Nieprzeczytane posty

Wyspy szkockie

1
FAIR ISLE 
1116019_2c7fb80d.jpg
1116019_2c7fb80d.jpg (55.23 KiB) Przejrzano 3831 razy
Polecam temat Szkocja

Fair Isle jest terenem wyspiarskim umiejscowionym w północnej części Szkocji, w połowie odległości pomiędzy wybrzeżami Szkocji a Szetlandami. Jest ona dość mała, gdyż jej długość wynosi niespełna 5 kilometrów, natomiast szerokość 3 kilometry.

Fair Isle była terenem osadniczym począwszy od epoki brązu. Dzisiejsi tubylcy zajmują się tutaj przede wszystkim konstrukcją łodzi i szydełkowaniem, która to czynność posiada własny styl nazwany od imienia wyspy. Wykorzystywane są w nim geometryczne motywy i poprzeczne pasy.

Ciekawym elementem wyspy jest obserwatorium ptaków, które zostało utworzone w połowie XX wieku przez George’a Waterstona. Jest to jedne z nielicznych europejskich miejsc, w których możemy ujrzeć tak nieliczne gatunki jak: świergotek tundrowy, świerszczak nakrapiany, czy świerszczak melodyjny.

Charakterystyczną cechą wyspy jest to, iż jest ona otoczona przez klify, których wysokość sięga nawet do 0,1 kilometra.

STAFFA - BAZALTOWA WYSPA

STAFFA - BAZALTOWA WYSPA.jpg
STAFFA - BAZALTOWA WYSPA.jpg (43.94 KiB) Przejrzano 3831 razy

Staffa jest małą wysepką, która położona jest na zachód od wybrzeży Szkocji. Dotarliśmy do niech prosto z podróży po wyspie Harris Należy ona do archipelagu o nazwie Hebrydy. Nazwa terenu wywodzi się od jej kształtu, który obecny jest w skałach bazaltowych występujących na jej powierzchni.

Niespełna 70 milionów lat przed naszą erą bazalty zostały wypiętrzone za sprawą ruchów wulkanicznych. Po tym wydarzeniu uległy one erozji. Część z nich sięga 40 metrów.

O omawianej wyspie zaczęło robić się głośno w okresie XVIII wieku za sprawą wrażenia, jakie wywarła ona na Sir Josephie Banksie. Był on botanikiem pochodzącym z Anglii, który zachwycił się pięknem bazaltowych kolumn i morskiej groty nazwanej „Grota Fingala”. W późniejszym okresie na wyspę zawitali podróżnicy, wśród których najsłynniejszymi byli królowa Wiktoria oraz Feliks Mendelssohn. Ten ostatni jest autorem uwertury pt. „Hybryda”, która opowiada właśnie o tej wyspie.

Ponadto wyspę odwiedzali między innymi Robert Adam, Walter Scott, Alice Liddeli- inspirator Alicji w Krainie Czarów, Jules Verne, David Livingstone i wiele wiele innych historycznych postaci.

Od początku istnienia, wyspa była pokryta przez pokrywę lodową, która rozrastała się w czasach prehistorycznych poza granice Szkocji.

Pochodzenie wyspy bez wątpienia można uznać za wulkaniczne. Jej początki szacuje się na około 18 tysięcy p.n.e. Fundamenty wyspy stanowi czarny, trzeciorzędowy bazalt.

Wspomniane wyżej pokrywy bazaltowe w dużej części mają sześciokątny kształt oraz przylegają do siebie w ścisły sposób. Podążając za szlakiem krótszych kolumn możemy trafić do wspomnianej wyżej Jaskini Fingala, która określana jest mianem jaskini muzykalnej.

Od XIX Staffa należała do Colina MacDonalda, po jego śmierci natomiast została ona przekazana Alastairowi de Watteville’mu. Teraz jest ona natomiast własnością National Trust Scotland.

ISLE OF KERRERA / WYSPA KERRERA - SPOKÓJ I PRZEPIĘKNY KRAJOBRAZ
ISLE OF KERRERA.jpg
ISLE OF KERRERA.jpg (83.6 KiB) Przejrzano 3831 razy
Podczas naszych wypraw po Szkocji odkryliśmy bardzo ciekawe miejsca w Szkocji a wyspa Kerrera była jedną z nich.To bardzo spokojny teren. Jej stała populacja liczy zaledwie 30 osób. Mieszkańcy starają się, aby stan ten utrzymał się. Oprócz pojazdów tubylców nie znajdziemy tutaj żadnego środka transportu. Nie jest to jednak przeszkoda dla tych, którzy chcą zwiedzić wyspę, gdyż jej południowy brzeg ma długość jedynie około 6 mil.

Przechadzając się wybrzeżem wyspy musimy trafić do Horseshoe Bay. Dziś to miejsce nie budzi szczególnych emocji, ma ono jednak swoją historię. Jest to miejsce śmierci króla Aleksandra II, który zmarł w roku 1249. Miało to miejsce podczas stacjonowania jego floty w Oban Bay.

Wartym odwiedzenia miejscem jest także Sylen Castle, będący w przeszłości posiadłością MacDougllasów. W połowie XVII wieku zamek uległ zniszczeniu (spłonął). Z biegiem czasu udało się jednak odnowić ruiny budowli, a w ostatnim okresie całkowicie zrekonstruować dawny wygląd zamku.

Północna część wyspy obfituje w kilka interesujących zakątków, m.in. w stocznię Ardantrive oraz obelisk, który uwiecznia podobiznę Davida Hutchesona.

Tak więc, wyprawa na wyspę Kerrere to idealna wycieczka dla osób ceniących wyciszenie i chwilowe odosobnienie. Oddalone od nowoczesnej cywilizacji miejsce to idealny zakątek na pełny wypoczynek.

ISLE OF JURA - WYSPA WHISKY I ORWELLA

ISLE OF JURA.jpg
ISLE OF JURA.jpg (223.06 KiB) Przejrzano 3831 razy
Wyspa o tajemniczej nazwie Isle of Jura to teren należący do achipelagu wysp Hebryd Wewnętrznych. Koneserom markowych alkoholi miejsce to kojarzy się pewnie z wyborną whisky, która jest tutaj wytwarzana od ponad połowy tysiąclecia. Wyspę można także nazwać jednym z ostatnich „dzikich” zakątków Szkocji, gdyż stosunek jej mieszkańców i jeleni na niej żyjących ma się jak 1 do 25. W ten sposób rozwikłaliśmy także zagadkę nazwy, bowiem w języku staronordyckim słowo „jura” oznacza właśnie jeleń.

Powierzchnia wyspy wynosi 142 mile kwadratowe i jest porównywalna z wielkością leżącej obok- wyspy Islay. Stanowiące centrum wyspy osiedle Craighouse może pochwalić się wspomnianą wcześniej gorzelnią, kościołem, pubem, herbaciarnią oraz hotelem. Nam może wydawać się to bardzo mało, jednak kilkuset mieszkańców wyspy uznaje to za zupełnie wystarczającą infrastrukturę. Zupełna separacja terenów wyspy jeleni powoduje, że każdy kto szuka odpoczynku od wielkomiejskiego życia, z pewnością znajdzie tutaj ukojenie.

Nie sposób nie wspomnieć także o bogatych tradycjach wyspy, wśród których na czoło wysuwają się te związane z poezją i śpiewem.

Dla znawców literatury ciekawym miejscem będzie tutaj z pewnością dom George’a Orwella. To właśnie tutaj słynny pisarz, podczas swojej poważnej choroby napisał swoją największą powieść- „Rok 1984”.

Ostatnim ciekawym wydarzeniem z historii wyspy jest fakt nagrania tutaj w roku 1944 filmu przez muzyków KLF Group, w którym ukazano, jak liderzy grupy palą w jachtowym garażu milionów funtów.


ISLE OF BUTE - WYSPA WĘŻY Z POLSKIM OBOZEM KARNYM

ISLE OF BUTE.jpg
ISLE OF BUTE.jpg (40.37 KiB) Przejrzano 3831 razy

Wyspa o nazwie Isle of Bute jest powszechnie znana jako wyspa węży. Niewiele osób jednak wie, że jej historia jest bezpośrednio związana z Polską, bowiem to właśnie na niej generał Sikorski przetrzymywał politycznych wrogów. Wyspa stanowi obszerną kartę w jego życiorysie.

Miejsce to jest tematem wielu dyskusji, gdyż niektórzy podejrzewają, że to tutaj tkwi rozwiązanie zagadki zamachu na ówczesnego polskiego premiera.

Isle of Bute jest położna na Atlantyku, w zachodniej części wybrzeży Szkocji. Nazwa wyspy wywodzi się od zesłańców, którzy na niej przebywali. Przetrzymywani tutaj przez Sikorskiego opozycjoniści mieli naszytą łatkę przestępców seksualnych i oszustów.

Jako dodatkową karą dla przeciwników Sikorskiego miało być brak możliwości walczenia o swój kraj z Niemcami. Prawdziwą plagą tego terenu stały się liczne samobójstwa osób, które nie wytrzymywały presji psychicznej.

Pomimo powszechnie znanych faktów, informacje o obozie karnym są trudno osiągalne. Oficjalnie obóz karny uznają Polacy. Inaczej jednak uważają na przykład Brytyjczycy, gdzie sądzi się, iż znajdował się tutaj jedynie obóz wojskowy a notą traktującą o użyciu obozu jako więzienia dla wrogów politycznych Władysława Sikorskiego.

Chwile sławy wyspa przeżyła za czasów królowej Wiktorii. Ponadto kiedyś mieściło się tutaj uzdrowisko.

Największym ośrodkiem Isle of Bute jest Rothesay, w którego centrum znajduje się zamek. Jest to jedna z głównych atrakcji wyspy. Narodowy skarb Szkocji stanowią znajdujące się tutaj królewskie łazienki.

Zdecydowanie najbardziej atrakcyjnym zabytkiem jest pałac utworzony w stylu gotyckim i wybudowany na zlecenie III markizy Bute. Rezydencja ta otoczona jest ponad 3-hektarowym terenem, gdzie znajdują się ogrody i lasy.

Dla lubiących historię, ciekawym miejscem będzie muzeum, które w swych zbiorach ma liczne eksponaty związane z historią i geologią wyspy.

Na wyspie zdecydowanie nie można się nudzić. Interesującym turystów wydarzeniem, które odbywa się pod koniec sierpnia jest festiwal Highland Games.

Oprócz tego dwa razy w roku odbywają się tutaj festiwale muzyczne- Jazz Festival (w maju) oraz Folk Festival (w lipcu). Inne miesiące także obfitują w wysyp imprez kulturalnych.


ISLE OF IONA - WYSPA RELIGIJNEGO KULTU
ISLE OF IONA.jpg
ISLE OF IONA.jpg (54.03 KiB) Przejrzano 3831 razy
Wyspa o nazwie Iona to niepozorny teren zlokalizowany na zachodnim wybrzeżu Szkocji. Przez okres ponad 400 lat była ona uznawana za centrum irlandzkiego monastycyzmu. W dzisiejszych czasach odnaleźć tutaj możemy spokój i piękno natury.

Iona to nie tylko raj dla osób lubiących błogi wypoczynek na plaży, czy urokliwe spacery wokół tamtejszych zatoczek, ale także miejsce, gdzie co roku mają miejsca pielgrzymki religijne. Teren ten jest uznawany za miejsce, z którego zaczęła rozprzestrzeniać się w Szkocji religia chrześcijańska.

Na wyspie rozpoczął swoją misję ewangelizacyjną irlandzki mnich- Kolumban. Miało to miejsce w drugiej połowie VI wieku, gdy to po wygnaniu z ojczystej ziemi, przybył on tutaj wraz z 12 towarzyszami, ponieważ wyspa była miejscem nie widocznym z Irlandii, a jednocześnie najbliżej jej położonym.

Wyspie Iona zawdzięczamy chrześcijańską tradycję celtycką, dzięki której przez kilka wieków Iona była niezależna od Watykanu. II połowa pierwszego tysiąclecia naszej ery przyniosła wyspie rozwój artystyczny i naukowy. Wśród przedmiotów znalezionych na wyspie, na szczególną uwagę zasługują rzeźbione celtyckie krzyże, czy przepiękne manuskrypty.

Niestety, nie udało się odnaleźć żadnej budowli z czasów mnicha Kolumbana. Najstarszy zachowany na wyspie budynek datuje się na XI wiek i jest to St Oran’s Chapel, który znajduje się na cmentarzu będącym według legendy miejscem, gdzie zostali pogrzebani legendarni królowie, m.in. Makbet i Duncan.

Ciekawymi eksponatami wyspy są także trzy krzyże znajdujące się przy drodze do klasztoru wybudowanego w roku 1899.


ORKNEY ISLANDS / ORKADY - ZATRZYMANY CZAS

Orkady.jpg
Orkady.jpg (370.05 KiB) Przejrzano 3831 razy
Orkady nie od dziś są uznawane przez historyków (i nie tylko) za prawdziwe muzeum historii posiadające eksponaty nawet z epoki kamienia łupanego. Są to wyspy położone niedaleko od północnego wybrzeża Szkocji. Archipelag ten jest tworzony łącznie przez 70 wysp, jednak tylko około ¼ z nich jest zamieszkiwana przez ludzi. Największą wyspą w archipelagu Orkad jest Mainland. To właśnie tutaj żyje najwięcej miejscowej ludności, z czego większość mieszka w dwóch największych miastach- Kirwall oraz Stromness. Pierwsze miasto jest stolicą Orkad. Jest to przede wszystkim węzeł komunikacyjny wysp.

Jako jedne z niewielu poddanych Wielkiej Brytanii wysp, Orkady wykształciły w swoich mieszkańcach poczucie odrębności narodowej. Może to być kwestia zarówno historii wysp, jak i ich położenia geograficznego. Od VII do XV wieku naszej ery nad wyspami pieczę sprawowała Skandynawia. Po okresie tym pozostały liczne ślady w kulturze tego miejsca, dostrzec możemy m.in. podobieństwa w wyglądzie flag i w nazwiskach niektórych mieszkańców.

Orkady to przede wszystkim oszałamiające zabytki kultury, które utworzone zostały długo przed okresem najazdów Wikingów. Według badań paleontologicznych, istoty ludzkie zamieszkiwały wyspy od IV tysiąclecia p.n.e. Na wyspie Papa Westray zachowały się szczątki domostwa pochodzącego z tamtego okresu.

Orkady są jednym z niewielu miejsc, których historię mogą z bliska poznać turyści spacerując pośród kamiennych mebli, ścian i narzędzi. na pierwszy rzut oka obiekty te wyglądać mogą niczym rzeczy z kreskówki Flinstonowie. Co więcej, Orkady stanowią bardzo mało rygorystyczne muzeum, gdyż każdy z turystów może sam wejść, dotknąć, czy zrobić zdjęcie wszystkim zabytkowym obiektom.

Praktycznie każda z wysp archipelagu posiada interesujące, ciekawe pod względem historycznym oraz archeologicznym obiekty, z których najsłynniejszą jest Skara Brae znajdująca się na zachodzie Mainland. Jest to oficjalnie uznana najlepiej zachowana prehistoryczna wioska kontynentu europejskiego. Co ciekawe, jej odkrycie było zupełnym przypadkiem. Miało to miejsce w roku 1850 podczas sztormu, który spowodował odsłonięcie prehistorycznych domostw. Obiekt ten jest obecnie chroniony, dopuszczony dla turystów do zwiedzania jedynie z wyznaczonych ścieżek.

Szczególnymi obiektami są tutaj te o charakterze religijnym. Co kilka kroków jesteśmy w stanie ujrzeć tajemnicze kamienne kręgi i różnego rodzaju grobowce. Bogactwo historii zgromadzonych w tym miejscu jest oszałamiające. Tutejsza wyspa Rousay jest nazywana nawet Egiptem północy, między innymi z powodu, iż znajduje się tutaj potężny grobowiec Midhowe wraz z tunelami i kryptami. Został on stworzony ponad 5,5 tysiąca lat temu.

Kolejnym fascynującym miejscem jest Scapa Flow. Można tutaj ujrzeć wraki ośmiu okrętów zatopionych po I wojnie światowej przez przegranych Niemców. Ciekawostką jest fakt, że w okresie od końca 1918 do połowy 1919 roku stacjonowało tutaj ponad 70 statków, które zostały internowane. Większość ich wraków zostały usuniętych, jednak pozostałości wciąż imponują miłośnikom historii. Zapaleńcy tego tematu muszą udać się także do muzeum Scapa Flow, gdzie przedstawiona jest historia wyspy oraz całego archipelagu z okresu wielkich wojeń XX wieku.

Jak nie od dziś wiadomo, Szkockim trunkiem numer 1 nie od dziś jest whiskey. Z tego powodu, także na Orkadach nie mogło zabraknąć atrakcji dla miłośników tego alkoholu. Jedna z najlepszych szkockich gorzelni znajduje się właśnie tutaj- w mieści Kirkwall. Istnieje możliwość krótkiego oprowadzenia po pomieszczeniach, w których produkuje się trunek. Dla ciekawych wrażeń z pewnością będzie to nie lada atrakcja, szczególnie, że kontrast pomiędzy przyrodniczą, zieloną częścią wyspy a ogromnymi budynkami gorzelni jest ogromny. Podczas specjalnej degustacji można także upewnić się, że to właśnie tamtejszy trunek jest tym oryginalnym, wyśmienitym whiskey, któ®e robione jest z naturalnych zasobów przyrody.

Kolejną grupą ludzi, którzy znajdą tutaj spokój i szczęście są miłośnicy pieszych wycieczkę. Na spacer wokół każdej jednej mniejszej wyspy należy poświęcić mniej-więcej jeden dzień. Spacer ten będzie naszpikowany wrażeniami, zarówno tymi dostarczanymi nam przez historię, jak i tymi przyrodniczymi. Dla miłośników górskiego krajobrazu polecana jest wyspa Hoy- jedyny teren, na których znajdują się ostrzejsze wzniesienia niż jedynie wzgórza nie przekraczające wysokości 250 metrów nad poziomem morza.

Nie spodziewajmy się tutaj jednak wielkich, potężnych gór, gdyż największa z nich ma tutaj wysokość niespełna 500 m n.p.m.. Jednak wzniesienie to w kontraście do nizinnego krajobrazu prezentuje się naprawdę wspaniale. Nie znajdziemy tutaj ścieżek górskich, tereny są porośnięte trawami i wrzosami, co wprawia turystów w dziki, wolny nastrój. W zachodniej części wybrzeża Orkad znajduje się najchętniej fotografowany obiekt- samotnie wyrastający z morza słup skalny o długości ponad 130 metrów. Niedaleko znajduje się największy pionowy klif Wielkiej Brytanii. Przebywanie na jego brzegu w połączeniu z hukiem fal Atlantyku jest bardziej fascynującym przeżyciem niż jazda stromą kolejką górską.

Wspaniałą atrakcją podczas pobytu na archipelagu Orkad jest wycieczka na północną część wysp za pomocą miejscowych linii lotniczych. Wbrew pozorom, wycieczka taka nie jest wcale bardzo drogą atrakcją, a sam lot jest odbywany w kameralnej atmosferze- samoloty zabierają na pokład maksymalnie 8 osób.

Miłośnicy fauny i flory także znajdą tutaj coś dla siebie. Z powodu dzikiej, nie tkniętej przez człowieka natury, żyje tutaj wiele rzadkich gatunków zwierząt, a także rośnie wiele ciekawych rodzajów roślin. Niektóre zwierzęta warte ujrzenia to nużyki, maskonury, głuptaki, czy mewy północne, a także bardzo rzadkie szare foki.

Orkady są nazywane także wyspami samotności, gdyż podróżując po wytyczonych szlakach, często możemy nie odnaleźć tam żadnego innego turysty. To idealne miejsce do osiągnięcia spokoju, równowagi i do kontemplacji. Wolność, dzika przyroda i możliwość bycia samemu sprawia, że archipelag cieszy się dużą popularnością wśród turystów.


WYSPA SKYE / ISLE OF SKYE - JEDNO Z NAJPIĘKNIEJSZYCH MIEJSC W WIELKIEJ BRYTANII

SZKOCJA-SKYE-.jpg
SZKOCJA-SKYE-.jpg (478.62 KiB) Przejrzano 3831 razy
Wyspa Skye stanowi chętnie odwiedzany obiekt turystyczny przez osoby poszukujące wyciszenia, a jednocześnie lubiących podziwiać malownicze widoku łańcuchu górskiego Cullin. teren ten jest jednakowoż uznawany za jedno z najpiękniejszych miejsc Wielkiej Brytanii. Skye z powierzchnią wynoszącą około 1 700 kilometrów kwadratowych zajmuje 2. miejsce pod względem wielkości, jeśli chodzi o wyspy Szkocji, a 4.miejsce pod względem wysp Wielkiej Brytanii.

Wyspa charakteryzuje się surowym krajobrazem, przeważnie brak jest tutaj zabudowa. Na ogół panuje tutaj nieprzyjemny klimat- silne wiatry, częste deszcze, choć znajdują się także miłośnicy lubiący takie warunki.

Swój raj znajdują tutaj osoby, które fascynują się wspinaczką górską. Miejscem idealnym dla nich jest wspomniany wyżej masyw Cuillin.

Na wyspie znajduje się także kilka zabytkowych budowli, między innymi Eilean Donan Castle, czyli zamek, który od XIII wieku jest siedzibą rodu McLeodów.

Stolicę wyspy nieoficjalnie stanowi małe miasto o nazwie Portee. Znajduje się w nim spory port rybacki i jedyna szkoła średnia oraz miejscowe centrum kultury.

Wyspa Skye nadal pozostaje najbardziej istotnym ośrodkiem kultury i języka gaelickiego, mimo że tylko połowa tamtejszej populacji należy do rodowitych mieszkańców wyspy.

Dla turystów stworzono tutaj kilka hoteli, schronisk i pól kempingowych. Komunikacja miejska na wyspie jest bardzo znikoma, dlatego też najwygodniej poruszać się po niej samochodem.


ISLE OF MULL - WYSPA O RÓŻNORODNOŚCI KRAJOBRAZÓW - PLAŻE, KLIFY, GÓRY I ZAMKI

ISLE OF MULL -.jpg
ISLE OF MULL -.jpg (312.09 KiB) Przejrzano 3831 razy
Wyspa Mull, podobnie jak poprzednie wyspy należy do archipelagu Hebrydów. Pomimo faktu, iż pod względem powierzchni zajmuje ona 2. miejsce w archipelagu, to zamieszkuje tutaj jedynie niespełna 3 tysiące mieszkańców. Jako atrakcje turystyczne wyróżniają się tutaj zamki oraz liczne górskie szlaki turystyczne.

Warunki klimatyczne i pogodowe nie są tutaj najlepsze, a turyści często narzekają właśnie na nieciekawą pogodę. Obserwuje się tutaj największy opad deszczu w przeliczeniu na jeden metr kwadratowy spośród całego archipelagu. Być może z perspektywy deszczowego, zimnego dnia, tereny wyspy wyglądają smutno i szaro, jednak w blasku słońca widok pastwisk oraz wschodnich terenów wyspy wprost oszałamia przyjeżdżających tutaj turystów.

Za najbardziej interesująca część wyspy uchodzi zachodnie wybrzeże, którego krajobraz jest niezwykle zróżnicowany. Na Mull znajduje się góra Ben More o wysokości niespełna 1000 m n.p.m. stanowiąca punkt widokowy na całe terytorium wyspy.

Do połowy XIX wieku populacja wyspy była dość spora, a ludność zajmowała się rolnictwem, rybołówstwem oraz wytwarzaniem whiskey. Po tym okresie nastał jednak czas klęski głodowej i liczba ludności znacznie się zmniejszyła.

Szacuje się, że każdego roku wyspa jest odwiedzana przez około 500 tysięcy turystów. Problemem jest tutaj jednak brak wystarczających miejsc noclegowych.


ISLE OF WHITHORN - POŁUDNIOWY KRANIEC SZKOCJI


Wyspa Whithorn jest czasami nazywana wyspą niespodzianek. Dlaczego? Otóż po pierwsze, znajduje się tutaj niepozorna miejscowość o nazwie Machars, którą stanowi stary port, w którym naprawdę czuć historię i charakter tego miejsca. Drugą niespodzianką jest natomiast to, że wyspa Whithorn tak naprawdę… nie jest wyspą, gdyż pod koniec XVIII wieku została ona połączona ze stałym lądem za pomocą grobli.

Na wyspie w przeszłości cumowało wiele statków handlowych, co stało się możliwe po modernizacji portu. W okresie XIX wieku nie tylko obsługiwano tutaj ruch morski- szczególnie związany z handlem z Irlandią, ale także budowano tutaj statki. Późniejsze rewolucje spowodowały całkowite wyparcie statków handlowych przez jachty.

Filarem miejscowej gospodarki jest rybołówstwo. Z profesją tą związana jest pewna mroczne wydarzenie z historii wyspy, kiedy to na początku 2000 roku u wybrzeży wyspy Man zatonął kuter wraz z siedmioma rybakami. Wydarzenie to jest upamiętnione przez granitowy pomnik znajdujący się na Whithorn. Znajduje się on w pobliżu duchowego centrum wyspy- pierwszego chrześcijańskiego kościoła w Wielkiej Brytanii o nazwie St Ninian. Został on zbudowany około IV wieku naszej ery.

Cechą budowli wyspy, która rzuca się w oczy przybywającym tutaj turystą jest ich biała elewacja. Takiego koloru jest także mur otaczający „Kapitański ogród”- jedna z ciekawych atrakcji wyspy.


WYSPA ARRAN / ISLE OF ARRAN - SZKOCJA W MINIATURZE

WYSPA ARRAN.jpg
WYSPA ARRAN.jpg (119.1 KiB) Przejrzano 3831 razy
Wyspa Arran to prawdziwa oaza i raj dla osób lubiących grać w golfa. Znajdujące się tutaj pola golfowe wprawiają w zachwyt amatorów tego sportu. Jest to także teren licznych prac geologicznych, gdyż to właśnie tutaj swoje badania prowadził Sir James Hutton. Dokładając do tego możliwość zapierających dech w piersiach wycieczek górskich, otrzymujemy prawdziwą mieszankę atrakcji, które są nam tutaj serwowane.

Z ciekawych budowli na wyspie Arran możemy wyróżnić dwa zamki: Brodick oraz Locharanza. Istnieje oczywiście możliwość ich zwiedzania (wycieczka po drugim z wymienionych zamków jest nawet bezpłatna). Dodatkiem do wspomnianych budowli są przepiękne ogrody zamkowe, przepełnione różnorodnymi gatunkami egzotycznych roślin.


Na wyspie znajduje się także miejscowa gorzelnia o prostej nazwie- Arran Destillery. Jest to jedna z nowszych gorzelni, a pomimo tego trunek tam wytwarzany ma bardzo dobrą opinię wśród jego koneserów. Impulsem do utworzenia gorzelni pod koniec XX wieku było stwierdzenie Uniwersytetu w Glasgow, że to właśnie na tej wyspie znajduje się najczystsza woda na terenie całej Szkocji.


Brak gorzelni we wcześniejszych czasach nie zniechęcał miejscowej ludności do nielegalnego produkowania alkoholu. Z powodzeniem robili to oni przez ponad 150 lat, kiedy to na terenie wyspy nie znajdowała się żadna gorzelnia posiadająca koncesję. Na zachodnim wybrzeżu wyspy odnajdziemy także neolityczne monolity Machrie Moor, natomiast na ścianie jaskini świętego Molio zauważyć można napisy w języku piktyjskim.


W średniowiecznej historii wyspy znajdują się zapiski o tym, jakoby na wyspie zatrzymywali się kiedyś święty Kolumb oraz święty Ninian. W jednej z jaskiń odnaleziono niedawno płytę mającą służyć w dawnych czasach jako ołtarz biskupstwa Sodor and Man, do którego w swoim czasie należała wyspa Arran. Odciski prawych stóp widoczne na płycie są przypisywane świętemu Kolumbowi.

Kontynuacja tematu:

Najpiękniejsze wyspy Szkocji

Polecamy także inne tematy związane z wyspami w Szkocji

szkocja-uist-zdjecia-2015-t9449.html

szkocja-2015-zdjecia-wyspa-harris-i-lewis-t9455.html

Film o szkockich wyspach

Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/
Załączniki
Staffa.jpg
Staffa.jpg (229.36 KiB) Przejrzano 3831 razy

Re: Wyspy szkockie

4
Przepiękne miejsca, warto zrozumieć dlaczego posłużyły jako tło akcji dla wielu książek i filmów. Zachwycające widoki, tajemnicze, skaliste klify, ogromne fale, mgliste kontury zamków, warto zwiedzić tamte tereny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Szkocja ogólnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości