Nieprzeczytane posty

Relacja z Wrocławia 2018. Co zdążyłem zwiedzić bedąc chwilkę we Wrocławiu.

1
Wrocław, była Europejska Stolica Kultury, jest stolicą województwa dolnośląskiego. Składa się z 12 wysp, połączonych ponad 130 mostami i mnóstwem ścieżek rowerowych.

Wypożyczam rower z hotelu, nowego Doubletree by Hilton, efektowny, eliptyczny budynek blisko Starego Miasta, przecięty przez zielony Park Słowacki do pokrytego bluszczem Muzeum Narodowego z widokiem na Odrę.

Muzeum jest domem śląskich obrazów, sreber i ceramiki, ale lubię cieszyć się łagodną jesienną pogodą, jeżdżę na rowerze, mijając łodzie rekreacyjne, kawiarnie i rodziny na spacer.

Wybieram most, którym jest Most Piaskowy, najstarszy we Wrocławiu - przekraczam most i znajduję się na Ostrowie Tumskim (wyspie katedralnej), znanej z budynków sakralnych, zdominowanych przez bliźniacze wieże Katedry Wrocławskiej. Kamienne posągi lwów przylegają do wejścia. Jeden jest prawie zużyty, drugi jest w dużej mierze nienaruszony. Później dowiaduję się, że ta pierwsza była posągiem, którego kobiety dotknęłyby, gdyby chciały wziąć ślub w ciągu roku. Druga była dla przyszłych panów młodszych.

Przeskoczyłem brukowane ulice wyspy do Mostu Tumskiego, gdzie znów rozbrzmiewa romantyzm; balustrady mostu przykryte są kłódkami, doczepionymi przez pary pragnące zademonstrować wieczną miłość, wrzucając klucze do rzeki.

Z powrotem na Starym Mieście, przyłączam się do spaceru, zaczynając od Rynku, pieszego rynku, wyłożonego dwuspadowymi domami z ozdobnymi fasadami i kawiarniami na świeżym powietrzu sprzedającymi tradycyjne żywieckie piwo.

Przewodnik naszej grupy, Michał Filarowski, wyjaśnia, że miasto zostało w dużej mierze zniszczone podczas II wojny światowej, a żaden z budynków w stylu średniowiecznym nie jest oryginalny.

Podczas wędrówki dostrzegam dwie z najdziwniejszych atrakcji turystycznych miasta: parę brązowych krasnoludków oraz Pomarańczową Alternatywe, czyli ruch antykomunistyczny, który w latach osiemdziesiątych posługiwał się bezsensownymi hasłami, aby ośmieszyć reżim. Kiedy władze malowały antyrządowe graffiti, ruch malował krasnoludki.

Papa Krasnal (Papa dwarf), oficjalny pomnik ruchu, został wzniesiony kilkadziesiąt lat później. Wkrótce potem przedsiębiorstwa, odnotowując popularność Papy, stworzyły własne specjalistyczne krasnale.

Znajdziesz teraz krasnalowe kosmetyczki, rzeźników i piekarzy. Spotykam nawet przy bramach uniwersyteckich ubranego w pasiaste szaliki kolegę odzianego w pasiaste szaliki.

Kończę kawą na targu wewnętrznym w mieście. Mówi się, że jego sklepienie zainspirowało wrocławski zabytek architektoniczny, kopułową Hale Stulecia XX wieku.

Siedzę w otoczeniu owoców, warzyw i masywnych pokazów kwiatów. Ale najbardziej intrygują mnie grzyby zbierane z dolnośląskich lasów.

Jeden z posiadaczy stoisk opowiada mi o swojej ofercie; są kurki, borowiki, podgrzybki i prawdziwki - wszystkie pyszne

Gdzie się zatrzymać.

Doubletree by Hilton, www.wroclaw.doubletree.com Zajmujący pierwsze dwa piętra owalnego kompleksu OVO w samym sercu miasta, ten efektowny, modernistyczny, pięciogwiazdkowy hotel otworzył swoje drzwi w sierpniu. Ma białe, krzywoliniowe ściany, gładkie linie, łukowate sufity i wykończenia orzechów włoskich. Lobby łączy się w barze i restauracji, a na zewnątrz znajduje się taras z trawiastym dziedzińcem. W grudniu został otwarty basen i spa. Hotel jest jedynym we Wrocławiu z salonem Executive Lounge, oferującym śniadanie, bezpłatne kanapki i napoje przedobiednie.

Co jeszcze widziałem

Panoramę Racławicką, www.panoramaraclawicka.pl Ten imponujący obraz o długości 114 m, wystawiony w rotundzie, przedstawia walkę o niepodległość Polski stoczoną pod Racławicami w 1794 roku. Kreatywne oświetlenie i wykorzystanie naturalnej wielkości modeli 3D, dzięki czemu np. ogrodzenie w obrazie staje się ogrodzeniem w "prawdziwym życiu", sprawia, że czujesz się jak gdybyś naprawdę był częścią walki.

Panorama została namalowana pod koniec XIX wieku i przeniesiona do Wrocławia po II wojnie światowej, ale władze komunistyczne odmówiły jej pokazania, bo pokazała klęskę Rosji, ówczesnego sojusznika Polski. Prace można było oglądać dopiero w 1985 roku.


Afrykarium www.zoo.wroclaw.pl Ta część zoo, część akwarium, jest domem dla ryb, fok futerkowych, pingwinów, hipopotamów, manatów i innych - wszystkie one znajdują się w różnych regionach Afryki. Wędruj przez las deszczowy typowy dla Konga, spot ryby z jeziora Malawi, krokodyle z Nilu i podziwiaj rekiny pływające nad głową w 18 metrowym tunelu wodnym budynku. Pomimo nieparzystej nazwy, od czasu otwarcia w 2014 roku, liczba zwiedzających zoo podwoiła się do około dwóch milionów.

Hala Stulecia www.wroclaw.pl/en/centennial-hall-hala-stulecia Oficjalnie uznana przez UNESCO za obiekt światowego dziedzictwa, ten monstrualny betonowy, kopułowy budynek tuż za centrum miasta jest obiektem sportowym i muzycznym, z audytorium, które mieści 6000 osób. Zbudowany w 1913 roku, jego dach ma średnicę 65m, co jest wielkim osiągnięciem w jego czasach. Muzeum wyjaśnia, w jaki sposób zostało zbudowane jako przestrzeń wystawiennicza. Sala mieści się w malowniczym terenie z fontannami i ogrodem japońskim.

Polecam również temat o zielonych zakątkach Wrocławia,

viewtopic.php?f=115&t=1630
Zobacz nowy wymiar podróży. Podróże,przewodniki,ukryte miejsca.Zapraszam na mój nowy portal podróżniczy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Polska”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

cron