Nieprzeczytane posty

Re: Olimp

2
Uważam, że do wejścia na Olim należy się gruntownie i poważnei przygotować. Zwłaszcza pamiętać nalezy o zmienności pogody, o wiele ni zszych temp. niż w dolinie. Bardzo łatwo zmarznąć, natrafić na mgłe czy inne trudne warun ki.
Zazwyczaj liczy się około 6h, choć w róznych wg mnie mało wiarygodnych opisach napotkać można czas 3 godzin. Najlepiej wg mnie nastawić się i przygotować na nowcowanie w górach.
Do schroniska na 2100 m dochodzi się w około 2,5-3 godz. Na sam Mitikas prowadzą dwie drogi.
Wiem, ze są osoby, którym podejście na sv Jurę zajmuje 7h.
Do samej Pironii najlepiej dostać się autem czy skuterem, albo taksówką.

Re: Olimp

3
Co do trudności, to już zostało napisane wyżej - pogoda, wybierając się na Olimp trzeba być bardzo dobrze przygotowanym na każde warunki, a pogoda zmienia się szybko. Olimp jest także dosyć trudną górą i raczej początkujący nie poradzi sobie z nią, trzeba mieć doświadczenie w tego typu wyprawach.
Stefani jest najtrudniejszym szczytem masywu, trzeba więc być naprawdę przygotowanym. Najlepiej jest być wyposażonym w liny, które ułatwią przejścia w wielu miejscach. Jednym z niebezpieczeństw jest też możliwość upadku.
Na Stefani prowadzi żleb podobny do tego, który prowadzi na Mytikas. Droga na Mytikas zajmuje jakieś 6 godzin - zależnie od obranej trasy (przez Skale czy nie) oraz od doświadczenia i warunków pogodowych. Co do drogi na Stefani, to niestety, ale nie udało mi się znaleźć żadnych informacji na ten temat, chociaż myślę, że potrzebna jest dodatkowo godzina lub dwie - zależnie od poziomu zmęczenia oraz doświadczenia. Oraz około trzy - cztery godziny na zejście do schroniska A.

Re: Olimp

4
Gangkhar Puensum pisze:
Milly pisze:Olimp jest także dosyć trudną górą i raczej początkujący nie poradzi sobie z nią, trzeba mieć doświadczenie w tego typu wyprawach.
Na Skale i Skolio wchodzą bezpańskie psy. Ale fakt mają doświadczenie w tego typu wyprawach ;)
Skale i Skolio są łagodniejsze, dlatego tam najwięcej osób się wybiera ;)
A porównywanie psa do człowieka jest bardzo dziwnym tokiem myślenia - pies ma cztery łapy, większą wytrzymałość na warunki atmosferyczne, może dłużej nie pić ani nie jeść niż człowiek. Do tego w inny sposób odczuwają temperaturę. Tak, więc bezpański pies bez problemu wejdzie tam, gdzie ludzie nie za bardzo mogą. Ja pod bramą bym się w życiu nie przecisnęła, chociaż głowa pewnie mi przez otwór by weszła, a moja sunia codziennie się prześlizguje pod nią ;)

Co do trudności wystarczy poczytać relację - także po angielsku można znaleźć ich masę i wszyscy zgadzają się, że nie jest to łatwa wspinaczka na szczyt. Nie mogłam jednak znaleźć żadnych info na temat wspinaczki na Stefani ;) A jedynie informację na temat tego, że jest to bardzo trudna trasa. Postaram poszukać później jeszcze coś po Grecku.
Dodaję też mapę, którą można znaleźć podajże w Schronisku A - nie ma na niej zaznaczonej nawet żadnej trasy na Stefani.
Załączniki
mapa olimp.jpg
mapa olimp.jpg (166.36 KiB) Przejrzano 3657 razy

Re: Olimp

5
Znalazłam relację po Grecku, wspinali się także na Stefani (google tłumaczy nazwę jako Wieniec).

http://www.fysiolatris.net/index.php?op ... &Itemid=16

Tekst można przetłumaczyć sobie przez Google Translator bez problemów :)

Tutaj jest wideo:
http://www.happygamer.ca/videopage/on/V3gs99LEYP0.html

Inne linki:
http://7lt-laris.lar.sch.gr/OLYMPOS/OLY ... ivasia.htm
http://olympostrek.gr/index.php?option= ... 23&lang=el


Można poszukać samemu wpisując w wyszukiwarkę ΣΤΕΦΑΝΙ ΟΛΥΜΠΟ włączyć tłumaczenie strony przez google (najlepiej na angielski, ale tłumacząc na polski jest też raczej wszystko jasne) i poszukać czegoś więcej.

Re: Olimp

6
Na Cerro Torre o ile się nie mylę, trzeba mieć sprzęt wspinaczkowy, psy jeszcze umiejętności tej nie posiadły. Zresztą mają o wiele więcej powodów wchodzić tam, gdzie jest wielu turystów, którzy podzielą się kanapką i zostawią coś za sobą, niż wchodzić tam, gdzie jest cały czas zimno i ludzi prawie tam nie widać.
A psy wchodzą z właścicielami nawet na ośmiotysięczniki ;) chociaż raczej nikt psa nie zabiera, bo po co? Żeby nosić więcej jedzenia?
http://newsfeed.time.com/2013/11/12/mee ... -adorable/


Co do skali trudności to nie ma jednoznacznej, odgórnej skali trudności szlaków, a to co znajdujemy w książkach i różne tabele porównawcze zazwyczaj nie pokrywają się ze sobą, jedyną informacją jaką znalazłam o Stefani, to, że jego skala to IV-V+.
A co ma to do tego, że nie ma zaznaczonej trasy? Byś może ma to się do tego tyle, że mało osób tam wchodzi, nie jest to spacerek dla rodziny, dlatego w językach innym niż ojczysty greków, ciężko cokolwiek znaleźć.

Skoro byłeś na Stefani to prosimy o relację, opis trudności i inne informację z pierwszej ręki.

A co do ekspertów, to wiesz ile razy byłam na Olimpie? Zero razy. A greckiego też nie znam, nawet jednej litery z alfabetu ;) Ale mimo wszystko chciałam wyszukać informację na ten temat i pomóc komuś, kto najwidoczniej potrzebował jakiś informacji, a sam nie umiał znaleźć odpowiedzi na to pytanie. Jednak okazuje się, ze ktoś chciał nas tylko "sprawdzić" :roll:
Czy naprawdę oczekujesz, że eksperci tego forum byli we wszystkich krajach świata, zdobyli każdy szczyt, znają każdy język, podróżowali każdym środkiem podróży i potrafią udzielić na każde pytanie? :roll: Niestety, ale jesteśmy tylko ludźmi i też mamy nasze ograniczenia i nie wiemy wszystkiego. Wydaje mi się, że na temat odpowiedzieliśmy tyle ile potrafiliśmy, przecież nigdzie nie ma napisane, że eksperci na złotej tacy odpowiadają na każde pytanie i nie mają prawa zasugerować, żeby poszukać coś samemu. No chyba, że po prostu nie zauważyłam, że takie są moje obowiązki :D
Może od razu mam zapakować się dzisiaj, pojechać do Grecji, zdobyć Stefani i napisać jak było, ile godzin mi to zajęło i czy bezpańskie psy dały radę się wspiąć, czy nie?
Tak, więc jeżeli sam wiesz coś na ten temat to proszę bardzo - pomóż też innym, a nie oskarżaj nas o to, że kijowi z nas eksperci, bo nie zdobyliśmy Olimpu ;) Taka relacja z pierwszej ręki na pewno przyda się, jeżeli możesz to przetłumacz także na angielski, bo mało jest relacji z wspinaczki na Stefani, a kolejna na pewno nie zaszkodzi i rozwieje wątpliwości wielu osób :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grecja ogólnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości