Nieprzeczytane posty

Re: Wybierasz się do Szkocji ? potrzebujesz informacji zapyt

51
I juz w domu :)

Tak jak juz pisalam wczesniej nie udało nam sie zobaczyc wszystkiego co chcielismy. Oczywiscie powodem byla pogoda. Juz w Brukseli (skad startowalismy) padal deszcz, potem w Londynie. Z Londynu wyruszylismy do Whitby, towarzyszyl nam przede wszytskim zimny wiatr, deszcz od czasu do czasu. Jazda po glownych drogach i autostradach motocyklem jest troche nudna wiec droga nam sie dluzyla. Whitby przywitalo nas gesta mglą. Poczatkowo szukanie noclegu, wiec kierunek hostel. Polozenie hostelu niesamowite bo miesci sie tuz przy ruinach opactwa, ale daleko od centrum. Tam niestety nie było już pokoju 2 - osobowego, wiec znalezlismy camping i rozbilismy namiot (15 funtow za motocykl i namiot). Ruiny opactwa benedtytanskiego robia ogromne wrazenie, nawet, a moze dzieki gestej mgle. No ale do Whitby warto jest jechac nie tylko ze wzgledu na ruiny, ogolnie jest to bardzo piekne i przyjemne miasteczko, dlugie molo z latarnia morska, piekne widoki, kolejka parowa i inne atrakcje.
Nastepnym przystankiem było St, Andrews. Sa tam 4 campingi, ale jak sie niema dokladnego adresu to naprawde ciezko jest trafic. Oznaczenie w miescie jest naprawde słabe, a ludzie chca pomoc ale malo wiedza. Na stacji benzynowej pewna Pani poradzila nam by jechac do supermarketu gdzie menagerem jest polak, on napewno bedzie wiedzial. Tak tez zrobilismy, znalezlismy naszego rodaka i udalismy sie we wskazane miejsce. Camping polozony na skarpie, widoki niesamowite. W dole plaza, w oddali klify z ruinami zamku. Miasteczko jest bardzo klimatyczne. Spacerujac jego ulicami, uliczkami, zagladajac w zakamarki czuć ze to miasto ma swoja dusze. Piekna architekrura. Miasteczko zostało wybrane w 2008r jako najpiekniejsze miejsce w Szkocji.
Z St Andrews wzielismy autobus do Edynburga. O tym miescie chyba nie musze za wiele pisac. Warto sobie nanie poswiecic najmniej 2 -3 dni. My niestety mielismy 1 dzien. Spacerujac krolewska mila mozna zapelnic 4 gigowa karte w aparacie. Oprocz krolewskiej mili jest jeszcze wiele do zobaczenia, Biblioteka Narodowa, Pałac Holyrood, Wystawa Whisky, centrum iluzji, Princes Gardens itd. Uwazam ze Edinburg jest naprawde miejscem godnym polecenia. Ja jestem zakochana w tym miescie. No i to co najwazniejsze dopisala nam wtedy pogoda :)
Po 2 dniach bez jazdy motocyklem ciezko bylo sie zebrac i spowrotem wsiasc i jechac . Tego dnia mielismy zaplanowane zamki, Pierwszy byl Glamis, Tam juz zjechalismy z glownej drogi i zaczely sie fajne traski, bardziej widokowe niz asfalt na autostradach :)
Zamek Glamis tam znowu warto zarezerwowac sobie troche wiecej czasu. Oprocz samego zamku warto pospacerowac po parkach ktore go otaczaja. Piekne tereny, kazdy ma swoja nazwe i kazdy jest w innym stylu. O ile pogoda dopisze mozna wziac ze soba jakis koszyczek z jedzeniem i kocyk i zjesc sobie drugie sniadanie w otoczeniu pieknej przyrody.Najwieksze wrazenie robily na mnie stare stare drzewa, a wiekszosc z nich byla komus dedykowana. Oczywiscie sam Zamek w srodkuu tez jest ciekawy, szczegolnie jadalnia.
Dalej po kolei wszytskie zamki po drodze, ale juz one nie robia takiego wrazenia. Teraz juz niejestem w stanie napisac ale przy ktoryms z zamkow jest park linowy, wiec mozna sobie poszalec. Zamku Dunnotar nasza nawigacja jednak nie chciała znalezc :(
Jadac dalej wjechalismy w gory. Szukaliśmy destylarni Royal Lochnagar. Mala destylarnia, ale wyrabia ulubiona whisky ksiecia :)
Wracajac juz z destylarni jadac przez gory zlapal nas poczatkowo deszcz, potem grad a na koniec snieg i 0 stopni a odczuwalna moze z -5. Wialo niesamowicie. Szkoda bo widoki byly piekne a ja nawet nie mialam ochoty wyciagac aparatu i pstrykac zdjec. Marzylam tylko o tym aby zjechac z tych gor i znalezc cieply pokoik. Ten dzien zadecydowal ze nie pojedziemy do Durness i na wyspe Sky (tym bardziej ze wczesniej napotkany motocyklista powiedzial nam ze tam jest jeszcze chlodniej i wiatr jest jeszcze silniejszy). MIalam dosc Szkocji po tym dniu. Omijajac Aberdden dojechalismy do Ivernes gdzie znalezlismy pokoj. Po goracym prysznicu znowu zaczelismy sie zastanawiac co robic. Sprawdzilismy pogode, prognozy nie byly dla nas zbyt sprzyjajace, wiec zapadla decyzja ze wracamy do Londynu wzdloz Loch Ness. Niejestem w stanie opisac wszytskich tych niesamowitych miejsc. Punktow widokowych jest mnostwo. Piekne tereny, jeziora i gory. Po drodze oczywiscie Fort August, Fort Wiliam, destylarnia u stop Ben Nevis-a, dolina Coe. Udalo nam sie nawet trafic na kolejke parowa "Harrego Potera" na wiaduktach Glenfinnan :)
Nastepny nocleg mielismy w Tyndrumm. Swietny camping, gory, strumien. Swietny klimat. Z tamtad uderzylismy odrazu do Londynu - 730 km. Ten ostatni odcinek byl pieknym pozegnianiem ze Szkocja. Niesamowite tereny i widoki wzdluz Loch Lomond i nawet pogoda nam dopisała, az szkoda bylo wracac :)

Wrzuciłabym kilka fotek ale nie wiem jak to tutaj zrobić.

Re: Wybierasz się do Szkocji ? potrzebujesz informacji zapyt

52
mala165 bardzo dziękuje za ta relacje.

Aby dodać zdjęcia kliknij dodaj załącznik choose file i wybierz zdjęcia i kliknij dodaj. Następnie możesz zaznaczyć miejsce w poście gdzie chcesz ów zdjęcia umieścić.

Więcej info odnośnie zdjęć znajdziesz poniżej.

Kolejna inna możliwość dodawania zdjęć

wstawianie-zdjec-z-image-shack-t1388.html

W razie problemow pytaj śmiało

Oczywiście ubolewam ze nie zobaczyliście reszty miejsc z mojej listy, no ale cóż. Kilka ładnych miejsc widzieliscie i to mnie cieszy. Czekamy na zdjęcia ;) ;) ;)

Re: Wybierasz się do Szkocji ? potrzebujesz informacji zapyt

53
Dzieki za pomoc :)
KIlka fotek :)
Załączniki
St. Andrews
St. Andrews
15.JPG (210.38 KiB) Przejrzano 6711 razy
St. Andrews
St. Andrews
14.JPG (227.05 KiB) Przejrzano 6711 razy
St. Andrews - kamping na skarpie<br />St. Andrews w 2008r zostało uznane za najpiekniejsze misto Szkocji - naprawde zasłuzony tytuł
St. Andrews - kamping na skarpie
St. Andrews w 2008r zostało uznane za najpiekniejsze misto Szkocji - naprawde zasłuzony tytuł
13.JPG (202.46 KiB) Przejrzano 6711 razy
Edynburg
Edynburg
12.JPG (238.51 KiB) Przejrzano 6711 razy
Edynburg - Wzgorze Zamkowe
Edynburg - Wzgorze Zamkowe
11.JPG (206.54 KiB) Przejrzano 6711 razy
Edynburg - &quot;Krolewska MIla&quot;
Edynburg - "Krolewska MIla"
10.JPG (236.1 KiB) Przejrzano 6711 razy
Edynburg. Urokliwe miasto, mozna sie zakochac :)
Edynburg. Urokliwe miasto, mozna sie zakochac :)
9.JPG (238.21 KiB) Przejrzano 6711 razy
Edynburg
Edynburg
8.JPG (235.33 KiB) Przejrzano 6711 razy
Edynburg
Edynburg
7.JPG (235.73 KiB) Przejrzano 6711 razy
Opactwo
Opactwo
6.JPG (218.84 KiB) Przejrzano 6711 razy
Whitby
Whitby
5.JPG (215.26 KiB) Przejrzano 6711 razy
Whitby
Whitby
4.JPG (216.54 KiB) Przejrzano 6711 razy
Whitby
Whitby
2.JPG (228.55 KiB) Przejrzano 6715 razy
Whitby
Whitby
Whitby
Whitby
1.JPG (252.22 KiB) Przejrzano 6715 razy

Re: Wybierasz się do Szkocji ? potrzebujesz informacji zapyt

54
I dalszy ciag zdjec.
Na dzisiaj wystarczy. Czas mnie goni. Napewno niedlugo jeszcze kilka footek wrzuce :)
Załączniki
Wiadukty
Wiadukty
24.JPG (231.22 KiB) Przejrzano 6711 razy
Fort Wiliam
Fort Wiliam
23.JPG (248.52 KiB) Przejrzano 6711 razy
Snieg - dzien wczessniej jechalismy po tamtej stronie jeziora, przez te gory.
Snieg - dzien wczessniej jechalismy po tamtej stronie jeziora, przez te gory.
22.JPG (237.58 KiB) Przejrzano 6711 razy
Loch Ness - potwora nie znalezlismy :(
Loch Ness - potwora nie znalezlismy :(
21.JPG (231.75 KiB) Przejrzano 6711 razy
Destylarnia - ponoc wyrabiaja ulubiona Whisky ksiecia
Destylarnia - ponoc wyrabiaja ulubiona Whisky ksiecia
20.JPG (229.91 KiB) Przejrzano 6711 razy
19.JPG
19.JPG (240.19 KiB) Przejrzano 6711 razy
18.JPG
18.JPG (234.74 KiB) Przejrzano 6711 razy
Gorylek :)
Gorylek :)
17.JPG (238.84 KiB) Przejrzano 6711 razy
Castle Glamis. Robi wrazenie.Szkoda ze w srodku nie mozna robic zdjec :( Warto jednak poswiecic wiecej czasu na ten punkt na mapie, ogrody wokol sa przepiekne.
Castle Glamis. Robi wrazenie.Szkoda ze w srodku nie mozna robic zdjec :( Warto jednak poswiecic wiecej czasu na ten punkt na mapie, ogrody wokol sa przepiekne.
16.JPG (232.51 KiB) Przejrzano 6711 razy

Re: Wybierasz się do Szkocji ? potrzebujesz informacji zapyt

56
Witam.
Mam parę pytań w związku z wyjazdem.
1. Czy w Edynburgu jest jakiś kościół gdzie jest odprawiana polska msza w niedzielę? Czy jest taki kościół na drodze Edynburg->Stirling->Fort William->Isle of Skye ? Jeśli nie ma, to może jakiś kościół gdzie są odprawiane msze w języku angielskim?
2. Czy na tej trasie, którą podałem wyżej można gdzieś zagrać w golfa? Jakiś kurs dla całkowicie początkującego na jakimś fajnym polu. Nie jestem wymagający co do pola i też mierzę w te najtańsze miejsca.
3. Wiem, że legalne jest rozbijanie namiotu w Szkocji w miejscach odludnych. Czy w okolicy Edynburga znajdę takie miejsce? Bo przy Fort William i innych miejscach chyba o to trudno nie będzie. Jeśli jest w okolicy Edynburga to gdzie?
4. A i jeszcze mam pytanie czy też na tej trasie jest gdzieś może organizowane wodne Safarii, żeby można było z łodzi foki i inne zwierzęta morskie zobaczyć?

Dzięki bardzo za pomoc.

Re: Wybierasz się do Szkocji ? potrzebujesz informacji zapyt

57
Witaj.

Kościoły katolickie znajdziesz w każdym mieście, natomiast polskie msze odbywająsię w Edynburgu

http://www.kosciolwszkocji.org/edynburg

oraz w Fort William

http://www.stmarysfortwilliam.org/?modu ... y&strona=8

Co do golfa to miejsc jest całe mnóstwo.

http://scotlands-golf-courses.com/

Po lewej stronie masz mapkę tam znajdziesz pola golfowe. Im dalej oddalone od miast i mniej znane tym tańsze.

Co do namiotu w okolicy Edynburga to proponuje skorzystać i pobliskich pól namiotowych gdzie miejsca pod namiot nie są takie drogie. Pisaliśmy już o polach w pobliżu Edynburga

Jeśli chodzi o See safari to na pewno w Fort William, na wyspie Skye oraz w Edynburgu. Można też odbić nieco do Oban, choć myślę ze najlepszym rozwiązaniem będzie Skye ponieważ najwięcej możesz zobaczyć

http://www.seafari.co.uk/

Re: Wybierasz się do Szkocji ? potrzebujesz informacji zapyt

59
Witaj.

Ze szkocką odmianą angielskiego bywa różnie. W większych miastach można się dogadać choć prawdą jest że akcent bywa różny w różnych częściach Kraju.

Osoby, które bardzo dobrze znają angielski lub np Anglicy potrzebują trochę czasu żeby się osłuchać i tyle. Jeśli natomiast angielski jest w stopniu podstawowym to wówczas jest ciężko.

Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w Glasgow. To miasto przemysłowe i robotnicy to ludzie prości oprócz nikomu nie znanej wersji angielskiego utworzyli sobie własnych slang nazwany slangiem glasłidżańskim a ten jest nie to zrozumienia ponieważ w żaden sposób nie przypomina angielskiego. I tutaj żadne osłuchanie nic nam nie pomoże. Do dzisiaj ilekroć spotykam znajomych to muszę sie naprawdę wsłuchiwać się żeby cokolwiek zrozumieć . Na szczęście w większości przypadków jest to angielski z innym akcentem i tyle.

Wróć do „Szkocja ogólnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 56 gości