Nieprzeczytane posty

Re: Neapol i okolice.

13
dla osób które mieszkały/mieszkają przez jakiś czas w Neaopolu: czy to prawda że to miasto jest dośc zanieczyszczone, niezbyt schludne? Kiedyś był z tym spory problem i ciekawa jestem czy do tej pory nie zniknął. A drugie pytanie o przestępczość, faktycznie 'strach wyjść na ulicę wieczorem'?

Re: Neapol i okolice.

14
Strasznych rzeczy naczytałem się w książce Roberta Saviano "Gomorra" . Podobno Neapol jest jednym z najbardziej niebezpiecznych miast na świecie . Jak to wygląda od środka ? Czy camorra jest widoczna na codzień w mieście ?

Re: Neapol i okolice.

15
master_p - Camorra cały czas daje się we znaki mieszkańcom miasta. Jako, że zajmuje się odpadami miejskimi, w ostatnich latach kilka razy Neapol tonął w śmieciach. Tego typu wymuszenia wpływają na ruch turystyczny. Camorra kontroluje w Kampanii cały biznes utylizacji odpadów, łącznie ze spalarniami, zarabiając nielegalnie ogromne pieniądze… Neapol walczy z kamorrą, ale jak na razie efektów nie widać. Oprócz camorry w mieście należy także wyjątkowo uważać na drobnych przestępców

Re: Neapol i okolice.

16
W Neapolu byłam latem ubiegłego roku i z początku faktycznie przeżyłam duże zderzenie.

Zyskuje z pewnością przy bliższym poznaniu i doceniłam jego walory po kilku dniach pobytu.

A kieszonkowcy - wszędzie ich pełno - w Barcelonie, Pradze czy innych miastach odwiedzanych tłumnie przez turystów...

Re: Neapol i okolice.

17
Neapol, to na pewno miasto o wielu kontrastach. Oprócz brudu, który znajdziemy na ulicach to fakt, a także gangów i niebezpiecznych dzielnic, które de facto znajdują się kawałek od wyznaczonych tras turystów miasto oferuje także historyczne perełki, pyszną pizzę, różnorodną kuchnię oraz ciekawe miejsca, także w okolicy jak chociażby Wezuwiusz czy położone nieco dalej Pompeje, nie wspominając już wybrzeżu Amalfi czy Capri. Miasto to jest stolicą Kampanii, będące także jednym z trzech największych włoskich miast, w tym także miast, które są bardzo licznie odwiedzane przez turystów, pomimo nie do końca pochlebnych opinii. I tak w centrum na przykład docieramy do historycznego miasta przejętego co prawda przez Rzymian ale założonego przez Greków. Nie wiem czy wiecie że to miasto zyskało również przydomek mrocznego miasta a wiecie dlaczego? bynajmniej nie jeśli chodzi o kwestie przestępczości, chodzi o to że w mieście znajdziemy bardzo dużo podziemnych tuneli, cystern oraz katakumb, te ostatnie znajdziemy troszkę dalej w dzielnicy Rione Sanita. I nawet jeśli pomyślimy o tym mieście jako o niebezpiecznym to pamiętajmy że ma ono również drugie oblicze, a te zachęca aby przynajmniej wpaść tu na kilka dni.

Miasto odziedziczyło swoją nazwę prawdopodobnie z mitologii, od jednej z syren, lecz zanim powstało było małą osadą, miało to miejsce w 8 wieku przed naszą erą. Można poznać to miejsce po zamku, który znajduje się właśnie na wspomnianym miejscu, jest to zamek dell'Ovo. Miasto Neapol które widzimy dzisiaj a zwłaszcza jego stare miasto to wynik przeniesienia go w szóstym wieku przez kolonistów, którzy przybyli i tu się osiedlili. Początkowo byli oni ulokowani około 30 km od miasta. Największą pamiątką miasta są głębokie jaskinie, które tworzono przy wykorzystaniu materiału wulkanicznego, budulec ten stosowany był również przy budowie miasta. A gdybyśmy chcieli zobaczyć pozostałości ruin greckich zlokalizowanych na powierzchni, to można zobaczyć je na Placu Bellini. Grecy zadomowili się w tych okolicach ponieważ szukali oni bardziej dogodnych połaci ziemi do uprawy, głównie za sprawą górzystych terenów w Grecji. O niegościnnym górzystym terenie można się przekonać oglądając np: zdjęcia z Meteorów w Grecji. Upodobali sobie oni tę część wybrzeża, nie na darmo nazywana jest ona Wielką Grecją. Z tych najważniejszych atrakcji, które powstały na przełomie wieków, wyróżnia się Katakumby, które powstały gdzieś w drugim wieku, kolejne lata przyniosły znaczne powiększenie tego podziemnego świata. Katakumby znajdują się poza granicami miasta, ponieważ w tamtych czasach nie można było grzebać zmarłych w granicach murów. Obecnie miejsce to można zwiedzać z wycieczką z przewodnikiem. W dalszych dziejach miasta, mniej więcej w szóstym wieku miasto było na rządzone przez Bizantyjczyków, tak było aż do czasu kiedy w 638 roku Bizancjum przyznało władza Księstwo Neapolu, później założono tu biskupstwo. W kolejnych latach warto wspomnieć o czasach, kiedy w mieście powstał pierwszy Uniwersytet, miało to miejsce w 1224 roku. Niestety podczas II wojny światowej miasto bardzo ucierpiało, wiele kościołów oraz cennych budowli zniknęło z powierzchni ziemi a ludzie uciekli do podziemia, które zaadoptowano na bunkry. Później doszło do wielu problemów społecznych a także biedy, na szczęście obecne czasy sprzyjają rozwoju całej okolicy, nie mówiąc już o turystyce, która w bardzo znaczącym stopniu przyczynia się do rozwoju miasta. Zapraszam teraz do obejrzenia kilku filmów, związanych z Neapolem, aby dowiedzieć się co zwiedzić w tym, bądź sobą ciekawym mieście.



Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Neapol i okolice.

19
Nie wiem, bądź nie doczytałem czy zwiedziłeś Salerno, i wybrzeże Amalfi, polecam ciekawy temat przedstawiający atrakcje w Salerno. Miasto to nie jest jeszcze tak oblegane przez turystów, dużo tańsze, nawet ta część Amalfi od strony Verti Sur Mare czy Cetary. Oczywiście nie omieszkałem dotrzeć aż do Positiano, jak byś nie widział to napiszę Ci kilka ciekawych info. Byłem zauroczony tym wybrzeżem, miasto Salerno jest bardzo klimatyczne, sami miejscowi, prom na Amalfi obok centrum, sporo atrakcji, pyszne jedzenie nic tylko jechać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Neapol”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości

cron