1234567


Zabytki Krakowa

W tej sekcji piszemy o miejscach wartych zobaczenia w Krakowie
tosia
Posty: 1
Rejestracja: 30 sty 2016 14:40

Re: Zabytki Krakowa

Nieprzeczytany post autor: tosia » 31 sty 2016 10:09

Witam.Polecam zwiedzanie Krakowa latem o świcie.Cisza,spokój,turystów b.mało.

ramzes
Posty: 1
Rejestracja: 31 sty 2016 08:38

Re: Zabytki Krakowa

Nieprzeczytany post autor: ramzes » 31 sty 2016 11:54

Zabytki Krakowa są wspaniałym materiałem poglądowym w nauczaniu historii Polski.

olindaa87
Mały podróżnik
Posty: 7
Rejestracja: 21 mar 2016 12:18

Re: Zabytki Krakowa

Nieprzeczytany post autor: olindaa87 » 21 mar 2016 12:23

Ja też polecam zwiedzanie Krakowa o świcie :) Kiedyś z koleżanką wyszłyśmy połazić po rynku nad ranem i taka cisza...

Eden-Ciechocinek_eu
I love traveling
Posty: 113
Rejestracja: 10 kwie 2015 12:40

Re: Zabytki Krakowa

Nieprzeczytany post autor: Eden-Ciechocinek_eu » 22 mar 2016 13:33

Na pewno nie było jeszcze takich tłoków,pomysł aby zwiedzać Kraków o świcie jest całkiem fajny,ale z drugiej strony np Wawel będzie nieczynny,wejście do komnat itd,a to też duży minus bo nie zobaczymy wszystkiego.

Awatar użytkownika
krakers
Mały podróżnik
Posty: 9
Rejestracja: 08 kwie 2016 13:59

Re: Zabytki Krakowa

Nieprzeczytany post autor: krakers » 08 kwie 2016 14:05

Kraków to zdecydowanie centrum turystyki naszego kraju, miejsce obowiązkowe do odwiedzenia przez każdego Polaka.

Sywor_pl
I love traveling
Posty: 196
Rejestracja: 05 sty 2014 12:13

Re: Zabytki Krakowa

Nieprzeczytany post autor: Sywor_pl » 19 lip 2016 10:33

Jeszcze lepiej jest zwiedzać Kraków podczas okresu jesieni kiedy to nie ma aż tak wielu turystów i tłoku. Poza tym z tych zabytków które na mnie osobiście robią duże wrażenie,należy bez wątpienia wymienić Wawel:)
www.sywor.pl - domki Zakopane, zapraszamy.

Awatar użytkownika
Alex
I love traveling
Posty: 906
Rejestracja: 13 mar 2010 17:37

Re: Zabytki Krakowa

Nieprzeczytany post autor: Alex » 23 kwie 2018 21:51

Warto troszkę wspomnieć o detalach architektonicznych miasta Krakowa, o których co po niektórzy mogą nie wiedzieć.

Będąc na rynku krakowskim znajdujemy tutaj wszystkie style które pojawiały się w Polsce od romanizmu aż po secesje i modernizm. Jest tu także i barok chociażby ten widoczny mijając hotel drezdeński ale chciałem na początku wśród tego wesołego tłumu wśród ludzi którzy tu przychodzą wypocząć i posłuchać muzyki pooglądać wystawy i powiedzieć kilka słów w ogóle o baroku, który był epoką stylową, mając niezwykle długie życie zaczął się bowiem w końcu wieku szesnastego skończył się po połowie wieku 18 tak więc w ciągu tych lat barok wytworzył poszczególne fazy, które się nakładają na panowania poszczególnych królów pierwsza przypada na dynastii Wazów potem na czasy Michała Korybuta a także Jana III Sobieskiego, później mamy barok dojrzały czyli ten najpiękniejsze rozkwit stylu. Warto wspomnieć także o czasach Sasów kiedy barok przeistacza się w fazę późną baroku wiążąc się z odnową życia religijnego a przede wszystkim zakonnego.

Barok można zostawić z początkiem działania Jezuitów, drugim zaś Impulsem jest działalność dworu Królewskiego właśnie dzięki Zygmuntowi III Wazie i dzięki temu że jego wzorce przyjmowały główne rody a więc magnateria a także wysokie bogate mieszczaństwo krakowskie wprowadziło do tego miasta styl włoski.


Barok na wzgórzu wawelskim był wynikiem przypadku jak to się często w dziejach sztuki zdarza łączy się także z monarchą Zygmuntem trzecim który był człowiekiem wykształconym z wyrobionym smakiem,sam zresztą uprawiał malarstwo i złotnictwo dzięki czemu stał się wielkim mecenasem na tronie polskim. Pożar w 1598 roku zniszczył apartamenty królewskie a do ich odbudowy król wezwał Giovanniego Trevano Włocha wykształconego w Rzymie i znającego wszystkie najnowsze dzieła sztuki tego wiecznego miasta ten zaś zastosował w odbudowie skrzydła nowe materiały jak brązowy marmur, czarny tak zwany dębicki oraz nową technikę zdobniczą i sztukatorstwo. Ołtarz umieszczony nad grobem Świętego Męczennika ma swój rodowód starochrześcijański, w tym wypadku chodzi o Świętego Stanisława którego szczątki złożono pod baldachimem owego ołtarza w srebrnej trumnie wykonanej przez złotnika z bardzo misternymi płaskorzeźbami wykutymi mi przez złotników, jest to jedno z najdostojniejszych i najlepszych dzieł wczesnego baroku w zakresie wystrojów kościelnych. Każda epoka wypowiadała się poprzez muzykę ale szczególnie wyraziście barok, co prawda Kraków tym okresie utracił swój prymat bowiem razem z dworem królewskim muzyka przewędrowała do Warszawy ale jednak pozostały tutaj kapele zarówno magnackie jak i też kościelne zwłaszcza katedralna, był to zresztą okres znakomitych kompozytorów polskich w pierwszej połowie 17 stulecia. Działał Marcin Milczewski wybitny kompozytor po połowie stulecia, z Warszawy do Krakowa przeniósł się także Bartłomiej Pękiel i został kapelmistrzem zespołu katedralnego w ostatnich latach XX wieku i jego miejsce zajął Grzegorz Gerwazy Gorczycki jeden z najwybitniejszych kompozytorów późnego baroku. Barok wypowiadał się w muzyce wypowiadał przede wszystkim radością życia.


Fasada kościoła po jezuickiego św Piotra i Pawła jest jedną z pierwszych realizacji baroku typu rzymskiego zarazem jest oparta na wzorcach dwóch świętych świątyń wiecznego miasta kościoła macierzystego Jezuitów oraz kościoła San Andrea Della Valle. Fasady też zresztą w ostatnim okresie budowy kościoła wzniósł architekt królewski Trenowano komponując ją na zasadzie podobieństwa ale także i samodzielności w oparciu o wzorce rzymskie czyli piękne kamienne wykładziny , bogaty detal a wszystko to ukazuje nam barok pięknym majestatyczny w jego wielkości i skali. Przede wszystkim charakterystyczne jest tutaj zastosowanie planu na rzucie Krzyża łacińskiego z kulminacją w kopule na środku skrzyżowania więc już nie tylko koło ołtarza głównego ale i w kopule która znajduje się w środku wnętrza kościelnego I to właśnie tam biegnie wzrok wiernych ku piastom korynckim. Pewna surowość tej świątyni jest bardzo silnie skontrastowane właśnie z dekoracją owych kaplic oraz dekoracją prezbiterium w kapsydzie wykonane przez warsztat Giovanniego Trevano. Natomiast kolorowe polichromowane sztukaterie wykonywał największy mistrz tej techniki w początku wieku batista Falcone. Młody krakowski poeta Kasper Twardowski pod wrażeniem dekoracji zmienił całkowicie orientację początkowo pisał nieskromne wersję erotyczne po czym młody poeta zaczął uprawiać poezja religijną właśnie dlatego że po obejrzeniu i objaśnieniu owych stiuków zmienił zupełnie pogląd na życie. Stosunek do śmierci człowieka baroku i jakże odmienne do niej człowieka renesansu wyraża się w plastyce nagrobnej. Człowiek baroku afirmuje życie, radował się nim a cała sztuka jest jakby wielkim planem na część egzystencji ludzkiej, tym bardziej w stosunku do śmierci pojawia się gwałtowny wyraz lęku przerażenia co prowadziło do dosadność i przedstawień.

HostelTolek_pl
Mały podróżnik
Posty: 18
Rejestracja: 22 sie 2018 14:04

Re: Zabytki Krakowa

Nieprzeczytany post autor: HostelTolek_pl » 18 gru 2018 11:53

Bardzo fajny opis, z pewnością przyda się każdemu kto w najbliższym czasie planuje odwiedzić Kraków :) Ciekawych atrakcji oraz licznych zabytków nie brakuje, moje wspomniana z tego miasta są bardzo dobre, warto jedynie wcześniej zarezerwować sobie nocleg.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kraków”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości