Nieprzeczytane posty

Maroko przydatne informacje

1
Mam nadzieje że poniższe informacje o Maroku przydadzą się podróżnym
maroko.jpg
maroko.jpg (82.44 KiB) Przejrzano 36517 razy
Maroko – między morzem a pustynią

Olśniewające swym widokiem góry, piaszczyste plaże pełne słońca, bogactwo prac najwspanialszych architektów i złoty ocean Sahary- te wszystkie atrakcje odnajdziemy w Al-Mamlakah al-Maghribiyyah. Co to tak naprawdę oznacza? Otóż ta dziwna i obco brzmiąca nazwa skrywa pod sobą jeden z pięknych afrykańskich krajów, który powszechnie znany jest jako Maroko lub pod oficjalną nazwą- Królestwo Maroko.


Położenie geograficzne

Odznaczające się położenie państwa, które znajduje się pomiędzy trzema wielkim ośrodkami- wybrzeżem Atlantyckim, Morzem Śródziemnym i Saharą zapewnia nam bogactwo pięknych widoków i zabawy, której nie zapomnimy do końca życia. Mozaika krajobrazów pozwala nam dostrzec zarówno pokryte lodową taflą góry, jak i bezkresne pustynne obszary. Jak więc widzimy atrakcji tutaj nie brakuje. Stolicą i największym miastem Maroka jest Rabat, który rozciągnięty jest na obszarze ponad 459 tysięcy km² przy ponad 34 milionach zamieszkujących go ludzi.

Mozaika kulturalna i społeczna


Bez wątpienia historię Maroka możemy określić jako burzliwą, bowiem w jego dziejach odnajdziemy wiele momentów bliskich wojny domowej, a jeszcze więcej okresów walk pomiędzy zamieszkującymi go Ślemieniami. To wszystko jest już jednak przeszłością. „Obszary bezprawia”- jak kiedyś nazywano terytorium Maroka zostały zjednoczone na początku XX stulecia.
Kraj charakteryzuje także mozaika społeczna, pomimo, że największą grupę mieszkańców stanowią Arabowie i Berberowie, to możemy tutaj także znaleźć obywateli wielu europejskich krajów, w tym Francji i Hiszpanii. Pod względem religii, dominuje tutaj ludność muzułmańska. To, co odznacza mieszkańców tego niewielkiego kraju, to przede wszystkim oryginalna kultura oraz folklor. Przecząc niektórym opiniom, ludność jest tutaj bardzo gościnna, czerpiąca z życia to co najlepsze oraz ceniąca przy tym fundamentalne wartości, takie jak rodzina. Wspólny obiad lub kolacja z tubylcami z pewnością pozwoli przekonać turystów do powyższych stwierdzeń.

Cenne budowle

Wspomnianą wyżej burzliwą historię Maroko odzwierciedla wiele budowli i zabytków, wśród których wyróżnić możemy pozostałości fenickiej ceramiki w obszarach takich jak Ceucie, Tingis, czy Melilli, a także pozostałości rzymskich osad, które odnajdziemy np. w Volubilis. Ciekawi historii panujących tutaj rodów oraz licznych wojen mogą zachwycić się dobrze zachowaną architekturą obronną i mieszkalną. Miłośnicy budowli sakralnych także znajdą tutaj coś dla siebie- występuje bogactwo meczetów i me dresów. Do miejsc, które koniecznie należy odwiedzić należą Rabat, Agadir i Tanger, a także osady dawnych królów: Marrakesz, Fez i Mekenes. Mało kto wie także, że to właśnie w Maroku znajduje się Casablanca- metropolia tak dobrze znana widzom na całym świecie z amerykańskiego hitu filmowego.

Turystyka

Tłumy turystów ciągnie do Maroka nie tylko z powodów historycznych, ale także po to, aby opalać się na wcześniej wspomnianych, imponujących plażach, czy zdobyć tutejsze szczyty górskie. Asilah, Al. Hoceima i Essaouira to jedne z najpiękniejszych nadmorskich miejscowości. Wybrzeża Antaltyku chętnie odwiedzane są także przez sportowców, szczególnie tych uprawiających windsurfing. Morze Sródziemne kusi zaś wielbicieli błogiego wypoczynku.
Tereny górzyste Maroka są jak najbardziej warte poznania. Pasma Atlasu kuszą nas swoim urokiem i możliwością zwiedzenia tradycyjnej wioski Berberów. Obecne są tutaj także stoki narciarskie, organizowane są spływy kajakowe, a dla osób lubiących raczej lżejsze sporty wygospodarowane są wspaniałe ścieżki rowerowe.
Jedną z największych atrakcji jest oczywiście znana na całym świecie Sahara. Z jednej z tutejszych baz można wybrać się na oryginalną wielbłądzią wycieczkę po obszarze tej największej na świecie pustyni.

Warunki pogodowe

Letnia marokańska pogoda, jak pewnie wielu z nas się spodziewa, wita nas horrendalnie wysokimi temperaturami, sięgającymi nawet 45 stopni Celsjusza. Typowej letniej pogody możemy spodziewać się w okresie od maja do października, natomiast zima przywita nas tutaj jedynie przez 3 miesiące- od lutego do kwietnia.

Wiele dań niezwykle bogatej marokańskiej kuchni jest obcych europejskiemu podniebieniu, jednak każdy może liczyć na to, że posiłek będzie ucztą w pełnym tego słowa znaczeniu. Dla Marokańczyka gość jest darem
od Allaha, więc można się spodziewać ciepłego przyjęcia, miłej atmosfery oraz suto zastawionego stołu.
Marokańczycy jadają przy niskich, okrągłych stołach, siedząc na poduszkach lub kanapie. Przed posiłkiem myje się ręce wodą przyniesioną w misce. Do jedzenia używa się wyłącznie prawej ręki. nabierając potrawę kawałkiem chleba. Zaproszeniem do posiłku jest słowo bismillah, po którym gospodarz rozpoczyna biesiadę.
Gość powinien spróbować każdej potrawy, ale nie musi zjadać całej porcji - należy zostawić trochę jedzenia na talerzu i czknąć, co jest znakiem, że biesiadnik jest już syty. Podczas jedzenia współbiesiadnicy prawie nie rozmawiają, unikając szczególnie drażliwych lub emocjonujących tematów, które mogłyby ich odciągnąć od rozkoszy stołu.Posiłek zaczyna się od zupy, np. hariry. Po niej na stole mogą się pojawić sałatki, a potem tadżin (gulasz) lub mięso czy ryby z rusztu. Następnie podaje się kuskus, a na końcu owoce i słodycze.Posiłek kończy herbata miętowa, wspomagająca trawienie. Należy się nią delektować w myśl powiedzenia mieszkańców Atlasu Wysokiego: „Gdy pijesz herbatę, słuchaj małych opowieści, pij małymi łykami, by zaznać pełni jej smaku".

Gastronomia

Marokańska kuchnia jest odbiciem wyjątkowego bogactwa kulturowego kraju, więc każdy na pewno znajdzie cos dla siebie, niezależnie od upodobań kulinarnych i stanu portfela. Na egzotyczny posiłek zwy kle trzeba pójść do medyny, gdzie skupiają się tańsze restauracje, serwujące tradycyjne dania. Potrawy są przygotowywane według receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Mężczyźni mogą przyrządzić herbatę, ale nie są wpuszczani do kuchni, gdzie rządzą kobiety. Najlepsze są oczywiście potrawy domowe, a jeśli ktoś nic ma na tyle szczęścia, by się stołować u marokańskiej rodziny , powinien wstąpić do restauracji w riadzie.

Posiłki w lokalach gastronomicznych



Podczas ramadanu wiele restauracji w miejscowościach turystycznych pozostaje otwartych, ale turyści nie powinni się afiszować z jedzeniem i piciem w ciągu dnia. Śniadanie podaje się zazwyczaj od 7.30 do 10.00, lancz od 12.00 do 14.30. a kolację od 20.00 do 23.00.

Posiłek zaczyna się od surówek lub sałatek. po których je się tadżin (gulasz z warzyw lub owoców z mięsem, kurczakiem bądź rybą) albo kuskus.

Na deser są owoce lub marokańskie wypieki z miętową herbatą.

Przygotowanie niektórych marokańskich potraw jest bardzo czasochłonne, więc trzeba je zamawiać wcześniej, rezerwując stolik.

W większości lokali nie obowiązują sztywne reguły dotyczące ubrania, ale wybierając się do droższych restauracji w Marrakeszu czy Casablance, lepiej włożyć strój odpowiedni do okazji.

Karty dań są po francusku i arabsku, a w miejscowościach turystycznych także po angielsku

Marokańska tradycja wymaga, by podczas posiłku używać dwóch palców i kciuka prawej ręki Chleb często zastępuje sztućce, służąc do nabierania potrawy.

Przy większości luksusowych hoteli działają zarówno lokale z międzynarodową kuchnią, jak i restauracje marokańskie (lepsze), w tradycyjnym stylu, z niskimi, okrągłymi stolikami.

Wśród gości marokańskich restauracji dominują turyści, gdyż miejscowi wolą jadać w domu, a na mieście wybierają kuchnię francuską lub włoską. Posiłkom często towarzyszy muzyka i tancerki wykonujące taniec brzucha

Wiele marakeskich restauracji w riadach zaprasza na specjalne wieczory, za które płaci się ustaloną cenę. Goście mogą liczyć na kilkugodzinną ucztę z winem, egzotyczny wystrój, milą atmosferę oraz koncert tradycyjnej muzyki i występy taneczne.

Kuchnia międzynarodowa

Wśród francuskich lokali w villes nouvelles (nowych miastach) są zarówno

staroświeckie kolonialne jadłodajnie w podziemiach, jak i drogie restauracje.

często prowadzone przez rodowitych Francuzów.

Kuchnia wegetariańska

Wegetarianie jadący do Maroka powinni się przygotować na kłopoty gdyż dla wielu miejscowych rezygnacja z mięsa jest dość abstrakcyjnym pomysłem.

Większość sałatek przygotowuje się wyłącznie z warzyw, a wybór jest bardzo duży. Tadżin może być przyrządzany pozornie bez mięsa, ale często gotuje się go na wywarze mięsnym lub tłuszczu zwierzęcym.

Podczas posiłku w domu Marokańczyków gospodarze zazwyczaj podają mięso, nawet jeśli wiedzą, że gość go nie jada (myślą, że nie je mięsa, bo go na nie nie stać).

Na targowiskach sprzedają świeże owoce i warzywa, a także znakomity jogurt, który urozmaica jadłospis.

Stragany

Marokańczycy chętnie jadają w gargottes - ulicznych straganach i kawiarenkach, gdzie można kupić niedrogie, a pyszne przekąski, np. zupę harira, sałatki, brochettes (szaszłyki mięsne), merguez (ostre kiełbaski) oraz tadżin .

Specjałów przyrządzanych na straganach uda się skosztować np. na Dżemaa el-Fna w Marrakeszu lub w porcie w As-Sawirze

Turyści zazwyczaj żywią obawy co do higieny w takich miejscach; reguła jest prosta: jeśli jadłodajnia cieszy się powodzeniem wśród miejscowych, nie ma się czego bać.

Niemal narodowym napojem Marokańczyków jest zielona herbata z miętą; podaje się również kawę po arabsku. W sezonie w większości lokali jest dostępny świeży sok pomarańczowy Popularnością cieszy się również mleko migdałowe i banany z mlekiem

Napoje bezalkoholowe i wodę mineralną w butelkach sprzedają w każdym sklepie.

Maroko jest krajem muzułmańskim, więc alkohol, dostępny w hotelach, restauracjach i barach dla turystów, trudno kupić w medynach i na wsi.

Marokańczycy, którzy pijają alkohol, bardzo często wybierają schłodzone piwo. np. Casablanca lub Flag. W hotelach zwykle można dostać importowane trunki, dwa razy droższe od marokańskich.

Marokańskie wina, pochodzące przeważnie z regionu Meknes lub z Haha w pobliżu As-Sawiry. są dość ciężkie, ale dobre. Na pewno nadarzy się okazja do spróbowania Cabernet, Guercouane. Ksar. Siraoua, różowego Gris de Boulaoune i białego wytrawnego Spécial Coquillages. Beauvallon i CB Initiais są najlepszej jakości.


Podstawowe informacje dla kierowców

Za kierownicą samochodu można usiąść po ukończeniu 21 lat.

Ograniczenia prędkości: autostrady 120km/godz.

główne drogi 100 km/godz. teren zabudowany 30-40 km/godz.

W Maroku obowiązuje ruch prawostronny

Pasy bezpieczeństwa muszą zapinać zarówno kierowcy, jak i pasażerowie.

Stacji benzynowych nie brakuje w miastach i ich najbliższej okolicy, jednak na wsi i na południu kraju jest ich znacznie mniej, więc warto pomyśleć o napełnieniu baku przed wyjazdem.

Standardowo do baków leje się benzynę wysokooktanową, ale bezołowiowa również jest dostępna na większości stacji. W hiszpańskich enklawach - Melilli i Ceucie - można zatankować tańsze paliwo bezcłowe.


Samochód

Jazda po marokańskich drogach nie sprawia większych problemów, ale liczba kolizji jest bardzo wysoka. Trzeba uważać zarówno na pieszych, jak i rowerzystów, zwłaszcza na wsi i w małych miastach - nierzadko w ogóle nie zwracają uwagi na samochody.Drogi są przeważnie w dobrym stanie a poza miastami ruch jest stosunkowo niewielki.Kontrole policyjne zdarzają się bardzo często Policjanci szczególnie nie lubią, gdy kierowca przekracza dozwoloną prędkość.

Auto przydaje się także na południu Maroka, gdzie sieć komunikacja publiczna jest mniej rozbudowana.Wypożyczenie auta nie sprawia problemów, ale ceny są zwykle dość wysokie. W droższych międzynarodowych wypożyczalniach zyskuje się upust, rezerwując auto przed przyjazdem lub łącząc wypożyczenie samochodu z zakupem biletu lotniczego. Korzystając z usług marokańskiej firmy, można się nieco potargować. Trzeba koniecznie sprawdzić stan techniczny pojazdu,zanim się do niego wsiądzie.Osoba wypożyczająca samochód musi mieć ukończone 21 lat i okazać paszport oraz prawo jazdy. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane, o ile na krajowym dokumencie widnieje zdjęcie.

Awarie

Marokańscy mechanicy są dobrymi fachowcami nie brakuje im również pomysłowości. Warsztaty przeważnie dysponują częściami do samochodów francuskich marek; w przypadku innych aut sprowadzenie brakujących elementów może trochę potrwać.

W przypadku awarii z dala od warsztatu trzeba poprosić marokańskiego kierowcę o odholowanie do najbliższej stacji obsługi (oczywiście, nie za darmo).

Grands taxis (taksówki kursowe), zabierające po kilku pasażerów, jeżdżą po całym Maroku. Do dużych peugeotów lub mercedesów mieści się do 6 osób. Grands taxis kursują przez cały dzień, zwłaszcza na popularnych trasach; odjeżdżają po zebraniu kompletu pasażerów.

Aby skorzystać z grand taxi wystarczy przyjść na stanowisko odjazdów i powiedzieć, gdzie się chce pojechać.

Cena za przejazd jest naliczana tak jak w autobusie od miejsca Kto nie chce czekać, może zapłacić za sześć miejsc.
Czas przejazdu na

Marrakesz-Casablanka:

Tanger-Casablanka Fez-Casablanka

Agadir-Casablanka As-Sa wira-Casablanka As-Sawira-Marrakesz
niektórych trasach

3 godz. (pociąg)

3 godz. 30 min (autobus CTM)

2 godz. 30 min [grand taxi) 6 godz. (pociąg/autobus)

4 godz. 10 min (pociąg)

5 godz. 30 min (autobus)

3 godz. {grand taxi) 9 godz. (autobus)

5 godz. (autobus) 3 godz. 30 min (autobus)


Pociąg

Sieć kolejowa, jedna z najnowocześniejszych w Afryce, zapewnia pewien komfort podróżowania. Pociągi są wygodne, jeżdżą dość szybko i trzymają się rozkładu jazdy.

Dwie główne linie kolejowe prowadzą z Tangeru oraz Wadżdy do Marrakeszu, tocząc się w miejscowości Sidi Kacem.

Rozkład jazdy jest dostępny na głównych stacjach i w biurach informacji turystycznej

Bilet najlepiej zarezerwować, ale często wystarczy po prostu przyjść na stację, wsiąść do wagonu i zająć pierwsze wolne miejsce, gdyż pociągi kursują dość często.

Bilety na przejazd 2. klasą zwykle kosztują trochę więcej niż bilety autobusowe na tej samej trasie. Przejazd 1. klasą (wagony z klimatyzacją) jest droższy, ale nie rujnuje kieszeni.


Przeloty na trasach krajowych

Samoloty Royal Air Maroc (RAM) latają z Casablanki do największych miast w kraju (UJ022/538080, http://www.royalairmaroc.com). Większość połączeń wymaga przesiadki w Casablance.

Bilety na loty krajowe trzeba rezerwować potwierdzając rezerwację na 72 godz.

przed wylotem (całodobowa informacja: S 090/000800).

Najczęściej, z wyjątkiem bardzo długich odcinków (np. z Al-Ajun czy Dakhli na południu), szybciej niż samolotem można się dostać na miejsce pociągiem lub samochodem.


Fałszywi przewodnicy


Naganiacze i fałszywi przewodnicy (faux guides) mogą być dużym problemem dla kogoś, kto spotyka się z nimi po raz pierwszy. W medynach, na lotniskach i w tangerskim porcie - wszędzie aż roi się od spryciarzy, próbujących wszelkimi sposobami wyciągnąć pieniądze od turystów.

Niektórzy naganiacze wmawiają obcokrajowcom, że do miasta nie można dojechać środkami komunikacji publicznej i oferują podwiezienie. Inni twierdzą, że hotel, do którego wybiera się turysta, został zamknięty, ale nie ma problemu, bo właśnie zwolniło się miejsce w doskonałym rajdzie prowadzonym przez „kuzyna" (ów „kuzyn" płaci naganiaczowi prowizję). Wszędzie kręci się wielu fałszywych przewodników, którzy przestrzegają, że medyna to bardzo niebezpieczne miejsce i proponują swoje usługi -później zwykle prowadzą turystę do sklepów; tam dostają procent od każdego towaru zakupionego przez cudzoziemca.

Turyści, którzy szukają przewodnika, powinni wynająć osobę z licencją, rekomendowaną przez personel hotelu lub biuro informacji turystycznej.

Akcja przeciwko naganiaczom ma również negatywne skutki - trudno spacerować po mieście z marokańskim znajomym i nie zwrócić na siebie uwagi policji.

Parkowanie

W centrum miast i przy największych atrakcjach turystycznych pojawia się zwykle ktoś, kto oferuje swe usługi jako gardien de voitures (oficjalny bądź nie). Oczywiście, 5 dirhamów nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa samochodu,ale na pewno można spać spokojniej.

Kontrole policyjne

Na marokańskich drogach ginie wiele osób, więc policja zwiększyła czujność, przeprowadzając częste kontrole. Obcokrajowcy raczej nie są zatrzymywani, chyba że do rutynowych oględzin dokumentów.

Kierowca zatrzymany za przekroczenie prędkości lub z innego powodu powinien się zachowywać spokojnie i uprzejmie. Szybkie przeprosiny czasem pozwalają uniknąć mandatu, który może wynieść nawet 450 dh.

Na głównych drogach często stoją policjanci z radarami, ale kierowcy (podobnie jak w Polsce) ostrzegają się nawzajem, mrugając światłami.


Narkotyki


Góry Rif to kraina kifu (konopie indyjskie) - uprawy są wprawdzie legalne, jednak marihuany nie wolno kupować ani sprzedawać.

Wielu obcokrajowców odsiaduje wyroki w marokańskich więzieniach za udział w handlu narkotykami, więc trzeba zachować szczególną ostrożność, tym bardziej że marokańscy dilerzy bezbłędnie wyczuwają osoby niedoświadczone
i nie przegapią sposobności, żeby wycisnąć każdą sumę z przestraszonych turystów, szantażując ich nawet doniesieniem na policję.

W Maroku można się natknąć na marihuanę pod różnymi postaciami, np. przypominającego melasę madżunu. Warto pamiętać, że cudzoziemcy kupujący narkotyki mogą się spodziewać dużo poważniejszych konsekwencji niż miejscowi.

Komunikacja publiczna w Maroku jest dość sprawna. Kolej łączy główne
miasta na północy kraju z Casablanką, Rabatem i Marrakeszem. Wygodnie
można również podróżować autobusem, grand taxi lub taksówką zbiorową.

Komunikacja miejska

Po medynie najlepiej chodzić pieszo - często zresztą nie ma wyboru. Aby zwiedzić miejsca oddalone od centrum, trzeba skorzystać z jakiegoś środka komunikacji publicznej.

Petits taxis mogą jeździć wyłącznie w granicach miasta, zabierając nie więcej niż trzech pasażerów. Są stosunkowo tanie i wyposażone w taksometry, jednak trzeba mocno nalegać, aby taksówkarz włączyć urządzenie. Po 20.00 stawki rosną o 100%. Jest powszechnym zwyczajem, zwłaszcza podczas jazdy z jednym pasażerem, że po drodze kierowca zatrzymuje się i zabiera innych chętnych.

Grands taxis (zob. dalej) nie mają taksometrów, więc przed kursem trzeba wynegocjować stawkę.

Turyści rzadko jeżdżą lokalnymi autobusami, gdyż taksówki są niedrogie a do większości miejsc można dotrzeć pieszo.
Jazda nocą jest niebezpieczna, gdyż wiele osób jeździ na nieoświetlonych rowerach lub spaceruje środkiem drogi.
Do jazdy po bezdrożach i nieutwardzonych drogach jest konieczny odpowiedni pojazd (najlepiej z napędem na cztery kota) i doświadczenie w podobnych warunkach.


Autobus

Po Maroku kursuje bardzo wiele autobusów Bilet kosztuje trochę mniej niż przejazd grands taxis -

Państwowy przewoźnik - CTM - oferuje najszybsze i najsolidniejsze połączenia, ustalone rozkłady jazdy, numerowane miejsca i filmy wideo na dłuższych trasach (niestety, z dźwiękiem na cały regulator).

We wszystkich większych miastach jestgare routiere (dworzec autobusowy), jednak warto pamiętać, że autobusy CTM odjeżdżają sprzed biur firmy niekoniecznie w pobliżu dworca. W przypadku dłuższej podróży, najlepiej kupić bilet w przedsprzedaży.

Latem dłuższą podróż warto odbyć nocą. by uniknąć upałów panujących w południe.
Autobusy mniejszych firm odjeżdżają dopiero po zebraniu kompletu pasażerów i zatrzymują się na żądanie.
Koleje ONCF oferują przejazdy szybkimi autobusami Supratour Express, dzięki którym można bez kłopotów dojechać z większych miast, takich jak As-Sawira, Agadir czy Tetuan, do najbliższej stacji kolejowej.

Zakupy

Zakupy w Maroku to duża przyjemność, gdyż nic drenując portfela, można tu kupić mnóstwo wyrobów rzemieślniczych dobrej jakości. Na sukach obowiązuje tylko jedna zasada: trzeba się targować. Niemal w każdym większym mieście działa ensemble artisanal (sklep państwowy), sprzedający artykuły rzemieślnicze po ustalonych cenach. Taki sklep to znakomite miejsce dla tych, którzy nie cierpią obowiązkowego targowania się.

Godziny otwarcia sklepów

Sklepy w ville nouvelles są zwykle czynne codziennie (z wyj. nd.) od 8.30 do 12.00 i od 14.00 do 18.30. Latem popołudniowa przerwa bywa nieco dłuższa, ale za to sklepy są zamykane później. Podczas ramadanu nie ma przerwy na lunch, ale sklepy zamyka się wcześniej.

Sklepy w medynach są otwarte od 8.00 lub 9.00 do 20.00,

a w miejscowościach turystycznych nawet dłużej. Wiele jest zamkniętych w piątek z powodu modłów.

Handel na sukach zaczyna się przeważnie ok. 6.00

Targowanie

W Maroku targowanie się jest rytuałem, tak samo naturalnym jak powitanie, więc należy się poddać temu zwyczajowi. Nie ma żadnej zasady, która mówiłaby, jaki procent ceny wywoławczej wypada zapłacić, gdyż niektórzy sprzedawcy zaczynają od astronomicznie wysokich stawek, a inni od ceny zbliżonej do ostatecznej. Najważniejsze, by zachować zimną krew i nie dać się zbić z pantałyku, lecz wziąć udział w przedstawieniu i dobrze się bawić.

Dni targowe

Nazwy wielu miejscowości pochodzą od dni, w których odbywają się cotygodniowe targi.Targów nie organizuje się w piątek dzień przeznaczony na odpoczynek i modlitwę.Warto przyjść na targ wcześnie rano. gdyż zazwyczaj koło południa nie ma już śladu po sprzedawcach.Souq el-Had targ niedzielny Souq el-Tnine targ poniedziałkowy Souq el-Tleta targ wtorkowy Souq el-Arba targ środowy Souq el-Khamees targ czwartkowy Souq es Sebt targ sobotni

Przyprawy i kosmetyki

Przyprawy i naturalne kosmetyki doskonale się nadają na niedrogie prezenty lub pamiątki.
Najpowszechniejsze przyprawy to cynamon w laskach lub w proszku, gałka muszkatołowa, imbir, papryka, kurkuma, kmin. ras el hanut i szafran. Wszystkie są dostępne na suku.

Na targu z przyprawami sprzedają również kosmetyki, np. kohl (czarny cień do powiek), ghassoul (glinka do mycia włosów lub ciała), hennę (do farbowania włosów), bursztyn, piżmo (perfumy) i migdałowe lub oliwkowe mydło.Doskonały miód można dostać na wiejskich sukach oraz w sklepach w As-Sawirze i Agadirze. As-Sawira stynie z gęstego, słodkiego oleju, tłoczonego z orzechów arganio-wych

Minerały i skamieniałości



W wioskach w Atlasie można się natknąć na stoiska z tanimi minerałami i skamielinami Trzeba uważać na podróbki!Skamieniałości znajduje się na pustyni, w korytach rzek czy w górach, więc handel nimi nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego

Biżuteria

Żydzi, którzy wyjechali z Maroka, wywieźli ze sobą mnóstwo autentycznej srebrnej biżuterii. Obecnie większość ozdób sprzedawanych w kraju pochodzi z Indii, Indonezji i Nigru.

Najlepsze suki z biżuterią działają w As-Sawirze. Tiznicie i Marrakeszu. Srebrne ozdoby sprzedaje się na wagę, z wyjątkiem bardzo rzadkich egzemplarzy. Wielu rzemieślników, zwłaszcza w okolicach Tiznitu, potrafi znakomicie kopiować stare wzory, co nie oznacza, że trzeba za nie płacić jak za antyki.

Autentyczna biżuteria berberyjska jest bardzo ciężka i gruba.

Rzemiosło

Tradycje rzemieślnicze w Maroku są nadal bardzo żywe nawet pamiątki przeznaczone dla turystów są wykonane solidnie i ze smakiem.
Obcokrajowcy często kupują babouches tradycyjne skórzane pantofle.

Marokańczycy osiągnęli dużą biegłość w rzeźbieniu w drewnie. Dotyczy to zwłaszcza As-Sawiry, gdzie powstają wyjątkowo pięknie inkrustowane przedmioty z tui czy cedru.

Fez słynie z błękitno-białych wyrobów garncarskich, Główny ośrodek ceramiki to Safi, gdzie można kupić kolorowe naczynia, podobnie jak w Salé.

Warto zwrócić uwagę na wyroby skórzane na przykład babouches czy pufy; w Marrakeszu sprzedają skórzane ubrania i torebki bardzo dobrej jakości.

Dywany są raczej drogie, ale ceny chodniczków czy kilimów nie rujnują portfela. Najlepsze pledy i makaty tkają Berberowie mieszkający w Atlasie Wysokim i Średnim. Można je kupić na wiejskich sukach, np. w osadach Midelt, Azru czy Asni koło Marrakeszu. Mogą być doskonałą pamiątką i egzotyczną ozdobą mieszkania.

10 pamiątek, które warto kupić w Marrakeszu


Przyprawy (Marché Central lub Rahba Qedima)

Klapki (souq des Babouches)

Dzbanki na herbatę i szklanki (rejon souq des Babouches)

Torby na zakupy (Marché Central, Guéliz)

Torebki z filcowej wełny, barwionej szafranem (souq des Babouches)

Płócienny ludzik w fezie do trzymania gorącego dzbanka na herbatę (Maison d'Été)

Buty Nike są dużo tańsze niż w Europie (aleje w sąsiedztwie rue Bab Agnaou)

Żelazne lampiony (souq des Haddadine)

Mikstura miłości (Rahba Qedima)

Kasety z marokańską muzyką (rejon Dżemaa el-Fna. Marrakesz)

Daktyle z oaz (targowiska)

Wędrowcy mogą sie zatrzymać w górskich schroniskach (15 50 dh od osoby). Listami obiektów dysponują biura informacji turystycznej albo Club Alpin Français (BP 6178, Casablanka; S 022/270090. fax 022/297292).

Hotele

Marokańskie hotele albo należą do jakiejś kategorii, co wyraża się gwiazdkami przyznawanymi przez urząd ds. turystyki, albo pozostają poza klasyfikacją oferując niższe ceny i niewielki komfort.

W hotelach nie stosuje się międzynarodowej klasyfikacji, trzeba jednak przyznać, że choć jeszcze niedawno wiele „pięciogwiazdkowych" miejsc noclegowych nie spełniało norm, to ostatnio widać poprawę w poziomie usługi wyposażeniu obiektów.

W Maroku jest dużo luksusowych hoteli-pataców, a także zadbanych, tanich hotelików, jednak można mieć zastrzeżenia do obiektów średniej kategorii.

Riady

Duże zabytkowe domy i pałace coraz częściej adaptuje się na restauracje, pensjonaty B&B lub ekskluzywne Riady

Riady są zwykle mniejsze i bardziej przytulne od zwykłych hoteli. Jest w nich tylko kilka pokoi, z oknami wychodzącymi na zaciszny dziedziniec. To doskonały sposób na poznawanie życia w Maroku.

Ceny noclegów znacznie się różnią (od bardzo niskich do bardzo wysokich), co jest odbiciem komfortu, wystroju i wyposażenia obiektów.

Schroniska młodzieżowe

W największych miastach działa 11 dość zadbanych i czystych schronisk młodzieżowych (Auberges de Jeunesse).

m Turysta nie musi okazywać legitymacji HI, choć dzięki niej może zapłacić niższą cenę. Nocleg w sali zbiorowej kosztuje 25-50 dh.



Kempingi

We wszystkich większych miastach i na wybrzeżu można natrafić na skromne, ale tanie (ok. 10-20 dh od osoby) pola kempingowe (muhayyem). Większość z nich ma jedynie spartańskie łazienki i toalety, ale kilka jest bardzo zadbanych, z basenami.

Na większości kempingów kwestia bezpieczeństwa jest traktowana po macoszemu, więc nie należy zostawiać w namiocie cennych rzeczy.

Obozowanie na dziko nie jest zabronione, ale lepiej nie rozbijać namiotu poza wyznaczonymi miejscami, chyba że ktoś jest żądny przygód.

Rezerwacja noclegów

Najlepiej wystać do hotelu faks i poprosić o przestanie tą samą drogą potwierdzenia rezerwacji.

Mam nadzieje że powyższe informacje o Maroku przydadzą się podróżnym

Re: Maroko przydatne informacje

2
Korzystając z własnego doświadczenia mogę podpowiedzieć jak wykorzystując tanie loty mamy szansę na na prawdę niedrogą podróż do Maroka.

Ścieżka, którą opracowaliśmy (we wrześniu 2011 była najtańsza):

Katowice - Mediolan (Ryanair)

Mediolan - Tanger (Ryanair)

Fez - Frankfurt (Ryanair)

Frankfurt - Rzeszów (Wizzair)

Koszt podróży w obie strony (z pobytem na miejscu 10 dni) jak na tamten moment: 300 zł.
byle dalej...

Re: Maroko przydatne informacje

3
backpacker pisze:Korzystając z własnego doświadczenia mogę podpowiedzieć jak wykorzystując tanie loty mamy szansę na na prawdę niedrogą podróż do Maroka.

Ścieżka, którą opracowaliśmy (we wrześniu 2011 była najtańsza):

Katowice - Mediolan (Ryanair)

Mediolan - Tanger (Ryanair)

Fez - Frankfurt (Ryanair)

Frankfurt - Rzeszów (Wizzair)

Koszt podróży w obie strony (z pobytem na miejscu 10 dni) jak na tamten moment: 300 zł.
Ekstremalnie mało! :roll: :D

Re: Maroko przydatne informacje

4
Miałam okazję odwiedzić Marakesz i chciałam zapytać innych, którzy byli czy równiez mają wrażenie że jest to miasto na góra 5 dni 'zwiedzania'? Oczywiscie byłam zachwycona rynkiem jedzeniem uliczkami. Ale miałam trochę wrażenie że jestem na 'oazie' pośrodku niczego i gdybym była tam tydzien dłużej zaczełabym się dusić. Dziwne ...

Re: Maroko przydatne informacje

8
Tak naprawdę ciężko jest jednoznacznie potwierdzić. Poczytałem trochę i nigdzie nie pisali że Cie nie wpuszczą. Nie są to jednak potwierdzone info tak w 100 % choć w mojej ocenie powinno być ok.

Poniżej znajdziesz mapę miejsc, gdzie nie wjedziesz mając pieczątkę z Izraela.

http://cominganarchy.com/2010/06/15/whe ... albreaker/
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/

Re: Maroko przydatne informacje

10
Zapomniałem dodać że następnym razem będąc w Izraelu zawsze można poprosić o pieczątkę bo ta musi być ale nie koniecznie w paszporcie, dzięki czemu mamy problem z głowy ( istnieje taka możliwość ) .
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Maroko”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

cron