Nieprzeczytane posty

Północne Włochy - czy taki plan podróży ma sens?

1
Dobry wieczór.
Mam akurat kilka wolnych dni, jakieś porządki domowe do zrobienia, więc najwyższa pora brać się za planowanie wakacji :D
Zakładam optymistycznie, że w 2021r. sytuacja będzie "zaszczepiona" i w wakacje będzie można podróżować normalnie.
Jeśli nie - plany po prostu odkładamy na... kiedyś.
Sytuacja wygląda tak:
1. W Chorwacji byliśmy już tyle razy, że zapragnęliśmy odmiany. Padło najpierw na Lazurowe Wybrzeże i po drodze północne Włochy, ale rok, jaki był, każdy widzi i z planów musieliśmy zrezygnować.
2. Po namyśle - raczej rezygnujemy Lazurowego Wybrzeża (na razie) i skupiamy się na północnych Włoszech.
3. Plan jest taki (choć raczej na razie to tylko zarys planu, takie podwaliny wstępu do podstaw :D :
- przejazd w okolice Bolzano i nocleg - 1 nocleg
- Mediolan i jezioro Como - 3 noclegi
- Florencja - 2 noclegi
- Legnano jako baza wypadowa do Werony, Padwy, Bolonii, Ferrary - 4 noclegi
- Wenecja - 2 noclegi
Czy taki program jest realny i SENSOWNY? Może tylko mi się tak wydaje, że w założonym czasie da się zwiedzić te wszystkie punkty?
Może coś zmienić, z czegoś zrezygnować?
Może ktoś miał/ma podobny pomysł i podpowie?
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam
Marcin

Re: Północne Włochy - czy taki plan podróży ma sens?

2
Cześć Marcin,

Na początek potrzebujemy więcej info. Skąd zamierzasz wyruszyć, czy jest to Mediolan czy inne miejsce. Zamierzasz wynająć auto a może dotrzesz do Włoch samochodem. A może bedzie to pociąg lub autobus?

Co do planu to pierwsze pytanie, które się narzuca to czy dodałeś do planu podróż z punktu A do B + czas na zakwaterowanie. Pytam o to ponieważ jeśli nie to odliczając czasy dojazdów oraz dotarcie do zakwaterowania, odświeżenie się itd wówczas na dzień dobry tracisz ok 3/4 dnia. Proponuje najpierw stworzyć miejsca, później obliczymy bardzo dokładnie dojazd+ zakwaterowanie a później dopiero obliczymy ile będziesz mieć czasu w danym miejscu. To nam pokarze czy jest sens do danego miejsca jechać. Czyli na początek

Ile w całość masz czasu
Skąd zaczynasz podróż
Jak zamierzasz przemieszczać się
Co lubisz robić ( góry, atrakcje w mieście a może wiejski krajobraz)

Moja objazdówka wyglądała następująca

Mediolan- Como- Genua-Cinque Terre- Pizza- Florencja- Reszta całej Toskanii- Umbria - Rzym, link do tej relacji poniżej ( możesz zobaczyć co zwiedziłem + zdjęcia) Wenecję oraz Bolonię i Weronę zwiedziłem podczas osobnych podróży

Mediolan

https://podroze-forum.pl/viewtopic.php?t=8450

Genua

https://podroze-forum.pl/viewtopic.php? ... cia#p29624

Cinque Terre

https://podroze-forum.pl/viewtopic.php?f=892&t=8481

Florencja

https://podroze-forum.pl/viewtopic.php?f=892&t=8548

Tu masz Info o Wenecji

https://podroze-forum.pl/viewtopic.php?f=687&t=14150

Re: Północne Włochy - czy taki plan podróży ma sens?

3
Tak na szybko, choć są to moje własne preferencje to zrobiłbym tak:

Baza wypadowa w Weronie ( piękne miasto i dużo tańsze niż Mediolan i Wenecja) Masz ok 1,5 godziny do każdego z tych miejsc. Jeśli rozważył byś bez bazy wypadowej mógłbyś zyskać sporo czasu na powrotach, tzn ( Mediolan + como) jedziesz do Werony ( zostajesz na noc) później Wenecja, Bolonia a następnie Florencja.

Jeśli już Florencja to zamiast północy Włoch dodał bym ze 2 dni na Cinque Terre (takie Amalfi tylko mniejsze i bajecznie piękne, La Spezja baza wypadowa na 2 dni) po drodze Pisa na 3 godziny. Alternatywnie możesz dodać coś więcej z Toskanii, np Siena.

Ja zrobił bym tak

Dzien 1 dojazd + zakwaterowanie w Mediolanie ( pół dnia w Mediolanie)
Dzien 2 Cały dzień w Mediolanie
Dzien 3 Dojazd do Como wcześnie rano i cały dzień w Como
Dzien 4 Pół dnia w Como i dojazd do Werony ( późny wieczór w mieście)
Dzien 5 Cały dzień w Weronie od rana do późna.
Dzien 6 Dojazd do Wenecji rano ( pół dnia zwiedzanie)
Dzień 7,8 Wenecja całe ( 8 dnia późnym popołudniem do Bolonii)
Dzień 9,10 Bolonia, późnym popołudniem do Florencji
Dzień 11,12 Florencja min całe dwa dni.
Dzien 13 Rano jedziesz do Sieny + San Gimignano
Dzien 14 Rano Pisa i La Spezia (po południu Cinque Terre)
Dzien 15 Cinque Terre, wieczór powrót np do Mediolanu.

Tak wygląda przykładowy plan przy założeniu transportu i zakwaterowania, bez podróży na '' złamanie karku''

Oczywiście ja bym tak zrobił, jest to tylko przykładowy plan.

Re: Północne Włochy - czy taki plan podróży ma sens?

4
admin pisze: 29 gru 2020 20:16 Na początek potrzebujemy więcej info. Skąd zamierzasz wyruszyć, czy jest to Mediolan czy inne miejsce. Zamierzasz wynająć auto a może dotrzesz do Włoch samochodem. A może bedzie to pociąg lub autobus?

Co do planu to pierwsze pytanie, które się narzuca to czy dodałeś do planu podróż z punktu A do B + czas na zakwaterowanie. Pytam o to ponieważ jeśli nie to odliczając czasy dojazdów oraz dotarcie do zakwaterowania, odświeżenie się itd wówczas na dzień dobry tracisz ok 3/4 dnia. Proponuje najpierw stworzyć miejsca, później obliczymy bardzo dokładnie dojazd+ zakwaterowanie a później dopiero obliczymy ile będziesz mieć czasu w danym miejscu. To nam pokarze czy jest sens do danego miejsca jechać. Czyli na początek

Ile w całość masz czasu
Skąd zaczynasz podróż
Jak zamierzasz przemieszczać się
Co lubisz robić ( góry, atrakcje w mieście a może wiejski krajobraz)
Dziękuję za sugestie.
Sytuacja wygląda tak:
Czasu mamy do 2 tygodni (łącznie z dojazdem i powrotem).
Chcemy jechać samochodem - do pierwszego noclegu (Santa Magdalena niedaleko Bolzano) mamy z domu około 1000km.
Dalej przejazd do Mediolanu - tam 3 noclegi na Mediolan i wypad nad Como.
Potem ~4 noclegi w jakimś punkcie wypadowym (może właśnie w Weronie) i zwiedzanie Padwy, Bolonii, Ferrary. Z pierwotnego planu być może usuwamy Florencję.
Dalej jakieś 2 noclegi w okolicach Wenecji (zwiedzanie i może dzień plażowania).
Bardzo prawdopodobne, że wracając zatrzymamy się (po raz kolejny) w Wiedniu - no i na koniec dzień drogi przez cholerne czeskie roboty drogowe.

Re: Północne Włochy - czy taki plan podróży ma sens?

5
W takim razie możesz zatrzymać się gdzieś w klimatycznej wiosce w Dolomitach, później Werona. Pociąg do Wenecji jest tani ale raczej polecał bym podjechać jak najbliżej Wenecji i tam się zatrzymać. Ja zatrzymałem się w hotelu Crowne Plaza Venice East - Quarto d'Altino i generalnie dojazd był ok ok 40 minut pociągiem spod hotelu, choć na dłuższą metę to było męczące, wiec sugeruje mieszkać troszkę na walizkach i przemieszczać się z punku a do b. Jeśli zdecydujesz sie jeździć autem np z Werony, to musisz dodać ok 4 godziny dziennie na dojazdy, zaparkowanie ( też kosztuje) plus dotarcie jeszcze do centrum Wenecji. Najlepiej zostaw samochód na ten czas i zatrzymaj się jak najbliżej Wenecji. Jeśli chodzi o Florencję to dla mnie jest ona nieporównywalnie piękniejsza od Mediolanu, więc zastanowił bym się z wykluczeniem jej.

W Padwie i Ferrary nie byłem więc ciężko mi się wypowiedzieć.

Możesz także pokusić się o kawałek Szwajcarii od Tirano w górę, kiedy będziecie wracać z Como, widoki są bezcenne. Żeby zwiedzić bardzo dokładnie Wenecję potrzebujesz minimum tygodnia lub więcej. Jeśli wybierasz się na dwa dni + dojazdy to będziesz mieć ok 1 całego dnia, więc o plażowaniu nie ma mowy, zresztą do Wenecji raczej nie jeździ się plażować.

Re: Północne Włochy - czy taki plan podróży ma sens?

6
Zaczynając od Bolzano jeśli przyjedziecie wieczorem to na drugi dzień warto zwiedzić, Runkelstein Castle, wjechać na górę ( Renon’s Cable Car, Ładna i spokojna jazda oraz zapierająca dech w piersiach sceneria), naprawdę warto jechać aż na sam szczyt. Poza tym spacer po ulicach Renon jest absolutnie piękny.

Dzień 2 jazda do Werony ( jest bliżej niż do Mediolanu) 1 hr 50 min (155.8 km) drogą A22/E45 ( praktycznie 2,5 godziny). Ceny w Weronie on 200 zł wzwyż. Można zatrzymać się troszkę za centrum i dojechać zostawiając auto gdzieś pod centrum.

Atrakcje Werony

https://podroze-forum.pl/viewtopic.php?f=892&t=14301

Dzień 2 wieczór i cały dzień w Weronie. Wieczorem jedziesz do Wenecji 1 hr 20 min (120.9 km) przez A4/E70 (praktycznie ok 2 godziny) Możesz zatrzymać się jak pisał Admin przed Wenecją, porady dla zmotoryzowanych znajdziesz poniżej:

https://podroze-forum.pl/viewtopic.php?f=232&t=14297

https://podroze-forum.pl/viewtopic.php?f=232&t=13427

Dzień 3,4 faktycznie jest takim minimum. Jeśli dodasz dojazd polecam bym opuścić Wenecję dopiero dnia 6 rano.

Dzień 6 Rano dojazd do Padwy

Atrakcje na miejscu:

Bazylika

Ogromna, licznie kopulasta bazylika jest niewątpliwie główną atrakcją Padwy i wyróżnia się na tle innych miast w centrum historycznego Starego Miasta. Pierwotnie zbudowana w latach 1200-tych, bazylika posiada niezliczoną ilość różnych stylów architektonicznych i jest wymieniana jako jedno z międzynarodowych sanktuariów Stolicy Apostolskiej. Z przodu, kilka łuków i misternych detali obramowuje główne drzwi, ale z boku jest to prawdziwa gratka - 8 różnych kopuł wyróżnia się nad murami wraz z szeregiem zachwycających wież.

Plac główny

Jeden z głównych placów w historycznej Padwie, Piazza dei Signori, służy jako jedno z centralnych miejsc spotkań w mieście i historycznie odbywają się tu uroczystości i turnieje obywatelskie. Stworzony w XIV wieku plac został zbudowany wokół słynnej wieży zegarowej i jest pełen średniowiecznych i renesansowych detali. Na jednym końcu placu znajduje się Chiesa di San Clemente, a na drugim Torre Dell'Orologio (wieża zegarowa). Wzdłuż placu znajduje się szereg domów, restauracji, sklepów i kawiarni, a na jednym z jego końców znajduje się piękna kolumna Marciana.

Zwiedzanie powinno zająć ok pół dnia. Dalsza trasa to ok 110 km, czyli powiedzmy ok 2 godzin. Wiec w Bolonii będziesz wieczorem.
W mieście minimum 1,5 dnia a jeśli zdecydujesz się na Florencję ( polecam) to będziesz tam wieczorem

Dzien 9 Florencja 2 całe dni

Dzień 11 rano podróż do Mediolanu ( ok 3,5 godziny) tam możesz zostać i oprócz miasta zwiedzić Como. Myślę że 3 dni wystarczy na Mediolan i Como. Sam byłem w Como jeden dzień, zwiedziłem centrum wjechałem na samą górę kolejką i to tyle. Jak masz samochód to możesz objechać okolicę.

Dzień 14 powrót. Troszkę wyszło więcej, możesz ewentualnie pominąć Florencję choć jeśli miałbym wybierać to polecił bym Florencję i Cinque Terre zamiast Mediolanu i Como, ale zrobisz jak chcesz. Jak pominiesz Florencję do dostanie dwa dni na Mediolan i Como. Myślę że jak uzgodnimy jakiś plan to poszukamy zakwaterowania i atrakcji.

Re: Północne Włochy - czy taki plan podróży ma sens?

8
Wracając do początku trasy, podążając w okolicy Dolomitów polecam zobaczyć:

The Via Ferrata Routes

Jeśli masz odwagę



Via ferrata w Dolomitach to odcinki chronionych ścieżek wspinaczkowych z żelaznymi liniami wzdłuż wędrówek, doskonała okazja dla wszystkich turystów do przeżycia wyjątkowych przeżyć w dużych ścianach Dolomitów. Nie martwcie się, via ferrata to czysta zabawa i darmowa adrenalina na niezapomniane wakacje w Dolomitach. Każdy trekker może wspiąć się na via ferratę w Dolomitach, od 8 roku życia (powód ergonomiczny) do 80 roku życia (w dobrej kondycji zdrowotnej).

Jeśli nie masz czasu a nie masz proponuje:

The Tre Cime di Lavaredo



Wędrówka Tre Cime di Lavaredo, wszystkie 10 km, to najlepszy sposób, aby spróbować epickiego, ikonicznego krajobrazu w krótkim, łatwym do opanowania wędrówce (przeczytaj nasz przewodnik po najlepszych krótkich wędrówkach w Dolomitach).

Lago di Braies Lake.



Prawdopodobnie jedno z najpiękniejszych jezior we Włoszech, Lago di Braies, jest jasnoniebieskim jeziorem górskim w samym sercu Dolomitów ( może zamiast Miedolanu i Como wybierzesz powyższe jezioro i dodasz Toskanię)

The Sella Group.




Na północ od Marmolaty, najwyższej góry Dolomitów, i na wschód od Sassolungo znajduje się grupa Sella, masyw w kształcie płaskowyżu w Dolomitach. Wokół grupy Sella znajdują się cztery przełęcze alpejskie: Passo Gardena, Passo Campolongo, Passo Pordoi i Passo Sella.
Najwyższy szczyt: Piz Boè (3.151 m n.p.m.) na granicy trzech włoskich prowincji Południowy Tyrol, Belluno i Trentino.

Więcej o Włoszech przeczytasz poniżej

https://podroze-forum.pl/viewforum.php?f=46

Re: Północne Włochy - czy taki plan podróży ma sens?

9
A masz gdzie sie zatrzymac. Mysle ze jak podejmiesz decyzje czy bedzie do Medional i Como czy Florencja ( a moze to i to hihi) to bedziemy szukac jakiegos lokum dla Ciebie.

Wiemy ze na pewno bedziesz jechac od góry wiec dobrym pomyslem jest trasa do Werony. Co do Wenecji to bylem i nocowalem zarówno dalej od starej Wenecji jak i blizej. Poniewaz nie zostaniesz tam dlugo polecam zatrzymac sie w samym centrum. Wyjdzie ok 40 euro wiecej ( na nocy) ale jak dodasz czas i bilety na trasport to sie oplaci. A i najwazniejsze. Wenecja noca jest magiczna, nie ma turystów, jak zatrzymasz sie w okolicy gdzie mieszkaja ( jeszcze) lokalni to poczujesz prawdziwy klimat miasta. Na pewno bedziesz zachwycony
ODPOWIEDZ

Wróć do „Włochy ogólnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości

cron