Nieprzeczytane posty

Wielka atrakcja swiateczna - Wlochy impreza swiatel

1
We Wloszech poludniowych w regionie Kampania miescie Salerno zaczyna sie 19-ego listopada b. roku konczy 15-go stycznia przyszlego roku. niesamowita impreza swiatel. Byc moze bedzie to juz ostatnia tego typu ze wzgledu na bardzo drogi prad, np w miescie Gaeta, gdzie odbywala sie podobna choc w mniejszej skali impresa- zaczeto zbierac podpisy, by ona sie nie odbyla. Sam otrzymalem propozycje by ja podpisac.
Dotychczas we wszystkich miastach wloskich w okresie swiatecznym byly specjalne dekoracje w postaci gwiazd, elekrtycznych kwiatòw etc, ktòre byly finansowane przez wlascicieli sklepòw. Jedynie ta w Salerno byla finansowana przez miasto, ktòre liczylo na zwiekszenie ilosci turystòw. Do tego byly inne atrakcje jak jarmarki swiateczne ròznych narodòw, konkurs szopek , przepiekny i bezplatny koncert noworoczny na miare wiedenskiego tylko bez baletu i kwiatòw.Ten byl organizowany w miescie przyleglym do Salerno. Co roku impreza miala swòja mysl przewodnia i co roku zmieniano choreografie, np byl swiat bajek. I tak wedrujac po parku komunalnym mozna bylo spotkac kròlowa Sniezke, Aladyna ze swoja lampa, piramide egipska czy dylizans. Mnie doslownie zamurowalo, gdy przechodzilem sciezka a tu nagle z pobliskiego bananowca zsunal sie....krasnal. Impreza przyciagala cale rodziny z dziecmi, a miejsca noclegowe na nia byly juz rezerwowane w sierpniu.
W tym roku mysla przewodnia ma byc prehistoria, czytalem, ze maja byc dinozaury, prehistoryczni ludzie z maczugami etc. Nie wiem czy temat jest az tak bardzo atrakcyjny dla dzieci, ale biorac pod uwage duze zasolenie morza a w okresie letnim duze parowanie nasi lekarze polecaja to miejsce na tzw talassoterapie- prewencje przeciwko katorom, alergiom, zaziebieniom nawet niemowlakom i to poczynajac od stycznia, czyli w praktyce caly rok.
Hotelarze mieli pozwolenie i maja nadal na podwyzszanie cen noclegòw do 200%. Osobiscie opròcz turystòw z Europy Zachodniej spotykalem duzo z obu Ameryk, przede wszystkim z Argentyny. Ale nie widzialem Polakòw - tych bylo i to duzo w okresie przedcovidowym na plazy.
Ze statystyk podanych swego czasu przez Ministerstwo Kultury wynika, ze miejscem najczesciej odwiedzanym we Wloszech jest rzymskie Koloseum, a na drugim miejscu Salerno i wykopaliska w Pompejach. Nie tylko wykopaliska, ròwniez slynna bazylika Matki Bozej w Pompejach. Zaznaczam, ze dojazd pociagiem z Salerno do Pompejòw to pòl godz jazdy pociagiem, za jedyne 2.50 euro w jedna strone. Dla lubiacych piesze wedròwki 5 km dalej znajduje sie stosunkowo niedawno odkopana i doskonale zachowana willa drugiej zony Nerona dostepna dla zwiedzajacych za oplata 7 euro.
Impreza w Salerno byla slynna na caly swiat, nawet miasto hiszpanskie Barcelona prosilo swego czasu o pomoc w zorganizowaniu czegos podobnego u siebie, za okazana pomoc podarowalo miastu Salerno parkiet, ktòry znajduje sie na plazy Santa Teresa polozonej w centrum miasta. Zaznaczam, ze klimat jest lagodny jeszcze wczoraj bylo w poludnie 24 stopnie, wieczorem i w nocy temperatura spada do 14-10 stopni, dzis niestety pada. Ale mozna sie spodziewac ulewnych deszczy i wichur a nawet opadania lawin blotnych stad nalezy nocowac na plaskim terenie- Salerno lezy nad morzem i jednoczesnie w gòrach- w miejscu skad jest latwo sie wydostac i kursuje kolej i autobusy. Nocujac na wybrzezu Amalfi czy Sorrento jest nie tylko drogo, ale komunikacja b. utrudniona . Na pytania osòb z forum odpowiem na pryw, jako staly bywalec mam duze rozeznanie i moge doradzic Informacji mozna uzyskac nawet w jezyku polskim dzwoniac pod 00393408072980 Nie mam polskiej klawiatury stad bledy, przepraszam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Włochy ogólnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości