Jeśli chodzi o Gdańsk to warto wspomnieć o centrum.Niezależnie od tego, jakim środkiem lokomocji dotrzemy do centrum miasta, z pewnością jednym z pierwszych budynków, który przykuje naszą uwagę, będzie główny dworzec kolejowy. Ta oryginalna budowla z 1900 r. cieszy oko swoją świeżo odrestaurowaną fasadą. Wielu zwiedzających zalicza ją do kanonu najpiękniejszych dworców Europy. Radzę jednak odpuścić sobie oglądanie dworcowego wnętrza, (które przypomina galerię handlową), aby szybko oddać się urokom okolic ulicy Rajskiej.
Te mniej oczywiste zakątki starego Gdańska, niczym przystawka, rozbudzą nasz apetyt na zwiedzanie miasta. Są tu bowiem wyjątkowe ślady historii, jak gotycki Wielki Młyn, i kameralne tereny zielone, upchnięte między budynkami a kanałami, oraz lokal Pellowskiego, legendy cukierniczej miasta. Podobnie jak wielobarwna jest ta okolica, tak różnorodna jest „gdańskość" - rozciągnięta między historią a nowoczesnością, zawsze pierwsza do chłonięcia nowości, a zarazem zakotwiczona w konserwatywnych nawykach.
Gdańsk zawsze był trochę inny, trochę na uboczu, dumny i niezależny. Gdańszczaninie mają swoje zdanie, swoją odmienność i swoje piwo! Od czasu likwidacji przez „zewnętrzne wpływy" kultowej marki Heweliusz, do miana lokalnego browaru coraz częściej aspirują produkty regionalnej pod gdańskiej warzelni Amber. Innym przykładem tej odrębności jest sprawa rzek: większość turystów opuszcza Gdańsk w błogim przeświadczeniu, że leży on nad Wisłą, lecz my nie czyńmy tego błędu. Obecnie ujście Wisły do morza znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od miasta, co nie oznacza jednak, że nie dostaniemy się z gdańskiej starówki do Bałtyku. Jednym z niecodziennych sposobów na taką wycieczkę może być wyprawa kajakiem „prawdziwie" gdańską rzeką: Motławą choć nie w zimie oczywiście

Zapraszamy na nasze
forum turystyczne oraz na zaprzyjaźnioną stronę opisującą
podróże i ukryte miejsca na świecie
Nasze forum turystyczne
https://podroze-forum.pl/ - wszystko o podróżach w jednym miejscu.
Zapraszamy także na: