzie dzieci mają do dyspozycji masę zabawek i nic więcej, można sobie darować. Kelwin Grove to duże muzeum o urozmaiconych wystawach, w tym także czasowych więc każdy znajdzie coś ciekawego.

Obok muzeum na wzgórzu góruje Uniwersytet Glasgow, który już sam w sobie jest atrakcją. W środku znajdziemy kilka atrakcyjnych sal natomiast podążając dalej tuż przy Hilhead streeet znajdziesz Mackintosh House

http://www.gla.ac.uk/hunterian/collecti ... toshhouse/

Następnie spacerkiem dotrzesz do Byres street o której wspomniałeś. Polecam ul Asthon line ( łączy się z Byres road ) gdzie znajdziesz sporo restauracji i barów, polecam Ubiquitous chip jedną z najstarszych restauracji w Glasgow ( serwują typowe szkockie jedzenie) mają także trzy bary.Zamiast posadzki w restauracji jest spory kawałek brukowanej uliczki natomiast małe wodospadziki nadają bardzo fajną atmosferę. Jest trochę drogo ale polecam.


Ogród botaniczny można sobie darować, to także lepsza wersja parku, wejście oczywiście jest darmowe więc mając czas można zajrzeć ale tylko na chwilkę .

Clyde tunel to zwykły tunel a jadąc motorem nawdychasz się tylko spalin i nic więcej.
Z centrum polecam George Square a także Glasgow Cathedral. Co do stadionu to zależy co kto lubi. :)

Podążając dalej to jeśli widziałeś akwarium w Londynie to to w Balloch spokojnie można sobie darować . Oczywiście orły a także karmienie jeleni w Glencoe obowiazkowo. Pamiętaj także aby zatrzymując się na parkingu w Glencoe przejść się kawałek do podnóża góry znajdziesz fajne widoki na druga część doliny. Co do widoków to także ciekawe widoki znajdziesz na drodze a 83, szczegóły widoków poniżej

wiem że już oglądałeeś ( dziękuje za podziękowany post )

Będąc w Tarbet możesz popłynąć statkiem po jeziorze Lommond, możesz to także uczynić będąc w Balloch

W Fort William polecam dodać sobie poniższą atrakcję

http://www.westcoastrailways.co.uk/jaco ... tails.html

Bardzo fajna atrakcja.

Eilean Donan Castle - przejazd + zdjecia ( Ok )

Jeśli chodzi o Safari to lepsze będzie z wyspy Skye a tą z kolei lepiej zwiedzać prawą stroną, tą stroną także polecam wracać gdyż jest atrakcyjniejsza.

Loch Ness no cóż poza jeziorem jest tylko dzika natura, jednak będąc w Szkocji i nie widzieć Loch Ness zwłaszcza że masz w planach Inverness a to po drodze

Pisałem także o destylarniach kilka ciekawych znajdziesz po drodze z Inverness do Abrerdeen.


Zamki

No cóż Szkocja właśnie słynie z zamków więc cos przydało by się zobaczyć

Dunnottar obowiązkowo a Glamis jest oddalony zaledwie ok 50 minut drogi.
Polecam także Blair zwłaszcza że mało który zamek oferuje 32 pokoje do zwiedzania .Osobiście tylko w Wiedniu widziałem więcej pokoi przeznaczonych do zwiedzania dla turystów. Dodatkowym atutem Blair są wodospady, pierwszy z nich

[yt][/yt]

choć już wiem że oglądałeś ;) ;)

Kolejny w pobliżu to



Kolejne wodospady znajdziesz ok 30 minut drogą a 82 za tarbet na pólnoc (po prawej stonie zobaczysz drogowskaz) . Zaraz obok jest parking a ów wodospad jest oddalony ok 20 minut prosta drogą w lesie. Nie wiem jak duży ten wodospad jest latem, zimą natomiast wygląda super.

Kolejny wodospad znajdziesz w Callander

Do twojej listy dodał bym na pewno St Andrews jest to jedno z najładniejszych miasteczek w Szkocji a także Edynburg

[yt][/yt]

Oczywiście atrakcji znajdziesz więcej. Polecam ukrytą plaże w Berwick oraz przelot helikopterem ( ok 68 funtów os ) nad Glasgow, Sterling bądź Edynburgiem.

Jeśli chodzi o mosty to warto sie wybrać w okolice Hopetown Rd po zachodzie słońca kiedy mosty się zapalają ok 10 30 widok niesamowity
Co do reszty to jeszcze nie widziałem ale pracuje nad tym wytrwale :) . Co do pogody to wiosną leżał śnieg i było bardzo zimno, najlepsza pora to środek lata do połowy może końca września.

To tyle w krótkim skrócie :) :) :) :) :)
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Szkocja 2014

3
Dziekuje za odpowiedz. Dobra, troche pozmienialem Glasgow i teraz to wyglada tak, i jest to juz raczej wersja ostateczna. Ztymze dalej nie wiem co myslec o pkt 4, czyli The Lightouse. Czy warto tam wchodzic?
1. Stadion Celtic Glasgow - Celtic Park - wejscie na stadion
2. Glasgow Cathedral - przejazdem + zdjecia
3. George Square - przejazdem + zdjecia
4. The Lighthouse - ???
5. The Clyde Arc - przejazdem + zdjecia
6. Glasgow Science Centre - przejazdem + zdjecia
7. Stadion Glasgow Rangers - Ibrox Stadium - przejazdem + zdjecia
8. Clyde Auditorium - przejazdem + zdjecia
9. Riverside Museum: Scotland's Museum of Transport and Travel - wejscie do srodka
10. Kelvingrove Art Gallery and Museum - wejscie do srodka
11. University of Glasgow - przejazdem + zdjecia
12. Botanic Garden - przejazdem + zdjecia
Jesli zatrzymamy sie na noc, to wieczorem zwiedzimy dodatkowo Byers Road i okolice.

Glencoe
Moglbys podac dokladny adres, badz jakies konkretne namiary na te jelenie(do Sanktuarium Orlow mam pelne dane).
Dalej, jaki parking w Glencoe? Gdzie, co i jak?

Droga A83 - generalnie nie jestesmy zainteresowani wiezieniem i calym miasteczkiem, wiec pytanie czy warto nadrabiac drogi tylko po to, aby sie przejechac droga A83?

Tarbet, Bolloch i plywanie statkiem raczej sobie darujemy. Osobiscie plywalem juz kilkukrotnie statkami po jeziorach (najladniejsze jakie bylo mi dane to w miasteczku Como, niedaleko Mediolanu) i jesli jest kiepska pogoda, a zakladam ze taka moze byc, to nie sprawi to az tak duzej przyjemnosci. Aczkolwiek na miejscu zdecydujemy, czy mamy akurat na to ochote.

Wyprawa koleja rowniez odpada, gdyz wlasnie od tego beda nasze motory, bysmy mogli sami doswiadczac tym podobnych tras. Wiec rownie dobrze, mozna sie wybrac trasa A830 (zakladam, ze mniej wiecej tedy jedzie kolej) az do Mallaig i stamtad promem na Wyspe Skye. I tu pytanie jak dlugo plynie prom?

Wyspa Skye
Ok, prawe wybrzeze objechac z gory na dol, odnotowane. Gdzie dokladnie to Safari na wyspie, bo nie moge znalezc informacji na ten temat.

Helikoptery gdzie lepiej(i gdzie dokladnie) - Glasgow czy Edynburg (Striling prawdopodobnie sobie odpuscimy w ogole)?

Re: Szkocja 2014

4
Witaj. To może zacznę od końca dla odmiany :)

Przelot Helikopterem

http://www.giftexperiencescotland.com/f ... -scotland/

Polecam Edynburg zdecydowanie, przy czym musisz pamiętać o tym że gdy kupisz przelot, musisz zalogować się na ów stronę podaj numer, który otrzymasz i wówczas możesz skorzystać z kalendarza. W sezonie mają wkupione wycieczki z 2 mc wyprzedzeniem

Jeśli cos bedzie nie tak zwracają pieniądze, mnie zwrócili ponieważ nie odpowiadał mi termin wyznaczony przez nich. Obsługa po angielsku ale na wysokim poziomie.

Informacji odnośnie Sea Saffari w tym także z wyspy Skye znajdziesz poniżej

http://www.seafari.co.uk/

Prom z Mallaig płynie 30 minut

http://www.calmac.co.uk/timetables/summ ... madale.png

Co do Glencoe to podążając od Glasgow drogą a 82 dojedziecie do hotelu King House ( samotnie położony na równinie po prawej stronie od głównej drogi

http://www.kingshousehotel.co.uk/ kod pocztowy (PH49 4HY)

, tam także możecie pokarmić stado Jeleni. Ów hotel znajduje się parę mil od znaku Welcome in Glencoe.

Natomiast ta najpiękniejsza część Glencoe znajduje się parę mil dalej na północ tą samą drogą ( a82 ) . Nie można jej przeoczyć. Pamiętaj o spacerze przełęczą Glencoe o której pisałem powyżej

Resztę odpowiedzi udzielę w następnym poście niebawem ;) ;) ;)

Re: Szkocja 2014

5
Witam ponownie. Jeśli chodzi o The Lighthouse to ciężko mi się wypowiedzieć w tej kwestii ponieważ nie są to moje klimaty. Jeśli interesuje Cie tego typu sztuka to dlaczego nie.

Jeśli chodzi o więzienie oraz drogę A 83 to spokojnie można sobie odpuścić jeśli to nie po drodze.

Polecam także choć nie wiem czy będzie Ci to po drodze zobaczyć jezioro Kathrine ( można przejechać dookoła rowerem. Wjazd na trasę prowadzącą dookoła jest zamknięty barierką, myślę jednak że motorem można się prześlizgnąć i pojechać drogą dookoła.

http://www.lochkatrine.com/

Droga z Glasgow jest także bardzo malownicza. Ok 40 minut drogi od ów jeziora w miasteczku Callander znajduje się bardzo ładny wodospad, wiec jeśli będziesz miał czas to polecam również ( video w filmie szkockie wodospady)

Życzę powodzenia w organizacji wyjazdu, w razie pytań pisz śmiało ;) ;) ;) ;)
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Szkocja 2014

6
Roczek niedawno się zaczął a my nie mogliśmy usiedzieć na miejscu i postanowiliśmy wyskoczyć na krótki spacer do Glencoe. Dla tych którzy nie mieli okazji czytać wcześniejszych postów wspomnę iż jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Szkocji, do którego wracam niejednokrotnie i za każdym razem z pełnym podziwem oglądam to cudo natury. Chciałbym opowiedzieć wam więcej na temat Glencoe, pozwolę sobie jednak troszkę poczekać, ponieważ już wkrótce nakręcimy bardzo ciekawy przewodnik nie tylko z głównej części doliny ale także z ukrytej doliny, która schowana jest pomiędzy górami a dotrzeć do niej można wąskim przesmykiem. . Ale do tego wrócimy niebawem a teraz zapraszam do pooglądania kilku fotek, które zrobiliśmy kilka dni temu.

Majestatyczny szczyt Buachaille Etive Mor
DSC_4214.JPG
DSC_4217.JPG
DSC_4223.JPG
A to już sama dolina i jej okolice
DSC_4227.JPG
DSC_4229.JPG
DSC_4234.JPG
DSC_4238.JPG
DSC_4239.JPG
DSC_4253.JPG
Przewodnik z zaganionej doliny pojawi się już niebawem.
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Szkocja 2014

8
Witam po dlugiej przerwie.
Ostatnio nie mialem ani czasu ani weny do siedzenia nad planowaniem trasy. Jako ze wyprawa ma odbyc sie w tym roku we wrzesniu coraz czesciej siedze nad mapa i oto moja trasa na chwile obecna. Ponownie, pomijam Anglie (za ktora jeszcze sie nawet nie zabralem) i skupiam sie w tym temacie tylko na Szkocji.

Dzien 1 - okolo 207 km + czesc trasy w Anglii
1. Caerlaverock Castle - przejazd + zdjecia
2. Drumlanrig Castle - przejazd + zdjecia
3. Culzean castle - wchodzimy
4. Glasgow
trasa1.jpg
trasa1.jpg (203.04 KiB) Przejrzano 15910 razy
Dzien 2
4. Glasgow
a. Stadion Celtic Glasgow - Celtic Park - wchodzimy
b. Glasgow Cathedral - przejazdem zdjecia
c. George Square - przejazdem + zdjecia
d. The Clyde Arc - przejazdem + zdjecia
e. Glasgow Science Centre - przejazdem + zdjecia
f. Stadion Glasgow Rangers - Ibrox Stadium - przejazdem + zdjecia
g. Clyde Auditorium - przejazdem + zdjecia
h. Riverside Museum - wchodzimy
i. Kelvingrove Art Gallery and Museum - wchodzimy
j. University of Glasgow - przejazdem + zdjecia
k. Botanic Gardens - przejazdem + zdjecia
glasgow.jpg
Dzien 3 - okolo 266 km
5. Wallace Monument - przejazdem + zdjecia
6. Stirling Castle - przejazdem + zdjecia
7. trasa pomiedzy Callander (+wodospad) a Aberfoyle (wyczytalem w jednym z przewodnikow, ze warto przejechac sie ta droga)
8. Balloch - Loch Lomond Bird of Prey Centre - wchodzimy
9. Trasa A82 az do doliny Glencoe - zdjecia
10. Fort William - zwiedzanie wieczorem + nocleg
trasa2.jpg
trasa2.jpg (221.58 KiB) Przejrzano 15910 razy
Dzien 4
12. Wejscie na gore Ben Nevis (1344 m)- dzien odpoczynku od jazdy motorem
Zaczynamy w Glen Nevis Visitor Centre (3 km od centrum) - stad ponoc zaczyna sie najpopularniejsza droga na szczyt
Wejscie zajmuje okolo 4 godzin

Dzien 5 - okolo 334 km
13. Z Fortu William jedziemy do Mallaig przez Glenfinnan Viaduct trasa A 830 (czyli bardzo podobna trasa do lini kolejowej)
14. Przeprawa promem z Mallaig do Armadale (chcemy zdarzyc na pierwszy prom na godzine 08.10)
15. Neist Point Lighthouse - przejazdem + zdjecia
16. Dunvegan castle - przejazdem + zdjecia
17. Nastepnie trasa A 87 w strone miasteczka Uig (wyspa Skye), gdzie odbijamy w prawo w kierunku miasteczka Staffin. Ponoc piekne widoki na tej trasie
17a. Opcja dodatkowa - jesli starczy czasu to wedrowka wookol Quiaraing - LINK (nie wiem jak dodac)
18. Dalej na polnoc w strone Skye museum of island life, trasa A 855 - piekne widoki na Hebrydy zewnetrze z wybrzeza
19. Portree - nocleg
trasa3.jpg
Dzien 6 - okolo 431 km
20. Opuszczamy Wyspe Skye w kierunku Eilean Donan Castle - przejazdem + zdjecia
21. Wzdluz polnocnego brzegu Loch Ness
22. Przystanek po drodze przy Urquhart Castle - przejazdem + zdjecia
23. Inverness - przejazdem
24. Dunrobin castle - przejazdem + zdjecia
25. Thurso - przeprawa promem Stromness - Scrabster na Orkady
26. Kirkwall - nocleg
trasa4.jpg
trasa4.jpg (139.61 KiB) Przejrzano 15909 razy
Na ta chwile to wszystko

Re: Szkocja 2014

9
Witaj.

Tak przeglądam te mapy i zastanawiam się czy zamierzasz przemierzać Szkocję samochodem i z niego nie wysiadać? Pytam ponieważ te trasy nie są do zrealizowania planując tylko po 1 dniu na każdą z nich.

Napisz ile czasu maksymalnie jesteś w stanie dodać a przejrzę to dokładniej, dodam także sporo nowych miejsc do listy, wiec mapy mogą się nieco zmienić.
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Szkocja 2014

10
Wyprawa odbedzie sie na motorach na poczatku wrzesnia. Dystans jest jak najbardziej do zrobienia, kwestia tylko pogody czy bedzie sprzyjajaca do jazdy na dwoch kolach. Co do wysiadania to wiekszosc jest tylko przejazdem. Na glowne punkty podrozy bedzie przeznaczone nieco wiecej czasu, niekiedy nawet 1 dzien. Aczkolwiek to wyglada tak, ze wyprawa bedzie trwac 25 dni i w tym czasie mamy zamiar objechac cala Szkocje, Irlandie, Irlandie Pln oraz polnocna czesc Anglii. Na Walie oraz poludniowa Anglie nie starczy juz czasu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Szkocja ogólnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 57 gości