Nieprzeczytane posty

Wyspy San Blas

1
Niezależna społeczność podąża swoimi starożytnymi drogami w przepięknym krajobrazie morskim małych, idyllicznych wysp wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża Karaibów w Panamie, Indianie Kuna, uważani za jedno z najbardziej nienaruszonych rdzennych społeczeństw obu Ameryk, nadal żyją zgodnie z ich starożytnymi sposoby. Znany również jako archipelag San Bias, ten semiautonomiczny region (comarca) jest oficjalnie nazywany Kuna Yala, lub "I. i Indian Kuna". Są to dumni, ciasno splecieni ludzie, którzy liczą około 50.000, i którzy są rządzeni przez trzech wodzów plemiennych, lub caciques. Społeczeństwo Kuna jest matriarchalne, a kobiety są znane z ich wyszukanej ozdoby: złota biżuteria, koraliki pokrywające ich nogi i ramiona, i żywe kolory, ręcznie szyte bluzki z wielu warstw kolorowych tkanin, których wzory geometryczne mają naśladować sztukę ciała.

Ojczyzna Kuna Yala składa się z wąskiego pasa przybrzeżnego lądu stałego i około 365 koralowych wysp i kluczy, z których większość jest niezamieszkała. Goście mogą zatrzymać się u lokalnych rodzin wyspiarskich w prostych mieszkaniach z ograniczoną lub żadną elektrycznością za prawie nic, lub w rosnącej liczbie małych, rustykalnych karczm, które są własnością i są prowadzone przez Kuna Yala.
Kuna. Niektóre z nich oferują tylko hamak do spania i brak nawet gorącej wody, podczas gdy najbardziej modne, takie jak Kuna-owned Yandup Island wyposażone są w wygodne, strzechą kabiny, niektóre nad wodą. W chronionych wodach comarca nie wolno nurkować, ale goście mogą spędzić leniwe dni pływając i odwiedzając opuszczone, białe piaszczyste plaże, a także tradycyjne wioski Kuna, cmentarze i rynki. Proste, ale satysfakcjonujące posiłki są zazwyczaj oparte na świeżych rybach z morza.

Kajakarstwo morskie jest najbardziej przygodowym sposobem na zwiedzanie mniej odwiedzanych wysp, a Mountain Travel Sobek był pierwszym z nielicznych, którym pozwolono prowadzić nocne wyprawy kajakowe w Kuna Yala. Motorówka zabierze Was na odległy archipelag zewnętrzny, gdzie wsiądziecie na kajak i wyruszycie w poszukiwaniu najlepszych miejsc do snorkelingu. Obóz na bezludnych wyspach i odwiedź dalekie wioski Kuna jako honorowy gość.


Polecam także odwiedzić piękną Panamę, więcej o tym miejscu w poniższym linku

https://podroze-forum.pl/viewforum.php?f=563
ODPOWIEDZ

Wróć do „Australia i Oceania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości