1234567


Świętokrzyskie 2018

W tej sekcji wstawiamy linki do filmików video z wakacji itd
Maumarikus
Aktywny użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 07 wrz 2016 08:46

Świętokrzyskie 2018

Nieprzeczytany post autor: Maumarikus » 07 cze 2018 22:00

Chmielnik – miasto w powiecie kieleckim, w województwie świętokrzyskim, położone na skrzyżowaniu tras Kielce–Tarnów, Chmielnik –Jędrzejów oraz Chmielnik-Staszów, nad rzeką Wschodnią (prawy dopływ Czarnej Staszowskiej), na pograniczu Niecki Połanieckiej i Pogórza Szydłowskiego. Jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy Chmielnik.
Od połowy XVI w. do 1689 był jednym z ważniejszych centrów polskiego kalwinizmu. Miasto prywatne Królestwa Kongresowego, położone było w 1827 roku w powiecie szydłowskim, obwodzie stopnickim województwa krakowskiego.
Pierwsze wzmianki pochodzą z 1241, kiedy to miała miejsce bitwa pod Chmielnikiem z wojskami mongolskimi. Przy trasie na Szydłów znajduje się pamiątkowy obelisk. Początkowo osada będąca własnością książęcą (kasztelania sandomierska), w XIII w. stała się własnością Odrowążów.
Najstarszym zabytkiem Chmielnika jest Kościół św. Trójcy z cmentarzem przykościelnym założonym ok. 1356. Obecnie oglądać można jedynie prezbiterium (początki XIV w.) kościoła zniszczonego w okresie reformacji.

Góra Piwnic w Pierzchnicy (25 km od Kielc) to nietypowy zabytek – na wzniesieniu nazwanym Górą Piwniczną mieszkańcy wybudowali około 80 piwnic. Miedszkańcy wspólnie postawili ten zespół nad wzgórzu nad rzeczką, ponieważ miejscowość położona była na podmokłym terenie, co uniemożliwiało podpiwniczanie domów. Piwnicach tych mieszkańcy przechowywali warzywa, owoce, ziemniaki. Najstarsze z nich powstały ponad 200 lat temu, są zbudowane z kamienia, większość ma rozmiary około 3 x 4 metry.

Borków – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Daleszyce.
W Borkowie znajdują się unikatowe zakola rzeczne oraz stare sosnowe lasy. Borków jest jedną z ulubionych miejscowości wypoczynkowych mieszkańców Kielc i okolic.
W XVIII stuleciu była tutaj kuźnia, karczma i młyn. Borków wchodził wówczas w skład dóbr Szczecno. W roku 1827 było tu 7 domów 59 mieszkańców.
W czasie II wojny światowej w pobliskich lasach stacjonowały oddziały partyzantki Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.
Po wojnie wieś zaczęła pełnić funkcję osady rekreacyjnej dla pobliskich Kielc, zwłaszcza od czasu kiedy w 1976 r. oddano do użytku zalew na rzece Belniance, a w latach 80. wybudowano ośrodek sportowy. Powierzchnia zbiornika to ok. 35 hektarów, głębokość wynosi około 2 metrów, przy tamie jest głębiej.
W 1997 r. w czasie powodzi wezbrane wody zalewu przerwały tamę i częściowo zniszczyły zabudowania wsi położone poniżej lustra wody. Latem 2005 r. zakończono usuwanie zniszczeń wywołanych przez żywioł.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Video”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości