Nieprzeczytane posty

JORDANIA - Relacja

1
Witajcie, jako że Ryanair od października obsługuje loty do Jordanii, postanowiłem skorzystać z okazji i zakupić bilety na weekendowy wyjazd. Wystarczyło to jednak, by najważniejsze atrakcje zostały "zaliczone".
Nie byłem tam sam - razem ze mną poleciały jeszcze 3 osoby, z którymi poznaliśmy się dopiero na lotnisku, a szczegóły całego wyjazdu omawialiśmy przez messengera.
Wszystko to zapoczątkował post na jednej z grup na FB o poszukiwaniu towarzyszy podróży.
W krótkiej (czasowo) objazdówce pomogło wynajęcie samochodu, dzięki któremu, mogliśmy szybko i sprawnie przemieszczać się pomiędzy najważniejszymi punktami turystycznymi Jordanii.
Pierwszym punktem naszego wyjazdu było słone jezioro - potocznie nazywane Morzem Martwym, do którego dostęp ma Jordania, Palestyna oraz Izrael. Pojechaliśmy tam zaraz po wylądowaniu i po przejściu krótkiej procedury związanej z wynajęciem auta. Jak przebiegała droga oraz finalne pływanie w Morzu Martwym? Zobaczycie to w krótkim filmie, który udało mi się dla Was zmontować z materiału, jaki tego dnia zarejestrowałem.
Odcinkiem tym rozpoczynam krótką serię filmików z wypadu do Jordanii.
P.S. Jeżeli macie jakieś pytania związane z Jordanią, lub organizacją takiego wyjazdu - chętnie pomogę i udzielę cennych wskazówek.

https://www.youtube.com/watch?v=JBLSRBzfk-8

Re: JORDANIA - Relacja

4
Cześć

Ja po przeczytaniu wywiadu z chłopakiem, który zaliczył rowerem Izrael, Jordanie i Palestynie też się zaraziłem tą koncepcją.
Myślałem, że to bardziej niebezpieczne i trudne w organizacji - ale wszystko wskazuje że nie taki wilk straszny jak go malują.
Przejechałem już rowerem Gruzję dwa razy 1400km i 1700km a obecnie jestem w trakcie organizowania a w zasadzie dopinania już wyprawy rowerowej po Kirgistanie. Następna w planie jest Jordania i widze ze nie tylko ja mam na nią zajawkę.

Re: JORDANIA - Relacja

5
Jordania kojarzy się większości z nas głównie z przepiękną Petrą, gdzie kręcono Indiana Jones i z czerwoną pustynią Wadi Rum, na której to nakręcono Marsjanina. Osobiście uważam ją za jeden z najciekawszych krajów świata, jakie do tej pory odwiedziłem. Mimo, iż jest to kraj muzułmański ludzie są tu bardzo otwarci, przyjaźni i gościnni. Mnie osobiście ten kraj kojarzy się mnóstwem miejsc do odkrycia, pysznym jedzeniem, wyśmienitą herbatą i straganami pełnymi soczystych owoców i daktyli.

Pozdrawiam,

Re: JORDANIA - Relacja

6
Piękna relacja, ciekawy film.

Petra jest z miłością nazywana "Różem używanym przez starożytnych Nabatejczyków i skarbca". Jeden z nieoficjalnych przewodników ogłosił to miejsce jako jedno z Nowych Siedmiu Cudów w 2007 roku. uznanie jego trwałej powabności.

Chociaż pochodzi z 1200 r. p.n.e. i został zbudowany na obszarze po raz pierwszy zamieszkałym od prawie 6 tysiącleci wcześniej, Petra jest znana światu zachodniemu dopiero od 1812 r., kiedy to została "odkryta" przez szwajcarskiego odkrywcę Johanna Ludwiga Burckhardta, który odkrył kompleks. starożytną osadę. Poeta John William Burgon opisał ją później jako "różowo-czerwone miasto o połowę starsze od czasu". Do Petry dociera się wąskim, długim na milę wąwozem Siq, krętym chodnikiem, niekiedy o szerokości zaledwie 10 stóp, otoczonym górującymi ścianami skalnymi o wysokości do czterech pięter. Jest to jedyna droga wjazdowa i wyjazdowa z miasta, a w szczycie sezonu jest zatłoczona przez turystów, przewodników, sprzedawców i osły.

Na końcu tego smukłego przejścia znajduje się Petra s ikona Chaznah, która jest znana jako Skarbiec, choć w rzeczywistości mogła być używana jako świątynia lub grobowiec. Ta elegancka budowla w stylu greckim, zbudowana na planie prostego, 130-metrowego klifu, pochodzi z 56 roku p.n.e., z czasów rozkwitu Nabatejczyków. Osłonięty od wietrznego piasku, jest najlepiej zachowanym zabytkiem Petry, jednym z uwiecznionych współczesnych zwiedzających przez jego wygląd w Miasto" z powodu czerwono-czerwonego piaskowca, aby stworzyć jego wspaniałe pałace, grobowce, cuda starożytnego świata.

Poza Chaznah, Petra otwiera tzw starożytne szlaki handlowe łączące Arabię z północną Afryką antyśródziemnomorską. Bogactwo i potęgaę Nabatejczyków można zobaczyć w setkach domów, świątyń i magazynów.

Więcej o ciekawych miejscach w Azji poczytacie w poniższym temacie:

http://podroze-forum.pl/viewtopic.php?f ... etra#p9626

Re: JORDANIA - Relacja

8
Podróżując po Jordanie może bardzo często natrafić na drogi majestatycznie wijące się przez głębokie wąwozy, żyzne pola uprawne i czerwono-kamienną pustynię, zaczynając tuż za stolicą Ammanu, a kończąc na Akabie, nad Morzem Czerwonym.

Na czele autostrady znajduje się Ma'daba, na której znajduje się mapa Ziemi Świętej z VI wieku. Jest to najstarsza znana mapa na świecie, położona w formie mozaiki na posadzce XIX-wiecznej greckiej bazyliki prawosławnej św. Zaledwie 8 mil na zachód od Ma'daba znajduje się Góra Nebo (znana w Biblii jako Pisgah), położona na wysokości 2600 stóp nad poziomem morza. Stąd mówi się, że Bóg dał Mojżeszowi przelotne spojrzenie na Ziemię Obiecaną, do której nigdy nie wejdzie. W jasny dzień można zobaczyć Morze Martwe, Zachodni Brzeg Jordanu, Betlejem i Jerozolimę. Zgodnie z biblijną legendą jest to również miejsce śmierci Mojżesza w wieku 120 lat.

Za Ma'daba i Górą Nebo znajduje się Kerak, największy zamek krzyżowców w lewobrzeżnej części Syrii. Ukończony w 1142 r. przez Paganusa Butlera. Historia i przyroda spotykają się w 124-milowej biosferze, największej i najważniejszej w Jordanii. Głębokie i odizolowane doliny, rozciągają się od szczytów, które wznoszą się aż do 4.900 stóp do Wadi Araba około 150 stóp poniżej poziomu morza. Miejsce to jest domem dla bogatych, różnorodnych i unikalnych ekosystemów składający się z 800 odmian roślin, 215 gatunków pąków i 449 różnych zwierząt, w tym kot piasku, lis czerwony, i wilk syryjski. Mieszkający w rezerwacie członkowie gościnnego plemienia Ata'ta uczynili ten region swoim domem od 4000 r. p.n.e. Podróżując przez kaniony, wznoszące się wydmy i przypominające oazę wodospady (doliny), turyści mogą udać się do ruin, które pochodzą z ponad 12.000 lat (na obszarze tym znajduje się ponad 100 stanowisk archeologicznych).

Noclegi to m.in. kemping umer na pustynnym niebie z gwiazdami, skromne pensjonaty i najbardziej romantyczna opcja: Keynan Ecolodge. W 26 oświetlonych świecami pokojach z łazienkami w kolorze czerwonym i słonecznym, domek został zaprojektowany w stylu designee i adobe i posiada przytulne dziedzińce oraz relaksujące beduińskie siedziska.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Jordania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości