Nieprzeczytane posty

Turcja przydatnie informacje

1
Turcja
podroze-turcja.jpg
podroze-turcja.jpg (103.35 KiB) Przejrzano 25900 razy


Turcja jest państwem, który jest uwielbiany przez Polaków od dłuższego okresu. Nie bez powodu z każdym rokiem rośnie liczba organizowanych tam wyjazdów. Turyści, którzy są miłośnikami pięknych, filmowych plaż z pewnością ucieszy wizyta w Lagunie Oludeniz, która to wraz z multum wzgórz ją otaczających uważana jest za jeden z najcudowniejszych zakątków świata.

Strój i gastronomia

Turecki sposób ubioru należy do rzeczy niezwykle ważnych. Ludność tubylcza z radością przyjmuje turystów, jednak muszą oni pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Są to między innymi wytyczne dotyczące tego, iż w bikini można poruszać się jedynie na plaży, a w meczetach i innych miejscach publicznych obowiązuje stonowany, poważny ubiór. Kobiety w meczetach bardzo często odznaczają się także nakryciem głowy.

Medycyna

Planując wyjazd do kraju tureckiego, nie możemy zapomnieć o kilku ważnych sprawach dotyczących naszego zdrowia. Pierwszym krokiem jest kupienie ubezpieczenia zdrowotnego oraz zdobycie informacji, czy w razie wypadku pokrywa ono koszty transportu pacjenta do szpitala w kraju. Warto to zrobić, gdyż opieka medyczna w Turcji jest dość kosztowna, a umowy Unii Europejskiej regulujące te kwestie nie są tutaj stosowane. Do walizki warto także zabrać podstawowe środki medyczne na takie dolegliwości jak poparzenia słoneczne, udar, czy biegunka. Konieczne są również odpowiednie szczepienia.

Transport lotniczy

Sektor ten jest w państwie tureckim dość dobrze rozwinięty. Rzeczą, o której należy jednak nie zapominać jest fakt, iż przed wylotem, bilet trzeba zarezerwować. Można to zrobić między innymi z pomocą różnego rodzaju agencji turystycznych. Także w samej Turcji możemy za dość małe pieniądze poruszać się drogą lotniczą.

Ubezpieczenie

Czynnością, która poprzedzi nasz wyjazd do Turcji koniecznie powinno być wykupienie ubezpieczenia. Do wyboru jest wiele opcji, dlatego też osoby planujące aktywny urlop mogą wykupić dodatkowe warianty ubezpieczeń od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Sprzęt sportowy

Jak wyżej wspomniano, w Turcji nie brakuje plaż i łagodnych wód, na których można uprawiać różnego rodzaju sporty wodne. Sprzęt z nimi związany można wypożyczyć lub kupić na miejscu. Duże miejscowości posiadają swoje kluby i szkoły nurkowania, w których po odbyciu szkolenia jest możliwość otrzymania odpowiedniego zaświadczenia. Dyscyplinami, które cieszą się uznaniem są m.in. żeglarstwo, windsurfing, narty wodne oraz loty na paralotni. Dla wielbicieli bardziej wyrafinowanego sportu- golfa dostępne są pola golfowe, z których mogą skorzystać turyści.

Sejf

Niemal wszystkie hotele w Turcji posiadają sejf dostępny w recepcji, a czasami także mini-sejfy umieszczone w pokojach. Aby skorzystać z tej usługi, musimy jednak dodatkowo zapłacić.

Plaża

Wybierając się na plażę musimy pamiętać o podstawowej zasadzie- noszenie stroju kąpielowego jest dozwolone tylko na niej. Same tureckie plaże nie są w gronie plaż czystych, z tego powodu warto zabrać ze sobą obuwie ochronne.

Lokalizacja

Państwo tureckie jest dużym krajem, ponad dwukrotnie przewyższającym Polskę pod względem powierzchni. Jest to kraj leżący pomiędzy Wschodem i Zachodem. W 97% jest to kraj azjatycki, pozostała część należy natomiast do Europy. Turcja graniczy łącznie z 7 państwami: Grecją, Bułgarią, Gruzją, Armenią, Iranem, Syrią i Irakiem. Jest to państwo typowo morskie. Jego wybrzeża oblewają morza: Czarne, Egejskie i Śródziemne.

Klimat

Turcja jest krajem zróżnicowanym klimatycznie. Pod tym względem możemy ją podzielić na trzy obszary. Śródziemnomorski klimat obserwujemy na obszarze morza Marmara i u wybrzeży Morza Śródziemnego i Egejskiego. Podobny, lecz nieco chłodniejszy klimat panuje w regionie Morza Czarnego. Upalne, suche lata i chłodne zimy charakteryzują natomiast większość obszaru Anatolii.

Dokumenty i wiza
Kwestia dokumentów oraz posiadania wiz jest zróżnicowana w zależności od narodowości. Polacy po złożeniu wniosku i opłaceniu opłaty wynoszącej około 20$ otrzymują wizę na lotnisku w Turcji. Wymaganiem jest jednak posiadanie paszportu ważnego co najmniej 6 miesięcy.

Przepisy celne


Według tureckich przepisów przy przekraczaniu granicy tego państwa można mieć przy sobie 200 papierosów, 50 cygar, 0,75 litra alkoholu i 5 litrów wina. Przewożone przez nas rzeczy wartościowe muszą zostać odnotowane w paszporcie, gdyż przy opuszczaniu kraju służba celna może sprawdzić, czy dana osoba nie sprzedała tychże rzeczy w Turcji. Bardzo ciężkim przestępstwem jest posiadanie narkotyków. To naruszenie prawa jest surowo karane.

Czas
W Turcji obowiązuje strefa czasowa GMT +2godz. W okresie letnim (od kwietnia do października) następuje tam przesunięcie wskazówek o 1 godzinę.

Elektryczność
Natężenie prądu w gniazdkach elektrycznych wynosi 220V. Wtyczki muszą być dopasowane pod względem kształtu- okrągłe z dwoma bolcami.

Waluta, bankomaty, karty płatnicze
Walutą w Turcji jest lira turecka (YLT). Przepisy nie określają jak wiele waluty można wwieźć do Turcji. Zazwyczaj p[łaci się tutaj gotówką. Dostępne są także bankomaty, które otwarte są całą dobę, kantory oraz banki. W tych ostatnich jednak formalności zajmują bardzo dużo czasu. W większości hoteli i restauracji akceptowana jest płatność kartą VISA lub MasterCard. Wybierając się do Turcji możemy zabrać ze sobą także nieco dolarów lub euro.

Napiwki
Ciekawą zasadą panującą w Turcji jest fakt, iż napiwki zostawiamy tam wszystkim osobom, które wyświadczają nam jakąś przysługę- tradycyjnie w restauracji, czy hotelu, ale także co ciekawe- w kinie.

Zakupy i ceny
Dla wielu turystów interesująca jest zapewne kwestia zakupów w Turcji. Otóż wybierając się na tzw. „shopping” możemy udać się do tradycyjnych centrów handlowych lub na tradycyjny turecki bazar, gdzie z pewnością znajdziemy wiele ciekawych drobiazgów. Taka forma sprzedaży wiąże się tam z targowaniem się, co stało się już niemal obowiązkiem. Satysfakcja z zakupu jest wprost proporcjonalna do czasu trwania negocjacji. W sklepach istnieje oczywiście zasada z góry ustalonych cen.

Fotografowanie
W kraju tureckim nie ma konkretnych przeciwwskazań dotyczących używania aparatów fotograficznych. Przed każdym zamiarem sfotografowania obiektów zabytkowych, muzealnych, czy meczetów należy jednak upewnić się, czy nie obowiązują tam zakazy fotografowania lub używania lampy błyskowej. Może to być przydatne szczególnie w meczetach.

Polska ambasada
Ambasada RP Ataturk Bulvari 241 Kavaklidere Posta Kutusu 20, 06650 Ankara tel. 0312/4675619,4673365 KONSULAT GENERALNY W STAMBULE Istanbul - Maslak, Giz 2000 Plaza, Ayazaga Köyü Yolu No: 7, K. 5 Tel : (+90 212) 2906630 - 2906631


Komunikacja
Na tureckich ulicach najwięcej osób porusza się za pomocą tak zwanych dolmuszy, czyli miniaturowych wersji busów, które kursują dość często. Zaletą jest to, że zatrzymują się one tam, gdzie stoi możliwy klient. Koszt przejazdu waha się w granicach kilku złotych i zależy naturalnie od długości trasy. W kwestii taksówek, przed rozpoczęciem kursu należy jednoznacznie ustalić cenę oraz dokładną trasę. Środkiem transportu, który gwarantuje tani, szybki, zarówno miejski jak i międzymiejski sposób przemieszczania się jest autobus. W największych miastach jest także dostępne metro.

Telefony komórkowe
Wszystkie aparaty komórkowe powinny działać poprawnie. Koszt rozmów w obrębie Turcji jest tani, natomiast rozmów międzymiastowych- bardzo drogi. Dostępne są tutaj także automaty telefoniczne na kartę.

Internet
Połączenie z Internetem możemy zapewnić sobie korzystając z kafejki internetowej w jednym z lepszej klasy hoteli. Niektóre z nich posiadają także możliwość łączenia się z Internetem w sposób bezprzewodowy.

Wypożyczenie samochodu
Usługa wypożyczenia samochodu jest tutaj dostępna, jednak potencjalny najemca musi spełniać wiele warunków. Po pierwsze musi mieć ukończone 21 lat, po drugie- musi posiadać prawo jazdy co najmniej rok, a także posiadać kartę kredytową, alternatywnie ze sporą ilością gotówki, którą trzeba przeznaczyć na kaucję.
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Turcja przydatnie informacje

2
Chcę dodać tylko, że jeśli chcemy się poruszać dolmuszami to musimy wykazać się niesamowita cierpliwością, ponieważ nigdzie nie można znaleźć czegoś na kształt rozkładu jazdy i nigdy nie możemy być pewni, czy tego dnia i w tym terminie jakiś busik w tym miejscu właśnie się pojawi. Według Turków zegarki nie powinny istnieć, więc nawet jeśli popytamy w okolicy o której godzinie będzie jechał nasz busik, może się okazać, że przyjedzie on z kilkunastominutowym opóźnieniem :)

Re: Turcja przydatnie informacje

3
Co do apteczki, Amin ma troszkę racji pisząc, że należy zabrać ze sobą apteczkę na najróżniejsze dolegliwości. Pamiętajcie jednak, aby zabezpieczyć się przed dolegliwościami żołądkowymi przyjmując kilka dni przed wyjazdem probiotyki. Niestety, gdy już dopadnie nas biegunka musimy udać się do ichniejszej apteki, ponieważ lekarstwa przywiezione z Polski nie zawsze pomagają.

Re: Turcja przydatnie informacje

5
Jeśli chodzi o cenę busików, to oczywiście zleży ona od kierowcy. :) Kierowca zawsze podaje cenę bardziej korzystną dla siebie samego, ale warto spytać przed odjazdem jakiegoś tubylca ile kosztuje przejazd do danego miejsca. Wtedy odliczyć sobie odpowiednią kwotę i gdyby kierowca cenę biletu ciut zawyżył można go zaskoczyć tym, że jednak nie jesteśmy takimi naiwniakami z jakich nas się uważa:)

Re: Turcja przydatnie informacje

6
A ja polecam choć raz przejechać się taksówką, niezapomniane wrażenia ;) Turecki taksówkarz, niczym kierowca wyścigowy, nie patrzy na taki szczegół jak linia oddzielająca pasy ruchu na jezdni, jedzie optymalnym torem. Do tego arabska muzyczka, opuszczone szyby i auto, które w/g praw fizyki, powinno rozlecieć się na pierwszym zakręcie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Turcja ogólnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości