Nieprzeczytane posty

Re: Najważniejsze zabytki Stolicy

71
Kolejną atrakcja, która polecam jest Muzeum Narodowe i jego freski. Zostały one odkopane przez polskich archeologów pod kierunkiem Kazimierza Michaiowskiego, profesora Uniwersytetu Warszawskiego. Warto też zobaczyć gotycką kolekcję malarstwa i rzeźby.

Muzeum Plakatu

Pierwsze na świecie Muzeum Plakatu posiada kolekcję plakatów z całego świata. Znajduje się ono w dawnej wozowni i szkole jazdy konnej przy Wilanowie

Muzeum Skłodowskiej-Curie

Muzeum Marii Sklodowskiej-Curie zajmuje neoklasycystyczny dom, w którym 7 listopada 1867 r. urodziła się wielka uczona i noblistka z fizyki w 1903 r. i chemii w 1911 r. i w którym mieszkała wraz z wielką rodziną. Od 1906 r. była profesorem na Sorbonie w Paryżu. Inicjatorka Instytutów Radowych w Paryżu i Warszawie. Dokumentem o jej pracy naukowej i odkryciu pierwiastków promieniotwórczych radu i polonu.

Muzeum Teatralne


Muzeum Teatralne zostało urządzone w dawnych Salach Maskaradowych Opery i jest połączone z foyer Teatru Wielkiego. Można je zwiedzać rano i wieczorem pomiędzy aktami przedstawień. Są tu bardzo niepozorne portrety wielkich gwiazd, jak Pola Negri, Helena Modrzejewska, Jan Kiepura. Adam Didur i Ada Sari - polscy artyści, którzy podbili czołowe sceny Europy i Ameryki.

Muzeum Techniki

Muzeum Techniki w południowo-zachodnim skrzydle Pałacu Kultury i Nauki obejmuje wystawy stałe w takich branżach jak: transport, górnictwo i hutnictwo, drukarnie, radio, telekomunikacja, elektronika, pozytywki, podróże kosmiczne, transport lądowy i astronomia. Znajduje się tu planetarium. Eksponaty obejmują wiele rodzajów rowerów, motocykli i samochodów od bardzo starych do nowoczesnych typów. Model naturalnej wielkości kopalni węgla kamiennego ilustruje jej działanie.
Tramwaje i autobusy do Dworca Centralnego; pociąg podmiejski do Śródmieścia.

Muzeum Narodowe

Galeria Polskiego Malarstwa zajmuje 19 pomieszczeń na pierwszym piętrze, co daje zwrot stylów i tematów. W galerii znajdują się ogromne obrazy Jana Matejki, przedstawiające ważne wydarzenia historyczne, takie jak Bitwa pod Grunwaldem.
1410 r. przeciwko Krzyżakom (10 X 4 m) oraz obrazy Henryka Siemiradzkiego z historii starożytnego Rzymu. Fascynujące polskie pejzaże przez wszystkie pory roku ukazują obrazy Józefa Chehnorskiego i Juliana Falata. Ten ostatni był nadwornym malarzem cesarza niemieckiego w latach 1886-1895. W muzeum nie zabraknie także Jacka Malczewskiego i jego impresjonistycznych akcentów.

Muzeum Etnograficzne

Budynek Muzeum Etnograficznego to sam zabytek historyczny. Zbiory etnograficzne obejmują bogatą ekspozycję polskich strojów ludowych, sztuki i rzemiosła z różnych regionów kraju, a także pokazy folkloru afrykańskiego, latynoamerykańskiego, australijskiego i oceańskiego.

Muzeum Historyczne m. st. Warszawy

Muzeum Historyczne Miasta Warszawy zajmuje osiem przyległych do siebie kamienic na Rynku Starego Miasta. Ich architektura wnętrz jest również historyczna: wyeksponowane legary z polichromiami, kominki, rzeźbione balustrady schodów i inne ozdoby. Wystawa stała "Siedem wieków Warszawy" ilustruje historię miasta, kulturę duchową i materialną oraz życie jego mieszkańców. Można zobaczyć dom mieszczański oraz warsztat rzemieślniczy z XVI lub XVII w., wyposażony w meble, narzędzia i wyposażenie. Organizowane są także czasowe wystawy tematyczne.

Muzeum Karykatury

Muzeum Karykatury zostało założone przez słynnego autora rysunków i karykatur Eryka Lipirskiego. Mieści się w małym, zabytkowym domku w alejce równoległej do Krakowskich Przedmieść, zwanej ulicą Kozią. Muzeum, unikalne w skali Europy, organizuje wiele wystaw tematycznych i jednoosobowych pokazów artystów polskich i zagranicznych. Bawcie się dobrze na twarzach, które wszyscy znają.

. Otwarte od 11.00 do 17.00, Sat. Sun. 12 - 17:00.

Muzeum Kolekcji im. Jana Pawta II

Kolekcja Jana Pawła II przedstawia Rembrandta, Rubensa, Renoira, Tycjana, Van Gogha, Velasqueza i wielu innych wielkich malarzy europejskich w następujących sekcjach: Biblia i święci, mitologia i alegoria, matka i dziecko, martwa natura i krajobraz, portret i impresjonizm. Kolekcja jest darem Janiny i Zbigniewa Porczyńskich. W galerii znajduje się również duży obraz przedstawiający Chrzest Litwy autorstwa Wojciecha Gersona, XIX-wiecznego polskiego malarza i profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Petersburgu.

Kilka porad na koniec:

Muzeum Narodowe nie ma takich arcydzieł jak Luwr, ale tylko tutaj można zobaczyć wspaniałe freski z Faras w Nubii.
W Warszawie znajduje się ponad 50 muzeów: duże i małe z kolekcjami historycznymi, artystycznymi, przyrodniczymi, technologicznymi i wieloma innymi, a także z miejscami upamiętniającymi sławnych ludzi czy martyrologię narodu. Trudno byłoby poradzić sobie z odwiedzeniem nawet połowy z nich. Podajemy więc kilka wskazówek, co może być dla Państwa najciekawsze do zobaczenia.

Muzea w Warszawie są zazwyczaj nieczynne w poniedziałki, w dni wolne od pracy, takie jak Nowy Rok, Wielkanoc i Boże Narodzenie, a także w dni po świętach. Jeśli coś się od tego różni, zostaną podane notatki z poszczególnymi wpisami. Wstęp do muzeów nie jest zbyt kosztowny, z wyjątkiem Zamku Królewskiego, Pałacu Lazienki i Pałacu w Wilanowie.

Warszawskie muzea nie są tak bogate w skarby sztuki jak te w Paryżu czy Rzymie, ale zawierają kilka interesujących rzeczy, które będzie można zobaczyć tylko w Warszawie jak: portrety królów polskich w Sali Marmurowej Zamku Królewskiego w Warszawie czy na przykład 1200-letnie freski z Nubii w Muzeum Narodowym. Dwa wyjątkowe na świecie muzea: Muzeum Plakatu i Muzeum Karykatury.

Muzeum Chopina

Muzeum Fryderyka Chopina mieści się w Pałacu Ostrogskich na warszawskiej skarpie. Zostało zbudowane w XVII wieku na wysokim, murowanym, XVI-wiecznym bastionie, według projektu Tylmana van Gamerena. Dziś w pałacu mieści się Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, który propaguje wiedzę o kompozytorze, jego życiu i twórczości, organizując szereg imprez muzycznych i wykładów. Oprócz zwiedzania zbiorów muzeum z wystawą stałą "Fryderyk Chopin w kraju i za granicą", można wysłuchać koncertów muzyki Chopina w wykonaniu czołowych pianistów polskich i zagranicznych oraz kupić kilka nagrań jego muzyki.

Na koniec polecam ciekawy artykuł ukazujący przykładową trasę po Warszawie, może się Wam przyda, link poniżej:

Jak zwiedzić Warszawę, ciekawy plan zwiedzania

Wróć do „Warszawa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości