Nieprzeczytane posty

Bawaria

1
Wycieczkę po Bawarii zacząć trzeba od Wersalu. Jego niemiecki odpowiednik znajduje się w miejscowość Prien, położonej ok. 85 kilometrów na południowy wschód od Monachium. Po godzinie jazdy samochodem trzeba wsiąść na prom (bilet 12,40 euro) którym płynie się na wyspę Herrenisel na jeziorze Chiemsee. To tu król Ludwik II w 1878 roku postanowił wybudować cud architektury. Pałac (Schloss Herreninsel) miał być wyrazem bezgranicznego uwielbienia dla francuskiego władcy Ludwika XIV. Rzeczywiście podobieństwo do podparyskiej budowli jest uderzające. Niemal ta sama bryła obiektu, we wnętrzach ten sam przepych. Z ponad dwudziestu udostępnionych do zwiedzania pomieszczeń największe wrażenie robią: bogato zdobiona klatka schodowa (Prunkter penhaus) „ociekająca” złotem sypialnia króla oraz sala lustrzana (Spiegelsaal) Do Wersalu nawiązuje też pałacowe otoczenie terenu oraz kanał wodny prowadzący do jeziora zostały wykonane na wzór siedziby francuskich monarchów. Szalony władca nie doczekał jednak końca budowy pałacu. Zmarł, gdy obiekt nie był jeszcze w pełni gotowy. „W ówczesnej Europie drwiono z jego ślepego naśladownictwa, dziś zamek jest dumą naszego regionu” chwali „niemiecki Wersal” przewodnik ubrany w bawarski strój.
Z Herreninsel można popłynąć promem na drugą z wysp jeziora Chiemsee, czyli Fraueninsel. To zupełnie inne
miejsce. Główną atrakcją maleńkej wysepki jest założony w VIII wieku klasztor. Do dziś mieszkają w nim benedyktynki. Niezwykle romantyczna sceneria sprawia, że wyspa stała się ulubionym miejscem nowożeńców. Niemal na każdym ślubie jest więcej przypadkowych turystów niż gości. Można pogrzać się w jesiennym słońcu i weselnej atmosferze i wrócić na stały ląd.

Złota winda Hitlera
Prien to niezwykle malownicza miejscowość położona w Alpach Salzburskich. Berchtesgaden słynie nie tylko z przepięknych krajobrazów i możliwości uprawiania sportów zimowych. Tłumy turystów ściąga tu działająca nieprzerwanie od pięciuset lat kopalnia soli (Salzbergwerk). Przy wejściu otrzymuje się specjalne ubranie, przypominające strój górnika. Do kopalni wjeżdża się kolejką, tą samą, jaka niegdyś przewoziła.

Re: Bawaria

2
Przemieżamy kolejne jaskinie, przewodnik opowiada o katedrze solnej, w tórej modlono się o bezpieczeństwo pod ziemią, o laboratorium, w którym uszlachetniano sól i o skarbcu, w którym gromadzono zyski. W konću docieramy do Jeziora Szklanego. Wsiadamy do łódek. Naszej podróży towarzyszy kompozycja dżwięku i światła, rosnących i odbijających się w wodzie krzyształów solnych. Otacza nas kompletna cisza. Dzieci dotychczas trochę znudzone milczą zafascynowane. W berchtesgaden miał swoją rezydencję Adolf Hitler. Orle Gniazdo (Ad-lershorts) zbudowane zostało na wysokości 1834 m.n.p.m jako prezent NSDAP z okazji 50. urodzin Fuhrera. Rzezydencja miała pełnić rolę reprezentacyjną- tu zamierzano przyjmować dyplomatów i głowy państw. Drogę do Orlego gniazda można przebyć pieszo lub specjalnym autobusem. Ostatnie 130 metrów pokonuje się luksusową, złotą windą, która błyskawicznie zawozi nas na szczyt. Widok na Alpy, jaki rozciąga się z Orlego gniazda, zapiera dech w piersiach. W milczeniu jem posiłek w restauracji ulokowanej w dawnym pokoju wypoczynkowym dyktatora. „Władze Republiki federalnej chciały wysadzic Orle Gniazdo w powietrze, ale szybko okazało się, że to naiwiększa atrakcja turystyczna regionu przynosząca olbdzymie zyski” mówi mi młody Niemec, siedzący obok. Po chwili żegna się ze mną i rusza na szczyt Hoher Goll (2522 m.n.p.m.) przez który przebiega granica austriacko-niemiecka. Wspinaczka zajmie mu cztery godziny, nie mam siły na taką wyprawę, wracam do zielonych dolin.

Nazajutrz jadę do miejscowości Oberamerangau. Miasteczko leży około 90 km na południe od Monachium. W Niemczech Oberammergau słynie z widowisk pasyjnych odgrywanych przez mieszkańców. Zaszczytu wystąpienia w misterium dostąmpić może tylko osoba tu urodzona lub mieszkająca przynajmniej od 20 lat. O dziwo, widowiska nie odbywają się wcale w Wielkim Tygodniu, ale od maja do października. Jednak Oberammergau warto odwiedzić nie tylko wtedy. Zaledwie kilka kilometrów stąd stoi bowiem kolejna „fanaberia” króla Ludwika II- pałac Linderhof (Schloss Linderhof). Choć nie jest kopią żadnej istniejącej budowli, to wpływy architektury francuskiej, w tym także Wersalu, są tu oczywiste. Oprócz pełnych przepychu komnat, atrakcją są sztuczny gajzer i grota. No i komnata luster. Ludwik cierpiał na beszenność, przebywał więc w tej sali, gdy robiło się ciemno. Świece odbijały się od setek zwierciadeł, potęgując iluzję światła. Królowi łatwiej było zapomnieć o swojej dolegliwości. Bilet wstępu kosztuje 8 euro.

Re: Bawaria

3
Choć Niemcy to nasz sąsiad to nigdy nie byłam w tym kraju turystycznie. Bawaria jest napewno piękna. Czytałam kiedyś książkę w której bohater pojechał do Baden Baden i na uzdrowisku poznał miłość swojego życia, ale Baden Baden to chyba nie Bawaria... nieważne :) Niemcy są niedaleko chyba warto tam pojechać.

Re: Bawaria

4
Polecam miasto Bamberg. Ponad 2000 dobrze zachowanych budynków prezentuje architekturę wszystkich okresów w mieście, które w żadnym wypadku nie jest statycznym dziełem muzealnym. Bamberg emanuje żywą studencką atmosferą i z radością prezentuje swoją historię, sklepy z antykami i browary: W dziewięciu Brauereien produkuje się blisko 50 gatunków piwa - nawet Monachium nie może się z tym równać - a każdy z nich ma swoją własną osobowość. Tawerna Schlenkerla to obowiązkowy punkt programu słynnego wędzonego Rauchbier, który doskonale komponuje się z klasycznym daniem regionalnym, Schdufele (chrupiąca łopatka wieprzowa z knedlami i kapustą kiszoną).

Czterowieżowa katedra cesarska, zbudowana za czasów Heinricha II i w miejscu jego koronacji w 1012 roku, świadczy o bogactwie i potędze kościelnej Bambergu i słynie z misternej dekoracji rzeźbiarskiej wnętrz. Cudowny, malowniczy Altes Rathaus (Stary Ratusz), z pewnością jeden z najczęściej fotografowanych w Europie, zajmuje swoją małą wysepkę na środku rzeki Regnitz. Po drugiej stronie rzeki znajduje się malownicza Kleine Venedig (Mała Wenecja), gdzie czerwone pelargonie wylewają się ze skrzynek kwiatowych na domki przysłupowe.

Przestronny, nachylony plac Domplatz jest podręcznikową ilustracją ewolucji architektonicznej miasta od romańskiego do gotyckiego i od renesansu do baroku. Dla uzyskania czystej atmosfery i niezrównanej lokalizacji przy szemrzących upadkach tamy, hotel St. Nepomuk wygrywa.
Altes Rathaus znajduje się na środku rzeki Regmlz, pomiędzy dawną częścią religijną i świecką miasta.
Zbudowany jako młyn w 1410 roku, posiada przytulne, modne pokoje z widokiem na rzekę i Rathaus. Innym romantycznym wyborem na Starym Mieście może być Hotel Messerschmitt, pochodzący z 1422 roku, należący od 1832 roku do tej samej rodziny. Urokliwa restauracja serwuje regionalne specjały, a niedawno dodany dodatek uzupełnia oryginalny, wypełniony antykami 50 modemowych pokoi gościnnych.

Miasto to jest położone ok 143 mile/230 km na północny zachód od Monachium. Polecam połączyć zwiedzanie Bamberg z Monachium. Zdjęcia z pięknego Monachium możecie obejrzeć w poniższym artykule:

https://podroze-forum.pl/viewtopic.php?f=889&t=9710

Re: Bawaria

5
Polecam także Niemcy w okresie adwentu, gdzie miasta zamieniają się w trójwymiarowe kartki bożonarodzeniowe, przywołujące ducha bożonarodzeniowej przeszłości. Pochodzące co najmniej 600 lat temu z Niemiec i Austrii, jarmarki bożonarodzeniowe są dziś najbardziej
eksponowane w Bawarii i jest ich ponad 2.500 osób w całym kraju, z których każda prezentuje regionalne specjały i tradycje. Kolędnicy
przechadzający się po oprószonych śniegiem placach zachęcają do gorącego grzanego wina; dosłownie, "żarzące się wino") i pieczonych jabłek. Na najlepszych jarmarkach znajdują się ozdoby z dmuchanego szkła, ręcznie rzeźbione figurki, malowane drewniane dziadki do orzechów i karuzele napędzane świecami o nazwie Weihnachtspyramiden (piramidy bożonarodzeniowe), które można znaleźć w każdym niemieckim domu. Wyzwaniem jest podjęcie decyzji, który z nich wróci do domu.

Być może najbardziej znanym z nich jest malowniczy rynek norymberski, na którym 180 drewnianych straganów oświetlonych świecami, skupionych wokół Hauptmarkt (Główny Rynek), walczy o Złotą Osobę Śliwkową, pierwszą nagrodę za najpiękniejszy wystrój. Poszukaj domków z piernika, ozdób z dodatkiem przypraw i ZwetschgennUirinle, figurek z suszonych śliwek, z których Norymberga jest słusznie znana. Przed Rathausem, neogotyckim ratuszem z 43-cio dzwonowym karillonem, stoi dumnie olbrzymia jodła, pokryta migoczącymi światłami. Wsiądźcie do tramwaju Christkindl Tramwaj, aby zwiedzić niektóre z najważniejszych atrakcji miasta. W odległości krótkiego spaceru od Marienplatz znajduje się zabytkowy, czterogwiazdkowy Hotel Torbrau, który od ponad wieku prowadzony jest przez rodzinę Kirchlechnerów.

Polecam także temat o Berlinie a w szczególności o jego darmowych atrakcjach. W tym mieście zawsze wiele się dzieje, link poniżej

https://podroze-forum.pl/viewtopic.php?f=134&t=8916
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne Miasta w Niemczech”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość