Nieprzeczytane posty

Zabytki Unesco Belgia

1
stare-miasto-bruksela-belgia-3038-large.jpg
stare-miasto-bruksela-belgia-3038-large.jpg (182.5 KiB) Przejrzano 9779 razy
W wielu miastach Niderlandów od XII w. powstawały dzielnice béguinages. Mieszkały w nich w odosobnieniu beginki - pobożne wdowy i kobiety niezamężne poświęcające się całkowicie Bogu - modląc się, opiekując chorymi i dziergając koronki, nie składając jednak zakonnych ślubów. Begijnhof na południe od centrum Brugii stanowi jedną z nielicznych takich dzielnic, obok béguinages w Kortrijk i Gandawie, zachowanych w dobrym stanie. Założyła ją w 1245 roku księżna Flandrii, Małgorzata, i do dziś zachowany został średniowieczny układ ulic z ogrodem pośrodku, choć większość budynków pochodzi z XVIII w. Labirynt malutkich budyneczków z cegły o bielonych ścianach przypomina konstrukcje z klocków lego. Choć budynki chylą się ze starości, w malutkich oknach widnieją koronkowe zasłonki, a przed wejściem rozkwitają miniaturowe ogródki. Każdy stanowił kiedyś zamknięty świat jednej niewiasty.

BRUGIA

Od XIII do XV w. Brugia była doskonale prosperującym ośrodkiem sukiennictwa i handlu, który podupadł z powodu zamulenia rzeki stanowiącej główny szlak komunikacyjny. Zubożali mieszczanie nie mogli pozwolić sobie na nowe inwestycje, dlatego niemal w niezmienionym stanie zachowała się tu średniowieczna starówka pełna malowniczych uliczek biegnących wśród licznych kanałów. Najbardziej charakterystyczną budowlą jest pochodząca z XII-XV w. Belfortz ośmioboczną dzwonnicą sikającą 83 m. Budynek ten jest ściśle powiązany z rozwojem handlu i rzemiosła w Brugii, ponieważ tu właśnie przechowywano wszystkie prawa i przywileje miejskie. Interesującym zabytkiem jest również Stadhuis, gotycki ratusz z ozdobną fasadą, w którym znajduje się m.in. pochodząca z 1400 roku komnata parlamentarna z bogatą dekoracją snycerską sklepienia. We wzniesionym w latach 1220-1420 kościele mariackim najcenniejszą jest rzeźba Michała Anioła Madonna z dzieciątkiem.

Bruksela

Brukselski Grand Place czyli po walońsku Wielki Plac jest jednym z najciekawszych zwartych zespołów zabytkowych w Europie. Podłużny!! ratuszowy o wymiarach 110 x 70 m został wytyczony już w XII w. Zachował się także gotycki ratusz (Hôtel de Ville) zaliczany do najlepiej zachowanych świeckich zabytków tego okresu. Wzniesiono go w latacth1401-59 ozdabiając jego bryłę charakterystyczną dzwonnicą o wysokości 96 m. Spośród innych budynków wyróżniają się, Maison du Roi - dawna rezydencja monarchów hiszpańskich, kamienica cechu piekarzy Maison des Boulangers z ośmioboczną kopułą miedzianą oraz siedzi cechu szkutników ze szczytem przypominającym dziób XVII-wiecznej fregaty. W pobliżu Grand Place stoi Manneken Pis, znana na całym świecie figurka siusiającego chłopca.

Tournai

Liczące ponad dwa tysiące lat najstarsze miasto Belgii było pierwszą stolicą Francji, gdyż po opanowaniu okolicy przez Franków stałe się ich głównym ośrodkiem od 440 roku. W swej burzliwej historii było podbijane przez Normanów, Francuzów Filipa Augusta, Anglików Henryka VIII, wreszcie przez Karola V w 1521 roku i do XVII w należało do Francji. Piękna panorama miasta rozciąga się z najstarszej w Belgii wieży strażniczej (XII w.), elementem murów obronnych jest wieża Henryka VIII (XVI w) i Pont des Trous (XIV w.). Perłą Tournai.

Katedra z pięcioma wyżami, mająca część romańską i gotycką. Wewnątrz znajduje się kaplica św. Ludwika - dawna Kaplica królów Francji z płótnami Rubensa i Jordaensa. Bogaty skarbiec katedralny mieści wiele pięknych skarbów
ODPOWIEDZ

Wróć do „Belgia ogólnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości