Nieprzeczytane posty

Miasta Australii

1
Perth
perth.jpg
Jedno z najbardziej oddalonych miejsc na świecie, Perth, jest ruchliwym miastem, położonym nad rzeką Swan, nazwaną tak przez Europejczyków w latach 90. XVII wieku na pamiątkę napotkanych tu czarnych łabędzi. Kolonizatorzy przybyli tutaj w czerwcu 1829. W 1832 osada stała się stolicą stanu Australia Zachodnia. Miasto wydaje się jednak znacznie młodsze, bo zachowane wiktoriańskie budynki znajdują się głównie poza centrum. Jest to również miasto imigrantów. Około 'A populacji to ludzie urodzeni za granicą, co dodaje miastu młodego, świeżego ducha. Zycie mieszkańców toczy się w większości na świeżym powietrzu. Są tu setki kilometrów piaszczystych plaż, a ludzie uwielbiają sport.

W głębi lądu znajduje się obszar słynący z produkcji wina, piękna dolina Swan. Pierwsze winorośle zostały tu posadzone zaraz po założeniu Perth. Atrakcje miasta to m.in.: zoo, kopalnia (Perth jest centrum usługowym dla obszarów górniczych, takich jak Calgoorlie), Instytut Sztuki Współczesnej oraz 98-metrowy podwodny tunel znajdujący się w miejskim oceanarium. Na rzece Swan wyznaczono miejsca przeznaczone do uprawiania sportów wodnych. Można również wybrać się łodzią na wycieczkę do rejonów, w których znajdują się winnice.

Życie nocne w Perth to kluby, restauracje i bary znajdujące się w centralnej części dzielnicy Northridge oraz w szykownej dzielnicy Subiaco, a także Sala Koncertowa oraz Teatr Jego Wysokości. Koncerty na wolnym powietrzu odbywają się w Subiaco Oval oraz w King's Park, gdzie można podziwiać niesamowite zachody słońca.

To odległe miasto jest dynamiczne, pewne siebie i przyjazne.

Hobart
hobart.jpg
Hobart jest największym miastem Tasmanii
Hobart zostało założone na początku XIX wieku w południowo--wschodniej Tasmanii, w pobliżu miejsca, gdzie Morze Tasmana łączy się z Oceanem Indyjskim. Wybrano wówczas osłonięte od wiatrów miejsce nad rzeką Derwent, u podnóża góry Wellington. Port z wodami o dużej głębokości stanowił idealne miejsce na bazę poławiaczy wielorybów i fok (zajęcie dziś już porzucone), rozwinął się tu przemysł stoczniowy. Obecnie miasto jest odwiedzane przez turystów z powodu historycznych budynków, okolicznych winnic, wspaniałych widoków oraz dobrych warunków do uprawiania żeglarstwa.

Port obejmuje obszar na zachodnim brzegu rzeki Derwent, oryginalnie nazwany Wnęką Sullivana, a obecnie zwany Macquaire Wharf. Dla mieszkańców Hobart jest to miejsce tak samo ważne jak dla mieszkańców Sydney Port Jackson. Część portu w pobliżu placu Salamanca została przebudowana. Obecnie jest to niezwykle popularny teren: w dzień przychodzą tu całe rodziny, nocą działają kluby i bary. W soboty jest to także miejsce lubianego targowiska Salamanca.

Pomimo względnego odosobnienia życie kulturalne Hobart jest żywe: można posłuchać muzyki klasycznej w wykonaniu Tasmańskiej Orkiestry Symfonicznej, odwiedzić najstarszy australijski teatr Theatre Royal, zapoznać się z muzyką nowoczesną oraz uczestniczyć w kilku dorocznych festiwalach w których znajdują się winnice.

Brisbane
Brisbane.jpg
Brisbane.jpg (155.82 KiB) Przejrzano 18971 razy

Brisbane zostało założone w 1824, a w 1859 zostało stolicą stanu Queensland. Do połowy XX wieku pozostawało względnie małym miastem. Później zaczęło cieszyć się popularnością wśród nowo przybyłych do Australii oraz pośród samych Australijczyków pochodzących z innych regionów kontynentu. Powody tej popularności to swobodny styl życia, klimat oraz dostęp do wybrzeża i południowej części Wielkiej Rafy Koralowej. W pobliżu znajduje się ponad 360 wysp zatoki Moreton z pięknymi plażami oraz rozkwitającymi społecznościami rybackimi oraz żeglarskimi.

Centrum Brisbane jest położone nad zakolem rzeki o tej samej nazwie; wznosi się tu najwięcej wieżowców. Ogród Botaniczny -duma miasta - leży na południowym krańcu. Miasto jest bogate w parki i ogrody. Popularnym miejscem weekendowych wycieczek jest park górski Coot-tha Forest (widoki na miasto i w stronę Oceanu Spokojnego!). Znajduje się tam planetarium Sir Thomasa Brisbane'a. Inne miejsca dobre dla rodzin z dziećmi to: rezerwat misiów koala Lone Pine, dom owadów i motyli na południowym brzegu Parklands oraz sztuczna laguna w tym samym miejscu.

Najstarsze budynki w Brisbane to: stary młyn i obserwatorium w Spring Hill, kościół św. Stephena oraz kilka wiktoriańskich budynków rządowych, jak Customs House - obecnie część Uniwersytetu Queensland. Centrum Kultury Queensland znajduje się po drugiej stronie mostu Wiktorii, patrząc z centrum miasta. Muzea i galerie są rozproszone na terenie całego miasta.

Osoby lubiące zakupy mogą wybrać się do centrum miasta. Znajdą tam interesujące sklepy odzieżowe i rękodzielnicze (Stanley Street Plaża), wnętrza Mc Whirter's Markets - jednego z najpiękniejszych budynków Brisbane - oraz niedzielny targ na Eagle Street.

Melbourne

Melbourne.jpg
Położone nad naturalną zatoką Melbourne zostało założone w 1835 jako osada rolnicza. Z powodu gorączki złota w 1850 roku rozrosło się i stało się jednym z głównych miast Australii. Od 1901 do 1927 Melbourne było stolicą kraju (potem decyzją parlamentu stolica została przeniesiona do Canberry).

Historia odcisnęła swoje piętno na architekturze miasta. Okresy pomyślności gospodarczej zaowocowały ogromnym ratuszem w stylu wiktoriańskim, budynkiem hotelu Windsor, stacją Flinder Street oraz współczesnymi wieżowcami mieszczącymi biura i sklepy. Najbardziej typową mieszanką nowego i starego jest system tramwajowy; po szynach jeżdżą zarówno zabytkowe, jak i współczesne pojazdy.

Jak większość australijskich miast Melbourne jest bogate w parki; czasem bywa wręcz nazywane miastem ogrodów. Ogrody Carlton otaczają Budynek Wystawy Królewskiej, wzniesiony z okazji międzynarodowej wystawy w 1880 roku i wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Parku Królewskim znajduje się Królewski Ogród Zoologiczny

Wyścig Formuły 1 to tylko jedna z wielu corocznych atrakcji sportowych. Boisko krykieta w Melbourne, w ogrodach Yarra, jest miejscem, gdzie odbywane są mecze w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, jednodniowy międzynarodowy turniej w lecie, a zimą rozgrywane są mecze futbolu australijskiego. Park Melbourne jest gospodarzem Australian Open - słynnego turnieju tenisowego. W każdy pierwszy wtorek listopada Australijczycy emocjonują się wyścigami konnymi Melbourne Cup, rozgrywanymi na torze we Flemington.

Melbourne szczyci się tytułem kulturalnej stolicy Australii. To tu mają swoje siedziby: Muzeum Melbourne, Narodowa Galeria Stanu Wiktoria z największą kolekcją sztuki w kraju, Centrum Sztuki, gdzie gościnnie występuje Opera Australijska, teatr Melbourne Company, Orkiestra Symfoniczna Melbourne, a także teatry zlokalizowane w oraz wokół CBD.

Melbourne jest prawdopodobnie najbardziej kosmopolitycznym miastem Australii. To tu powstało pierwsze na świecie Chinatown; obecnie jest tu wiele kantońskich restauracji. Miasto jest znane ze zróżnicowanej kuchni. Smakosze znajdą restauracje włoskie, greckie, malezyjskie, japońskie i tajskie.

Re: Miasta Australii

2
Sydney
Sydney.jpg
Zarówno podróże po Australii jak i po Sydney będącym najbardziej popularnym miastem tego wyjątkowego Kraju, przysparza wspaniałych i niezapomnianych wrażeń.

Mówiąc Sydney, mamy przed oczami operę i most Harbour, zwłaszcza oświetlone sztucznymi ogniami, których pokazami miasto wita każdy nowy rok.

W Rocks - miejscu, od którego wszystko się zaczęło - stoją malownicze stare budynki oraz sklepy z rękodziełem. Niedaleko stąd znajdują się: most Harbour, stare obserwatorium, kościół Garrisona, muzeum domu kolonialnego oraz dom Cadmana. Ci, którzy nie lękają się wysokości, mogą wspiąć się na most i obejrzeć miasto z tej wysokości. Miasto można podziwiać z góry również z Wieży Sydney na ulicy Market w centralnej dzielnicy.

Wzdłuż ulicy Macąuarie znajdziesz Parlament, Sydney Mint oraz muzea Hyde Park Barracks. Dojdziesz tędy do Domairi, budynku w którym mieści się Galeria Sztuki Nowej Południowej Walii. Muzeum Australijskie znajduje się na południe stąd, a na północy leży najlepszy park Sydney - Królewski Ogród Botaniczny. Jest wystarczająco duży, aby się tam zgubić, a stada kakadu sprawiają, że nigdy nie zapomnimy tego miejsca.

Adelajda
adelaida.jpg
Miasto powstało w 1836 jako stolica stanu Australia Południowa. Nadal widoczny jest schemat założycielski: siatka ulic na planie kwadratu, duże, otwarte przestrzenie i park okalający całość. Podwaliny ideowe miasta to: tolerancja religijna, poszanowanie swobód obywatelskich oraz postępowa polityka. Do Adelajdy ściągali wyznawcy różnych religii, stąd miasto nazywane jest dziś „miastem kościołów". Napływ ludności z różnych stron świata nadał Adelajdzie wyjątkową osobowość: po części konserwatywną, o części postępową, z umiłowaniem sztuki i wyborem kuchni różych narodów.

Adelajda słynie z rozmaitych imprez kulturalnych. W mieście odbywają się: Festiwal Pomysłów, Festiwal Sztuki, Festiwal Filmowy Adelajdy oraz Festiwal Fringe ze swoimi spektakularnymi i dziwacznymi wydarzeniami. Każdego roku wczesną jesienią organizowany jest trzytygodniowy Festiwal Sztuki Adelajdy. W mieście jest też sporo muzeów i galerii. Warto odwiedzić Galerię Sztuki Australii południowej, Muzeum Migracji, Muzeum Australii Południowej oraz instytut Rdzennej Kultury Tandanya. W centrum miasta, na wschodnich krańcach i w okolicach placu Light rozlokowanych jest wiele klubów i barów popularnych wśród studentów i amatorów głośniejszej muzyki.
Centralną część miasta otaczają liczne parki. Cała metropolia rózga się 90 km wzdłuż wschodniej strony zatoki Św. Vincenta.

Ogrodzie Botanicznym odbywa się doroczny festiwal MAdelaide. Jak wszyscy Australijczycy, również mieszkańcy Adelajdy lubią sport. W mieście są dwie drużyny footballowe, drużyna piłki nożnej z dwie drużyny koszykarskie. Drużyna Southern Redbacks gra na " - jednym z najstarszych boisk do krykieta. Rosnącą popularnością cieszy się wyścig rowerowy Tour Down Under. Adelajda jest pięknym i niedocenianym miastem. Wydaje się być : zacofana, w rzeczywistości jednak jest na odwrót.

Christchurch

Jak sugeruje nazwa, Christchurch zostało założone przez misjonarzy anglikańskich, którzy przyjechali tu w późnych latach 40. XIX wieku. Budowana przez nich od 1864 do 1910 katedra stoi w centrum miasta do dziś. Została zaprojektowana przez George'a Gillberta Scotta i jest pięknym przykładem architektury neogotyckiej okresu wiktoriańskiego. Katedra rzymsko-katolicka jest natomiast przykładem budowli neorenesansowej.

Znajdujące się pomiędzy Oceanem Spokojnym, rzekami Avon, Waimakariri i Heathcote oraz Port Hills, Christchurch jest często nazywane miastem ogrodów. W centrum miasta znajduje się Ogród Botaniczny oraz parki Victoria oraz Hagley.

Ikonę Nowej Zelandii - ptaka kiwi - można spotkać w Sauthern Encounter Aquarium, a także w Kiwi House. Inne rezerwaty dzikiej natury to: park Orana oraz rezerwat dzikiej przyrody Willowbank. Kulturalne atrakcje to: Muzeum Canterbury, Muzeum Sił Powietrznych oraz Galeria Obrazów Christchurch.

Robert Falcon Scott i Ernest Shackleton rozpoczęli podróż na Antarktydę właśnie z Christchurch; w Międzynarodowym Centrum Antar-ktycznym próbuje się odtworzyć życie odkrywców południowego kontynentu.

Christchurch jest umiejscowione na płaskim terenie; najlepszym sposobem, by podziwiać widoki miasta, jest spacer po Summit Road, gdzie znajduje się kilka punktów widokowych.

Oczywiście temat ten zawiera tylko te najpiękniejsze miasta, ale przecież najpiękniejsze miejsca w Australii to nie tylko miasta prawda, choć to już zupełnie inna historia.
Zobacz, naszą wyjątkową książkę Sekretne miejsca w Europie , w której znajdziecie miejsca, których w większości nie ma na mapach ani w przewodnikach. Ta wyjątkowo rzadka publikacja ujrzała światło dzienne po blisko pięciu latach poszukiwań. To idealna propozycja dla wszystkich, nie tylko tych kochających podróże, link do książki https://podroze.org.pl/product/sekretne ... w-europie/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Austaralii”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości

cron